מערכת COL | יום ט"ו חשוון ה׳תשע״ז 16.11.2016

עיתון 'משפחה' על הכסא הריק בתמונת שליחי חב"ד

אוכל סלט ירקות וקופסה טונה מדי ערב, משוחח שעות בטלפון הציבורי עם שליחי חב"ד וישן רק 3 שעות בלילה. כך בשנה האחרונה מתנהלים בכלא חרמון חייו של הרב יוסף יצחק אהרונוב, העומד בראש מפעל שליחי חב"ד בישראל, שהשנה לא יגיע לכינוס השלוחים בו השתתף מדי שנה ● יעקב ישראל, שהיה עימו בכלא, מגולל בשיחה נדירה לאליעזר שולמן בעיתון 'משפחה' את המתרחש מאחורי החומות הכסא הריק בתמונת שליחי חב"ד
עיתון 'משפחה' על הכסא הריק בתמונת שליחי חב
הכתבה בעיתון 'משפחה'
אליעזר שולמן

לקראת סוף שבוע הבא יתמלאו רחובות שכונת קראון הייטס שבניו יורק באלפי שליחי חב"ד מהעולם כולו שיגיעו לכינוס השליחים השנתי, לחזק ולהתחזק.

מדובר בארוע מדהים ומרגש, בו השתתפתי לפני מספר שנים. ישבתי בכינוס והאזנתי לסיפורים המרתקים. שליחים שזו השנה הראשונה שלהם בשליחותם תיארו את הקשיים של ההתאקלמות שעל חלק מהם התגברו ובעיות שעדיין לא נפתרו.

גם השנה יישמעו וודאי אנקדוטות מעניינות ומרתקות. חלק מהן יהיו ממדינות נידחות בעולם שבודדים יודעים היכן הן ממוקמות על הגלובוס. ביום האחרון של הכינוס יעמדו כל המשתתפים לתמונה המסורתית בה מצטופפים למעלה מ-3500 שלוחים על רקע 770 בית המדרש המרכזי של החסידות. חדי העין ישימו לב להיעדרו מהתמונה של אדם אחד, ששנים רבות הופיע בה. הרב יוסף יצחק אהרונוב, מי שעומד שנים רבות בראש צעירי אגודת חב"ד, ובראש מפעל השליחות בישראל.

הרב אהרונוב שוהה בימים אלה בכלא חרמון שבצפון, נושא עונש מאסר של שנתיים, לאחר שהורשע בבית המשפט.

מדובר בפרשה עגומה, שיש הרבה מה לכתוב ולהגיד בה, אך עוד חזון למועד. מה שכן ניתן לומר זה שגם בפני בית המשפט אמרה נציגת הפרקליטות שהרב אהרונוב לא חשוד שנטל כסף לכיסו.

בשבוע שעבר, באופן מקרי, פגשתי את נתן, ידיד וותיק איתו לא התראיתי מזה זמן רב. שוחחנו על דא והא. לקראת סיום השיחה אמר לי: "כתבת בעבר על הרב אהרונוב, לא מעניין אותך מה קורה איתו בכלא?".

"מעניין", השבתי, "מהיכן יש לך מידע?"

נתן סיפר לי על חברו יעקב ישראל (השם המלא שמור במערכת), איש עסקים, ששהה בכלא חרמון עד לפני כחודש. "הוא היה איתו בכלא. יצא לפני כמה ימים", אמר נתן.

אז אולי נעלה אליו עכשיו הביתה ואשמע באופן ישיר מה קורה איתו שם, הצעתי. נתן, הוציא את הסלולארי מהכיס וחייג אל האיש. כעבור כמה דקות חזר ואמר: "בוא, אבל שלא יידע שאתה עיתונאי".

וככה מצאתי את עצמי יושב בביתו של יעקב ישראל. לוגם כוס קפה ושומע על הימים של הרב יוסף יצחק אהרונוב בכלא חרמון. 

איך נראה היום הראשון שלו בין הסורגים?

"היום הראשון זאת הטראומה הגדולה ביותר. הרב אהרונוב הוא אדם מרשים במראהו, גבה קומה שמקרין סביבו ארשת של מכובדות, הוא נכנס לכלא לבוש בלבוש החב"די. מעיל ארוך (סירטוק א.ש.) וכובע רחב שוליים. הסוהר שקיבל אותו, הורה לו להוריד את הבגדים וללבוש מדי אסיר.

"אם יש רגע שממחיש בכל העוצמה את הכלא זה החלפת הבגדים. טריקת דלת הפלדה מאחורי הגב עם כניסתך לכלא עדיין לא מבהירה זאת. ההוראה ללבוש מדי אסיר, מטיחה לך בפנים בכל החריפות שמרגע זה אינך אדון לעצמך ויש מי שמחליט מתי תקום, תישן, תעמוד, תשב, תאכל, תעבוד ומה תלבש.

"המשבר הראשון התחולל שעתיים או שלוש שעות לאחר כניסתו לכלא. הגיע זמן תפילת מנחה. רק אז הוא הבין שאת הסירטוק והכובע שלו הוא יוכל ללבוש שוב רק כשישתחרר מהכלא. אני זוכר את החיוורון בפניו אבל האיש יצוק מפלדה טהורה. הוא שמע ולא אמר דבר. כעבור זמן הוא שובץ באחד מאגפי הכלא הרגילים.

יממה לאחר שהוא נכנס לכלא, כבר התחוללה מהומה סביבו. כולנו, כל יושבי האגף, נדהמנו לגלות על ההחלטה שלו שהוא לא נכנס לחדר האוכל של הכלא. חשבנו שיעברו יומיים שלושה והוא יתעשת כי הוא יבין שללא אוכל הוא לא יוכל לשרוד".

אין אוכל כשר למהדרין בכלא חרמון?

"בכלא מספקים מזון בכשרות מהודרת לכל מי שדורש, אבל הרב אהרונוב הסביר לי שהוא לא יכול לאכול מכיוון שהוא מקפיד על חומרות מסוימות שרק בביתו הוא יכול להיות סמוך ובטוח שהן מוקפדות כהלכה, ואני מדבר איתך היום, כמעט שנה אחרי שנכנס בשערי הכלא, והוא עדיין לא אכל ארוחה אחת בשרית בכלא".

הוא שובת רעב? מה הוא כן אוכל?

(צוחק) הוא אוכל ירקות. ארוחה אחת ביום, בשעה תשע בערב, בתא שלו, הוא אוכל סלט שכולל מלפפון, עגבניה וחצי וקופסה טונה שהוא קונה בקנטינה. ככה כבר כשנה. זה המתכון היומי שלו והארוחה הזו נאכלת בשעה תשע בערב".

ובשבת?

בשבת הוא עושה קידוש, נוטל ידיים על לחם משנה ואוכל קופסא טונה. היהודי לא הכניס אוכל מבושל לפיו מזה כשנה! שבת זה מבחינתו משהו שונה בתכלית, הוא נכנס לבית הכנסת בשעה שבע בבוקר, מתיישב על הכסא ולא קם ממנו עד צאת השבת, הוא עם עצמו, מנותק מהסביבה. 

שעות ליד הטלפון

תעשה לי קצת סדר, תן לי את סדר היום בכלא?

"יש סדר יום של כולם ויש סדר יום של הרב אהרונוב. סדר היום מתחיל בשעה 06:00 בספירת הבוקר, כולם נעמדים בשורה עורפית לספירה. אם על העיניים של כולם ניתן לראות את השינה שנקטעה, הוא כבר אחרי שלוש שעות של לימוד תורניפעילות. אין לי מושג איך הבן אדם שורד, אבל הוא לא ישן מעבר לשלוש שעות בלילה".

דבריו של יעקב ישראל מזכירים לי דברים שפרסם בכ"ג שבט תשע"ו הספרן הראשי של ספריית האדמו"ר מליובאוויטש, הרב שלום-דובער לוין, במאמר אישי ומרגש על הרב אהרונוב: "אי שם, הצלחתי להכיר את ידיד נפשי, עד כמה הוא נשכב על הגדר, להצמד לרצונו הקדוש של הרבי, ובלי שום התחשבות עם קשיים אנושיים, מכל הסוגים. שם ישב ועבד כל היום על השליחות לרוסיה, (בנסיון להוציא את ספרי האדמו"ר הריי"צ זצ"ל שהוחרמו על ידי השלטונות הרוסיים) ובמשך כל הלילה עבד על ניהול צא"ח בארה"ק, וכיסוי הגרעונות. עבודה אינטנסיבית כל הלילה, בישיבה על המטה, שבחדר קטן, אשר בדירה הקטנה, אי שם במוסקבה. כשלידו אני חצי ישן את שנת הלילה".

"בשעה 07:00 מתחילה תפילת שחרית. אחריה כולנו עולים לחדר האוכל. הוא נשאר בבית המדרש. אחרי ארוחת הבוקר יש סדר לימוד שבמהותו הוא דיון פתוח על מגוון רחב של נושאים. אחת לשבוע הוא בוחר נושא שמצליח לרתק את כולם. כל אחד מהנוכחים מביע את דעתו. והוא מביא את הצדדים הערכיים, היהודיים, ההלכתיים והחסידיים סביב אותו נושא.

"בהמשך כולנו עולים שוב לחדר האוכל והוא לא, את זמן הארוחות שלנו הוא מנצל לשיחות טלפון".

שיחות טלפון?

"הטלפון והשיחות בו הם אחד מהדברים החשובים ביותר בכלא חרמון. מדובר באגף בו יושבים אנשי עסקים מפורסמים. "אותם אנשי עסקים מתמודדים עם המון בעיות וקשיים. הם צריכים לקבל החלטות, להעביר הנחיות לעובדים שלהם, הכל נעשה באמצעות הטלפון הציבורי באגף. ההבדל בינינו לבינו היה שבעוד אנחנו ניהלנו עסקים מהטלפון, הוא, טיפל בכל מה שקשור למוסדות חב"ד. הוא עמד ועומד שעות ליד הטלפון ומנהל שיחות עם כל העולם בנושא חב"ד".

עומד? פיזית?

"עומד", מדגיש איש שיחי, "זה כלא, לא משרד. אין כיסא לשבת. מקסימום יש קיר בטון להשען עליו". 

ועל מה הוא מדבר?

"מקטעי השיחות ששמעתי, בשעות הרבות שהוא דיבר, נשמע שהוא מוודא שכל המערכות פועלות, להבטיח את המשך פריחת המפעלים של הרבי מליובאוויטש זצ"ל. איני יודע אם בחב"ד בכלל ובפרט רבני בית הדין מעריכים את פועלו, אבל אני יכול לומר לך כי איש אינו יודע עד כמה הוא שקוע כל כולו לטובת מפעליו של הרבי".

מטבע הדברים בכלא יושבים אנשים קשיי יום, עד כמה הרב אהרונוב נתון ללחצים מסביבתו?

"הוא יושב באגף עם אנשי עסקים. לא פושעים פליליים. אבל הוא מושיט יד ומסייע באמצעות שלוחי חב"ד בעולם. אחרי 'ארוחת הערב' שלו החדר שוקק אסירים. כולם מוצאים את אוזנו קשובה ואת ליבו פתוח לעזרה.

"מדובר באדם שהוא מוסד וכנראה גם במוסד שהוא אדם אחד. ההערכה שיש לו בכלא ובמיוחד למה שהוא מייצג היא עצומה.

"כשמסתיים לו היום, אחרי שאנחנו כבר הספקנו גם לאכול ארוחת ערב, אנחנו נכנסים לאגף שלנו, הוא עוד נותר שעה במתחם בית הכנסת, אחד התפקידים שלו הוא האחריות על תחזוקת בית הכנסת יחד עם יחידת הניקיון. גם בתפקיד זה הוא לא בוחל.

"באופן כללי ראינו שהוא אדם צנוע. מדבר עם כולם בגובה העיניים, מתחלק במטלות ובתפקידים עם כולם. כמי שהיה בכלא אני אומר לך שלא כל התפקידים הם הכי נעימים. בוודאי לא קלים. אבל הוא לא סולד מכלום. קח לדוגמא את אחד התפקידים האחרונים שהיו לו, חלוקת עיתונים לאסירים. כל אסיר רשאי להזמין לעצמו עיתונים לכלא, על הרב אהרונוב הוטל התפקיד לחלק את העיתונים, דמיין אותו לרגע צועד במסדרונות הכלא עם ערימות עיתונים (לא אנקוט בשמם של כל העיתונים מפאת כבוד הקוראים) ומחלק עיתונים בהתאם להזמנות של האסירים. הלב נקרע לי כשאני מספר לך את זה! אין ספק שאדם עם קשרים כפי שיש לו יכול היה לנסות ולהקל על עצמו. האיש לא פנה לאף אחד, לא הפעיל קשרים, פשוט נושא בעול עם כולם". 

"כולנו שקופים" 

יצא לכם לשמוע ממנו על חב"ד?

לדעתי כל מה שמחזיק אותו ונותן לו מוטיבציה זה 'הרבי'. בכל מה שקשור לחב"ד, למנהגי חב"ד לשליחות של מוסדות הרבי, אין כוח שיכול לעצור אותו. בתאריכים החב"דיים הוא שר שירי חב"ד ולא מוותר על אף אחד מהם.

"הוא הכניס 'נשמה' יהודית לכלא חרמון. איך אמר לי יום אחד אחד האסירים, 'בכל פינה בעולם יש שליח של הרבי, רק כאן לא היה, היום יש גם כאן שליח של הרבי'".
הוא עוצר לרגע את דיבורו, ואז חוזר ואומר: "דיברנו קודם על התאריכים החב"דיים, המזון שלו ושמירת הכשרות. יש את הסיפור שהתפרסם על הטבילה במקווה בערב יום הכיפורים, באמת מדובר במסירות שהצליחה לרגש את כל מי ששמע עליה".

וכך התבטא בנושא סגן הרב הראשי בשב"ס הרב שלומי כהן שאמר לאחר המקרה של אישור הטבילה במקווה בערב יום כיפור "גם נציגת השב"ס שהגנה על עמדת המערכת שלא לאפשר להרב אהרונוב לצאת לטבילה במקווה בערב יום הכיפורים, כשהיא שמעה בדיון בבית המשפט כי הרב אהרונוב מוכן לוותר על כך חופשותיו מהכלא עד תום ריצוי תקופת המאסר בתמורה ליציאה לטבילה ניאותה לבקשת השופט להסכים כי היא הבינה עד כמה הדבר בנפשו, רק מי שמכיר קצת את חיי האסירים מבין מהי המשמעות של וויתור על חופשה מהכלא".

"יש עוד הרבה דברים לא ידועים", מציין יעקב ישראל. "את סדר פסח עשינו יחד בכלא. חג החירות, בכלא. סיטואציה קשה. אבל הוא בכלל לא התייחס לזה. בימים שלפני פסח הוא ניקה ומירק את התא שלו ניקיון יסודי, פרש מפות נייר. לליל הסדר הוא הגיע עם מצה, מלפפון ומים והיה מאושר. קורן משמחה. יש לו מצות וחדר נקי.
"לאחר הסדר הציבורי שנערך בכלא הוא הושיב את כולנו לליל סדר שהוא ערך באגף שלו עד ארבע לפנות בוקר.

"בסוכות, אמר לנו שבשולחן ערוך כתוב שמשובח הוא מי שמקפיד לא לשתות מים מחוץ לסוכה. אז הוא לא שותה מחוץ לסוכה, תאר לעצמך מהשעה שבע בערב כל ערב עד למחרת בשבע בבוקר אתה לא מכניס טיפת מים לפה כי אין לך סוכה. זה לא 'משחק' של שעה שעתיים. אנחנו חיים אחד בתוך הקרביים של השני, 40 איש שכל אחד ואחד שתדבר אתו רואה אותך בכל רגע נתון. מכולם תשמע את אותו דבר.

יצאת מהכלא והפכת למעריץ שלו?

"בכלא אתה עם הבן אדם 24/7, אין משהו שאפשר להסתיר, כולנו הופכים שקופים אחד לשני. כשאתה רואה אדם בסדר גודל כזה אתה לא יכול שלא להשתומם. כל אדם שהיה באגף שלנו שתדבר איתו עליו, תשמע דברים דומים".

השעון כבר מתקרב לשעה אחת בלילה, אני רוצה להתקדם עם השיחה לקראת סיומה אבל מיודענו לא מפסיק להוסיף ולספר אנקדוטות. את חלקן הגדול אני לא יכול להעלות על הכתב. אבל אין לי ספק כי הסיפור הזה שלא ישמע בכנס השלוחים השתא, הוא עוד חוליה במפעל השליחות של האדמו"ר מליובאוויטש שהרב אהרונוב חזר ואמר שהופקד בידיו והוא לא יכול להינתק ממנו, כדי לשמר אותו הוא נטל על עצמו מעבר להכל גם את סגירת 29 תיקים של אנשים נוספים שהיו מעורבים בפרשה כפי שציינה והצהירה נציגת הפרקליטות בדיון בבית המשפט לתדהמת השופט ובזכות כך עשרות שלוחים בעולם יכולים להמשיך ולפעול כמצוותו של הרבי.

לצפייה בכתבה בפורט PDF לחצו כאן: חלק ראשון * חלק שני
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.