מערכת COL | יום ט' אלול ה׳תשע״ז 31.08.2017

"מי באש ומי במים" > השליח שנמלט מהשטפונות מדבר ● ראיון

11 איש נהרגו ואלפים נפצעו בסופת ההוריקן 'הארווי' שמשתוללת במדינת טקסס ולא מפסיקה לגבות קורבנות ● בשבוע ימים ירדו כ-1,300 מ"מ של מי-גשמים, מה שבארץ-הקודש לא קורה בעונת חורף שלמה ● בראיון למגזין שישי ב-COL מספר שליח הרבי בשוגר-לאנד, טקסס - הרב מענדל פייגענסון על - השבוע הקשה, הבריחה מהעיר המוצפת, וספרי התורה שניצלו ● וגם: כיצד הוא נערך לחודש החגים - כשבראשו מתנגן - "מי באש ומי במים"? ● מגזין שישי >>>
השליח שנמלט מהשטפונות מדבר ● ראיון " title=""מי באש ומי במים" > השליח שנמלט מהשטפונות מדבר ● ראיון " />
"תברחו מההוריקן", מסרה העירייה בהודעה. בתמונה: השליח בורח עם ספר התורה

מאת: מענדי זילברשטרום - COL

דרום מזרח יוסטון, במשך שבוע כבר תחת מצור. סופת הוריקן 'הארווי' משתוללת במדינה ולא מפסיקה לגבות קורבנות. עד כה נהרגו בשטפונות 11 איש ואלפים נפצעו.

על-פי בדיקה שנערכה, נמצא כי ירדו לא פחות מ-1,295 מ"מ גשם מאז פרץ הארווי - הוריקן שהפך בינתיים לסופה טרופית. זוהי הכמות הגדולה ביותר של גשם שירדה בעקבות הוריקן או סופה טרופית בתוך ארצות הברית.

לשם השוואה, באזורים הגשומים ביותר בצפון ישראל יורדים פחות מ-1,000 מ"מ גשם במהלך עונת חורף שלמה. בתל אביב יורדים בממוצע 583 מ"מ גשם בעונה שלמה - פחות מחצי מהכמות שירדה ביוסטון בתוך זמן קצר.


בתמונה: רחובות העיר מוצפים במים.

משמר החופים האמריקני הודיע כי אנשיו הצילו את חייהם של יותר מ-4,300 בני אדם מאז הכתה הסופה בעיר ביום ראשון. ברשת "פוקס ניוז" דווח כי יותר מ-13 אלף תושבי יוסטון והסביבה חולצו מבתיהם.

***

בראיון מיוחד למגזין שישי ב-COL, בעודו נמלט עם משפחתו, ספרי התורה וחברי הקהילה היהודית, משתף את הקוראים - שליח הרבי בשוגר-לאנד, טקסס - הרב מענדל פייגענסון על הסופה, עזיבת העיר, ההרוגים והנעדרים. וגם: כיצד מתקבלת אצלו המשמעות של "מי במים ומי באש".


בתמונה: הנהר שהחל לעלות על גדותיו, בסמוך לבית חב"ד.
 
***

ספר לנו על מה שמתרחש כעת בעיר שליחותך?

"המצב לא פשוט. ההוריקן הזה, מה שנקרא הארווי, הוא הכי גדול והכי גרוע שהיה עד כה. תושבי מדינת טקסס לא ראו כמוהו בחייהם. לא ראינו מעולם כאלו שיטפונות שנמשכות כבר כשבוע ימים. יש הרוגים, וכן כ-50 אלף אנשים שאיבדו הבית שלהם".

כמה יהודים יש בקהילה שלכם, ולאן הם ברחו?

"יש לנו כ-3,000 יהודים איתם אנו בקשר שמתוגררים בשוגר-לאנד טקסס. חלק ברחו לבתי חברים ומשפחה וחלק נשארו".

ישנה תמונה שפורסמה בכלי תקשורת רבים - בה אתם אוחזים בספרי התורה ונמלטים מהבית.

"אכן. קיבלנו הודעה דחופה מהעירייה ובה נאמר לנו, כי אנחנו חייבים להתפנות מאזור, בעקבות הצפות של הנהר brazos river (בראזוס-רייבר), שעובר ליד מקום מגורינו, וכן בסמוך למקום משכנו של בית הכנסת. לכן, וכמובן מאליו - הדבר הראשון שעשינו בטרם עזבנו את העיר - הוא להיכנס לבית הכנסת ולהציל את ספרי התורה".


בתמונה: השליח לוקח את ספר התורה בטרם עזיבתו את העיר.

"מי באש ומי במים". בני-אדם נהרגו בשטפונות של ההוריקן. כיצד מתקבלת אצלך המשמעות של המילים, רגע לפני ראש-השנה?

"המילים 'מי באש ומי במים' בשעה זו מקבלים משמעות אחרת ומציאותית. אך ברגעים אלו אני חושב על הפסוק: "מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה...".

כיצד אתם נערכים לחודש תשרי, תחת מצור של סערות וגשמים?

"כעת אנחנו עסוקים בלצור קשר עם היהודים בקהילה, לוודא שכולם בסדר ובימים הקרובים בעז"ה נצטרך לדאוג ולהתארגן לחגים הקרובים".

לסיום. כשליח של הרבי ומנהל בית חב"ד - מה ניתן לעשות במצבים כאלו?

"כמו שלימד אותנו הרבי - להביא שמחה וביטחון ליהודים ולעזור להם בגשמיות. התארגנו יחד - שלוחי חב"ד ביוסטון והסביבה בכדי לעזור למי שצריך את העזרה - באוכל, ביגוד מקומות שינה וכל השאר. יהודים רבים איבדו את הבתים שלהם וצריכים מקום לישון ולאכול".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.