מערכת COL | יום א' תמוז ה׳תשע״ז 25.06.2017

נפתח כנס הקיץ של בתי הדין הרבניים בשראל

בפתיחת כנס הקיץ של בתי הדין הרבניים בישראל נשאו דברים הראשון לציון ונשיא בתי הדין הרבני הגדול הרב יצחק יוסף, והרב הראשי לישראל הרב דוד לאו • בין הנושאים העומדים על הפרק נמנים מערך הגיור, מעמד הנישואין בישראל ושינויי חקיקה בעניינים אלו • לסיפור המלא
נפתח כנס הקיץ של בתי הדין הרבניים בשראל
בפתח כנס הקיץ של דייני ישראל המתקיים בירושלים תקף הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הגדול הגאון רבי יצחק יוסף את ארגון "הבית היהודי השלם" המעודד גברים דתיים וחרדים לשאת אישה שנייה.

הראשון לציון אמר כי אנשי העמותה מגלים פנים בתורה שלא כהלכה. הציטוטים שהם מביאים מדברי מרן אביו הרב עובדיה יוסף זצ"ל הם מסולפים, והוא אינו מצליח להבין כיצד יש נשים שמוכנות מרצונן להסכים שבעליהן יישאו אישה שנייה על פניהן.

נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב יצחק יוסף אמר עוד כי יש לזרז את כינוס הוועדה לבחירת דיינים ולמלא את התקנים החסרים.

במהלך נאומו הודיע הרב הראשי הרב דוד לאו על החלטתו להציע לבחירת הוועדה למינוי דיינים את כל בעלי הכושר לדיינות, "כדי לאפשר כינוס מהיר של הוועדה ולהעניק הזדמנות שווה לכל המועמדים".

ובתוך כך, בשעה שוועדת השרים לענייני חקיקה אמורה לדון בהצעת חוק הגיור הממלכתי השמיע  מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, דברי ביקורת חריפים נגד הצעת החוק. הוא אמר כי "הצעת החוק גרועה ביותר, נזקה מרובה ואין בה תועלת משמעותית. אין בה שום אמירה שהגיור יעשה על פי דין תורה ואין אזכור לרבנות הראשית לישראל".

הרב יעקבי ציין כי כיום מערך הגיור פועל רק מכוח סמכותה השיורית של הממשלה. על פי בג"ץ מדובר עד עכשיו בסמכות מוגבלת, "ואילו עתה נותנים עיגון פורמאלי בלתי מוגבל לממשלה להפעיל את מערך הגיור על פי החלטותיה – דבר שיקשה בעתיד על תקיפת החלטות שאינן מתאימות לדין תורה".

הרב יעקבי הוסיף ואמר כי "ממשלה באה וממשלה הולכת ומחר עלולה הממשלה להפעיל במערך הגיור אגף רפורמי". לדעת הרב יעקבי גם לגיור מחוץ למערך הגיור עשויה להיות נפקות הלכתית אם הוא נערך לפי דין תורה: "הקביעה שלא תהיה נפקות חוקית עלולה להשליך לשלילה על יכולת בתי הדין שלנו לפעול למניעת עגינות ולגירושין של גרי צדק שלא התגיירו דרך מערך הגיור. לפי החוק החדש ימשיכו לרשום במרשם האוכלוסין גיורים שנערכו בישראל כולל רפורמים שקיבלו תעודה ציבורית, כלומר מרשם האוכלוסין ימשיך להיות מקור לטשטוש המונח יהודי לדורי דורות".

הרב יעקבי סיכם עניין זה ואמר "הפכתי והפכתי בדבר ודעתי היא שרק אמירה מפורשת בחוק שמי שהתגייר בישראל אפילו בגיור ממלכתי לא יהיה זכאי לאשרת עולה או תעודת עולה, רק אמירה כזו יש בה תועלת כדי למנוע מתן מעמד בישראל לגיור רפורמי". לדעת הרב יעקבי התמיכה בהצעת החוק היא "קוצר ראות" ומשמעותה היא הכנסת הרפורמים למערך הגיור בדלת הקדמית ויש בכך נזק חמור ועצום לגדרי "נישואין וגירושין בישראל על פי דין תורה".

הדברים נאמרו במושב הפתיחה של כנס הדיינים שנערך במלון לאונרדו פלאזה בירושלים ויימשך שלושה ימים. בכנס נוטלים חלק נשיא בית הדין הרבני הגדול הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, הרב הראשי הגאון רבי דוד לאו שליט"א והשר לשירותי דת הרב דוד אזולאי. במהלך הישיבות ייפגשו הדיינים עם גורמי מקצוע וידונו בנושאים שונים כגון חוק ותקנות להסדר התדיינות בין בני זוג, סוגיות מקצועיות, היבטים רפואיים של סוגיות העולות בבתי הדין, חלוקת רכוש, ועוד.

יו"ר נציגות ועד הדיינים הרב משה אמסלם התייחס בדבריו לצורך בהשוואת התנאים בין שופטים לדייני ישראל: "ישנו פער עצום בין תנאיו וכליו של שופט לזה של דיין. כל שופט במדינת ישראל נהנה מעוזר משפטי צמוד, דבר שרחוק מהמציאות כיום בבתי הדין הרבניים. דייני ישראל עובדים קשה מאוד ובשעות לא שעות. בעוד ששופטים מקבלים לפחות יום בשבוע לכתיבת פסקי דין, אצלנו יום העבודה מתחיל כביכול בסיום הדיונים – עת אנו מתפנים לכתוב את פסקי הדין".

בכנס הדיינים משתתפים כמאה דייני ישראל והוא יימשך עד יום שלישי בשעות הערב.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.