מערכת COL | יום כ"ה אב ה׳תשע״ז 17.08.2017

קיץ תשע"ז: איפה היינו ומה עשינו • בנימין ליפקין

אחד הרגעים המיוחדים של ישיבת הקיץ 'צעירי ליובאוויטש' עונה לשם: "וואס געדיינקסטו" בו מגוללים אורחים שונים את זכרונותיהם משנות האורה והטובה בבית חיינו • הרגעים המסעירים בישיבות הקיץ בעולם הישיבות שמורים לפאנלים תוססים עם טובי הפוליטיקאים • כך זה נראה בקיץ תשע"ז • בנימין ליפקין בטור מיוחד לרגל סיום בין הזמנים • איפה היינו ומה עשינו
קיץ תשע
ברקע: ישיבת הקיץ 'צעירי ליובאוויטש' (ארכיון COL)

בנימין ליפקין

ביום שני ט"ו במנחם-אב הופיע מזכיר בית דין רבני חב"ד הגה"ח רבי יצחק יהודה ירוסלבסקי בפני כשלוש מאות מתלמידי ישיבות חב"ד בארצנו הקדושה.

כמדי שנה, בטו"ב השנים האחרונות, בחורי החמד הללו מרותקים במרבית ימי בין הזמנים לישיבת קיץ שבה הם שוקדים על התורה ועל העבודה, מתוועדים ומחזקים את ההתקשרות לרבי נשיא דורנו – פרי יוזמה משותפת ומבורכת של מרכז חב"ד ליובאוויטש בתל אביב בראשות הרב יוסף שמואל גערליצקי, משלוחי הקודש של הרבי ורב מרכז תל אביב, ו'גן ישראל ארץ הקודש' מיסודה של אגודת קריית חב"ד בצפת ומוסדותיה בראשות שליח הרבי, הרב חיים קפלן.

במשך שעה ארוכה שיתף הרב ירוסלבסקי את שומעיו הצעירים בזכרונותיו האישיים מ'הקבוצה הראשונה' בחצר הרבי.

בערבו של אותו יום הופיעו שר הבריאות הרב יעקב ליצמן ושר הפנים הרב אריה דרעי בפאנל מיוחד של בני ישיבות בערד. "התפעלתי מהעמידה של הרב ליצמן כצוק איתן בפרשת הדסה", החמיא הרב דרעי לרב ליצמן.

המעמד הפך לסוער כשהרב ליצמן שפך אש וגופרית על אנשי דגל התורה. "לא אפרט כאן שנתיים של מאבק שלהם נגדי"; "לנו יש מועצת גדולי התורה וגם להם יש"; "גפני לא יכריח אותי לחשוב כמוהו"; "הוא חושב שצריך 140 ח"כים. אני לא חושב כך"; "הליטאים צריכים לעשות חשבון נפש. הם הפסידו לנו מנדט" – אלו מקצת הציטוטים שבקעו מתוך הפאנל עמוס הכותרות בערד.

באותו ערב, בטרם נודעו הדברים הקשים, צוטט הרב גפני מפאנל אחר של בין הזמנים, חולק שבחים לראש הממשלה: "אני יושב עם ראש הממשלה כל שבוע לפחות. לא נראה שהוא מתרגש מהעניין הזה. אני מכיר אותו. הוא איש מאוד זהיר. קשה לי להאמין למה שאומרים עליו".

*

ביום שלישי הופיע כותב השורות בפני תלמידי ישיבת הקיץ של תלמידי ישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש. את פניי קיבל ראש הישיבה, הרב אליהו שוויכה, משלוחי הרבי בצפון תל אביב, העומד זה שבע שנים בראש ישיבת הקיץ.בשנים האחרונות מצאה לה ישיבת הקיץ מכון לשבתה, הרחק משאון העיר, בקמפוס הענק והמפואר, של ישיבת 'תומכי תמימים' ליובאוויטש במגדל העמק. במשך שעה ארוכה שמעו ה'תמימים' זכרונות ותיאורים משנות האורה והטובה בבית חיינו.

באותו ערב הופיע ח"כ הרב משה גפני בפאנל סוער בפני תלמידי בעלזא. הרב גפני השיב אש לדברים שהוטחו כנגדו יממה קודם לכן בפאנל בערד. בדבריו כלפי עמיתו לסיעה אמר: "עד היום כשדיברנו על חלוקה מסודרת, הוא היה אומר: לא. ואז שאלנו למה והוא ענה: ככה". בהתייחסו לטיעונים שהשמיע עמיתו יממה קודם לכן בפאנל בערד אמר הרב גפני: "אני בעד שישב גוף מקצועי ויעשה בדיוק את החשבון כמה יש לציבור הליטאי, כמה לפלג, כמה לגור, כמה לוויז'ניץ וכמה לבעלזא. אנחנו מאוד גדולים. הפלג לא פגע בנו כהוא זה".

*

ביום רביעי אירחה ישיבת הקיץ של 'צעירי ליובאוויטש' פאנל מיוחד בהשתתפות בהשתתפות הגה"ח רבי זלמן גופין, משפיע ישיבת 'תומכי תמימים' המרכזית ליובאוויטש ומגדולי משפיעי דורנו והרב נתן וולף, מנהל המוסדות בקריית מלאכי. השניים שיתפו את הבחורים במשך שעה ארוכה בזכרונותיהם המאלפים מ'קבוצה תשכ"ו' בה עשו את העידית שבשנות נעוריהם.

באותו יום סערה התקשורת החרדית בקולות המתגוששים העולים מן הפאנלים השונים של הישיבות הליטאיות והחסידיות. אחד מבכירי דעתני דגל התורה שנדרש לשאלה האם זה מה שצריכים בחורי ישיבות לשמוע, לראות ולחוות, השיב בנחרצות: אכן כן. הבחורים הליטאים הם מעורבים ודעתנים וטוב מאוד שכך. והיה גם מי שהזכיר את "כבוד האדם" – המושג שנחרט בישיבת חברון המעטירה לדורותיה.

*

ביום חמישי הופיע בפני תלמידי ישיבת הקיץ של ליובאוויטש, הרב ברוך וילהלם, שליח הרבי בנהריה, שתיאר את שהותו בשנות המ"ם אצל הרבי ואף גילה טפח מעבודת הקודש שלו בהוצאתם לאור של ספרי תורת הרבי הרש"ב נ"ע.

יום למחרת, ביום שני, הופיע בפני התמימים הרב יוסף יצחק וולוסוב, משלוחי הקודש של הרבי לארץ הקודש ורבו של היישוב רמת ישי. אף הוא תיאר כיד ה' הטובה עליו את שנות ילדותו ונערותו בחצר הרבי בשנים הראשונות של הנשיאות.

באותו יום אירחה ישיבת 'אור ישראל' שנדדה אל עכו פאנל מיוחד שאורחיו הנכבדים היו: ח"כ הרב ישראל אייכלר, ח"כ הרב מיכאל מלכיאלי, מ"מ ראש עיריית ירושלים הרב יצחק פינדרוס וחבר מועצת עיריית ירושלים אריה קינג. הפאנל התוסס הכיל את כל הנושאים המרתקים מזווית ראותו של הציבור החרדי בירושלים עיר הקודש שאליה נשואות עיני העם היושב בציון.

*

ביום שלישי הופיע בפני תלמידי ישיבת הקיץ של צעירי ליובאוויטש, הרב מרדכי מנשה לאופר, שליח הרבי ברובע י"א באשדוד ומחבר 'ימי מלך' ועוד שורה של ספרי חובה בתורת הרבי ובאורחותיו הק'. הרב לאופר שיתף את התמימים בזכרונותיו המאלפים המתובלים בידיעות הרבות אודות כל מה שנראה ונשמע בשנות האורה והטובה אותן עשה בבית חיינו.

באותו ערב אירח הקמפ של ישיבת באר יצחק פאנל שזכה בצדק לכינוי "סוער". משתתפיו היו: ח"כ הרב מיכאל מלכיאלי מש"ס, שמואל חיים פפנהיים יוצא 'העדה החרדית', הפובליציסט דב הברטל ובנצי גופשטיין העומד בראש ארגון 'להבה'. את הפאנל הנחה הרב אבא טורצקי, ששמו הולך לפניו בהופעותיו הציבוריות החינניות בכלל ובהנחיות הפאנלים בפרט כשהוא מרתק למעמד את קולותיהם של כל המי ומי שהוא בכשרונו יודע לחקות להפליא.

*

זוהי רק רצועה אחת מסדר היום של ישיבת הקיץ 'צעירי ליובאוויטש' הזוכה לכותרת "וואס געדיינקסטו" (מלבד ההתוועדויות עם גדולי המשפיעים בלילות ובשבת קודש).

עיניהם של מאות הבחורים הגודשים את היכל הישיבה בשעה הזו בורקות לשמע הדברים היוצאים מפי כל אחד מהדוברים. רשמקולים נשלפים ובהם מתועדים הדברים. לא מעטים מעלים סימולטנית על הכתב את הדברים. פתקים של שאלות נשלחים מקהל הבחורים אל האורחים ואלו נדרשים להם ומשיבים דבר דבור על אופנו.

ההכנות בישיבות הקודש השונות לקראת הפאנלים הפוליטיים מלוות בדריכות רבה. בחלק גדול מהישיבות אין המארגנים מגלים לתלמידים את שמות האורחים שיופיעו בעוד שעה קלה בפניהם. הרוחות משתלהבות לשמע ההצהרות הרמות היוצאות מפי האורחים. פתקים עם שאלות פיקנטיות במיוחד נשלחים אל המנחים הבוחרים את הטובות והמפולפלות שבשאלות ובהן הם מפתיעים את האורחים הנדרשים להשיב על אתר.

*

בראש חודש אלול הקרוב ישוב ויישמע קול התורה בהיכלי הישיבות הקדושות די בכל אתר ואתר. וקווי ה' יחליפו כוח.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.