מערכת COL | יום כ' שבט ה׳תשע״ז 16.02.2017

'עצת ידיד' ● אנשי מקצוע חב"דיים מייעצים

חייו של אברך הכולל, רצופים קדושה וטהרה ● משכים הוא קום בבוקר, ממהר לטבול במקווה וללמוד זמן מה לפני התפילה ● אחרי תפילת שחרית בדביקות וטעימת פת שחרית, פונה הוא ללימודיו בכולל ● והיה אם הגיעה העת, והאברך נאלץ לצאת מהכולל על מנת להתפרנס, כמובן שהוא יעדיף לעבוד בסביבה הטבעית שלו, קרי, סביבה חרדית שומרת תורה ומצוות ● אך אם מכל סיבה שהיא לא ימצא עבודה המתאימה לו בסביבה חרדית, ימצא האברך את עצמו מגיע להתפרנס במחוזות בהם סיפורי הבעש"ט לא ממש מוכרים... ● המדריך ה(כמעט) מלא ליציאה לשוק העבודה לטור המלא
'עצת ידיד' ● אנשי מקצוע חב
זאב סקלר

חייו של אברך הכולל, רצופים קדושה וטהרה. משכים הוא קום בבוקר, ממהר לטבול במקווה וללמוד זמן מה לפני התפילה. אחרי תפילת שחרית בדביקות וטעימת פת שחרית פונה הוא ללימודיו בכולל. חייו מלאי תוכן וסיפוק עצום, והוא לא נתון להתמודדויות חברתיות חריגות במיוחד.
והיה אם הגיעה העת, והאברך נאלץ לצאת מהכולל על מנת להתפרנס, כמובן שהוא יעדיף לעבוד בסביבה הטבעית שלו, קרי, סביבה חרדית שומרת תורה ומצוות. אך אם מכל סיבה שהיא לא ימצא עבודה המתאימה לו בסביבה חרדית, הוא ייגש לשאול בדעת רבותיו, ובמקרים מסוימים ימצא האברך את עצמו מגיע להתפרנס במחוזות בהם סיפורי הבעש"ט לא ממש מוכרים...

כאשר יגיע האברך לשערי עולם התעסוקה הכללי, ייחשף האברך לעולם שונה אותו לא הכיר בעבר. עולם שדורש ממנו ערנות רבה לסביבה, הן מהבחינה הרוחנית והן מבחינת היחס הבינאישי עם החברה. אברך שיוצא לעבוד בשוק התעסוקה הכללי, עליו לדעת כי הוא הולך לצעוד על התפר הדק שבין חרדים לחילונים, תפר שרווי בדעות קדומות וברגשות מורכבים, והרבה אנשים יראו בו דוגמא, לטוב או לרע.

ננסה לסקור בקצרה את הבעיות שנוצרות בעת המעבר החד מעולם שכולו קדושה וטהרה, ומסביבה רוחנית תומכת, לעבודה בסביבה זרה שמנוכרת לכל מה שיהודי חרדי רגיל אליו.

סרגל הערכה שונה
עם תחילת תהליך חיפוש מקום העבודה המתאים לך, חשוב שתבין כי מדד ההערכה אליו התרגלת עד היום, כמעט ואינו רלוונטי בשוק התעסוקה. אם בעולם שלנו אברך שהוא מתמיד, עילוי וחריף, ששינן בע"פ מאות דפי גמרא במשך השנים, ממוקם גבוה מאוד בסרגל ההערכה – בשוק התעסוקה שבו דברים נמדדים לפי תועלת מקצועית וכלכלית ברורה, מדדים אלו אינם רלוונטיים.
יכול להיות אברך שהיה מוצלח מאוד ועשה חיל בלימודיו, וללא ספק גם בכל עבודה שנדרשת בה מחשבה הוא יצליח מאוד, והוא בטוח שבמעמדו הוא יהיה מבוקש בשוק התעסוקה, ולפתע יגלה כי במדד ההערכה התעסוקתי הוא ממוקם אי-שם בתחתית סרגל ההערכה, בגלל היעדר הכשרה מקצועית כזו או אחרת.

בעת הגיעך לשוק התעסוקה יש להבין כי בעולם התעסוקה בודקים נתונים טכניים מוכחים. יש/אין הכשרה רלוונטית ו/או יכולות רלוונטיות. אלו הדברים היחידים שיכולים לתת לך יתרון במקום העבודה.

בכדי שתוכל להתמודד כראוי עליך לקחת את כישוריך האישים, ולתרגם אותם לנתונים טכניים מבוקשים. כלומר, אם יש לך ראש חריף וחשיבה תלמודית, תנסה לתרגם את סגנון החשיבה הזה כדי להיות חבר בצוותי חשיבה במקומות עבודה, בניתוחים אסטרטגיים. אם אתה בעל קסם אישי, תוכל להתאים ולהציע את עצמך כאיש מכירות או איש שירות, וכן על זו הדרך. ניתן לתרגם כל כישור אישי לנתון טכני מבוקש בשוק התעסוקה.

מול סביבה זרה
אחרי שעברת את שלב חיפוש העבודה והתקבלת למקום העבודה, מגיע השלב הקשה, ההתמודדות היום יומית בסביבה המנוכרת לדרך החיים שלך, הדורשת ממך להישאר ערני תמיד, כל יום מחדש, ולבדוק את עצמך ואת סביבתך לבל תושפע ממנה חלילה כמלוא נימה.

אחת הבעיות הגדולות כשעובדים עם אנשים שאינם חרדים הם הוויכוחים האידיאולוגיים המתעוררים תמיד, והניסיון להשיב ולהסביר את ההשקפה החרדית.

כדאי מאוד להפנים כי ישנם אנשים שזהו תפקידם והם עוסקים בהסברת עמדתה של היהדות החרדית. לעומת זאת, אתה, במקום העבודה שלך, אם תיגרר לוויכוחים אידיאולוגיים, ייתכן שבמקרה הפחות גרוע תיגרר לוויכוחי סרק שרק ירעו את האווירה במקום העבודה ויגרמו בהמשך ליצירת סביבת עבודה עכורה שתעמוד לרעתך, ובמקרה היותר גרוע תושפע חלילה מדעתו של השני.

ולכן עדיף להימנע מוויכוחים כאלה, להתחמק מהם בעדינות, ולנתב את השיחה לנושאים כלליים וענייניים. אחרי כמה ניסיונות סרק, גם הם יבינו שאתה מגיע למקום כדי לעבוד ולהתפרנס, ולא לשמש כנציגם וכדוברם של התושבים החרדיים בארץ ישראל.

"אתה לא כמו כל החרדים"
בעיה נוספת שמתעוררת אצל רבים שעובדים בסביבה שאינה חרדית, היא הרגשת הבדידות של העובד החרדי מול כל היתר. הרגשה שיכולה לפעמים להביא לתחושת קיפוח מתמיד, מה שפוגע בתפוקתו של העובד וביחסיו עם המעסיק.

חשוב מאוד להבין, כי סביבת העבודה היא לא חבורה אחת, אלא היא מורכבת מהרבה אנשים יחידים. אם ברמה הציבורית אנו רגילים לחשוב כי אנחנו והחילונים הם ציבור מול ציבור, תמיד כשזה מגיע למפגש פרטני של אחד מול אחד, נעלם ההיבט הציבורי ונשאר אדם מול אדם, נפש מול נפש. וכל אחד מאתנו מכיר את האמירה שחוזרת על עצמה באלפי מפגשים אקראיים של חרדים-חילונים: "אתה לא כמו כל החרדים". כי כשמכירים את האדם באופן אישי, לא מקטלגים אותו כחרדי אלא כאדם.

כך גם במקום עבודה, עליך לשנן לעצמך כי אף אחד לא מחפש להפלות אותך, ובמשך הזמן תימדד לטוב או לרע על סמך טיב עבודתך ויחסך לסביבה.

עמידה חכמה על הדרישות
דבר הנוסף המייחד את העובד החרדי הוא הדרישות המיוחדות שלו, סביבה צנועה, זמני תפילות, חופשות בחול המועד, וכדומה.

כדי להגביר את הסיכויים שתוכל באמת לקבל את הצרכים שלך, מבלי לעורר התנגדות ועוינות בקרב המעסיק, כדאי מאוד להציג את הדרישות השונות באופן אמיתי וכנה, בצורה שהמעסיק יבין שגם הוא ירוויח ממילוי בקשותיך.

למשל, אם ברצונך לקבל סביבת עבודה שקטה כדי לא להינזק מבחינה רוחנית, הינך יכול להסביר למעסיק כי המצב הנוכחי לא עושה לך טוב, טורד את הריכוז שלך ומפריע לך לעבודה, וסביבה שקטה וצדדית תסייע לך להתנתק מהסובב ולהתרכז יותר בעבודה, וממילא התפוקה שלך בעבודה תעלה. וכן על זו הדרך.

כמו כן, ישנה הרגשה אצל רבים כי יש 'תקרת זכוכית' לעובדים חרדים במקומות עבודה כלליים, שמונע מהם אפשרויות שדרוג ומשכורות גבוהות כמו עמיתיהם החילונים בדרגה המקבילה. יש להבין, כי הדבר היחיד שמניע את המעסיק הוא הרצון לפתח ולהרחיב את העסק, ולכן כל עובד מוכשר שנותן תפוקה, יקבל קידום ללא קשר אם הוא חרדי, חילוני או דרוזי. המעסיק מעונין להרוויח כסף. וכל עובד שיסייע לו בכך ע"י שיוכיח את עצמו ויעבוד טוב, יקבל קידום. קידום עובד מוצלח הוא אינטרס של המעסיק לא פחות מאינטרס של העובד.

לסיכום, מרבית החששות והבעיות המלוות את העובד החרדי בהגיעו למקום עבודה חילוני – ניתנות לפתרון. צריך להיות מחושב על כל צעד ושעל, ולזכור כי בין אם תרצה בכך או לא, בהתנהגותך הינך מייצג את כל החברה החרדית, ובאפשרותך לקדש שם שמים, או ח"ו להיפך.
וכמובן, מעל הכול, במקום עבודה כזה עולות פעמים רבות שאלות כאלו ואחרות הדורשות הכרעה ע"פ דעת תורה, על מקרים כאלו נאמר: אל בינתך אל תישען, ועליך להתייעץ עם רבותיך על כל צעד ושעל.

אתה זה שתקבע!
מספרים על טבח שרצה ללמד את בנו חכמה. הכניס אותו למטבח, לקח שלושה סירים והרתיח בהם מים. באחד הכניס ביצה, בשני גזר ובשלישי גרגירי קפה. לאחר כמה דקות הורה לבנו לבדוק מה התרחש בתוך הסירים, והנה פלא, הגזר שהיה קשה נהפך לרך, הביצה שהיתה רכה נהפכה לקשה, ואילו גרגירי הקפה שיבחו את המים והפכוהו לקפה.

אמר לו אביו: שים לב בני, כולם נכנסו לאותם מים רותחים, ותראה איך כל אחד יצא אחרת, כל אחד לפי איך שהוא נכנס.

והמשיך ללקח המעשי: המים הם החיים והפריט זה אתה, החיים ישפיעו עליך לפי מה שאתה. אתה תקבע מה החיים יגרמו לך: אם החיים יקשו ויחזקו אותך, ירככו אותך, או שאתה תשביח את החיים!

ובהקבלה לשוק התעסוקה. ישנם הנכנסים לשוק התעסוקה הכללי ו'מתרככים' מיד, ח"ו. מקומם של אנשים כאלה לא שם! ישנם הנכנסים לשוק התעסוקה ומתחזקים בעצמם דייקא מול הסביבה, וישנם כאלה שמגיעים למקום העבודה ומשביחים לטובה את כל האווירה, ומקדשים שם שמים בכל מעשיהם והליכותיהם.

שאלות ותשובות על מפתח.

מה זה מפתח ?

'מפתח' קיים כבר מזה כעשור, כרשת מרכזי הכוון תעסוקתי למגזר החרדי בפריסה ארצית רחבה, במסגרתם מקבלים מחפשי עבודה במגזר החרדי שירותי הכוונה, הכשרה והשמה במקום עבודה. השירות ניתן ללא כל תשלום, והוא מכוון מטרה למצוא בהקדם האפשרי את המשרה המתאימה ביותר לצרכיו וכישוריו של מחפש העבודה. מרכזי 'מפתח' באלעד, אשדוד, נתיבות, פתח תקווה ובאר שבע מופעלים על ידי 'מיזם למעשה' עבור משרד הכלכלה, במטרה לסייע למחפשי עבודה במגזר החרדי הפונים למרכז למצוא בהקדם האפשרי מקום עבודה הולם עבורם. מנכ"ל 'מיזם למעשה' הוא מר מתי פיירמן, בעל ניסיון עשיר בניהול חברות גדולות וקידום מיזמים בתחומי התעסוקה.

תוכל לפרט יותר. למה אני, כמחפש עבודה, צריך לפנות אליכם ?

אתה לא צריך, אתה רוצה. יש לך מרכז שמעניק לך מעטפת שלמה של שירותים וכלים מקצועיים בדרך להצלחה בעולם התעסוקה. מיד אחרי שפנית אלינו אתה נפגש עם יועץ תעסוקתי, ועובר אבחון תעסוקתי אישי ללא תשלום, במסגרת תהליך ההרשמה לשירותי מפתח, זאת במטרה להציע לך את המשרות הרלוונטיות הפנויות כרגע. אם אתה מעוניין באבחון תעסוקתי מקצועי מורחב, תוכל לקבל זאת במפתח בתשלום מסובסד. מעבר לזה אתה זכאי לסדנאות הכשרה והכנה לעולם התעסוקה, כולל הדרכה לקראת ראיון עבודה, סיוע בהכנת קורות חיים, העצמה ושיפור עצמי. בנוסף תוכל להירשם, ללא תשלום, לסדנאות מקצועיות באנגלית, במחשבים ותחומים נוספים. אנחנו גם מסייעים למבקשים ללמוד מקצוע בייעוץ והכוונה, וכן בהשגת מלגות וסבסוד ללימודים באמצעות שוברי מימון של משרד הכלכלה בהתאם לתנאי הזכאות. מדובר בסבסוד בסכומים משמעותיים, כאשר לעיתים המשתתף מקבל 100% מימון להכשרה שעלותה אלפי שקלים. מעבר לזה, עובד שמתקבל לעבודה לאחר שנרשם אצלנו זכאי למענק התמדה של עד 1,700 ₪ מטעם משרד הכלכלה עבור התמדה במקום העבודה החדש.

למה שלא אפנה ישירות למעסיק ואציע את עצמי לעבודה ?

אתה יכול בהחלט לפנות כמובן ישירות למעסיקים, אולם הסיכוי שלך להתקבל לעבודה מתאימה ולהשתלב בה בהצלחה נמוך יותר מאשר בפנייה דרך מרכז מפתח. רוב המשרות הפתוחות גם מחייבות תהליך השמה מקצועי, שחלק גדול מהמשתתפים לא צולחים בהצלחה, בעיקר בגלל חוסר הכנה וחוסר הבנה בהתנהלות עולם התעסוקה. מעבר לכך, חשוב שתזכור כי בנוסף למגוון הכלים המקצועיים שאתה מקבל במפתח, אנחנו גם מחזיקים במאגר משרות פתוחות עדכני ומגוון המפולח לפי אזורים, ענפים, רמת הכשרה ועוד. הרשמה במפתח מבטיחה לך חשיפה למאגר משרות גדול המתעדכן כל הזמן, כך שברגע שתגיע המשרה המתאימה אתה תדע על כך ותוכל להיכנס לתהליך השמה למשרה.

אתם מסייעים לעובד גם אחרי שהתקבל למקום העבודה ?

בהחלט כן. רכזי המעסיקים של מפתח מקיימים קשר קרוב ורציף עם המעסיקים במטרה להבטיח השמה מוצלחת וארוכת טווח של העובד במקום העבודה. גם כאשר מדובר בהשמת קבוצת עובדים, הרכז יעמוד בקשר עם הקבוצה ועם המעסיק, במטרה להבטיח תהליך קליטה מוצלח הן מבחינת העובדים והן מבחינת המעסיק. כאמור, עובד שהושם דרך מפתח במקום עבודה, זכאי למענק התמדה של עד 1,700 ₪, בהתאם לתלוש השכר ולתנאי הזכאות.

אודות 'מפתח':

מרכז 'מפתח' מעניק, ללא כל תשלום, מגוון רחב של שירותים מקצועיים בתחומי התעסוקה וההשמה, כולל אבחונים וייעוץ תעסוקתי אישי, מבחר קורסים וסדנאות מקצועיות בתחומים מבוקשים, הדרכה והכוונה להתנהלות נכונה בעולם התעסוקה, עזרה וליווי בתהליכי ההשמה, כולל כתיבת קורות חיים, הצלחה במרכז הערכה ועוד. מרכזי מפתח מעניקים מענה מקצועי מקיף בתחום התעסוקה לכל פונה המעוניין לקבל סיוע והכוונה במציאת מקום עבודה, בדרך לפרנסה בכבוד. המרכזים פועלים כמובן בהתאם לכללי ההלכה, עם שעות פעילות נפרדות לגברים ולנשים, כמו גם מקדמי תעסוקה לגברים ומקדמות תעסוקה לנשים.

בהצלחה!

אתר מפתח

לכתיבת טור, ניתן לחייג ל: 0545-959-344
או במייל: yedidimmevinim@gmail.com
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.