מערכת COL | יום ד' טבת ה׳תשע״ז 02.01.2017

בד"ה: הרב נחמן אלבוים ע"ה

אמש נפטר בירושלים בשיבה טובה ר' נחמן אלבוים, ממייסדי פרדס אתרוגי קאלבריא בכפר חב"ד, עפ"י בקשת הרבי ● היה סוכן נסיעות ידוע, ובשעתו רבים מאנ"ש נסעו דרכו לרבי ● השתתף בהתוועדויות הגדולות של הרבי כשהתגורר בבורו פארק הרב נחמן אלבוים ע"ה
בד
הרב נחמן אלבוים ע"ה, על רקע פרדס אתרוגים בכפר חב"ד (ארכיון COL)
אמש נפטר בירושלים בשיבה טובה ר' נחמן אלבוים ממייסדי פרדס אתרוגי קאלבריא בכפר חב"ד.

מזקני חסידי גור, נאמן ביתם של אדמור"י גור מאז ה"בית ישראל" זי"ע ועד יבדל"ח האדמו"ר שליט"א. בליל שבת חנוכה עוד הספיק להשתתף בתפילות במחיצת הרבי מגור וב"טיש" שנערך לאחר התפילה, וכמה שעות אח"כ, התמוטט ופונה לבית הרפואה, שם השיב את נשמתו ליוצרה בשנות התשעים לחייו.

מתולדות חייו

אביו הרה"ח רבי יצחק אייזק ז"ל היה מחשובי חסידי ברסלב בפולין. למד אצל הגאון הקדוש הרב אלחנן וסרמן הי"ד בישיבה בבראנוביץ וכן אצל הגאון הרב יצחק אלחנן ספקטור זצ"ל ראש ישיבת 'תורת אמת ואמונה' של ברסלב בפולין, כשהגיע לארץ נכנס ללמוד בישיבת 'שפת אמת' של חסידות גור.

הרב נחמן אלבוים היה ש"ב לרבי, וכשהתגורר בבורו פארק, היה משתתף גם בהתוועדויות הגדולות של הרבי. חתן ר' ברל לודמיר שהיה מקורב וקרוב לרבי הריי"צ.

רבה של קרית מוצקין הרב דוד מאיר דרוקמן שיחי' סיפר הבוקר ל-COL: "ר' נחמן ע"ה סיפר לי פעם שפעם בשמח"ת הרבי הרייצ הניח ידו הק" על כתף חותנו (ר' ברל לודמיר) ויצא עמו בריקוד..."

היה סוכן נסיעות ידוע, ובשעתו רבים מאנ"ש נסעו דרכו ובאמצעות החברה שלו 'אידיאל טורס' בירושלים.

ממקימי פרדס קלאבריא בכפר חב"ד

לפניכם קטע היסטורי, מימי בראשית של כפר חב"ד, ובו מסופר על חלקו של ר' נחמן אלבוים בהקמת פרדס האתרוגים, עפ"י בקשתו של הרבי:

"בכפר חב"ד ניטעו פרדסי אתרוגים בשנים הראשונות להקמתו. בשנת תשט"ו הגיע יהודי מכפר חסידים, ביודעו שכפר חב"ד הוא ישוב דתי-חסידי, והציע לתושבים לקנות שתילי אתרוגים. מספר חסידים קנו, ביניהם ר' אליהו ריבקין ור' לייב פרמן. המוכר עזר לטעת את האתרוגים, נידב מספר עצות, והלך לדרכו.

כך קמו פרדסי האתרוגים הראשונים בכפר חב"ד. אז, לא היו אלו פרדסים ממש אלא רק מספר עצים בודדים שעמדו בחצר הבית.

במקביל לאותה תקופה, התגלה עניין ההרכבה של אתרוגי קלבריה. ההצעה שהועלתה אז בפני הרבי הייתה להעביר שתילי אתרוגים מקלבריה לארץ ישראל על מנת לנוטעם שם ולפתח מטע גדול מזן אתרוגי קלבריה.

בסביבות קיץ תשט"ז הסתיים בהצלחה מבצע העברת השתילים. את השתילים נטעו תחילה במשתלה בפתח תקווה על מנת שיקלטו בארץ, במעמד מרגש בו נכחו גם שני רבנים מחשובי רבני אנ"ש בעת ההיא - הרה"ג ר' שניאור זלמן גרליק, רבו של כפר חב"ד, הרה"ג ר' דוד חנזין, והרב אברהם פריז.

הרב נחמן אלבוים בישר בשמחה לרבי על סיומו המוצלח של המבצע, ועל נטיעת השתילים בפתח תקווה. ביום ט"ז אייר תשט"ז כותב לו הרבי מכתב בו הרבי מודה על הבשורה הטובה, ויחד עם זאת מבקש להעביר את השתילים מפתח תקווה לכפר חב"ד כי ‘שם צוה ה' את הברכה עד העולם'.

בעקבות הוראתו של הרבי להעביר את השתילים לכפר חב"ד, החל הרב אלבוים לחפש בכפר חב"ד שטחי גידול מתאימים לשתילים שהביא. הוא מצא את ר' אברהם שמואל גרליק שהסכים להקצות בשטחו מקום לנטיעת השתילים. ר' נחמן ור' אברהם שמואל חתמו על חוזה שותפות לגידול ומכירה משותפים, והשתילים הועברו לכפר חב"ד וניטעו שם בשמחה רבה.

כך הוקם פרדס האתרוגים השני בכפר חב"ד. ייחודו של פרדס זה היה בכך שאתרוגיו היו מזן קלבריה."

*
לקריאה: ר' אלעזר גורליק שיחי' מספר על פרדס האתרוגים, שהוקם בכפר עפ"י הוראות הרבי (שמו של ר' נחמן אלבוים ע"ה מוזכר בכתבה) לקריאה - לחץ כאן

***

הותיר אחריו את יבדלח"ט בניו: ר' נחום אלבוים ור' אריה אלבוים.

ת.נ.צ.ב.ה
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.