מערכת COL | יום כ"ז אלול ה׳תשע״ז 18.09.2017

בעלי-תפילה חב"דיים מבצעים 'וּנְתַנֶּה תֹּקֶף' • פרוייקט מיוחד

וּתְשׁוּבָה וּתְפִלָּה וּצְדָקָה מַעֲבִירִין אֶת רֹעַ הַגְּזֵרָה: תפילת וּנְתַנֶּה תֹּקֶף בראש השנה ויום הכיפורים, המיוחסת לרבי אמנון ממגנצא, נחשבת לאחד מהרגעים המרגשים ביותר בתפילות הימים הנוראים • במסגרת מגזין ראש השנה, בעלי-תפילה חב"דיים שעוברים לפני התיבה בימים הנוראים, מציגים את ה'ונתנה תוקף' שלהם, וגם: הרקע החזני, ה'נוסח' המיוחד, וממי הם מקבלים השראה? • האזינו - וכנסו לאווירת הימים הנוראים. אל תחמיצו!וּנְתַנֶּה תֹּקֶף
בעלי-תפילה חב

משה בן-חיים

תפילת וּנְתַנֶּה תֹּקֶף בראש השנה ויום הכיפורים, המיוחסת לרבי אמנון ממגנצא, נחשבת לאחד מהרגעים המרגשים ביותר בתפילות הימים הנוראים.

במסגרת מגזין ראש השנה, בעלי-תפילה חב"דיים שעוברים לפני התיבה בימים הנוראים, מציגים את ה'ונתנה תוקף' שלהם, הרקע החזני שלהם, ה'נוסח' המיוחד, וממי הם מקבלים השראה?ר' יעקב כהנא, שליח ציבור בבית הכנסת 'רייטשיק שול' בכפר חב"ד:

"ראשית, הסבא שלי ר' נחום גורלניק ע"ה, היה בעל תפילה מיוחד מאד... ואמנם לא זכיתי ללמוד ממנו 'נוסח', אבל שמעתי את סגנון התפילה שלו וזה נתן לי את הכיוון...

כילד התפללתי בביהכנ"ס נחום יצחק בשיכונים החדשים בכפר חב"ד, ושם זכיתי לשמוע במהלך השנים מספר בעלי תפילה וזה מאד משך אותי ללמוד ולהקשיב...
זכיתי לשמוע בבית הכנסת המרכזי בכפר את החזן ר' זלמן ברונשטיין שהותיר עלי רושם חזק בתפילות יום הכיפורים ובמיוחד ב'עשרה הרוגי מלכות'.

בשנים האחרונות בשיכונים בכפר התפלל הרבה שנים ברצף בעל התפילה ר' יענק'ל קעניג... ולכן את עיקר הנוסח בשנים המתבגרות שמעתי ממנו. על זה מבוסס עיקר הנוסח שלי, כמובן עם ניואנסים שונים שלי, ופה ושם שינויים שלמדתי בהזדמנויות שונות."

האזינו ל'ונתנה תוקף' של ר' יעקב כהנא:לאופציה הנוספת - לחצו כאן>>

• • • • •ר' משה קוט:
שליח ציבור בראש השנה בבית הכנסת הגדול בנצרת עילית. משמש שליח ציבור מזה 15 שנה בקהילות אנ"ש ובבתי כנסת שונים בארץ ובחו"ל.

"שימשתי כשליח ציבור בקהילות מגוונות משיכון חב"ד בירושלים עד כפר תבור וקהילת יהודי ריגא ואסטוניה. מה שעומד לנגד עיני זה משפט שהיה נוהג לומר לי אחד הגבאים: 'בפיוט מסוים תשקיע, פשוט בשביל פלוני - זה ראש השנה שלו'.
מאז הבנתי, שלהיות שליח ציבור זה 'לא לגנוב לאף אחד את ראש השנה ויום כיפור'. אני משתדל לפני הימים הנוראים לברר עם הגבאים מה מרגש את הציבור, ובהתאם למקום ולציבור המתפללים אני משלב גם ניגוני עדות המזרח וכדומה.

את ההשראה קיבלתי לכל לראש מאבי מורי ר' אברהם קוט שי' המשמש שליח ציבור שנים רבות בקהילת חב"ד בסנהדריה המורחבת בירושלים, יש דברים שנחקקו בי מקטנות. וכן משליח הציבור אצל הרבי בשנים האחרונות ר' מרדכי ברקוביץ שי'. מלבד זה שכך נכנסים לאוירת 770, יש לו מתיקות מיוחדת ורגש רב בנוסח שלו."

האזינו ל'ונתנה תוקף' של ר' משה קוט:לאופציה הנוספת - לחצו כאן>>


• • • • •ר' יחיאל פליישמן:

"מאז גיל 14, כבר 28 שנים עובר לפני התיבה בראש השנה ויום כיפור ומשמש כחזן באזכרות וימי זכרון.

"תפילות החג זורמות בעורקיי"

גדלתי בבית של חזנות, מילדות ינקתי את האהבה לתפילה ואת הנוסח של אבי מורי הרב מנחם פליישמן, חזן ובעל תפילה שירש אף הוא את הנוסח מבית אביו בעל התפילה הרב יואל פליישמן ע"ה.

תפילות החג זורמות בעורקיי וזכור לי היטב איך חודשים לפני החגים כבר הייתה מורגשת בבית אווירת הימים הנוראים. סביב שולחן השבת היינו שרים את נוסח התפילות ברגש רב כהכנה ליום הגדול.
מעבר לכשרון הווקאלי ירשתי מאבי בעיקר את אמנות שליח הציבור.

שליח הציבור – כשמו כן הוא, תפקידו של שליח הציבור, הוא לייצג את הציבור שמינה אותו להיות שלוחו ולהתאים עצמו לצרכיהם. משמע להיות קשוב לקהל, לסגנונו, לחקור בעבודת שטח מעמיקה איזה ניגונים נהוגים בקהילה המקומית, באיזה נוסח הם מורגלים ובעת התפילה להרגיש את הציבור ולדעת מתי להאריך ומתי לקצר.

במהלך השנים זכיתי להתפלל בבתי כנסת שונים ומגוונים בארץ ובחו"ל כמו ניו יורק, בודפשט, תל אביב, ירושלים ועוד, ובנוסחים שונים - נוסח ספרד, נוסח אשכנז, ישראל הצעיר, נוסח חסידי וליטאי וחב"די כמובן.

תפילות הימים הנוראים מרגשות אותי באופן אישי , תפילת "הנני העני ממעש". התפילה היא אחד מרגעי השיא בתפילות הימים הנוראים ונאמרת בכוונה ובהתרגשות רבה. תפילה זו, הפותחת את תפילת מוסף מכוונת את שליח הציבור למטרתו, מכניסה אותו לפרופורציה ומזכירה לו את מקומו, גודל השעה, וגודל תפקידו.
וכמובן תפילת 'ונתנה תוקף' המתארת את יום הדין ובמהלכה אני חושש ונזהר שלא להשתנק בבכי.

סודות שליח הציבור :
עיקר חשיבותה של תפילת שליח הציבור היא הכוונה בכל מילה. כדי לסחוף את קהל המתפללים על בעל התפילה להיות בתוך הטקסט, להתרגש ולרגש. לחוש את הקהל "אשר שלחוני" ממש כפי שנאמר:"מעורב בדעת עם הבריות".

רגעים מרגשים במיוחד:
זכורה לי היטב השנה בה שימשתי בעל תפילה באהל הקדוש לפני שנים רבות, ותפילת "הנני העני" שקיבלה שם משמעות רבה ביותר...

כמו כן, בשנים בהם שימשתי בעל תפילה בבית כנסת "או בודה" בבודפשט. בית כנסת זה שנבנה לפני 200 שנה ומאז השואה היה שנים רבות בידי ההונגרים נבנה מחדש בשנים האחרונות, וכשהתפללתי שם את תפילת נתנה תוקף במנגינת "סולו קוקוש" התרגשתי במיוחד.

היות ולא תמיד קל לעזוב אשה וילדים לשבועיים. השנה מתפלל קרוב לבית, בעיר מגורי בראשון לציון."

'אבינו מלכינו' של ר' יחיאל פליישמן:
לחץ כאן>>
 
• • • • •ר' נחום רוקח, בעל תפילה כ-17 שנה ביישוב ניר צבי:

"תחילת מסעי בתפילות ראש השנה ויום הכיפורים התחיל בילדותי כשאבי ז"ל שהיה אחד מבעלי התפילה הדגולים באנ"ש. היה משמש בעיקר כבעל תפילה בשחרית בבתי כנסת גדולים, לצד חזנים בעלי שם. החזנים ששמשו שם כבעלי מוסף ביקשו מאיתנו (ממני ומחמשת אחיי המשמשים גם כיום כבעלי תפילה) שנשתתף בתפילות כמקהלה. במיוחד אהבו את ניגוני חב"ד שהיינו עוזרים לאבא. זכור לי במיוחד את רבה של הרצליה הרב יעקובוביץ שליט"א (שנמנה עם הציבור הליטאי) כיצד היה מתרגש משירתנו.

כשנכנסתי בשעה טובה לישיבה בלוד, זיהה בי המדריך הוותיק וחסיד הרב יעקב רייניץ את יכולותיי ושלח אותי כבר בשיעור א' לשמש כבעל תפילה בימים נוראים במושב בן-שמן.

את נוסח התפילה ירשתי מאבי ז"ל, שהוא שמע מבעל התפילה הידוע בירושלים ר' חיים בער חיימסון ז"ל. לימים זכיתי וחתני בכורי ר' צבי אברהם לידר שהוא נינו של ר' חיים בער חיימסון ז"ל. כשהתקיים הווארט בביתי והגיע הסבתא של חתני, הרבנית שפרה דייטש נכדתו של ר' חיים בער, אזי אבי ז"ל החל לנגן את תפילות החגים. הסבתא התרגשה כמו כולנו עד דמעות...

אני משמש ב-17 שנים האחרונות כחזן של המושב ניר צבי. הכל החל ע"פ בקשתו של רב המושב החסיד הבלתי נשכח הרב יהונתן בנימין הלוי בורגן ז"ל מכפר חב"ד. התחושה החזקה שלי שעד היום מלווה אותי זה האהבה שבה רחשו תושבי המושב לרב המיוחד ומאיר-הפנים הרב יהונתן. כיום בנו הרב יוסי ורעייתו פריידי מגיעים למושב במסירות נפש ומקדשים שם ליובאוויטש.

מה שמאוד מחזקני, שיש יהודים שניגשים אלי אחרי התפילה ואומרים לי שהתפילה הזכירה להם את בית אבא, ומעוררתם לתורה ומצוות.

אנחנו ביישוב ניר צבי מרגישים כחלק מהמשפחה, רעייתי וילדיי שיחיו מגיעים (צועדים כ-45 דקות) במסירות ממש ע"מ לחזק את מתפללי בית הכנסת.
יה"ר שנזכה לגרום נחת רוח לרבי!"

האזינו ל'ונתנה תוקף' של ר' נחום רוקח:לאופציה הנוספת - לחצו כאן>>

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.