מערכת COL | יום י"ח תמוז ה׳תשע״ז 12.07.2017

'אוהלי תורה': עשרות נבחנו על י"ב פרקי תניא בעל-פה

ילדי כיתה ז' של חדר אידיש אהלי תורה כפר חב"ד ערכו סיום ובחינה מרגשת על כל י"ב הפרקים הראשונים של ספר התניא בעל פה, אצל המרא דאתרא של כפר חב''ד הרב מאיר אשכנזי, ואצל המשפיע הרב שניאור זלמן גופין ● לסיפור המלא
'אוהלי תורה': עשרות נבחנו על י
צילום: ניתאי אבל
ילדי כיתה ז' של חדר אידיש אהלי תורה כפר חב"ד ערכו סיום ובחינה מרגשת על כל י"ב הפרקים הראשונים של ספר התניא בעל פה, אצל המרא דאתרא של כפר חב''ד הרב מאיר אשכנזי, ואצל המשפיע הרב שניאור זלמן גופין.

שנה וחצי, זה הזמן שלקח להם להגיע להישג המרשים הזה, הישג שאפילו לתמימים בישיבות שלנו אין זה פשוט כלל וכלל. הכבוד וההערכה על כך מגיעים בראש ובראשונה לילדים, אך ניתן לומר שחלק נכבד מההצלחה נזקף להנהלת החדר אידיש והעומדים בראשו, הרב בן ציון וישצקי, והרב יוסף הרשקוביץ, על העידוד הרב שהם נתנו לאורך כל הדרך, וכמובן, למלמד המסור של כיתה ז, הרב אליעזר קרוגליאק.

שוחחנו עם המלמד הרב קרוגליאק, שהסביר לנו איך הם הגיעו לזה, וכאן נכונה לנו הפתעה: אם חשבתם שהיה צריך להבטיח לילדים את כל העולם.. או לפחות כרטיס טיסה לרבי וכדו', תתפלאו לשמוע שהילדים עשו את זה מעצמם, כשהפרס הגדול היה – פשוט לדעת את י"ב פרקי התניא בעל-פה!

ההתחלה כך היתה: בכל יום חוזרים בחיידר בחלק מהכיתות תניא, כאשר את פרקים א, ,ב'וג' בדרך כלל כבר חוזרים בכיתות הנמוכות. אנחנו גם חוזרים על זה, אך בעיקר מתקדמים, עוד ועוד. כאשר מסיימים פרק, חוזרים על.עוד פרק ועוד פרק. מה שעוזר מאוד ונותן את החיות בשינון הם הדיסקים הנפלאים של בעל המנגן החסידי הרב אלאור ולנר. כל פרק מתחלק לשני חלקים (או לשלוש) כאשר לכל חלק ישנה מנגינה אחרת מניגוני חב'ד, לעיתים אלו ניגוני שמחה ולעיתים ניגוני דביקות, התלמידים חוזרים על הפרק עם ספרי תניא פתוחים בליווי המנגינה הבוקעת מהדיסק, ולעיתים אנו חוזרים ללא הדיסק וללא הספרים, ואזי שמחת וחיות התלמידים מרקיעה שחקים..!

דבר נוסף שעודד מאוד את התלמידים הוא לוח נקודות גדול שהכין המנהל הרב הרשקוביץ לכל כיתה עם שמות התלמידים ופירוט עמודי התניא. תלמיד תורן מדביק מדבקות לכל עמוד שנבחנים, והתלמידים שיחיו נהנים לראות כמה מדבקות כבר צברו ומקבלים תוספת חשק להמשיך ולשנן. הלימוד הוא במסגרת מבצע הלימוד בע''פ השנתי ''דעם רבינס קינדער'' במסגרתו נבחנים התלמידים כל השנה תניא ומשניות בע''פ ודפי גמרא ,וממלאים משימות לימוד מיוחדות כאשר בסוף השנה נערכת מסיבה גדולה והתלמידים מקבלים ספרי קודש ,והחתנים וסגנים -תעודות הצטיינות מיוחדות.

לאחר שהגענו פרק פרק עד סיום היב' פרקים התחלנו סדר שביום ראשון חוזרים על פרק א' ביום שני- פרק ב' עד יום שישי, ובשבוע הבא, ז' עד יב' וחוזר חלילה. בנוסף לחזרה בכיתה ישנו גם מבצע של ובלכתך בדרך ,שבו התלמידים משתדלים לחזור בדרכם מהחיידר את הפרק אותו חזרנו היום בכיתה. בשבת קודש התלמידים חוזרים לפי בחירתם, כאשר הולכים וחוזרים עם אבא מבית הכנסת. למשל,תלמיד דיווח השבוע שבשבת חזר בלכתך בדרך את כל ה יב פרקים !.

בשבוע שעבר הלכנו כל הכיתה לביתו של הרב זלמן גופין, והילדים הרצו לפניו את כל הפרקים בזה אחר זה. היתה שם התרגשות גדולה מאוד, ממש עד דמעות, מצד בני המשפחה והנוכחים. הרב גופין סיפר לילדים על הזכות הגדולה והנפלאה שיש להם, והפציר בתלמידים שבכל מקום שהם הולכים הם צריכים לשנן את זה. הרב גופין גם דיבר עם התלמידים שלימוד התניא צריך להשפיע גם על לימוד הגמרא כדברי הרבי ללמוד חסידות כמו למדן, וגמרא כחסיד.

למחרת, המשכנו את הבחינה בביתו של, המד"א של כפר חב"ד. הרב מאיר אשכנזי. הרב קיבל כל תלמיד בלחיצת יד וסיפר כמה סיפורים על חשיבותו הנפלאה של שינון התניא והחזרה בלכתך בדרך. א' הסיפורים המדהימים הוא על החסיד ר' זלמן גוראריה ע''ה שפעם יצא מביתו לנסיעה ,ונזכר ששכח משהו חשוב בבית. הוא שאל את הרבי מה לעשות כיון שלא רצה לחזור על פי צוואת ר''י החסיד. המענה המדהים של הרבי הי', שיחזור פרק תניא ואז ייחשב לאדם חדש -לא אותו האדם שיצא מהבית...

חששתי שאנו לוקחים זמן רב מזמנו של הרב, אך הוא ביטל את דברי ואמר שלכאלה אירועים יש לו את כל הזמן, והזמין את התלמידים לבוא בשנה הבאה שוב להבחן עם חברים רבים נוספים ובתוספת של עוד יב פרקים..

הרב הרשקוביץ, איזה מסר מיוחד אתה רוצה למסור למנהלים ומורים של תלמודי התורה ברחבי הארץ?

אני רוצה לצאת בקריאה לכל מוסדות חב"ד בארץ ובעולם, לעשות את המשימה הזאת. התלמידים שלנו הראו דוגמה, איך בקלות יחסית אפשר להניב כאלה תוצאות מבורכים. רק צריך את העקשנות, ההתמדה והמסירות של המורים"! נסיים בפתגם המפורסם, שעם ספר התניא נצא לקבל את פני משיח צדקנו.

מילגה בסך 200 ש"ח לכל ילד שנבחן על י"ב פרקי תניא הוענקה תרומת הנגידים החסדיים תומכי החיידר עשרות שנים, ר' זמי וצביקה ליפסקר לעילוי נשמת אביהם איש החסד הבלתי נשכח ר' שלום בער - בערקע ליפסקר ע''ה
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.