מערכת COL | יום כ"ח אייר ה׳תשע״ז 24.05.2017

שו"ת חיסכון לכל ילד: יש קונה עולמו בקופה אחת

שבוע אחד בלבד נותר בכדי לבחור את תכנית החיסכון לכל ילד. אם עדיין לא בחרתם, מסתבר שאתם לא לבד. לפי נתונים שפרסם אתמול משרד האוצר כמחצית מההורים עדיין לא בחרו את תכנית החיסכון. בכדי להקל על הבחירה ביקשנו לראיין את היועץ הפנסיוני החב"די איתן אחיטוב  לכל ילד שו"ת חיסכון
שו
שבוע אחד בלבד נותר בכדי לבחור את תכנית החיסכון לכל ילד. אם עדיין לא בחרתם, מסתבר שאתם לא לבד. לפי נתונים שפרסם אתמול משרד האוצר כמחצית מההורים עדיין לא בחרו את תכנית החיסכון. בכדי להקל על הבחירה ביקשנו לראיין את היועץ הפנסיוני החב"די איתן אחיטוב.

מהן בעצם האלטרנטיבות?
בגדול הבחירה היא בין פיקדון בנקאי לבין קופת גמל.
אם נרד יותר לפרטים ניתן לבחור בין אחת מ48 קופות גמל ל3 סוגי פיקדון המוצעים ע"י 9 בנקים.
הבחירה באחד משני הסוגים הללו היא בלתי הפיכה – מי שבחר בפיקדון בנקאי לא יכול לעבור לקופת גמל ומי שבחר בקופת גמל לא יוכל להעביר את החיסכון לבנק.
בין קופות גמל ניתן תמיד לעבור. בין סוגי הפיקדונות הבנקאיים ניתן לעבור רק אם מדובר בילד מתחת לגיל 13 וההורה בחר מלכתחילה אפשרות לתחנת יציאה ויתור על תחנת יציאה יאפשר לקבל ריבית מעט יותר גבוהה.

מה ההבדל בין בחירה בפיקדון בנקאי לבחירה בקופת גמל?

בחירה בפיקדון בנקאי היא בחירה בחיסכון ללא תנודות אך עם תשואה כמעט אפסית.
קופת גמל לעומת עשויה להשקיעה בנכסים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה יותר ותנודתיות גבוהה יותר אך גם בנכסים עם תנודתיות נמוכה ותשואה אפסית בהתאם למדיניות ההשקעה של הקופה הספציפית.

מה ההמלצה שלך
אני ממליץ לבחור בתכנית בהתאם לטווח החיסכון. אם הכסף מקופה צפוי להימשך בשנים הקרובות אני ממליץ לבחור בפיקדון בנקאי. לא כל כך משנה מאיזה סוג.
אם מדובר בחיסכון שצפוי להתנהל יותר משנים בודדות, אני ממליץ לבחור בקופת הגמל 'אינפיניטי הלכה'.

למה דווקא בקופה זו?
מעשה שהיה כך היה. כשהתפרסמו עיקרי תכנית 'חיסכון לכל ילד', פנו אלי לקוחות רבים על מנת שאמליץ על קופה עבור ילדיהם.
הגדרתי 3 עקרונות השקעה ויצאתי לחפש קופה שמדיניות ההשקעה שלה תואמת להם -
1. 100% חשיפה למניות
2. מקסימום פיזור השקעה בין חברות מדינות וענפי פעילות
3. מינימום שיקול דעת ופעולות קניה ומכירה מצד מנהל ההשקעות (השקעה פאסיבית).
בפועל לא מצאתי קופה כזו אז פניתי לבית ההשקעות אינפיניטי – אילים והצעתי להם להקים קופה שתחקה את מדד המניות העולמי MSCI WORLD AC, מדד העוקב אחרי תשואותיהן של כ2,500 מניות מ46 מדינות. בד בבד, ווידאתי שהקופה תתנהל על פי ההלכה. יש קונה עולמו בקופה אחת.
בהקשר זה עלי להבהיר – אני מחזיק ברישיון יועץ פנסיוני של רשות שוק ההון. בהתאם לכך נאסר עלי לקבל כל תמורה מחברת אינפיניטי או מחברת ביטוח /השקעות אחרת. בהתאם לכך ההמלצה שלי היא 100% אובייקטיבית.

לא מצאתי את הקופה באתר הביטוח הלאומי?
נכון. הקופה נפתחה להפקדות רק לפני שבוע והביטוח הלאומי עדיין לא עדכן את האתר שלו. עד שהקופה תופיע באתר הביטוח הלאומי (אני לא בטוח שזה יקרה לפני שיסתיים מועד הבחירה) הדרך היחידה להצטרפות היא בחירה של קופת גמל אחרת של אינפיניטי (סיכון מוגבר) באתר הביטוח הלאומי ולאחר מכן שליחת טופס ניוד אל אינפיניטי (המייל והפקס מופיעים בטופס).

בחרתי בקופת גמל אחרת, האם ניתן לעבור לאינפיניטי הלכה?
כן, בין קופות גמל תמיד ניתן לעבור. לשם כך יש להוריד את הטופס הנ"ל ולשלוח אותו לאינפינטי. אגב, בעתיד הרחוק כאשר יתקרב מועד המשיכה ויצטבר בקופה סכום משמעותי יהיה כדאי לנייד את הכסף לקופת גמל סולידית יותר. עוד חזון למועד.

במה שונה הקופה הזו מכל הקופות ההלכתיות האחרות?
הקופות ההלכתיות האחרות מתאפיינות בהחזקה משמעותית בנכסים שפוטנציאל התשואה שלהם אפסי – אגרות חוב ממשלתיות.
בטווח הזמן הבינוני והארוך נצפה שיהיה פער משמעותי בתשואה בין אינפיניטי הלכה לקופות ההלכה האחרות.
למעשה הקופה שונה גם מקופות סיכון מוגבר – מכיוון שמדובר בקופה שמדיניותה היא לחקות מדד מניות, מנהלי השקעה לא ינסו לתזמן את העליות והירידות בבורסה והם יהיו תמיד בחשיפה מלאה. בנוסף קופה זו מצטיינת ברמת פיזור השקעה מקסימלית.

האם יש לאינפיניטי 'היתר עסקה'
קופת הגמל מנוהלת א"י אינפיניטי ניהול גמל והשתלמות. לחברה זו יש היתר עסקה (נעשה בית ההוראה של הרב מאיר אהרן) אך ליתר החברות בקבוצת אינפיניטי אילים אין עדיין היתר עסקה כך שההמלצה על קופה זו איננה מהווה המלצה על קרנות נאמנות וכיו"ב שבניהולם. אגב, ידידי הרב ישראל הלפרין המשמש כמו"צ בבית ההוראה של הרב אהרן וכרב הארגון לב חב"ד היה זה שדאג להיתר העיסקה והוא זה שנתן את ההנחיות איך להתאים את ניהול הקופה לדרשות ההלכה. וכאן המקום להודות לו בשם הציבור שנהנה מקופה שהיא לכתחילה גם מבחינת ההלכה וגם מבחינת ניהול ההשקעה.

האם השקעה במניות איננה מסוכנת?

תלוי במשך הזמן ובמידת הפיזור בין מניות שונות. כאשר טווח ההשקעה ארוך לתנודות הטווח הקצר (כולל מפולות) אין משמעות. כאשר ההשקעה מפוזרת היטב אין סיכון של הפסד שלא ניתן להשבה של חלק מהכסף כי כל חברה מהווה חלקיק קטן בלבד מהתיק שלנו.

לשם השוואה אינטרגמל סיכון מוגבר (מאושרת ע"י הבד"ץ) משקיעה 35% מהכסף במדד ת"א 35. מדד זה איננו מפוזר במידה מספקת – 5 חברות מהוות יותר משליש מהמדד. ירידה חדה באחת מהן כפי שהתרחשה בחברת טבע בשנים האחרונות פגעה בתשואות המשקיעים באופן ניכר.
השקעה במניות (כשטווח הזמן ארוך ויש פיזור טוב) מסוכנת רק למי ש'יברח' לקופה סולידית דווקא כאשר מחירי המניות יהיו אטרקטיביים (מיד אחרי המפולת).

מה מוגדר טווח קצר ומה מוגדר טווח ארוך?
שאלה מצוינת. האמת היא שאין לי רוח הקודש כך שאינני יודע מתי תתרחש מפולת בבורסה (היא תתרחש. השאלה היא רק מתי) ותוך כמה זמן אחריה יתרחש 'תיקון'. להערכתי והבנתי 5-6 שנים הן זמן מספיק ארוך בייחוד אם תהיינה הפקדות בתוך פרק זמן זה.

האם אתה ממליץ למשוך את הפיקדון בגיל 18 או 21?
ההמלצה היא שלא למשוך את הפיקדון בגיל 18. החזקת הפיקדון עד גיל 21 תזכה בהפקדה נוספת של 500 ₪. בהתחשב בצבירות הנמוכות שיש למי שכבר הגיע (או קרוב להגיע) לגיל 18, תוספת זו מהווה למשה תשואה גבוהה על ההשקעה.

מעבר לכך, חלק מהבנקים מציעים על השנים 18-21 ריבית גבוהה יותר מאשר על השנים 15-18 כנראה בכדי ליצור הזדמנות להפוך את החוסך ללקוח עו"ש בעתיד.

האם אתה באמת מעריך ש'אינפיניטי הלכה' תהיה הקופה הרווחית ביותר בזמן הארוך?
מבין הקופות ההלכתיות, כן.
מבין קופות סיכון מוגבר - לא! אני מעריך שבטווח הארוך תהיינה קופות בודדות עם תשואה גבוהה יותר אבל בכל מקרה אין דרך לדעת מראש מי הן כך שאני מעדיף קופה שתהיה מבין ה3 הטובות ביותר אבל תהיה מעל הממוצע (אין לי דרך אחרת להשיג תשואה מעל הממוצע אך אכמ"ל).

למה לא לבחור בחברה מוכרת כמו אלטשולר שחם או אנליסט?
בבחירה ב'אינפיניטי הלכה' אני למעשה 'בוחר' ב(כמעט) כל שוק המניות העולמי, ומביע חוסר אמון ביכולתם של מנהלי ההשקעות לדעת מראש מתי השוק יעלה ומתי ירד ואיזו מניה תהיה רווחית יותר מהאחרות. מעבר לכך, מבין קופות ההלכה אין לי ספק שבטווח הארוך אינפיניטי הלכה תהיה הרווחית ביותר בגלל שאין בה אגרות חוב.

נחזור לפני סיום לפיקדון הבנקאי - האם צריך לבחור דווקא בבנק בו מתנהל העו"ש שלי?
לא. ניתן לבחור בכל בנק ואין צורך לפתוח עו"ש לשם כך.

האם כדאי להורים להוסיף את 50 השקלים?
היתרון של הוספת 50 השקלים לכל ילד ביחס לחיסכון בקופת גמל להשקעה הוא בך שהמדינה היא זו שמשלמת את דמי הניהול. בהתאם לכך התשואה צפויה להיות גבוה בכחצי אחוז ביחס לתשואה הצויה בקופות גמל להשקעה. החיסרון של ביחס לקופת גמל להשקעה הוא בכך שהכסף לא נזיל.
בהתאם לכך, למשפחה שמחזיקה ב'כרית ביטחון' של נכסים נזילים (יתרות בעו"ש, פקדונות, ני"ע וכיו"ב) כדאי להוסיף את 50 השקלים. למשפחה שאין נכסים נזילים עדיף באופן ביסי לחסוך על מנת ליצור 'כרית ביטחון' ורק לאחר מכן להכפיל את ההפקדה.
מילה לסיום
צריך לקחת את התכנית בפרופורציה. ילד שנולד כיום יצבור עד גיל 21 כ20,000 ₪ (תלוי בתשואה). בכדי לקבל פנסיה של 5,000 ש"ח יש צורך לצבור עד הפרישה כ1,000,000 ₪. יש להקדיש הרבה יותר תשומת לב לתכנית שחשיבותה גדולה בעשרות מונים על תכנית החיסכון לכל ילד.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.