מערכת COL | יום כ"ט ניסן ה׳תשע״ז 25.04.2017

אלי יונה זועם: "לא נתתי לפרסם תמונות; זה גזל!"

תגיות: אלי יונה
לאחרונה הופצו ברשתות החברתיות קישור ל-1800 תמונות חדשות של הרבי, של הצלם אלי יונה. הוא עצמו, הופתע מהפצת התמונות במרשתת – ללא רשותו, ובשיחה הוא אומר ל-COL: "זה גזל, שקר וכזב. מעולם לא נתתי לפרסם את התמונות של הרבי שצילמתי ללא רשותי, זו הפרנסה שלי!" • ומה הוא עונה למי שרוצה לרכוש תמונות? • בלעדי • לסיפור המלא
אלי יונה זועם:
אלי יונה (צילום ארכיון: שמוליק סופר, COL)

כתב COL

כמו שידוע לכל חסיד חב"ד, אלי יונה, הינו מצוות צלמי החצר של הרבי שזכה לקירובים גדולים וצילם את הרבי אלפי תמונות בתקופה של כשבע שנים, ולאורך כל השנים הללו.

לאחרונה, הופצו ברחבי הרשתות החברתיות קישור לספרייה דיגיטלית בת 1800 תמונות של הרבי, ע"ש הצלם אלי יונה. את התמונות אכן צילם אלי יונה, אך זהות המפרסם של הספרייה הדיגיטלית כרגע לא ידועה.

התמונות שהופצו, מרהיבות ומיוחדות, ובחלקן לא היו מוכרות לציבור. עקב כך, 'הבשורה' עברה כאש בשדה קוצים, ורבים בתום לב נכנסו ו'הורידו' תמונות, מחוסר ידיעה.

שוחחנו עם הצלם אלי יונה, לשמוע ממנו עצמו לגבי הספרייה החדשה, ומי עומד מאחורי הפרסום:

לאחרונה הופצה ספרייה דיגיטלית ובה 1800 תמונות של הרבי, על שמך. יש לך קשר להפצת התמונות?

אלי יונה
, יש לציין, היה מופתע לחלוטין למשמע אוזניו, ועד שלא שלחנו לו את הקישוריות, הוא לא ממש הבין על מה מדובר... לאחר שנוכח בעצמו שאכן כך פני הדברים, הוא מזדעק:
"זה גזל על גזל, שקר וכזב. מעולם לא נתתי לפרסם תמונות של הרבי שצילמתי ללא רשותי. זו הפרנסה שלי! מעולם לא נתתי ולא ילדיי נתנו אישור או הסכמה לפרסם", הוא אומר.

גם שהוא זועק מעמקי לבו, הוא שומר על פאסון ומדבר בנחת. אבל הזעקה נשמעת היטב, נוקבת: "אני וילדיי תמהים ומזועזעים. זה דבר נוראי לקחת תמונות של הרבי בלי רשותי ולמכור אותם ברחבי העולם. אנשים תמימים ברובם וחושבים שמכניסים ברכה לביתם, וזה היפך הברכה להכניס דבר גזל!"

זו לא הפעם הראשונה שאלי יונה זועק על גזל תמונות, כדבריו. הוא זוכר איך נשאל על ידי הרבי לפרנסתו באחת מחלוקות הדולרים. לאחר שאמר לרבי שהמצב לא טוב, התעניין הרבי: "האם משלמים לך על התמונות שמתפרסמות בעיתונים?"

אלי ענה לרבי: "טוענים שמכיוון שאתה הרבי של כולם, אז כך גם התמונות...". דעתו של הרבי לא היתה נוחה מכך והוא שאל אותו: "האם עבור הדפסת התמונה ישלמו לדפוס?" "האם כשהולכים למכולת צריך לשלם?" כשאלי הנהן לרבי בראשו לאות "הן", ענה לו הרבי: "אז תגיד להם שגם עבור התמונות צריך לשלם!".

הוא מוסיף ומספר, שלאחר ג' תמוז, קרא לו המזכיר הרב יהודה לייב גרונר למשרדו ואמר לו: "לכולנו כואב, אבל אתה באופן אישי איבדת את הפרנסה. עמדתי ליד הרבי ושמעתי שאמר לך שזו הפרנסה שלך!" בהמשך, מספר לנו אלי יונה, כמה מרבני בי"ד רבני חב"ד יצאו בקריאה שלא להפיץ תמונות של הרבי שהוא צילם – ללא רשותו. אך לא תמיד הדבר הועיל.

"היו שהמכתבים הברורים לא הספיקו להם והמשיכו לפרסם. תמיד קמים כאלו שחושבים שהכל שייך להם, וממשיכים להפיץ", אומר לנו בכאב אלי יונה. "הם אומרים 'הרבי של כולם'.

מי לדעתך עומד מאחורי המעשה הזה?

"אינני יודע, אני יכול רק לשער. זה דבר נוראי לקחת תמונות של הרבי בלי רשותי ולמכור אותם ברחבי העולם. כמה פעמים הרבי זעק. הרבי שאל מישהו 'האם שילמת על הציור? את הכל?' איך אנו יכולים להתעלם מעשרת הדיברות? אני אנקוט בכל האמצעים החוקיים ועפ"י דין כדי למנוע את המשך הגזל. כל מי שמשתמש בלא רשותי בתמונות או מפיץ אותן, נחשף בכך לתביעה על גזל זכויות יוצרים".


אלי יונה בחצר ביתו (צילום ארכיון: שמוליק סופר, COL)


סיפורה של תמונה

ספר לנו על היחס של הרבי לצילומים שלך בתחילת הדרך? מגיע צלם לא מוכר ומתחיל לצלם את הרבי?

"באחת הפעמים, בשנים הראשונות שלי, עמדתי בין ארון הקודש ב-770 לסטנדר של הרבי וצילמתי. הגיע אלי אחד החסידים המכובדים וצעק עלי: "מה אתה מצלם כל הזמן?" הרבי הסתכל אלי, סידר את העניבה, וחייך אלי, תוך שהוא עושה תנועה עם עם היד כאילו אומר, צלם!... התמונה הזאת, חביבה עליי במיוחד...

ההסכם עם פריידין

עוד תמונה שולף לנו אלי יונה מארכיונו, ובו הוא נראה לצד בנו בעז, שעלה לתורה אצל הרבי, לרגל הבר-מצוה שלו. הוא מספר: "ילדי בעז למד באוהלי תורה בשכונת הרבי. בבר המצווה זכה לעליה 'שני'. הרבי עלה שלישי. הרב הצדיק לוי"צ פריידין ע"ה, ביקש ממני את המצלמה שלי ותיעד אותנו. כך הוסכם ביננו... כשהוא עובר ליד הרבי אצלם אותו במצלמה שלו, ושאני ליד הרבי – הוא מצלם אותי במצלמה שלי..."


אלי יונה בעליה לתורה עם בנו בר-המצוה, אצל הרבי. את התמונה שצילם לוי"צ פריידין ע"ה


שתף אותנו בהתייחסות מיוחדת של הרבי אליך.


"כשהיו שואלים אותי 'למה הרבי מחייך לך כל הזמן?' עניתי, כשאני מגיע לרבי, אני מברך קודם את הרבי - בתוך הלב - בבריאות ואריכות ימים ושנצליח להביא עם כל עם ישראל את הגאולה. שאלו אותי לא אחת, 'למה הרבי עוצר לידך לעיתים קרובות ומשוחח איתך?'. שליח ראשי באחת הערים המפורסמות בעולם שאל אותי: "אנחנו השלוחים בקושי מקבלים מבט מהרבי, ואיך אתה מקבל כאלו 'קירובים'? עניתי לו בפשטות: "אני חוזר בתשובה ואדם פשוט. הרבי רוצה להראות לכולם שככה מתייחסים לכל יהודי".


אלי יונה עובר אצל הרבי (צילום: לוי"צ פריידין)

הסיפורים קולחים מפיו, ובאותו עניין הוא מספר על החסיד הבלתי-נשכח, הרב אהרן אליעזר צייטלין ע"ה:
"באחת השנים הוא הסיע אותי לצפת. באחד מעיקולי הדרך בואכה צפת. הוא בלם פתאום את המכונית בין ההרים – בהפתעה. לתמיהתי הרבה, והעובדה שלא היתה שום תקלה ברכב, הוא הביט בי ממושכות ואמר: "אלי! תגיד לי מי אתה!!! אליהו הנביא?? מה פשר הקירובים הגדולים שהרבי נותן לך?? עד שאתה לא מגלה לי את הסיפור, אנחנו לא זזים מכאן!!" כחסיד אמיתי ודבק ברבי, כנראה השאלה לא נתנה לו מנוח... האיום שלו היה נשמע רציני לגמרי... אמרתי לו מה שעניתי בעבר: "אני אדם פשוט. ככה הרבי רוצה שיתייחסו לכל יהודי..."

אולי דווקא מעניין שלילי זה, של פרסום התמונות שלא ברשותך, יוכל לצאת דבר טוב לתועלת הכלל. מי שרוצה לרכוש עבורו תמונה של הרבי, איך הוא יכול לעשות את זה?

"מי שמעוניין לשימוש חד פעמי ולא לשימוש למטרות רווח, יוכל לפנות אלי ישירות בהודעה ואשתדל בל"נ להתייחס לכל פנייה. מס' הווטסאפ (להשארת הודעות בלבד): 972502647299+

אלי יונה מוסיף ומחדד את דבריו: "למה להכניס הביתה משהו לא אורגינל? כשאדם הולך לקנות יהלום, הוא מבקש תעודת מקוריות. הרי הרבי יקר לחסיד יותר מיהלום, אז למה לא לבקש מהצלם או ממוכר התמונה תעודת מקוריות? למה לא להשקיע בדבר האמיתי, ברבי שלנו שכולם אוהבים אותו??"

הרבי: "יש לי הרבה נחת ממך"

החל משנת תשמ"ט, החל לצאת גליון שנקרא אז "בית חיינו", ובו דיווחים מהנעשה בדל"ת אמותיו של הרבי ובחצרות קדשינו. אלי יונה, שהיה צלם החצר לאורך השנה (הצלם לוי"צ פריידין היה מגיע רק לקראת חודש החגים) צילם עבור הגליון אז. על כך הוא מספר: "הרבי החזיק בידו את הגליון של "בית חיינו", ואמר לי בחיוך: "יש לי הרבה נחת ממך"...


אלי יונה, עם בנו בעז, במעמד חלוקת הדולרים לצדקה אצל הרבי

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.