מערכת COL | יום כ"ח חשוון ה׳תשע״ז 29.11.2016

הכתב המדיני שמעון ארן: "הדמות שחסרה לי בתמונת הכינוס"

מר שמעון ארן, כתב מדיני ב"קול ישראל בערבית" וברשת ב', הצטרף בשבוע שעבר לפמליית נשיא המדינה רובי ריבלין בביקורה הרשמי בהודו, שם נחתם המסע בבית חב"ד במומבאי בו נרצחו לפני שמונה שנים השלוחים גבריאל ורבקי הולצברג הי"ד ● תמונת השלוחים בכינוס העולמי הזכירה לו דווקא את מי שלא נמצא שם... ● בפנים: מה שראה במומבאיי וריגש אותו במהלך המסע המיוחד  הדמות שחסרה לי
הכתב המדיני שמעון ארן:
"אין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתן": נשיא המדינה ראובן ריבלין חושף את לוח ההנצחה בבית חב"ד במומבאי. באמצע: תמונת הרבי והשלוחים בבית חב"ד מומבאי. למטה: הכתב המדיני שמעון ארן עם ריבלין

משה בן-חיים

מר שמעון ארן הוא כתב מדיני ב"קול ישראל בערבית" וברשת ב' ובמסגרת תפקידו מכסה כ- 25 שנים את התחום הדיפלומטי והמדיני: נסיעות רוה"מ ושרים לפגישות רשמיות בחו"ל, וכל הקשור ליחסי ישראל עם העולם.

לאחר הביקור הממלכתי בהודו, הוציא הנשיא ריבלין הודעה כי בקרוב, כשיכנס השגריר הטורקי לתפקידו, הוא יעביר באמצעותו בקשה ממלכתית לממשלת טורקיה לסייע בהחזרת החיילים הדר גולדין וארון שאול הי"ד החטופים בידי החמאס. מי שגרם מאחורי הקלעים להודעה הדרמטית, הוא שמעון ארן מיודעינו...

על המסע עם פמליית הנשיא, מספר ל-COL מר שמעון ארן: "תחום שאני מאוד אוהב, כל יום מתרגש מחדש.

"הביקור הממלכתי של הנשיא ראובן ריבלין ורעייתו נחמה נמשך שמונה ימים במהלכו היו הרבה פגישות מדיניות עם כל ראשי המימשל בהודו, גם עם נשיא הודו ורוה"מ. תיארתי את זה כחזרה במנהרת הזמן. היתה קבלת פנים ממלכתית ברחבת ארמון הנשיאות עם משמר כבוד מכל חילות הצבא, 21 מטחי כבוד של תותחים. הביקור נערך כגומלין לאחר שנשיא הודו ביקר בארץ שנה שעברה, ולרגל 25 שנה לרגל כינון היחסים בין ישראל להודו.

"מעניין: ההודים מאוד מכבדים את היהודים והם מנשקים לנו את הרגליים. "ופרצת ימה וקדמה". קדמה זה מזרח, והם טוענים שיש להם קשר לעם היהודי...

"קבלת הפנים היתה יוצאת מן הכלל ועם כל כללי הטקס: בארמון מפואר וחיילי משמר עם חרבות ותלבושות מפוארות. יש הרבה מכנה משותף בין המדינות, שלוחמות נגד הטרור.

"נחתמו יותר מ-20 הסכמים לשת"פ בתחום האקדמי. היתה גם משלחת כלכלית של נשיא איגוד התעשיינים שרגא ברוש והיו מספר אירועים כלכליים. היה ביקור במפעל לטיהור מי נהר מאחורי הטאג' מאהל המפורסם. שת"פ של משרד החקלאות והחוץ.

"אנקדוטה קטנה: הנשיא שתה כוס מים ממפעל הטיהור שהוקם בהדרכה ישראלית, והתמונה התפרסמה בכל כלי התקשורת... המים מזוהמים שם, ואחת הבעיות שלהם היא מציאת פתרונות מזון ושתייה למיליארד וחצי תושבי הודו.

כך פעלנו להחזרת החטופים

אי אפשר להתעלם מהגובה של הכתב המדיני שמעון ארן: לא פחות מ1.97 אולי זו הסיבה שמשך תשומת לב בביתן הטורקי בתערוכת "אגרוטק" העולמית שהתקיימה בהודו בימי הביקור, ואולי בגלל סיבה אחרת. בכל אופן, התפתחה שיחה בינו לבין הטורקים, ובסיומה הם הציעו שהנשיא ריבלין יגיע לבקר בדוכן שלהם.

שמעון ארן העביר את בקשת הטורקים לביתן הישראלי ולפמליית הנשיא, ואכן נשיא המדינה ראובן ריבלין נענה להזמנה. מאוחר יותר, בראיון עם שמעון ארן הזכיר הנשיא ששוחח בעבר עם נשיא טורקיה ארדואן, וכשיגיש לו השגריר המיועד את כתב האמנתו ישוב ריבלין ויבקש מארדואן שוב לנסות ולפעול בקרב חמאס להחזיר את חיילינו הדר גולדין וארון שאול הי"ד.

ממשיך מר שמעון לתאר את הביקור: "הגענו למומבאי. כזכור, ב26 לנומבר 2008 החלה התקפת טרור של מחבלים פקיסטנים הקשורים לאל קעידה, וצוות אחד מהם הגיע לבית חב"ד, וההמשך הטראגי ידוע. כשהנשיא הגיע לבית חב"ד במומבאיי, שם פועל כיום שליח חדש ונמרץ, הרב ישראל קוזולובסקי, הוא הדליק נר זכרון וחשף לוחית זכרון מיוחדת, והאירוע הזה ריגש את כולם.

הוא ממשיך לתאר את החוויה המצמררת והמרגשת בבית חב"ד: "מבחינה ויזואלית: מבנה של 5 קומות שנהרס לגמרי, כולו מנוקב כדורים, וחורים בקירות. הלוחמים ההודים שניסו אז לפרוץ למבנה, השתמשו ברקטות אר. פי.גי. כך זה נראה. עלינו לקומה השנייה. בצד ימין ארון הקודש ותמונה של הרבי ובצד עזרת נשים, ובקיר ממול פינת הזכרון.

"הנשיא נשא מספר מילים על הגבורה של בני הזוג הולצברג הי"ד ועל מסירות נפשם. מוישי ישן בקומה החמישית ונשארו שם ציורי א' ב' על הקירות, שאימו ריבקי כתבה לו. "כמה חום ואהבה רואים בחדר הזה", התפעלה נחמה אשת הנשיא.


הנשיא ראובן ריבלין לצד רעייתו נחמה, מדליק נר בפינת הזכרון של גבי ורבקי הולצברג הי"ד

הנשיא קידש בשבת וברך על החלות

"אני יכול להוסיף ולספר שהנשיא הזמין אותנו לקידוש ליל שבת אצלו בסוויטה, שם קידש על היין והחלות, ארגנו לנו אוכל כשר.. התפילות נערכו בקומת הקרקע של המלון בניו דלהי. עליתי גם לתורה, אני הרי לוי...

"הנשיא הניח זר בקיר הזכרון בטאג' מאהל פאלאס במומבאיי שם נרצחו 32 איש בשרשראת הפיגועים אז. הוא נפגש עם נציגי הקהילה היהודית והם סיפרו כיצד ניצלו אז מהפיגועים הקשים.

תאר את ההתרגשות של הנשיא ורעייתו במהלך הביקור בבית חב"ד. 

"הנשיא נורא התרגש, ואמר 'עם ישראל חי, הטרור לא ינצח אותנו'. הוא העלה על נס את הגבורה של הזוג הולצברג, ואמר 'באנו לחלוק כבוד אחרון לקורבנות הפיגוע הזה'.

מה ראיתם סביב הפעילות כיום בבית חב"ד?

"המבנה מאוד מרשים בן 5 קומות נראה כיום כמו יעד מבוצר. שלוחי חב"ד כיום ממשיכים בדרכם של הזוג הולצברג: הם מארחים את המטיילים בחגים, ארוחות חג ותפילות, ועוזרים בכל עניין.

מה חשבת עד היום על חב"ד, ומה אתה חושב אחרי הביקור?

אני מאוד מעריך את חב"ד, אני אישית מכיר את הפעילות הנפלאה של חב"ד בכפר סבא.

מה אומר לך כינוס שלוחים העולמי בניו יורק שנחתם אמש?

"לא יצא לי להיות שם עדיין, אבל במסגרת תפקידי, מי יודע? בכל אופן, בתמונה הכללית של הכינוס חסרה דמות אחת: של גבי הולצברג הי"ד. אבל אני היום רגוע יותר: שלוחי חב"ד ממשיכים את מורשתו בצורה נפלאה בכל מקום בעולם, שאין לה אח ורע..."
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.