מערכת COL | יום ט"ו סיון ה׳תשע״ז 09.06.2017

"בהעלותך את הנרות..." - אז והיום • מיוחד

פרשת השבוע מתחילה בהנחיות להדלקת מנורת הזהב, עבורה נידבו נשי ובנות ישראל את תכשיטיהן כדי לקחת חלק בהפצת האור שבקע ממנה • מבצע נש"ק - נשי ובנות חב"ד לוקחות חלק באור הבוקע מעשרות בתים בערב שבת. פעולה קטנה, אך משמעותית- שהופכת לעוד חוליה בשרשרת האור • מגזין שישי  "בהעלותך את הנרות"
צילום: מאיר אלפסי


ד. מיכאל, COL

בפרשת השבוע מדובר בהרחבה על עניין הדלקת הנרות במנורת הזהב אשר הוצבה במשכן- במדבר, ובהמשך בבית המקדש בירושלים.

בכל רחבי העולם, ובכל בית יהודי דולקים ביום שישי טרם שקיעת החמה - נרות שבת אשר ממחישים את ההקבלה בין המשכן שנצטוו בני ישראל להקים במדבר, לבית היהודי המשמש משכן לשכינה: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם".

וכמו במנורת הזהב במשכן, אשר נשי ובנות ישראל היו הראשונות לנדב את הזהב הדרוש ליצירתה, ובמעשה זה גרמו לכך שהאור שבקע מהמנורה האיר את העולם כולו, כך גם בנרות השבת - נשי ובנות חב"ד לא מסתפקות בלהאיר את ביתן הפרטי, הן מנדבות את כוחן ומרצן ומחפשות להוסיף באור, להצית עוד להבות בכמה שיותר בתים בעם ישראל.

לפני כשלוש שנים, במלאות 40 שנה ליום בו הכריז הרבי על מבצע נש"ק, החל פעילי חב"ד במיזם משותף עם ארגון נשי ובנות חב"ד, אשר במסגרתו יוצאות נשים ובנות- צעירות ומבוגרות, לעשרות מוקדים ברחבי הארץ על מנת להגיע לכמה שיותר נשים ובנות, כדי לאפשר גם להן להאיר את ביתן באור השבת.

כחלק מהקמפיין שנועד לעודד את נשי ובנות חב"ד ליטול חלק במבצע נש"ק, עוצבו מארזים מיוחדים המאפשרים למקבלות המארז להמשיך ולהתעדכן בעצמן בזמני ההדלקה בשבתות הבאות וזאת כדי להפוך את החלוקה החד-פעמית ל"פעולה נמשכת" כדברי הרבי.


ערכות נש"ק מעוצבות לחלוקה. צילום: חיים וויסמן

בשונה מקמפיינים הפונים לנשים ובנות שאינן מדליקות עדיין נרות שבת- ומעודדים אותן להתחיל ובכך לקחת חלק במצווה, שיתוף הפעולה הנוכחי פונה דווקא אל נשי ובנות חב"ד- ומעודד אותן לצאת ולהפיץ את האור שבנרות השבת. אין פה קריאה לצאת מגדרי הטבע או להכניס משימה נוספת ללו"ז העמוס ממילא של נשים. המיזם קורא לנשים ובנות לנצל את היציאות השגרתיות מהבית- לגן המשחקים, ללימודים, לעבודה, למרפאה ולכל מקום – על מנת לחלק את הערכות המוכנות לנשים ובנות שהן תפגושנה. הסלוגן שמלווה את הקמפיין- "לא יוצאות מהבית בלי נש"ק", מתמצת את מטרת המיזם.

ויש גם מספרים: ב-60 המוקדים בהם ערכת מכירה מסובסדת של ערכות, עוברות מדי שבוע 2,200 נשים ומחלקות 20,000! ערכות נש"ק.


2,200 נשים ובנות מדי שבוע. צילום: מאיר אלפסי

בנוסף, את הקמפיין מלוות הגרלות הנערכות מעת לעת על מגוון פרסים ובתיכוני חב"ד ישנן עמדות המיועדות לדיווחים שממלאות הבנות לשם כך. רכזת הפרוייקט, הגב' צביה רוזנשיין, מעדכנת כי בימים אלו עמלים בארגון לקראת הוצאת עלון מיוחד אשר יצורף לערכות המחולקות בעשרות המוקדים.במקביל, לקראת ג' תמוז, הוכרז מבצע חדש שבמסגרתו כל אחת שיוצאת לכל הפחות 3 פעמים לחלוקת נרות שבת, נכנסת להגרלה על כרטיס טיסה לרבי.


אחת מעמדות הדיווח הממוחשבות המוצבות בתיכוני חב"ד ברחבי הארץ. צילום: חיים וויסמן

הסיפור הבא הגיע למערכת מבעלת המעשה:
אישה צעירה מריכוז חב"די יוצאת מדי שבוע לחלוקת נרות שבת במרכז מסחרי קבוע. כמה פעמים בהם הגיעה, הספיקו למספר עובדות במקום לערוך עמה הכרות קצרה כשהן מלאות בהערכה למבצע ולמבצעת ונענות ברצון להדליק נרות שבת בקביעות. כשבוע לפני חג הפסח סיפרה אחת מהן לצעירה החב"דית, כי בנה חלה ל"ע במחלה קשה ומבחור חסון ושאפתן- הפך לשבר כלי, כבר כמה ימים הוא שוכב חסר הכרה וגם הרופאים לא מבשרים טובות. בפעם הבאה שהגיעה- ימים בודדים לפני חג הפסח- הביאה עמה החב"דניקית מצה שמורה, אותה מסרה לאם המודאגת בליווי הסבר על מאכל של רפואה.

בשבוע שלאחר החג, שוב הגיעה הצעירה למקום הקבוע, שם פגשה את האם כשהיא מחכה לה בקוצר רוח ומספרת בהתרגשות עצומה כי במהלך החג היא התאמצה להכניס פירורים מהמצה לפיו של הבן החולה, מתוך אמונה וציפייה לטוב. כמה ימים לאחר מכן, באורח ניסי, פקח הבן את עיניו ושב אט אט להכרה. האם חיבקה את הצעירה החב"דית כשהיא מתייפחת ומודה לה- "זה בזכות המצה, בזכות הנרות!!!"

באותו מעמד ביקשה החב"דניקית מהאם להמשיך ולעדכן אותה כשיהיו בשורות טובות, ולאחר מספר שבועות יכלה כבר האם להודיע על ההחלמה של בנה ועל חזרתו לשגרה.

פעולה קטנה של אישה צעירה, אשר בכוח המשלח - זכתה והאירה בית בישראל.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.