מערכת COL | יום י"ג ניסן ה׳תשע״ז 09.04.2017

שלוש דמויות חסידיות חושפות הוראה של הרבי • מיוחד

שלוש דמויות חסידיות חושפות הוראה של הרבי לגבי ליל הסדר: רבו של כפר חב"ד הגרמ"ש אשכנזי ע"ה, המשפיע הרה"ח משה נפרסטק ע"ה, ויבדלח"ט מזכיר הרבי הרב יהודה לייב גרונר • מגזין פסח • לסיפור המלא
שלוש דמויות חסידיות חושפות הוראה של הרבי • מיוחד
מימין: הגרמ"ש אשכנזי ע"ה, המשפיע הרה"ח משה נפרסטק ע"ה, ויבדלח"ט מזכיר הרבי הרב יהודה לייב גרונר (ארכיון COL). למטה: אילוסטרציה מתוך סרטון של 'יהדותון' לפסח

 

הרב יוסף אשכנזי

שלוש דמויות חסידיות חושפות הוראה חדשה של הרבי.
תחילה, יש להקדים:

כידוע, בליל הסדר תשי"ט בדירתו של הרבי הריי"ץ, טעה אחד מזקני החסידים ובירך ב"ורחץ" על נטילת ידיים. הרבי פסק לו מה לעשות. לאחמ"כ, בהתוועדות אחש"פ, התפלפל הרבי בנושא וקבע באופן אחר (ראה תורת-מנחם חלק כה עמוד 230).

אבי, הרב אשכנזי ע"ה, נכח באותן שנים אצל הרבי, והוא היה מספר, שבהתוועדות שהתקיימה בשבת שאח"כ [התוועדות שבת מברכים אייר], הזכיר הרבי שוב את העניין הזה, ופסק "אחרי עיון שוב בכל הנושא", שאין לשנות כלל את הסדר, אלא יש להמשיכו כרגיל, ולסמוך בכך על הדעה שאומרת, כי מברכים על נט"י גם בדבר שטיבולו במשקה.

כך בהקלטה מדברי הרב אשכנזי ע"ה בדרשת שבת הגדול, וכמובן שהוא הביא את הדברים כהלכה למעשה. בנוסף לכך, הרב ציטט בביתו, מילים מסוימות נוספות, שהרבי אמר בהקשר זה באותה התוועדות בשבת.

הרב אשכנזי סיפר כך עוד לפני שנדפס סט השיחות-קודש. כשהסט נדפס, התגלה שב"הנחה" משבת מברכים אייר לא מוזכר כלל שהרבי דיבר על נושא זה. אולם, בתורת-מנחם שנדפס שנים אח"כ, מופיעה בהתוועדות זו הערה, ובה כתוב שעד סוף סעיף ג כוללת ה"הנחה" ראשי פרקים בלבד! היינו, שאין ב"הנחה" זו כדי לחלוק על גרסת הרב אשכנזי!

מובן, שעורכי ה"הנחה" אינם יכולים לדעת כיום האם הרבי הזכיר נושא זה בהתוועדות שבת מברכים אייר, שכן למרבה הכאב, הם הפסידו חלק מתחילת ההתוועדות המדוברת, ולכן כתבו שה"הנחה" היא ראשי-פרקים בלבד (ולא רק "חסר קצת" וכדומה, כפי שמופיע ב"הנחות" רבות אחרות). אין בכוחם לדעת היום את מה שלא ידעו בתשי"ט.

ביום שישי האחרון, שמעתי מאחי, הרב שלום דוב בער, שאברך מסוים שאל עכשיו את הרב יהודה לייב גרונר, והרב גרונר סיפר לו דברים זהים לאלה שהרב אשכנזי סיפר! בהשגחה פרטית, פגשתי את הרב גרונר בשבת, ושאלתי אותו בעניין. הוא סיפר לי בביטחון מוחלט, ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי אחרי ליל הסדר וההתוועדות באחש"פ, הנה בשבת שאחר-כך הרבי פסק שבמקרה שטועים ומברכים ענט"י ב"ורחץ", יש להמשיך את הסדר כרגיל! הרב גרונר הוסיף וציטט מילים מסוימות בהן פתח הרבי את ההתוועדות באותה שבת, ואלו הן אותן מילים שהרב אשכנזי סיפר שהרבי אמר בהתוועדות זו של השבת!

שאלתי את הרב גרונר כמה פעמים על הנ"ל, כדי לוודא שהבנתי נכון, והוא מצדו חזר שוב ושוב על דברים אלה, וזכר אותם כפי שאירעו היום.

אחי, הרב ישראל, שמע דברים דומים מסב רעייתו, הרב משה נפרסטק ע"ה. לדברי הרב נפרסטק, הרבי אמר שמתחילה חשב להחמיר כשיטתו של אדה"ז בספק ברכות, אבל אחר-כך החליט שהיות שרואים החשיבות הגדולה אצל אדה"ז בסימני הסדר דווקא והסדר של ליל הסדר, לכן זה גובר, וממילא היה על אותו חסיד להמשיך את הסדר כפי שהוא.


הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.