מערכת COL | יום ב' אב ה׳תשע״ז 25.07.2017

פרשת ילדי תימן: עשרות ילדים ומצבה אחת מסתורית

"מתחת למצבה הזו נקברו לאורך השנים ילדים רבים" - כך אמר הרב שלמה שרעבי יושב ראש ועד התימנים ירושלים במהלך סיור הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן בהר המנוחות בירושלים, "ילדים קטנים נקברו ללא שום סימון" ● לסיפור המלא
פרשת ילדי תימן: עשרות ילדים ומצבה אחת מסתורית
מצבה אחת מסתורית. (צילום: נועם ריבקין פנטון, דוברות הכנסת)

אתר jdn 

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן קיימה היום (ג') סיור בבית העלמין הר המנוחות, גבעת שאול בירושלים על מנת להבין כיצד נקברו הילדים שהועלמו מהמשפחות ללא שאפשרו להם להיות שותפים בקבורה וללא שנתנו למשפחות את המיקום בו נטמן יקירם.

בסיור השתתפו גם עו"ד מאיר ברודר היועמ"ש למשרד הבריאות, עו"ד איגי פז ממשרד המשפטים, עו"ד נירה לאמעי יועמ"ש הוועדה, בני משפחות, נציגים ממועצת בתי העלמין וחברה קדישא, צוות הוועדה ומוזמנים נוספים.

יו"ר הוועדה המיוחדת, ח"כ נורית קורן הדגישה במהלך הסיור כי מהעדויות שהגיעו לוועדה, לבני משפחה רבים לא נימסר מקום הקבורה ולרבו מהן לא התאפשר לכבד את יקירם בבניית מצבה. המשפחות נותרו עד היום, עשרות שנים לאחר הפטירה עם סימני שאלה ועם פצע פתוח.

הרב שלמה שרעבי יושב ראש ועד התימנים ירושלים הנחה בתחילת הסיור את המשתתפים את חלקת יוצאי תימן שם הצביע על חלקת קבר בה נמצאת מצבה אחת עליה נרשם "ילדים" הוא הוסיף ואמר כי מתחת למצבה הזו נקברו לאורך השנים ילדים רבים ללא ציון שמם אלא רק בפנקס הקבורות אותו הציג.

חנניה שחור מנהל חברה קדישא הוביל את המשתתפים בסיור לחלקת הילדים. ואמר כי למרות שיש בחלקה מצבות בודדות, החלקה מלאה כולה בקברי ילדים ותינוקות שנקברו לאורך השנים. הוא הוסיף והראה את החלקה בה קוברים עד היום נפלים ותינוקות ואמר כי החברה קדישא איננה אחראית לעשיית מצבה לתינוקות, ובמקרה שהמשפחה איננה עושה מצבה, מעל קברו של התינוק מוסיפים קומות נוספות של קברים.

אנשי החברה קדישא הראו ליו"ר הוועדה את ספר הקבורות בו נרשמת כל קבורה לרבות מבקש בקשת הקבורה, בן משפחה, עובד סוציאלי, או נציג משרד הסעד בעבר; תאריך הפטירה וכתובתו של הנפטר. בספר קיים רישום מפורט של מיקום הקבורה של אחד ואחד, ולדברי חנניה שחור, נמסרה מפה זו לוועדת החקירה.

יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן, אמרה בסיום הסיור כי היא מזועזעת. להגיע למקום ולראות שבמשך שנים נקברים ילדים קטנים ללא שום סימון וללא שום מצבה זה פשוט נורא. עוד אמרה ח"כ קורן כי אל הוועדה הגיעו עדויות על ילדים שלמשפחותיהם נאמר שהם נקברו בהר המנוחות אך משפחות אלו מעולם לא קיבלו את מקום הקבר. הוועדה תקבל העתק של ספר הקבורות על מנת למצוא למשפחות את מקום הקבר.

לאור התנהלות החברה קדישא בקבורת ילדים, אמרה יו"ר הוועדה כי תפעל לשינוי במצב כך שלא יהיה אף ילד שיקבר ללא סימון ומצבה כאשר שמו רשום רק בפנקס עתיק השמור במשרדי החברה קדישא. כך לא מבטיחים שמירה על כבוד המת סיימה קורן. מחר, תקיים הוועדה דיון להכנת החוק שיסדיר את פתיחת קברי הילדים על מנת לאפשר בדיקת DNA ושיוך למשפחות.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.