מערכת COL | יום ל' שבט ה׳תשס״ז 18.02.2007

"נא להגיע בלבוש צנוע"... / מאמר דעה

"חלק נכבד מציבור הנשים לא אוהבות כל כך לשמוע הרצאה בנושא הצניעות. בפעמים רבות ההלכה נשמעה אך תוצאות בעולם המעשה עדיין לא ניכרות. יש קווים ברורים בהלכה שאותם אסור לעבור. מעבר לכך יש את 'מה מתאים'. מה מתאים לאישה חב"דית חסידית. גם אם הכל יעמוד בקרטריונים של ההלכה, לפעמים צריך לומר לא על לבוש מסויים" ■ מאמר בנושא הצניעות מאת מחנכת במוסד חינוך חב"די לבנות למאמר המלא מה דעתכם? נשמח לפרסם אותה באמצעות 'מערכת התגובות'
עיבוד מחשב: ליאורה בן משי, COL
נושא הצניעות עולה כל פעם מחדש. על פעם בהקשר אחר, לרגל מאורע אחר ובוואריאציה אחרת. שוב שומעים, שוב מחליטים... אך לצערינו, הרבה פעמים, שוב נופלים.

כן, חלק נכבד מציבור הנשים לא אוהבות כל כך לשמוע הרצאה בנושא הצניעות. ולכשכבר יוצא להן לשמוע ענין , הלכה בנושא, לעיתים האישה מקבלת על עצמה להשתנות, וזה במקרה הטוב. אך הרבה פעמים אכן ההלכה נשמעה, נכנסה למחשבה אך תוצאות בעולם המעשה עדיין לא ניכרות.

אמרנו שנשים לא אוהבות לשמוע הרצאה בנושא הצניעות. זה מזכיר את אלו שעדיין לא שומרי תורה ומצוות שחלק מהם לא רוצה לשמוע הרצאה ביהדות. למה? כי זה מחייב! ברגע שאתה שומע משהו נכון, משהו אמיתי, נפגשת עם האמת פנים מול פנים, יש בפניך שתי ברירות. האחת – ללכת אחרי האמת, להשתנות ולבצע את המוטל עליך. האפשרות השניה – להתעלם, לדחוק את מה ששמעת לפינה האחורית במוח. חלק מאלו שעדיין לא שומרי תורה ומצוות לא מעוניינים בשינוי. רוצים להמשיך את סדר חייהם הרגיל והנוח, ולכן – לא רוצים לשמוע.

על אותו משקל, גם נשים משלנו, חלק מהן מעדיפות לא לשמוע הרצאה בנושא הצניעות. למה? כי זה מחייב! הן נפגשות עם האמת. הן רואות שהתנהגותן לא בסדר, חיצוניותן לא מתאימה לאישה חב"דית. בפנימיותן הן יודעות מה הנכון, מה הדרך האמיתית. אבל זה קשה.

נכון, זה קשה. וכי מה אנחנו, למה באנו לעולם, בכדי להתפנק, לנוח על זרי הדפנה?!

הרבי פעם ציין באחד משיחותיו שטרם גאולה, טרם מגיעה קדושה, כוחות הסטרא אחרא מנסים לפעול בכל הכוח על מנת למנוע קדושה זו, גאולה זו. והרבי ציין שטרם הכניסה לארץ ישראל, שהיתה בבחינת גאולה לבני ישראל, אז בלעם ובלק ניסו למנוע כניסת בנ"י לארץ. הם ניסו זאת בקללות, אך כשזה לא 'הלך', הם גרמו לחטא של בנ"י עם בנות מואב. חטא בצניעות. ואז הם ידעו שכאשר הקב"ה יראה את מצבם הרוחני של בניו הוא ימנע מהם את הגאולה, כמו שכתוב "וראה בך ערוות דבר וסר מאחריך".

הרבי המשיך והשליך זאת לתקופתינו. אנו על סף הגאולה. ולכן דווקא עכשיו הסט"א מתלבש ביצר הרע ומנסה להפיל אותנו בנושא הצניעות. זה היצר הרע של הדור שלנו.

עולם היופי קשור לאישה. וכל אישה באשר היא דואגת לחיצוניות שלה במידה זו או אחרת. אך איפה הגבול? מה מותר לקנות ומה אסור? מה מתאים ומה לא? מה מייצג חב"דיות ומה לא?

ההלכה! דבר ראשון. יש קווים ברורים בהלכה שאותם אסור לעבור. מעבר לכך יש את 'מה מתאים'. מה מתאים לאישה חב"דית חסידית. גם אם הכל יעמוד בקרטריונים של ההלכה, לפעמים צריך לומר לא על לבוש מסויים.

לצערי, אני נמצאת בחתונות חב"דיות ורואה בנות, נערות, נשים, מבוגרות וניראה שחלק ניכר מהציבור פשוט שקוע, שקוע עמוק בחיצוניות. ועל חלק מהם אפשר לומר על חיצוניותן 'פאסט נישט'. פשוט לא! יש רצון להיראות טוב, אך לפני הכל יש כללים ברורים, ובנוסף צריך להיות טעם חסידי מעודן.

שמעתי פעם אישה חב"דית פנימית אמיתית שאמרה לי לגבי הלבוש שלה. כל פעם שהיא הולכת לקנות בגד היא חושבת "האם עם בגד כזה אני יכולה לעבור ליד הרבי?"...

החלטתי להעלות את הדברים על גבי הכתב בעקבות התרחשות שהייתי עדה לו. נכנסתי למוסד חב"די לבנות בארץ. מוסד מכובד ומוכר. הסתובבתי בפרוזדורים כשלפתע צדה את עיני מודעה:

היום בערב בשעה 7:30 התוועדות חסידית עם המרצה___ באולם. כל בנות כיתה ____ מוזמנות. נא להגיע בלבוש צנוע."

בושה! בושה! עד איפה הגענו?! במוסד חב"די, מוסד של הרבי, מוסד שבו מגדלים בנות חסידיות שייבנו בעז"ה בתים חסידיים. שם מזכירים לבנות כדרך אגב, בסוף המודעה בצד ימין "נא להגיע בלבוש צנוע".

הלב כואב לראות מודעה כזו ולהבין את המצב הקיים. זה בלתי אפשרי. מודעה זו היא תעודת כישלון למוסד.

על כל אחד מהקוראים ומהקוראות לשים את הדעת. לבחון את עצמו, איפה הוא עומד, איפה ילדיו עומדים בנושא זה. איפה הוא יכול לשפר ולתקן. עם מי הוא יכול לדבר שישפיע עם זה עם מורה מסויימת שיכולה להשפיע, עם זה מנהלת שמכיר. כל אחד במקומו בתפקידו לעורר ולגרום לשינוי. חב"ד לא יכולה להמשיך כך!

בידיה של האישה חלילה להפיל. אך כמובן שבידיה לבנות דברים לתפארת. ולכן כתוב "חכמת נשים בנתה ביתה" אישה עם חכמתה ותבונתה היא יכולה ליצור דברים לנח"ר הרבי. נקווה שנתעורר, נתחזק ורק נבנה, וחלילה לא נתפתה ליצר הרע של דור זה. ובעזרת ה' נהיה דוגמא חיה בכל הליכותינו ונבנה בתים חסידיים לנח"ר הרבי נשיא דורינו. ותיכף מיד, בזכות נשים צדקניות תבוא הגאולה מיד.
הוסף תגובה
233 תגובות
1.
מסקנה אחת
כ"ט שבט ה׳תשס״ז
לא סוד שבצפת ובבני ברק המוסדות יודעות לשמור על צניעות הבנות. מסקנה מתבקשת: יש להחליף את ההנהלה בבתי"ס התיכוניים בירושלים ובכפר חב"ד. חבל שלא עשו כך עד כה. כל התיחסות אחרת היא פטפטת באויר. בת חנה
2.
מה זה משנה
ל' שבט ה׳תשס״ז
יש לכול אישה או בחורה זכות להתלבש איך שבא לה וזה לא עינין של אף אחד
3.
למה דומה הדבר?
ל' שבט ה׳תשס״ז
בענייני צניעות יש המון הכנסה של דעה אישית: לדעתי זה בסדר ווכ יש הלכה שהיא על כל פרטיה הנכונה והיא מתבטאת בתקנון וכו אדם אחד רצה לצלצל לחברו הוא הביט במס הטלפון ואמר ווא איזו סדרה מעננינת 224487 חבל על השבע שהורסת את הסדרה אני לא אחחיג שבע אחייג 224488 כי זה יותר הגיוני ומתמטתי... התקשרות להקב"ה רק ורק על ידי קיום ההלכה על כל פרטיה ודקדוקיה כן גם הענייני הצניעות בהצלחה
4.
חיה
ל' שבט ה׳תשס״ז
תנו לחיות לחיות
5.
נושא מעצבן
ל' שבט ה׳תשס״ז
נמאס
6.
צניעות זה אחד מיסודות היהדות
ל' שבט ה׳תשס״ז
אין ספק שצריכים מידי פעם ובמצב היום בתמידות לחזק בדרכי נועם על נושא הצניעות והמציאות מראה שמי שלא מקפיד בנושא צניעות כהלכה המון הלכות ומנהגים ודרכי החסידים מטושטשים וכימעט נישכחים מימנו אנא זיכרו צניעות זה מקור לברכה לפרנסה לשלום בית אמיתי לבריאות לילדים תיראו בשיחות של הרבי ובליקוטי דיבורים דברים חוצבי להבות בנושא זה
7.
אמת לאמיתה
ל' שבט ה׳תשס״ז
פגשתי פעם משהי המשתייכת לחסידות אחרת וכשנודע לה שאני חבדניקית היא החלה לאמר לי כמה הצניעות בחב"ד לוקה וכו וכו. כמובן אמרתי לה מדוע תמיד רואים רק את השלילה של חב"ד את יודעת אילו ערכים יש לבנות אצלינו, כיצד הן לומדות חסידות לעומק וכו וזאת אף על פי שהסכמתי איתה בכל ליבי אך לצורך הגנה על כבוד חב"ד אמרתי זאת. והיא השיבה לי משפט שנחרט בליבי ובכל הזדמנות מתאימה אני מצטטת אותו, אישה באה לעולם וקיבלה תפקיד, כבר בזמן בריאתה אמר לה הקב"ה אהי צנועה אהי צנועה ז"א שהתפקיד העיקרי של האישה - לשמור על הצניעות אם היא רוצה ללמוד ולדעת ולהעמיק הרשות נתונה בידה, אך עליה דבר ראשון למלא את יעודה. ז"א זה שהיא לומדת חסידות והיא "חסידה" גדולה לא בהכרח שהיא ממלאת את יעודה בעולם כל עוד היא מתהלכת בבגדים לא צנועים!!! כואבת עד מאוד את המצב העכשוי ובטוחה שאין כאב גדול יותר לרבי מלראות את בנות חב"ד של היום בלבושן במעשייהם ובדיבורן. מתפללת ומיחלת לשינוי עמוק במחננו, בנושא זה, ולביאת משיח צידקנו במהרה.
8.
שלום למערכת
ל' שבט ה׳תשס״ז
אשמח לקבל חומר על צניעות למיתחזקות.רח ברזוויל 7 חולון משפחת יוסף.אודה לכל מי שיש בידה חומר לצניעות לישלוח לי תודה.
9.
מוסד של הרבי?!
ל' שבט ה׳תשס״ז
אם ראית מודעה כזאת במוסד אז לצערי הוא לא מוסד של הרבי !!! אולי של חב"ד, אבל מוסד שבנשיאות הרבי לא יכולה להתפרסם מודעה כזאת(כי אוי לו לנחתום שמעיד על עיסתו) ותתכבד ההנהלה ותסיר את שמו של הרבי מעליה. ולעצם הענין, יש לנו "בעיה" כמוסדות אנו מקבלים, ועושים נכון, את כל מי שבא אלינו,ולפעמים מספר בנות משרות רושם שלילי בעוד רב הבנות ואפילו כמעט כולן הן בסדר.
10.
ללמוד מבית יעקב
ל' שבט ה׳תשס״ז
מותר פעם להוריד את האף שלנו וללמוד מעט בנושא הצניעות ממוסדות לימוד של "בית יעקב". (לא מזמן פורסם שאף הרבי שלח להתיעץ בנושא הצניעות עם הרב וואלף מבני ברק) שם הם מצליחים ובגדול. ללכת בבני ברק בשבת בשעה שהבנות הולכות לפעילות שלהן זה ממש להתענג, ולא מדובר רק בילדות אלא גם בבנות התיכון הלבושות בצניעות ובעדינות מראות שלא ניתן לראותם הרבה בכפ"ח. כך גם בחתונות שלהם בכל פעם שאני חוזרת מכזו חתונה ליבי בוכה, מדוע בנותינו בנות חסידים צריכות להראות כפי שהן נראות ולא כפי שראיתי בחתונה. ואני לא מדברת על החוגים ה"יאכנעס" אלא על אנשים מן השורה, שהבנות נראות יפה מאוד ויחד עם זאת לבושות לפי גדרי ההלכה, דבר המוכיח כי דבר לא נוגד את השני.
11.
"מוסדות" חבד
ל' שבט ה׳תשס״ז
להווי ידוע לכם שכיום בבתי ספר בארץ יש בנות מבתים לא דתיים עד כדי כך שביתה של חברתי לומדת רק עם 5 בנות "משלנו" מתוך כיתה שלמה אז נא לא להתפלא על המודעה! צניעות זה נושא מורכב ביותר בחב"ד אף פעם לא התייחסו לנושא כמו שצריך, אני זוכרת שבתור ילדות עשו לנו עניין כל כך גדול ורציני מהגינס עד שחשבנו שזה אבי אבות הטומאה , למותר לציין שהיום המחנכות היו שמחות אם זה בלבד היה על הפרק, ונכון, יש תמיד את אותן נשים שלא יעזור שום דבר , הן רוצות תשומת לב רבה ולכן הן ילכו עם כל מה שלא יהיה העיקר שישימו לב אליהן וזו בעיה של כולנו , זו קריאת מצוקה הן עושות זאת כי הן לא מוצאות את מקומן בחברה , או שאר בעיות, וזה שהתופעה קיימת רק מציג את העובדה שאין בחב"ד מנהיגות רצינית או דמות עם "שיניים" שתוכל "לאכוף" את הנורמות הרצויות בציבור של אנ"ש, ולצערי הרב המצב כל כך חמור וזו תעודת עניות הכמעט יחידה של חב"ד
12.
כל הכבוד!
ל' שבט ה׳תשס״ז
מחמם את הלב לראות שיש עוד נשים שזה נוגע להן המצב המחריד אצל נשי ובנות חב"ד בכל העולם כולו! מסכימה עם כל מה שכתבת וחלק גדול מהתגובות. מה שרציתי להוסיף זה שיש מצב כעת שחלק גדול מנשינו ובנותינו בכלל לא מודעות למה שמותר או מתאים בכלל. הגענו למצב שצריך להתחיל ללמד מההתחלה, כמו למי שאף פעם לא היתה בסביבה דתית... אני יכולה להגיד שבשלב זה, רב מוסדותינו בכל העולם הבעיה היא לא רק עם התלמידות אלא גם עם צוות המורות וההנהלה. גם תלמידות מצפת לא ראיתי שהמצב יותר טוב. צריכים לקבל את המציאות שיש בעיה רצינית במחנינו, שלא היה צריך אף פעם להגיע לאיפה שזה הגיע. צריכים להשים את כל החשבונות בצד ולהראות לבנותינו דוגמה חי, לגמור עם המושג הזה שבגד צנוע והולם זה "יאכנע". הגיע הזמן להחזיר את הגאווה של בת חב"ד, בת ישראל ולא ח"ו רצון להיראות בצורה מה שיותר גוית. איך הגענו למצב הנוכחי שמה שיותר גוי ורחובי יותר יפה? איפה הלך החן היהודי? איפה הרגישות ל"איידעלקייט"? השם שלנו בכל החוגים של שומרי תורה ומצוות בזבל. כל העבודה היפה שנשינו ובנותינו עושות, הולך לאיבוד, מפני שהעיקר חסר: צניעות!!! לא יעזור להתחבא. כבר שמעתי גם מאלו שלא שומרים תו"מ את התפעלותם על צורת התלבושת במחנינו במילים מאוד שליליות. הגיע הזמן להביא נחת וכבוד לרבי! מספיק לחיות בהשליות. זה בידינו וביכולתינו!
13.
modesty
ל' שבט ה׳תשס״ז
the real charm of a jewish girl is that she is modest . She is more respectful .Her modest is in her dress speach and action we jewish girl have to open up our eyes and do the best we can
14.
modesty
ל' שבט ה׳תשס״ז
if we are modest it will protect us our cheilrean and our grandcheildrean we are doing what we we came to the world for thies is our job in theis world
15.
למה צניעות
ל' שבט ה׳תשס״ז
בחוגים האחרים לבושים זועה ומזה לא יפה
16.
שלוחה כואבת
ל' שבט ה׳תשס״ז
אני חונכתי כל ימי חיי במוסות חבד"ים. כהשנושא העיקר היה צניעות-לא שליחות,לא התקשרות ולא כל מצווה אחרת. היה מותר אפילו לעבור על מצוות מהתורה בכדי קיום מצווה זו. מרוב זה תמיד צניעות או כל דבר שקשור נכנס באוזן אחת ויצא באוזן שניה. הכל היה צניעות חיצונית אף פעם לא קישרו את זה עם הצניעות הפנימית. אז גם בנות קיבלו זאת באופן חיצוני. כשבנות עברו על מנהג צניעות וכבר נקראו פורקות עול הם כבר המשיכו הלאה. כיום אני כבר שליחה עם ילדים ושבת אחת ניגשה אלי בחורה שלא זיהיתי אותו מפאת הלבוש שבקושי כיסה אותה. "את זוכרת אותי למדתי כיתה מתחתייך" לא,לא זכרתי בקושי הצלחתי לסגור את פי מרוב הלם ותדהמה. עם הזמן שנשארה בתור מטיילת סיפרה לי בכאב מה עבר עליה. בתמימותה לא תמיד הקפידה אולי לבשה גינס וכדומה. ואז ההנהלה הסבירה לה שאין לה סיכוי לחיים יהודים כשרים אם היא כזאת מופקרת. אני לא יודעת אם זה באשמתם שהיא ככה,אבל מה שבטוח שהם לא רק שלא עזרו לה לצאת מהמצב אולי אפילו תרמו. אני בטוחה שכולנו פגשנו בנות כאלה. אז כשהחינוך יבוא מבפנים בצורה יפה ומשכנעת ולא בצורה מסיונרית זה הרבה יותר יצליח. צניעות חשובה אבל צריך לדעת איך להעביר את המסר. ובחב"ד לא יודעים איך פשוט לא יודעים וזה חבל. לסיום הבחורה שפגשתי אמרה לי פעם בעצב:אם היו מדברים איתי כל כך יפה ובלי להאשים או לפגוע אולי כיום זה היה אחרת. מורות,מחנכות חשבתם על זה פעם? אז במקום לבכות על מצב הצניעות,תבכו שאתם לא רק שלא מצליחות להעביר את המסר אתם רק גורמות להיפך. להיפך הצניעות ה א מ י ת י ת!! חבל....
17.
נתגובה ל2 ל5
ל' שבט ה׳תשס״ז
ליבי ליבי עליכן כמה עוד יש לכן לתקן ואיך תעמדו בוים הכיפורים לבקש סליחה מריבון העולמים כשאתן בתגובתכן בועטות באחד היסודות של הבית היהודי האם לא הפנמתם כלום ממה שלמדתן בבית הספר ? והנה שרה באהל צניעות למדנו ממנה .ובמה נבדלו בני ישראל מהמצרים ..? שלא שינו את שמם לבושם ושפתם .מה גרם לכן לענות בנועזות ?
18.
חבל!!!
ל' שבט ה׳תשס״ז
חבל שנושא כ"כ כאוב הופך לנושא ךהתנגחות. בכל המוסדות יש בעיה ולא רק במוסדות מסוימים. האם יש הבדל בין בת בית רבקה בכפר חב"ד, לבת מצפת בחתונות בסגנון הלבוש ועוד יותר ברקודים? עוד נושא שכדאי להעלות
19.
צניעות זו הלכה
ל' שבט ה׳תשס״ז
נדהמתי! מה זאת אומרת זכותה של כל אחת להתלבשכרצונה וכי אין לנו גדרי הלכה?! מה פירוש "זה לא צריך לעניין אף אחד"?!הרי הצניעות נוגעת לכולנו יחד ומחיבת התערבותו של כל הורה וכל בעל ומחנכים אם ישנה בעיה . מה ז"א תנו לחיות לחיות,וכי אנחנו צריכים לשתוק?! בנושא שבנפשנו הוא! מה זה נמאס?! נמאס לשמוע הערות על הצניעות בחב"ד כי הבנות חושבות שללמוד חסידות מבטלת הכל. והכי נמאס לשמועעל כל דבר שעושים"הרבי אמר" נחת רוח לרבי" ורק בנושא הצניעות אין חלילה "הרבי אמר" אז באנה ונעשה מה שהרבי אמר בקשר לצניעות וגרום נחת לרבי.!!!
21.
כפר חבד
ל' שבט ה׳תשס״ז
מסכימה עם תגובה מספר 10.תגובה מס2 לא ראויה לתגובה.ידוע כשנפתח בית הספר בית חנה (ואפשר לברר עם הגב רלב"ג)הרבי דיבר על הצניעות שלא יהיה פחות מבית יעקב.לצערי חוסר הצניעות זה לא מהבנות שבאות מבחוץ לצערי ישנם בתי ספר יסודיים שהמנהלות לבושות לא צנוע וצעקני והבנות בעבותיהם.אפשר ללכת בצניעות ואופנתי וישנם נשים מפורסמות בחבד שיכולות להוות דוגמא אך זה לא הבמה לכתוב את שמותם.בכפר לדעתי צריך גם לשים לב יותר לבנות בכתות הגבוהות
22.
למה רק חב"ד?
ל' שבט ה׳תשס״ז
מדוע תוקפים רק את חב"ד? הרבה למדו מבורו פרק ועוד. את כל הגשמיות והשמוץ. למה לא מדברים על מה שנעשה בחוגים אחרים בתחומים אחרים? רק מחפשים להחפיש את דמותיהן של "כל" נשי ובנות חב"ד? ישנם מספיק נשים ובנות כשרות וצנועות ואתם נותנים את הרושם שכל חב"ד לוקה במגפה הזאת. כמובן, שיש מה לתקן, אבל זה לא צודק להתנפל רק על חב"ד. מוכרחים לפרסם יותר את דברי רבותינו הק על ענין הצניעות ולא להביא רק מקורות אחרים. אך זה צריך להיות עשוי בתוקף ובדרכי נועם. אולי הגיע הזמן לא להרשות לחנויות הדתיות למכור בגדים מסוימים! אף על פי שאפשר לקנות במקומות אחרים מה שרוצים, אבל המסר יהיה שבגדים מסוימים אינם מקובלים. האבות, האמהות והבעלים ג"כ צריכים להתערב בזה וללמד עם הבחורים מה זה צניעות כדי לדעת מה לדרוש מכלותיהן ומנשותיהם לפני שמתחנים! הרבי אמר פעם שמי שלא שומרת על צניעות אין לה שום קשר אליו!....
23.
צניעות היא אבן הבוחן.........
ל' שבט ה׳תשס״ז
כשקוראים את הכתבה ותגובותיה מבינים ש"הבוחן" הוא גם בכתיבת תגובה הולמת. כולנו יודעות טוב את האמת המרה שאנחנו לא בסדר!!!!!! הכי קל להתחמק ולאמר "שזה לא ענין של אף אחד"אך תגובה כזאת מראה עד כמה הענין חשוב...ונוגע לנו.בתור בחורה למדתי בכמה מקומות ביניהם המקומות שהוזכרו בתגובות. אין ענין לשייך זאת לשום מקום.לצערינו בכל מקום!!! יש פר(י)צות. אם פעם בחור לא היה מסתובב בקניון כדי לא להסתנוור ממראות........היום הוא צריך להתרחק מכפר חב"ד.וזה כואב!! אני חושבת שהכול מתחיל אי שם למעלה..כשהולכים לכנס נשות חב"ד ורואים את הרבניות ......... וממשיכים בתיכון ובמכללה שרואים את המורות והמנהלות....... כשהולכים למכולת ורואים את הנשים......וגם אותנו.....זהו מעגל שלא נגמר!!! שאף אחד לא תאשים ותקבל אומץ מאף אחת אלא תהיה אמיתית עם עצמה ועם הרבי בלבד! זה לא סותר להיות צנועה ולהראות טוב אלא המראה שלך הוא הבוחן לצניעותך ואישיותך. והלוואי שנגיע למצב טוב יותר בנושא זה והרבי יוכל להצביע על כל אחת מאיתנו ולאמר "ראו גידולים שגידלתי........."
24.
דוגמא אישית
ל' שבט ה׳תשס״ז
כמחנכת כיתה יוצא לי לדבר על הנושא הרבה, ואחת הטענות העיקריות של הבנות היא שקשה להן למצוא מודל לחיקוי של מורות שמתלבשות בטוב טעם ומטפחות את עצמן, כאשר מהוות דוגמא חיה לכך שלא רק שצניעות אינה סותרת את היופי של אישה, אלא הצניעות היא היופי הפנימי האמיתי של האישה ואפשר להיראות טוב וביחד עם זה בצניעות. ידוע, כי המסירות נפש שלנו כנשים בדורינו הוא נושא הצניעות. עלינו לעורר את עצמינו ובנותינו בסיפורי מס"נ בנושא מהדור שלנו! דוגמא לכך היא הילדה חיה מושקא עטיה ע"ה שמסרה נפשה על הצניעות, לא רצתה להרים את החצאית... מורות ונשות חינוך יקרות, דענה, כי לא צריך לדבר הרבה על הנושא, ההשפעה העיקרית היא הדוגמא האישית במראה מטופח ומכבד וצנוע ורק זה ישפיע על בנותינו ויוכיח להן, כי כללי הצניעות מסייעים לנו לגלות את החן והאצילות של כל אחת מאיתנו, ובעז"ה בזכות ההתחזקות בצניעות בלבוש, בהליכות ובהנהגה נזכה לעמוד בשורה הראשונה לקבל פני משיח צדקינו תיכף ומיד ממש!!!
25.
לא לדרוש מהבי"ס לדרוש מהאמהות!!!
ל' שבט ה׳תשס״ז
אמא! תביטי על עצמך שניה, האם את צנועה? האם החולצה עומדת בגדרי הצניעות? האם תמיד את יוצאת מהבית עם פאה- כמו שהרבי ביקש? האם כשאת יושבת הבירכיים של תמיד תמיד בכל מצב מכוסות? האם את משדרת דוגמא לבנות? האם את קונה בגדים בקניונים והעיניים שלך נמשכות לשם?... אם את קונה בקניונים - את משדרת לבנותיך ובבגדיך שאת שקועה בחיצוניות. את כבר לא מעודנת, את מתדעכנת באופנה... הולכת אחרי צו האופנה. כן, לכי לב"ב. תקני חליפות עדינות, מכובדות כיאה לאישה חב"דית - כן, אולי תיראי פחות צעירה ב 20 שנה, אבל לא מתאים לך לעשות מעצמך בדיחה עם מראה של בחורה בגיל 18. אם באמהות נפלה שלהבת... מה יגידו הבנות.... אם זה הדוגמא בבתים שלהם, שאמא לפעמים לא 100%, אלא 99%, אז גם לבת מותר ליפול.... אמהות! יש לכן מושג איזה השפעה יש לכן???!!! תשתנו! זה חייב להשתנות! תהיו עדינות! בגדים צנועים ומכובדים, לא אחרי קו האופנה הצועק בדוגמאותיו וצבעיו. די! די! להחזיר את חב"ד לטהרתה
26.
הסטיגמה לא ממש נכונה!
ל' שבט ה׳תשס״ז
אני משמש כשליח באיזשהוא חור. כבר שנים לא יצא לי לשים לב או לחשוב על עניין הצניעות בקרב נשי ובנות חב"ד. וכמו שכולם חושבים גם אצלי היה מונח שבנות חב"ד וכו וכו... לפני כמה חודשים יצא לי למסור הרצאה לפני קבוצה גדולה של בנות סמינר חב"די ששמו הוזכר כאן לשלילה בנושא. הייתי בהלם ממה שראיתי! כמעט כל הבנות (למעלה מ97%) היו לבושות בצניעות לא פחות מבנות בית יעקב! החסידישקייט שראיתי אצלם כשהתפללו התנהגותם וכו, השאיר אלי רושם בל יתואר! לכן אני לא רוצה לחלוק על קודמי בתגובות, אבל ממה שאני ראיתי בעיניי המצב ממש לא רע אצלנו!
27.
הצעה מעשית
ל' שבט ה׳תשס״ז
כאדם בוגר שעבר את שלב התיכון והסמינר, רציתי להציע/להבהיר נקודה פשוטה: בשנות התיכון אין לבנות סבלנות לשמוע דיבורים רבים על נושא הצניעות, מה שכדאי לעשות הוא "אמור מעט ועשה הרבה" - לא לשאת נאומים חוצבי להבות אש, אלא לנקוט במעשים נקודתיים, כגון: קביעת קריטריונים ועמידה בהם במציאות! ז"א - מי שלא מופיעה כך - לא תוכל להשתתף באירועים, שיעורים וכדו עד להביא את זה לידי כך שהדברים יהיו ברורים - שא"א לבוא אחרת כי...... בהצלחה!!!!
28.
יישר כח
ל' שבט ה׳תשס״ז
עצם העלאת הנושא נותן כח למתחזקות ולמקפידות בנושא. חשוב להדגיש מה עפ"י שו"ע חייב להשמר. כך שמי שנחשבת ברת-דעת לא תרגיש בנוח להסתובב אחרת בשטח. ויימנע מצב הפוך. באופן כללי אני רואה שיש הרבה מודעות אצל הבנות יחסית למה שחשתי בעבר.
29.
לא פשוט....
ל' שבט ה׳תשס״ז
ב"ה מובן וידוע שאנו נמצאים בירידת הדורות .. רכבת הרים בירידה מפחידה ביותר.... זה מתבטא בה-כ-ל.... הצניעות היא דבר חיצוני, וע"כ זה הכי בולט... הצטערתי לשמוע שמדברים על מחננו בפרט ולא על הצניעות ככלל... הרבי לעולם לא אמר דבר רע אשר יכול באיזשהו אופן לקטרג בשמיים על עמ"י בכלל ועל חסידי חב"ד -ילדיו- בפרט.... העניין לא פשוט.. לא פשוט בכלל... הנושא צריך להיות מטופל באופן עדין ביותר.. בקבוצות של 5-6 בנות (לא יותר!) ולפתוח בשיחות על צניעות, עניינים של בינו לבינה וכו וכל זאת ע"י מחנכות חסידיות, מקושרות לרבי אמיתיות, נבונות שמילותיהן יוצאות מהלב באהבה לבנות ישראל (אפילו שהן לא מושלמות) (לא כל אחת יכולה לעשות זאת...הייתי מציינת שמות של נשים מדהימות שחינכו אותי בתיכון...אבל..) ולפתוח ולתת לבנות להפתח ולהגיד את כל אשר על ליבן בלי לתת הרגשת פחד (אם אני יגיד כך מה היא תחשוב עליי ....) ולכן צריך לעשות זאת בקבוצות קטנות.. באהבה.. ולא באופו של הרצאות כלליות באופן של מוסר -זה לא שייך אלינו! מוסר זה לא דרכינו!! ולכן זו לא הדרך בה אנו נקבל את הביקורת.. מוסדות יקרים, מנהלים/ות ומחנכות יקרים--- אני בטוחה שאתם מסוגלים/ות ליותר!! יותר מאשר לתת לילדה בת 13 (שיא תחילת/אמצע ההתבגרות)דו"ח על צניעות כאשר היא חרגה מכללי התלבושת .. למה לתת לילדה עם מוטיבציה לצניעות רצון להתמרד כי הערתם לה על תלבושת בדו"ח של חריגה מצניעות.... (תארגנו דו"חות תלבושת נפרדים....אני בטוחה שאתם לא זקוקים לרעיונות....) ילד צריך גם "כפיים" "כל-הכבוד" "היית מקסים היום" ולא רק הערות... דור מרדן מה לעשות... בואו נכוון את המרדות למקומות הנכונים.. ולא להיפך... הכי חשוב לחזור ולאמר כמה שהרבי ת-מ-י-ד יאהב אותך ותמיד תוכלי לפנות אליו איפה שלא תיהיי ומה שלא תעשי... והכי הכי חשוב אם התחנכת במוסד של הרבי לא תוכלי לברוח מזה לעולם כמו עצם היותך יהודיה תמיד תשארי כזו - את בת מלך!! ולא משנה באיזו דרך תבחרי ומה תלבשי....זה לא יעזור לך... : ) -בעלת ה"נקודה" החב"דית....
30.
תוכן ואמונה
ל' שבט ה׳תשס״ז
אני ח"ו לא רוצה לקטרג אלא להיפך ללמד זכות עלינו, נשי חב"ד. שעם כל המצב הקשה בענייני צניעות אצלינו עדין יש הרבה מאוד מה ללמוד מאיתנו לעומת שאר החוגים החרדים, שאולי אצלם יש לבוש צנוע אבל אין תוכן ואמונה פנימת כמו בחב"ד. לכן מוטב שכל אחת תיקח את עצמה בלבד בידיים ותחליט לגבי עצמה בלבד להשתפר בענין הלבוש ובע"ה תזכה לדור ישרים יבורך אמכי"ר.
31.
דבר שאין חשוב ממנו
ל' שבט ה׳תשס״ז
הוא נושא הצניעות. זה ללא ספק. רק רציתי לשאול את הכותבת הנכבדה, האם לרגע העלית בדעתך אולי, שהמודעה נכתבה כדרכן של בנות, שלפעמים מוסיפים דברים בציניות ובהומור, ולענייננו, הן העתיקו נוסח ממודעות הפרסום השונות על כנסים לנשים שבסופם מופיעה הבקשה "נא לבוא בלבוש צנוע"? לא חייבים לראות כל דבר בעיניים שמאליות, אף שמובן ופשוט שחיזוק הצניעות הוא חובת הדור
32.
אין מנהיגות
ל' שבט ה׳תשס״ז
לפני ג תמוז לא היתה בעיה כל החינוך של הילדים והצעירים היו מונחות על כתפי הרבי ואז אחרי ג תמוז התחיל המבחן הגדול ולצערי אנו לא עומדים בו צריך להבין פעם אחת ולתמיד!!! זה לא הצניעות זה לא הקיצוץ בזקן זה לא המצב הרוחני זה הכל כולל הכל מה רואה היום ילד נער ילדה נערה שגודלים בחב"ד מריבות מריבות ועוד פעם מריבות עיסוק תמידי בכל מיני שטויות שפשוט מגיע לדרגות שנמאס המתבגרים מחפשים פנימיות מחפשים אמת מחפשים את הרבי וכשהם לא מקבלים את זה אז זה מתבטא בכל המצב שאנו רואים היום אולי אולי פעם אחת כדאי להסתכל על המצב בעיניים אמיתיות ולא להפיל את זה על הילדים עצמם או על המשפחות ולהבין שבגלל המצב שקורה היןם בחב"ד כל הדברים האלו קורים אבל המחנכים לצערי לא מבינים את זה ויותר קל להם להפיל את זה על התלמידות!!! אז בבקשה המנהיגות אם יש בכלל כזאת ואין!!!!! צריכה להרראות דוגמה מספיק פשוט מספיק לכולם נמאס מהמריבות והעיסוקים בדברים טפלים שגודלים עליהם שבסוף זה מתבטא במצב הקיים!!!
33.
זה הסגנון שלי
ל' שבט ה׳תשס״ז
הנושא אכן כאוב מאוד. חלק מהבעיה נובע מחוסר ידע ומודעות. יש ספר נפלא של הגב מלכה תגר "זה הסגנון שלי" - מקראה בנושא צניעות לבנות העשרה. הספר זכה להמלצה של גורמי חינוך רבים.
34.
תקנון..!
ל' שבט ה׳תשס״ז
אם אפשר בבקשה לראות את תקנון ועד רבני חב"ד..?כי כל בית ספר עושה תקנון איך שהוא רוצה..ומענין אותי מאו דמה התקנון האמיתי שועד רבני חב"ד כתבו...!! בת מהתיכון...
35.
סוף סוף משהיא מדברת על צניעות
ל' שבט ה׳תשס״ז
סוף סוף משהיא מדברת על צניעות אני מזדהה עם כל מילה שכתובה ודעתי היא שיתחילו כמובן בבית ובביה"ס ישימו את הדגש אך לא בצורת כפייה . כמו שכתבו באחת התגובות צריך שבית דין רבני חבד הגוף הסמכותי יוצא תקנון ולחלק היכן שניתן שיגיע גם לבתים כי לצערנו אמהות מתלבשות לא פחות גרוע מהבנות, זה שייש שרוול 3/4 זה לא אומר שזה צנוע. אני כבר מזועזעת מזה זמן רב על כל המתרחש בלבוש חב"ד אני כן מעירה לחברות שלי בדרך נעימה אכן צריך לשים לזה קץ לעשות ערבי נשים אולי כך גם לעורר את האמהות . צר לי מאוד מאוד על תגובות שקראתי על בנות שנמאס להן או שמצפצפות הן לא יודעות כמה הן גורמות עוול וכו כו וחבל להאריך בדבר המצער. הרבי היה שמח לראות אותנו אחרת .
36.
תחזרו ל-16...
ל' שבט ה׳תשס״ז
רוב הבנות לא מבינות למה צריך להתלבש בצניעות ואם הן צנועות זה בגלל חוקים וכללים.
38.
צניעות היא "אבן הבוחן" של בת ישראל!
ל' שבט ה׳תשס״ז
ברצוני לחלוק על התגובות הקודמות שממש השמיצו את בית ספרי - בית רבקה בכפ"ח, כידוע אצלנו יש הרבה בנות מבתים כלל לא חב"דים שזה לצערנו משפיע על הצניעות של כולם וגם על הסטיגמה של הבצפר! אצלנו משקיעים המון בנושא של הצניעות..מדברים ומדברים וברוב הפעמים גם יוצא מזה משהו ב"ה! גם ארגון ה"שורה הראשונה" שכל מי שחברה בו זוכה להתקדם מחודש לחודש בצניעות שלה - וכיום למעלה מחצי בצפר חבר בו!!! אם תסתכלו על הבנות שגרות בכפר בכיתות יא-יב...תראו שרוב הבנות הצניעות שלהן היא ב"ה בסדר! עושים אצלנו עבודה אדירה כי לקדם זאת! מי שחורגת מהתלבושת האחידה וכל כללי התקנון צריכה להחליף את מה שבאה לא בסדר! (חולצה,חצאית,גרביים וכו) כך שאומנם הצניעות בכפר לא הכי הכי שבעולם....אך תלוי על מי מסתכלים! הבנות שגרות בכפר - צנועות!
39.
תגובה ל-1
ל' שבט ה׳תשס״ז
איזה שטויות את\ה כותב\ת? בכפ"ח צריך להחליף הנהלה??? כפ"ח זה הבי"ס שהכי הרבה מדברים שם על צניעות!!!!! בצפת צריך להחליף הנהלה ובדחיפות! תיראה\י איך בנות יוצאות משם.....בושה וחרפה!!!
40.
זו רק דעתי...
ל' שבט ה׳תשס״ז
א. "נא לבוא בלבוש צנוע". אם זה לא היה עצוב, הייתי פשוט צוחקת! זה ממש מתאים לנו לחודש אדר... אך אני מבינה שזה לא היה קשור! ואם כתבו את זה, אז יש להם על מה שיסמוכו! ב. הדיבור בנושא הצניעות צריך להיות בצורה חיובית!!! כן, צריך פשוט ללמדנו על המקורות השונים המראים כמה גדול שכרה של זו השומרת על צניעותה! ואני יודעת שיש חוברת של בית רבקה, בנושא זה! וצריך רק לחדד את הדברים ולפרסמם! ג. ההשוואה ל"בית יעקב", אינה במקומה, כי בית יעקב, של פעם זה לא בית יעקב של היום! אולי התלבושת אכן צנועה, אך השאלה מה נותר לבנות אחרי שנות הלימודים בבית הספר. אני מכירה מקרוב בנות שלא למדו במוסדות חב"ד בגלל הצניעות, והנה לצערינו הרב גם הן לא לבושות היום כמו שצריך. ד. תקנון: אכן יש תקנון די מפורט של רבני חב"ד ומן הסתם צריך לעדכן אותו בהתאם לאופנה המתחדשת מידי יום ביומו! ולמערכת הנכבדה, אם יש באפשרותכם להעלות את התקנון על גבי האתר, הרי זה מעולה. בברכת משיח נאו!!
41.
תגובה ל1
ל' שבט ה׳תשס״ז
אתה ממש חוצפן !!!!!!!!!!! אני מסכימה איתך שאת ההנהלה בבית חנה חבד ירושליים צריך להחליף את ההנהלה אבל סליחה הבנות של צפת הם הבנות הכי פחות צנועה ובית חנה יורשליים שונות מכול הבתי ספר והם הכי צנועות!!!!!!!!!!!!!!!!
42.
תגובה ל-2
ל' שבט ה׳תשס״ז
אכן זכותה של כל אחת ללכת כפי רצונה, אבל לא בכפר חב"ד ובריכוזי חב"ד האחרים, לא יתכן שבנות חב"ד ילכו בלבוש כל כך לא הולם וצנוע. אם כאובה
43.
ארשת
ל' שבט ה׳תשס״ז
כל מילה נכונה. כשהוא רחוק עצוב בלב...
44.
כל הכבוד למחנכת הדגולה
ל' שבט ה׳תשס״ז
שהעלתה על הכתב את מחשבות כולנו. עד מתי?
45.
תגובה ל10
ל' שבט ה׳תשס״ז
אנכנו לא צריכות לילמוד מבית יעקוב כי בימינו בית יעקוב לא יותר צנועות ואפילו יותר גרועות אז בבקשה על תאמר\י שאנכנו צריכות לילמוד מהם כי אנחנו לא צריכות לילמוד מהם כלום!!!!!!
46.
ל - 39
ל' שבט ה׳תשס״ז
מה פתאום בכפר צריך להחליף הנהלה.
47.
האמת כואבת
ל' שבט ה׳תשס״ז
כמעט ואין בית שלא נגוע בפגע רע הזה
48.
אכן מילים כדורבנות
ל' שבט ה׳תשס״ז
הייתכן שבית ספר חב"ד יזדקק לכתוב משפט שכזה עבור תלמידותיו?
49.
אוי וווי
ל' שבט ה׳תשס״ז
לאיזו דיוטה נמוכה נפלנו שהשם ישמור ויצילינו מכל רע ומכל נגע ומחלה
50.
מורה בצפון
ל' שבט ה׳תשס״ז
מסכימה עם תגובה מספר 10.תגובה מס2 לא ראויה לתגובה.ידוע כשנפתח בית הספר בית חנה (ואפשר לברר עם הגב רלב"ג)הרבי דיבר על הצניעות שלא יהיה פחות מבית יעקב.לצערי חוסר הצניעות זה לא מהבנות שבאות מבחוץ לצערי ישנם בתי ספר יסודיים שהמנהלות לבושות לא צנוע וצעקני והבנות בעבותיהם.אפשר ללכת בצניעות ואופנתי וישנם נשים מפורסמות בחבד שיכולות להוות דוגמא אך זה לא הבמה לכתוב את שמותם.בכפר לדעתי צריך גם לשים לב יותר לבנות בכתות הגבוהות
51.
צניעות עקומה ......
ל' שבט ה׳תשס״ז
באמת הצניעות בימינו לא משו משו אבל יש דברים לא נכונים ואת התקנון של בת הספר בית חנה חבד בירושלים צריך לשנות בדחיפות......... כי כול התקנון מתעקש על דברים לא נכונים בימקום על דברים חשובים באמת!!!!! כמו על הרבה שכבות של חולצות אין בזה משוא לא צנוע זה סתם קריזה וחצאיות ארוכות כי זה הרבה יותר צנועה מחצית קצרה מאוד!!!
53.
תגובה למס 2,22, 15,5,4!!!!!
ל' שבט ה׳תשס״ז
ירדו לי דמעות כשקראתי את מהתגובות לא פלא שזה איך שחב"ד היום נראית לשבת ולבכות.... אני לא מוצאת משהו יותר טוב לעשות מהחור שלי ק-ו-ר-ע א-ת ה-ל-ב-!
54.
לכלל הגולשים / המגיבים:
ל' שבט ה׳תשס״ז
כל כך חשוב הוא הנושא של הצניעות.. לדעתכם. אך יותר חשוב ואף הרבה הרבה יותר חשוב הוא נושאים שונים ואחרים העומדים על הפרק ברחבי קהילות חב"ד בארץ ובעולם. אני יודע מי היא האשה שכתבה את המאמר. ורצונה של אותה אישה היא = להכניס לאנשים לתת מודע שהצניעות והאינטרנט (גם את זה פרסמה אותה גברת בשינוי אדרת ברחבי חב"ד) הם הדבר החשוב ביותר, אך אל תטעו! אם יש דברים שצריכים להתחיל לטפל בהם הם נוער השוליים, היום יש (אלה שאנחנו יודעים עליהם בוודאות) מאה בחורים שלא לומדים בישיבות מכל קהילות חב"ד -בארץ-.!!! 100 בחורים ללא מסגרת!!! בגלל שנזרקו / עזבו / או/ו כל סיבה אחרת. המספר לא נקלט בכלל במוח, איך דבר שהרבי כל כך דיבר עליו רבות להחזיק כל תלמיד מחוץ לחב"ד לקרב, ובווודאי שכלל תלמידי חב"ד להחזיק בישיבות חב"ד ולטפח את הפרחים שלנו! איך??? עשרות עשרות לבבות של הורים נקרעים מדי לילה!! הורים עושים חשבון נפש ושואלים את עצמם: "מה אני עשיתי לא טוב?" כשבעצם, הם לא עשו ולו שגיאה אחת! אלא ישיבות חב"ד - ההנהלה הם אלה שעושים מדי יום עוד שגיאה ועוד שגיאה, שוב טועים ושוב טועים. ובזמן שהם עושים טעויות עשרות בחורים נזרקים לרחובות. אז צניעות הוא הנושא החשוב? אז תעזבו כולכם את הנושא הזה! אל תדחקו אותו לגמרי אך תשימו אותו בדרגת משנה, ותתחילו כולכם לטפל בעניינים הנוגעים לכל איש ואישה לכל בית חב"די... בתקווה שנשמע כבר רק בשורות טובות! חודש טוב! ו"משנכנס אדר... מרבים בשמחה!"
55.
צניעות ההנהגה
ל' שבט ה׳תשס״ז
המאמר חשוב. ברור. צניעות זה לא משהו שניתן להקל בו, זה מדוארייתא ואין חילוק אם הבנות הן בנות יעקב או בנות חנה. אז מדוע, למרות הכל, בנות חב"ד לוקות יותר מבנות יעקב? מדוע תלמידי ישבות חב"ד לוקים יותר בבעיות לבוש וזקן יותר מתלמידי ישיבות אחרות? אנו נמצאים בערב פסח. מדוע בשנים האחרונות יותר ויותר אברכים חב"דיים חסידיים יוצאים למלונות, היפך דרך חב"ד? ויש עוד הרבה "מדוע"... הנה התשובה שלי - תשובה של אחד שראה ושמע, למד ושקד - ובכל זאת תוהה ובוהה ומתקשה להבין - התשובה היא ההנהגה: א. אין רבי. כפשוטו, אין רבי חי בגשמיות. כנראה שכל ההסברים וההרגשים לא מדוברים לנוער בדור האיי-פוד והמחשבים. ב. רבני חב"ד. אין כבוד הדדי ביניהם. רבנים מזלזים אחד בשני בפומבי. ג. משיח. כל הענין המשיח לא הביא לשום אהבת ישראל ולא לזירוז הגאולה אלא למחלוקת ארורה שגורמת לזלזול במורים והורים. מחלוקות בתוך המשפחה. ועוד ועוד. ברגע ששומעים אלף ואחד דיעות, ויד מחלוקת כמעט כעל כל נושא, הנוער הצעיר עושה דין לעצמו ומבטל דברי תורה - תרתי משמע. קשה מאוד לדבר לנוער ולדורש מהם בו בעת הרבנים והמורים מראים דומא הפוכה בשאר הדברים. הנוער לא מבדיל בין צניעות להידורים בפסח. לא מבדיל בין צנעות לאלימות. לא מבדיל בין צניעות לכבוד לרבנים. לא מבדיל בין תכלת לקלא אילן. בקיצור, הצניעות זה רק סימפטום ולא היסוד. היסודות שלנו רקובים. ברגע שנתחיל לטפל ביסודות החל ממינוי רבי, וייסוד מחודש של כל מוסדות חב"ד, עם החלטה מה חב"ד ומה לא (ואז גם כללי הצניעות יוגדרו), מה חסידי ומה לא, מה נועד למקורבים ובתי חב"ד ומה לא נועד לבית כנסת בכפר חב"ד וכו וכו, אז בע"ה ייפתרו רוב הבעיות. הדברים האלו מבוססים על מה שלמדתי בישיבה שואני לומד בכולל מידי יום. זה הסיס של חסידות בפרט ותורה בכלל. ואז אי"ה תבוא הגאולה בב"א
56.
לכל התגובות
ל' שבט ה׳תשס״ז
נא לא לבלבל את השכל !!!
57.
להבהיר מהם הגבולות
ל' שבט ה׳תשס״ז
ידוע שבצניעות יש הלכה - אסור/מותר, ויש ראוי/לא ראוי, ואין חומרתם שווה. לדעתי, נעשית טעות בחיבור הגורף בין "מה שאסור", למה ש"לא ראוי". כשבתקנון מופיע תחת כותרת אחת, לדוגמא, חובת כיסוי המרפק ואיסור נעלית נעלי ספורט, נוצר מצב בו "שופכים את מי האמבט עם התינוק", ועושים חשבון פשוט: כמו שזה לא אסור באמת - כך גם זה. אימרו לבנות בפירוש: ההלכה אוסרת כך וכך - ואתן תתנהגנה בהתאם, כשם שלא מדליקים את האור בשבת. בנוסף - יש דברים שאינם ראויים לבת "בית חנה/חיה/רבקה", ולכן אל לך לעשות א/ב/ג". כבדו את ההבנה של הבנות ואמרו את האמת. בתור בוגרת מוסדות חב"ד, אני מאמינה שזה עשוי לעזור.
59.
לתגובה מספר 1
ל' שבט ה׳תשס״ז
את ממש לא צודקת בקשר לבית חנה ירושלים המורות שם נותנות דוגמה אישית הכי מעולה שיש היה אצלנו סדנה בנושא צניעות ואם את רוצה אני יכולה לשלוח לך את זה המסרים שם חזקים וכדאי שיסתקלו על הבנות של השלוחים כי הם מיצגות את חב"ד וגם בכפר יש המון בנות צנועות אז בבקשה לא להכליל בהצלחה לכולם זה באמת קשה להכפיד על צניעות. בת שלומדת בבית ספר בית חנה ירושלים.
60.
תגובה 39
ל' שבט ה׳תשס״ז
מה שרשמת זה שטיות בכפ"ח חייב להחליף הנהלה דחוף... יכול להיות שמדברים הרבה אבל לפועל לא יוצא כולםםםםםם והנהלה צריכה להיות יותר קפדנית בעניני צניעות.....(בשות לחב"ד) בתקווה לשיפור חבדניקית מהכפר...
62.
תחשבו טוב!!!
ל' שבט ה׳תשס״ז
אולי בגלל הצורה שבה מגישים את הנושא, הבנות כבר לא רוצות לשמוע על זה!!! צריך להעביר את זה בצורה חכמה ומבינה ולא בדרך של הטפה... זו לא דרכנו!
63.
הצניעות צריכה להשתנות בדחיפות!!!!
ל' שבט ה׳תשס״ז
זה הנושא הכי "פופולרי" שיש לדבר עליו עם בנות חבדיות כי ב-א-מ-ת הצניעות פה (בקראון הייטס) הולכת ומדרדרת מיום ליום וכל פעם מנסים לשכנע את הבנות שזה לא טוב וזה לא מתאים לבת חבדניקית. וזה פשוט לצערינו לא מוזיז... וכנראה שמידי חנקו להם על החיים לבנות האלה!! לכן הם יצאו ככה. אז בקיצור את קוראת לעצמך חבדניקית או לא?? כי אם כן והם מתלבשות ככה אז סליחה.... הם רק עושות בוות לעצמם ו...לחב"ד!!!!!!!! אני ממש מקווה שהמצב ישתפר. נ.ב בבקשה תכיסו את זה למערכת
64.
למגיב 55!
ל' שבט ה׳תשס״ז
הקלה היא בעיניך... למנות רבי! כך בפשטות! סותר את הכל! זה נכון שאין לנו מנהיג בגלוי! מנהיג אחד ויחיד! אבל הוראותיו ברורות כשמש! וצריך רק עדת רבנים צדיקים וחסידיים במיוחד שיקחו את דברי הרבי ויגישו אותם לקהילותיהם כפי המתאים ומתבקש. והסיפור עם הרבנים, מזכיר לי בדיוק קטע וידאו בו נראה איש מברזיל שואל את הרבי, בדולרים, מה צריך לעשות כדי שהילדים יהיו יותר מאושרים. עונה לו הרבי, ההורים צריכים לנהוג בכבוד האחד לשני! ככה בפשטות! הרי אנו צריכים לשמוע בקול הרבנים! וזוהי גם הוראה מפורשת של הרבי! אבל איך אפשר לשמוע ולצייט לרבנים כאשר הם בינם לבין עצמם לא מכבדים אחד את השני!!! ולכן, הכל מתחיל בעדת הרבנים שצריכה גב אחד וקול אחד אחראי שיבקע בקול רם! ואם לא כך, לפחות שבכל עיר ישמעו לקול ה"מרא דאתרא"!
65.
מספיק כבר עם הנמיכות קומה בפני חוגים אחר...
ל' שבט ה׳תשס״ז
יש לנו איזו שהיא מחלה נוראית, כל הזמן באים כאלו שכותבים תראו איך אנחנו לא מספיק דתיים לא מספיק צנועים לא מספיק לומדים וכו וכו ותראו מה קורה בחוגים אחרים ממש גן עדן. ברור שאת החסרונות צריכים לתקן אבל אם באמת אתם יודעים מה קורה בחוגים האחרים אז גם שם יש הרבה בעיות של צניעות מישהו נסה ללכת בבורו פארק מישהו ניסה ללכת בבני ברק בליל שבת ? תסתכלו ותגידו לי האם שם אין בעיות נוראיות אוליי עוד יותר מאצלינו . בנוגע לשבבניקים תסתכלו מה קורה בחוגים אחרים והשערות תעמודנה לכם. אז מספיק עם הנמיכות קומה הזאת ואת מה שצריך לתקן שיעשו המחנכים וההורים ושתדעו שיש לנו מספיק במה להתגאות
66.
הפסדנו אבל לא מאוחר לתקן
ל' שבט ה׳תשס״ז
לכאורה מה לגבר אברך שיתערב בשיחת נשים על צניעות, הבעיה מורי ורבותי הצד הנשי אצלנו עבר את כל גבולות הטעם הטוב, דהיינו אין מדובר בביגוד יפה ומכובד אלא בהדגשת המיניות. מה לאשה נורמלית ללכת בחולצות צמודות מה היא באה להראות מה היא באה לבטא, בשפה שלנו מה היא באה למכור גועל נפש, זהו הדבר היחיד שיש לה להציע. אתה מדבר מתוקף הנסיבות עם נשים אתה משפיל את המבט מבושה, הדבר שעומד מולך אינו אדם עם אישיות חכמה ובינה אלא גוף בשר , תגידו לי אתן נשים נכבדות האם אפשר ללכת למכולת בשעה שאתם לובשות חולצות קצרות שאתן מתכופפות אנחנו אנוסים לראות את גופכן, מושכים מלמעלה מושכים מלמטה את החולצה תקנו חולצה ארוכה וזהו. תתארו לכם שאנו הגברים היינו לובשים בגדים צמודים צמודים יש חלקים כאלו באוכלוסיה וד"ל, ברצוני להסתייג ולומר שזה הפך אצלנו לנורמה שגם בנות אשר אינם מתכוונות לכלום לובשות לא צנוע כי ככה האימא שלהם לובשת וההיא לפעמים כבר חיתנה ילדים, מרוב שברחנו מחיצוניות נשארנו קרחים מכאן ומכאן, נכון שהאיכות שלנו יותר טובה אמר לי את זה אחד מהעסקנים הגדולים בצבור החרדי, אבל איכות כמו איכות בד"כ היא קטנה ואת המלחמה על הבית הפסדנו, חלק גדול מהצבור שלנו נראה על הפנים, מה יהא הסוף ההנהגה הרבנית צריכה לטפל בזה אבל היא הנהגה חלשה שסיסרסה את עצמה ואין אני רוצה לנקוב בשמות אבל זוהי אשמתם, פשוט לא שומעים אותם חוץ ממכתבים מגומגמים על הוספת פרקי תהילים ודרשות על פרוזבול וכמובן ק"ן פילפולים על מים שלנו ומנהג חב"ד בזה, קומו רבנים דיפקו על השולחנות תנו מוסר על תפחדו הסתערו על הקהילות בחום ובאהבה אבל עם תקיפות ונחישות האברכים רוצים לשמוע מוכנים לקבל על הראש אבל אתם בתרדמת חורף אבל עם בסוף לא תתעוררו לא תהיה ברירה ונצטרך לבנות הנהגה חדשה, וד"ל. יישר כוח לאתר ולמנהליו על הבימה גם בנושאים רגישים כאלו.
68.
ל- 45
ל' שבט ה׳תשס״ז
א. לכי ללמוד עברית תיקנית. ב. לא נעים לשמוע, אבל הדויסיות מבית יעקב כפי שאת מכנה אותן, הן בהחלט צנועות.
69.
ל- 62
ל' שבט ה׳תשס״ז
יכול להיות זו באמת הסיבה. אולי צריכים לחשוב על איזו שיטה שונה לדבר עם הבנות
70.
מי שחושב שהמאמר הזה יעזור משהו, שירים את...
ל' שבט ה׳תשס״ז
אף אחד לא הרים את ידו. אמנם מילים נכונות, אבל מכאן ועד לשינוי מעשי הדרך עוד רחוקה!
71.
ברברברברברת
ל' שבט ה׳תשס״ז
כולם צדיקים ונבונים וחכמים, תכלס לא ישתנה כלום.
72.
ואשימה בראשיכם!
ל' שבט ה׳תשס״ז
וד"ל
73.
ל- 31 שמנסה לסנגר
ל' שבט ה׳תשס״ז
אווי הלוואי והיית צודקת. אבל כפי המצב היום בחב"ד, מקרה שכזה כלל וכלל אינו מופרך. ה"י.
74.
ל-60
ל' שבט ה׳תשס״ז
אמנם את הנהלת בית רבקה כפ"ח יש להחליף אך זה בי"ס שמדברים בו ה-מ-ו-ן על צניעות ואף יוצא מזה משהו במיוחד עם אירגון של ה"שורה הראשונה"!!!
75.
הרצאות יש לרוב, חסר הלמעשה
ל' שבט ה׳תשס״ז
בבית-ספרי יש תקנון חמור ביותר, המקפיד על קלה כבחמורה הנוגע להופעה בבית-הספר ואחר הצהריים, מקומות שבהם מותר לבלות, תנועות נוער שלהם מותר להשתייך ועוד, אך הסעיף היחיד שמקפיד עליו צוות ההנהלה זה על סגירת הכפתור העליון בחולצת התלבושת, ושמיעת ניגוני חב"ד ב-ל-ב-ד בביה"ס. תמהתי על תגובת השלוחה הכואבת (16) בה היא מתארת מצב בו הדגש הוא רק על הצניעות ולא על שליחות, התקשרות, לימוד שיחות... כי אצלנו בבית-הספר המצב הפוך לחלוטין! בת חסידית היא אחת שנוסעת לתשרי, חברה ב"שורה הראשונה", יודעת שיחות בע"פ, בת שליחים אך דבר אחד לא נכלל ברשימה - צניעות - (ויש מי שיאמרו שעפ"י פחיתות הצניעות, וההצמדות לאופנה כך גודל חסידותה, כפשוטו!) ואין הדבר מאיב על היותה ילדה חסידית מושלמת שאף מנחה את האחרות כיצד לנהוג.... כבר פנינו למחנכת בבקשה פשוטה - אנא אכפו את כל הכתוב בתקנון! שימו גבולות! חנכו אותנו כבר מכיתות היסוד מה מותר ומה אסור, ומדוע! מה יעזרו לנו כל ההתוועדויות הארוכות לתוך הלילה עם טובי המרצים על צניעות, בעוד שאף אחד לא עוזר לבת לשמור על גבולות הצניעות, ולהורות לה את הטעון תיקון בלבושה הפרטי, ולא בלבוש כלל חסידות חב"ד בכל רחבי תבל? מדוע כמעט בכל מגזר חרדי המכבד את עצמו ישנו וועד צניעות רציני, שלא רק מדבר אלא גם יורד לפרטים ומוציא תקנונים ברורים וחד משמעיים, ואילו אצלינו צריכה הבת לעמול קשות, ולעבוד על עצמה להתלבש יותר בצניעות למרות שע"י כך היא נראת שונה מחברותיה החסידיות בכיתה. התחילו לחנך ברצינות כבר מקטנות, וממילא לכשיתבגרו חוסר הצניעות לא יהיה כ"כ חמור. כמו שהצליחו להחדיר את נושא השליחות, כך ששאיפת כל בת היא לצאת לשליחות, כך אני חושבת אפשר להחדיר את נושא הצניעות. מקווה שאחרי הדיבורים יגיעו גם המעשים תלמידת י"א
76.
ה"במה" של הפורום - טעם לפגם
ל' שבט ה׳תשס״ז
אני בעד צניעות. לא תמיד זה מסתדר עם ה"יצר" שלנו, אך חובה עלינו לכפות על עצמינו - כבנות מלך - את הצניעות הכי גדולה שאפשר. אך... האין כאן טעם לפגם בכך שכל הוויכוח הזה נמצא באתר אינטרנט?... חלק גדול מהגישה המתייחסת לנושא הצניעות זהו גם התחום של השימוש באינטרנט שכל גדולי התורה אוסרים לפתוח אותו ולהחזיקו בכלל בבית. צריך לחשוב על כך!
77.
קצת עובדות...
ל' שבט ה׳תשס״ז
לא כ"כ נעים לשמוע אבל: רואים במוחש שמשפחות שבבורים נותנים דוגמא אישית של לחיות עם הרבי הכל שונה. מוסדות בן בבנים והן בבנות, כשחיים רבי הכל שונה... דוגמא אצל הבנים קטנה אבל עקרונית - גזירת המשקה.... וכו כך בכל הענינים ואין מזרזיו אלא למזורזין!
78.
ל 55
ל' שבט ה׳תשס״ז
אתה כותב ממש המון שטיות אחת מה זה להחליף רבי ? חסיד כשהוא טיפש זהו חרפה ובושה {ליקוטי דיבורים ג עמ תח} כמו שכותב הרבי הרייצ בספר התולדות חלק ד עמוד 143 הם ריקים מתורה ריקים מיראת שמים וממדות טובות והסיבה לכך היא העדר משמעת מקטנותם לא קבלו על עצמם עול מחנך ומדריך הם חינכו והדריכו את עצמם ומחינוך זה צמחו פירות סרק מבחוץ יפה ומבריק ומבפנים רקוב לגמרי רבי עד מתי עד מתי עד מתי
79.
mekuravim
ל' שבט ה׳תשס״ז
chabad tamid bishlichut,lachen kedai ulai leishtamesh bekol adrachim aneimim shemishtamshim beshlichut im arve sablanut klapei amekabel bekoach,veaf paam leitiaesh,vetamit ladun lekaf zechut sheulai lo itchanech karaui(biglal eize dugma lo toba shenechrat bamoach ,o trauma shepaam efshar shenisu lichpot al iedei iumim o musar)vetamid im chiuch vekmo sheosim bechabad sheim tsarich leochiach al masheu, shelifnei chen mariim atoelet sheiesh baitnaagut shemetsiim velo leaashim af echad(ze klal rishon)ela laasot min atov el ashipur od davar itachen shealav chabad yodea ,sheen kaze davar etsel bnei adam,meoto guil veoto min vemeota sbiba,iushpeu beota mida beshave,ubeota itlaavut,lachen al ashliach ladaat sheu notea ve mashke vematmid bshmirat aneta abal alav leitpalel veleamin sheihiu prachim shigdelu maer vecaelu shtsrichim tipuach adin ioter vebeezrat h u itaneg abal meal lakol shliacharei u kmo ameshaleach vtsarich gam leshaer ech arebe aia mistakel alav beatsmo, betach areve aia boteach betamid im chiuch sheaia omer yesh od izdamnut o im mabat kaze sheomer beamitiut:bni madig oti matsabcha!!!lo echpat li maiomru ashear al banai ela ma ikre itcha betor yehudi!!!lo echpat li lo machane chabad ,lo ashchenim ameguivim al col davar keilu itam ze lo baiia,matsabcha madig oti veze lo noten li manoach!!!!nira li shecacha arebe aya mistakel aleinu baabar vegam vaove. abal shemtov vecol raboteinu ayu menashkim vemechabkim im aya tsorech,veze aya im lev . anachnu gam iecholim afilu im kibalnu lev ,avl yesh lanu latet arei anu chasidim
80.
ל62
ל' שבט ה׳תשס״ז
התורה תמיד היתה חד משמעית ולא פשרנית תארו לכם שעוד מעט נצטרך להסביר על שבת בנועם ולא בהטפה ה"י
81.
לובאוויטש פרושה אהבה
ל' שבט ה׳תשס״ז
מצב הנוער הוא הראי שלנו המבוגרים.אל תאשימו רק אותם..עלינו לזכור שאנו חסידות שצריכה לחנך לאהבת ה .ובזה הצד המנגד מנסה אותנו.הרבה מאתנו נופלים בזה וד"ל ... מסגרות החינוך צריכים להיות מקום שמקבלים בוא חמימות ואהבה ולא רק מאה במבחנים.איה המחנך שהראה אהבה ותלמידיו בגדו בו?באהבת ישראל נביא את הגואל זו לא סתם סיסמא.תתעוררו רבותי תתעוררו.כמה אהבה קיבלנו מהרבי.ואיפה אנחנו?תרחמו על הנוער הם גדלים על אמונה ברבי ולא כמונו שזכינו לראותו.אז תפקידנו להעניק להם את מה שאנו קיבלנו מהרבי.תתנו להם אהבה.ועוד פעם אהבה. תנסו לשנות גישה וזכרו כי לובאוויטש פרושה אהבה.
82.
תלמידה לשעבר בבית רבקה
ל' שבט ה׳תשס״ז
ב"ה אני שליחה בחו"ל ולא מתגוררת בארץ אבל מה שבטוח הוא שמורות בבית רבקה רק השניאו את הנושא עלינו ובראשם המנהלות והמחנכות לכל אחד יש את הנסיונות שלו. לבחורה כמוני שהקב"ה נתן נתונים יפים הם נטפלו לי לחיים .אבל ב"ה היום כשאני אמא מחנכת ושליחה אני שומרת על הצניעות מתוך אהבה אמונה והבנה. הן עשו זאת בצורה מגעילה שרק השניאה את הכל. ובכלל זה שאת יותר צנועה לא נותן לך את האפשרות לרכל ולהשניא את הדת בכל צורה .אם את לא היית שמנה ומכוערת גם לך כנראה נסיון הצניעות היה קשה!!!!!!!!! תחשבי על זה.איך התיחסת לבנות מבתים לא חסידים וכו.. איך השפלת ברבים אותנו לי קשה לסלוח ואני לא בת 30...כמו שכתבו כבר צניעות זה לא רק לבוש.אני מקרבת המון בנות ונשים ורק בגלל שקבתי אותן באהבה וכמו שהן הן השתנו מהקצה אל הקצה אני בטוחה שיחסים אוהבים ומבינים היו מניבים תוצאות הרבה יותר טובות
83.
בפרט בחתונות !!!
ל' שבט ה׳תשס״ז
אני חוזרת עכשיו מחתונה ואני בהלם! היה שמה יהודי לא מאנ"ש והוא שאל האם זה חתונה דתית! חוסר הצניעות מתחיל מהכניסה תערובת מוחלטת ולנשים כלל לא עולה בדעתן לפנות את הדרך לגברים , עומדים מדברים צוחקים נשים וגברים ואין פוצה פה ! על הלבוש חבל לדבר ! לצערי אנו יכולים להגיד שלו עלי נפשי, אבל המצב חמור ביותר! צאו לחתונות חסדיות בב"ב ותראו את ההבדל!
85.
הכל לנחת ..."הרבי"...
ל' שבט ה׳תשס״ז
הכל למען הרבי וכו זה כבר לא עובד אלו מילים שאנו חייבים להשתחרר מהם ולא לומר את זה כ"מס שפתיים" אלא לומר צניעות לא מושכת ולא מגרה וכו או לדבר שיכולה למשוך אך רק את בעלה וכו לחשוב איך לא לחנוק ולהיפתח מול בן הזוג... והעיקר יש לנו בעיה בזוגיות בעולם החב"די אין לנו כמעט יועצי נישואין אמיתיים שלמדו את המקצוע שכן זה שנשים מחשפות יחס בחוץ זה כיוון שחסר להם בבית...
86.
תגובות לכלמיני תגובות.
ל' שבט ה׳תשס״ז
תגובה ל-2, זה לא נכון בככל!! כתוב בתורה, שולחן ערוך או לא משנה איפה, מה בדיוק צריך לכסות, ואת מה בדיוק מותר לראות! תגובה ל-5, אם הנושא כ"כ מעצבן, אולי הגיע הזמן שתתחיל/י להתלבש בצניעות! מי שהנושא מעצבן אותו, זה בגלל שכנראה זה מדבר אליו או עליו. תגובה ל-10, ראיתי כאן תגובה כזו או דומה, אבל אכן, בנות בית יעקב היו צנועות מאוד, ואפשר היה לקחת מהן דוגמא, ר ק פעם. בעבר. היום הם-צבועות לחלוטין! ואם ליבך בוכה למה בנות חסידים נראות ככה, הרי שהתשובה היא (בגדול כמובן!) שהסביבה שלהן כזו, הרחוב כזה והוא מושך... אין מה לעשות, צריך פשווט להשתדל ו...לנסות שלא להראות ככה. פשוט יש כאן כוח משיכה אדיר. ובשביל זה (ובשביל עוד כמה דברים) יש את כל הנסיונות בעולם!!! תגובה ל-12, נתקלתי במשפט שאמרת "השם שלנו בכל החוגים של שומרי תורה ומצות בזבל"-רציתי לומר לך שזה משפט לא נכון בכלל!!! אני מצפת, ובקיץ האחרון נאלצתי לשהות עקב המלחמה ביישוב של דתיים לאומיים-מסורתיים כאלו. אין להם ביישוב איש אחד חב"דניק והם גם לא ממש יודעים מה זה אומר חב"ד, הם כבדו אותנו (את המשפחה שלי) מעבר למה שציפינו ובשיחה עם בנות בגילי, הם שאלו כלמיני שאלות, וב"ה ידעתי לענות להן על הכל דווקא בגללש אני חב"דניקית ולומדת שת שיחותיו ותורתו של הרבי, אז אחת מהן אמרה: הלוואי והייתי יכולה להיות חב"דניקית, והוסיפה עליה משהי אחרת: כן בכיף הייתי מסכימה להיות חב"דניקית, הם חמודים החב"דניקים, ואשריהם שזכו. זו לא הפעם הראשונה בה נתקלתי בכזה משפט או דומה לו ברעיונו, אני לא חושבת שכולם חושבים שאנחנו כזה זבל. יכולתי להמשיך ולעבור הלאה, על כל התגובות, והלגיב עליהם. אך השעה עשויה להיות מאוחרת, ואז הדברים ישמעו מצחיקים, או שבכלל לא ישמעו מפני השעה בה נכתבים, ולכן, שורה תחתונה: נושא הצניעות הינו נושא שחשוב בהחלט לכולנו!! בכל בתי הספר. אני צפתית, והבנות שמגיעות ללמוד בסמינר אצלינו הן מכל הארץ, מכל העולם. גם מבית חנה ירושלים, גם מבית רבקה בכפר חב"ד גם מבית חיה בקריות וגם מצפת בעצמה. אני מכירה הרבה בנות, ויכולה לומר, שרק בודדות מתלבשות שלא בצניעות. רובן ובאמת, מתלבשות בסדר גמור. כי הן יודעות ומבינות באיזה מוסד הן לומדות, מוסד של הרבי. בנות חב"ד. אני לא אומרת שבגלל זה בכפר חב"ד או בצפת לא נראים כמו שנראים, ובאמת יש עוד המון המון עבודה השאלה היא אם זה רק אצלינו בחב"ד, או שזה קורה גם אצל אחרים. תיכוניסטית מצפת. והלוואי ונזכה ביום בהיר, לשינוי מידי אצל כולן!!!
87.
תגובה ל-39
ל' שבט ה׳תשס״ז
שטויות במיץ. בצפת לא צריך להחליף שום הנהלה. רק בשבת האחרונה נגשה אלי משהי -לא חב"דניקית, שלא לומדת בבית חנה בצפת, בחב"ד, ואילו אחותה הצעירה יותר כן. והיא אמרה לי:את יודעת אם אחותי היתה בבי"ס אצלינו מיד המנהלת היתה מעיפה אותה. אצליכם, המנהלת שלכם, נותנת צאנס לבנות, הלוואי על כל בי"ס כזו מנהלת כמו שלכם. ואכן, המנהלת שלנו יודעת לשים גבולות, ועד השנה, בית חנה בצפת, היה מחולק לחטיבה ותיכון, אני אישית שלמדתי בחטיבה אצל מנהלת אחת, ועליתי לתיכון אצל מנהלת אחרת-המנהלת שעכשיו מנהלת מז עד י"ב- מרגישה שינוי לטובה דרסטי בכל העניינים ובעיקר בצניעות!!! אני לא מכירה את ההנהלה בכפר חב"ד ואני מקווה בשבילך ובשביל החברותש לי שלומדות בכפר, שידאגו להן המון המון המון בנושא הצניעות.
88.
תקנון לא חכם!
ל' שבט ה׳תשס״ז
למה רבני חב"ד לא מבינים לנפש הנוער ורושמים מה שהם רוצים ולא מותירים ברירה לנוער לזלזל במה שאומרים ובכך מרגילים לזלזל בכל מסכים עם התגובה שצריך שיוניו ומהפך בחב"ד ונכון שכל רב מזלזל ברב אחר בפומבי פשוט רבנים ללא חכמת חיים מינמלית למה לזלזל ברב אחר מה עם לשון הרע ומה ם רבני חב"ד ומה עם הרבי אלא מה פשוט צבועים שמוכנים בשביל כסף לכלכלך ובסוך לדבר על משיח למה לא אם שפר לעשות עוד כסף.... והכל לנח"ר לרבי.... לא תצליחו לעבוד על הדור הצעיר הוא חכם והוא יצחק לכם בפנים הנה מתחילים לראות תופעות של זלזול בכל מה שהרבנים אומרים והם באמת מגזימים ובגללם שהם מזלזלזים אחד בשני גם בעולם החב"ד כלל לא מעריכים רב ומזלזלים בכל רב והכל חושבים שחכמים אך הפ נתפסים על עוון הדור שכן הם נותנים לגטימציה לזלזל ברבנים ולא להקשיב להם חוצפה!!! ממש פוגעים ברבי ובחב"ד ואחר כך הם מאשימים את המשיחסטים או כל מי שפוגע להם בפרנסה "חכמים הזהרו בדברכים" או שהם לא נזהרים בדבריהם או שהם לא "חכמים" מה שנראה יותר נכון... אנשים שלא מונחים בתורה ועבודה אין הסמכה לרבנות מינימלית ואז הם רבים על מה מי הם רק הם "בתר רישא כגופא אזיל" כל אחד נלחם להיות הראש ובסוף הוא רק הורס חוצפה איך אפשר להעביר מסר לבני נוער אם אין להם ראש חבל!!!!!
89.
ו ה ל ו ו א י !
ל' שבט ה׳תשס״ז
וכל אחת ואחת מכל הבתי ספר השונים בארץ (של חב"ד דווקא) תהיה צנועה עד שקירות ביתה לא יראו את שערות ראשה! אמן ואמן!
90.
לכל המגיבות הנועזות...
ל' שבט ה׳תשס״ז
אתן אלו שהורסות את הבנות הצעירות. אתן אלו שהולכות עם המטפחות שהסבתות שלנו הלכו איתן בצניעות ואתן מסובבות עד שכמעט לא רואים כיסוי. אתן עם הפיאה הארוכה עם הגוונים וכו.. ותגובה גם לזו שכתבה שהאימהות אשמות ולא ההנהלה: להורים אין מה לעשות. האמא הצנועה לא יודעת איך להתמודד עם הבת שדורשת לנסוע עם חברתה לקניון ולקנות... אני מאשימה בעיקר את המחנכות והמנהלות, ואת משמרת הצניעות שבודקת אם הגרב מניילון או כותנה, אם החצאית שחורה או אפורה. תלמדו הלכות, תלמדו! ואל תטיפו מוסר. תהיו: ימין מקרבת ולא שמאל דוחה. מילה אחת הורסת דורות. למה לכן אחריות כזו?! בחרתן בעבודת החינוך- עשו זאת וברכת הרבי תלווה אתכן. גם לשליח שבאו אליך בנות- כמובן שבכדי להגיע עד אליכם- הן היו צריכות הכנות וגם אחת שאולי בארץ הולכת פחות צנועה- בטיול כזה בוודאי בודקים אותן בארבע עיניים והן דאגו להצטייד בלבוש הולם. בנות שלומדות בבית יעקב אולי צנועות, אך הפה שלהן... וההתנהגות, בושה וחרפה. דבר שהייתי עדה לו כל בוקר בנסיעה איתן. אין כמו חב"ד רק צריך לימוד, שינוי, גם למורות גם לאימהות וגם לבנות. שיתחילו בלימוד ההלכות בגיל מצוות ואז הבנות לא יחפשו במקומות אחרים.
91.
תגיבו
ל' שבט ה׳תשס״ז
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=2152205
92.
בושה לחב"ד
ל' שבט ה׳תשס״ז
אני ילדה שלמדתי בבי"ס חב"ד כל היסודי לאחר היסודי אימי החליטה להעביר אותי לתיכון שאינו חבדי לבית יעקב עשיתי מלחמות כדי להמשיך בחבד אבל אחרי חודש שלמדתי בבית יעקוב ראיתי את הצניעות הכבוד שיש בבנות בית יעקב וגם הבנתי למה אימי לא הסכימה שאני אלמד בחבד בעוד שאני משפחה חבדית ודיברתי עם חברותי הסברתי להם מדוע ולמה אני כבר לא מיצטערת שלא המשכתי בחבד בכל מקום יכול להיות חריגה כל שהיא בצניעות אבל בחבד החריגה היא יותר מידי וגם כאשר בנות חרגו מהצניעות המורות לא העירו לעומת אצלי בתיכון שתלמידה לא יעלה בדעתה לבוא לבי"ס עם חריגה כלשהי בצניעות וזה משום שיש מי יפקח יעיר יעניש וינהג בכל האמצעים שבת ישראל תראה כמו שהיא צריכה להראות ולא כמו שלוחית עם חצאיות שמטאטות את הרחובות!!! ולא לשכוח משפט חשוב :"החברה משפיעה ההממווווןןןןןןןןןןןןןן !!!!!!!!!!!" (המבין יבין) קחו זאת לתשומת לבכם ואני חושבת שאפילו אולי אני מציעה שבת שבאמת רוצה לדעת איך הולכים בצניעות שתקח יום אחד מהלימודים ותעשה סיבוב בין הסמינרים שלבית יעקוב ותראה איך באמת הולכת בת של בית יעקוב ועליה ללמוד מכך איך צריכה ללכת בת חסידית אמיתית ובמיוחד ילדה הלומדת במוסד של הרבי כי גם הרבי אמר ללמוד מבנות בית יעקוב נ.ב: אני כוללת כאן גם את הפאות שהמורות בחבד היו מגיעות לעומת הפאות שמורות של בית יעקוב הולכות אני בתור תלמידה קרה לי מקרה עם אחד הנהגים שהסיע את ההסעה שלי מהבי"ס(חבד) הביתה הוא חשב שהמורה שישבה מאחוריו היא אינה נשואה בגלל הפאה הזוועתית שהיא לובשת ואני חושבת שאם הרבי היה יודע שהפאות יהיו ככה הוא היה מעדיף שילכו עם מטפחות כי גם הרבנית חיה מושקא בטוח שלא הלכה עם פאה כמו שנשים הולכות היום בתקוה לביאת משיח צדקנו במהרה בימינו אמן!!!!!!! בשורות טובות ובהצלחה!
93.
ל- 2
א' אדר ה׳תשס״ז
"איך שבה לה" - זה לא אצלינו זה לא ביהדות.
94.
ל- 4 ו- 5
א' אדר ה׳תשס״ז
אתן לא מתבישות? בושה וחרפה!
95.
כולם צודקים אבל המעשה הוא העיקר
א' אדר ה׳תשס״ז
ואנו חושבות שאם האתר הזה יתחיל ליכתוב מאמרים והלכות ברורים בנושא הצניעות מה המעלות שלה ומה האסונות הנוראות שבאות מחסרון צניעות אם זה בלבוש או בדיבור או במעשה אז יהיה שיפור גדול חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם וביפרט אצל בנות ישראל כשרות שבתוך תוכן פנימה רוצות להיתחזק רק רוצות את העזרה של המישפיעות והרבנים וההורים אז בבקשה אתר ניפלא תיכתבו מאמר קבוע לנשי ובנות ישראל בדרכי נועם ושלום וזכות הרבים תלוי בכם
96.
זה הסגנון שלי
א' אדר ה׳תשס״ז
לדאבוני, לא הייתי מציע את הספר לבנות של חב"ד, כי אין שם הוראות גם מרבותינו הק ואז יכול ליצור רושם שהצניעות היא לא חלק חשוב אצל רבותינו הק. היא חששה כנראה שהספר לא ימכר בחוגים האחרים בגלל שאדמו"רי חב"ד יוזכרו שם "חס וחלילה".... עבור בנותינו ונשותינו, חשוב, לדעתי, ללמוד מהשולחן ערוך ודברי רבותינו הק ואז אולי החוג שלנו יראה שזה שייך לכולנו ולא רק לחוגים האחרים. זאת לא אומרת שאסור למו ללמוד ממקורות אחרים, אך לא רק ממקורות אחרים. יש לנו מספיק הוראות ממקורות חב"ד ורבותינו הק את זה לא מצאתי בספר הדגול של גב טאוגר.
97.
תגובה מס 1
א' אדר ה׳תשס״ז
כמה בנות מאנ"ש כיום לא לומדות בבית ספר או במסגרת כל שהיא רק בגלל האורך של החצאית?! (ובינינו חצאית ארוכה הרבה יותר צנועה מחצאית קצרה והלואי שכל בנות העולם ילכו עם חצאיות ארוכות ולא קצרות) על זה חשבתם?! שלהעיף בנות ממסגרת בגלל אורך של חצאית זה בסדר ? את זה הרבי רצה?! צריך לדעת איך לדבר עם הנוער הקשה שלנו ולהסביר לו .שיבין את מעלת הצניעות... אוי אוי רבי איכה?!
98.
מעניין אותן רק חיצוניות
א' אדר ה׳תשס״ז
לא יעזור שום דבר ממה שכתוב כאן. ממה שיעשו או לא יעשו. זה תחרות שכבר קיימת ומתגלגלת הרבה שנים ואין משהו הגיוני שיעצור את זה.אני אומר זאת בכאב אבל אני ריאלי.המצב לא ישתפר. הוא לא יכול להשתפר בדרך הטבע..יכול להיות רק יותר גרוע. כי הבנות והנשים בחב"ד (רובן)כולל רוב השלוחות ,מונחות רק באיך ייראה הקאסטם החדש שלי.איך ייראה הגינס החדש שלי.איך לקנות מגף יותר נוצץ מהשניה.ואיך למצוץ את הכסף מהבעל ולהוציא לחברה את העיניים מהחורים. תחרות מטורפת. אני פסימי בנושא. מי שלא- משלה את עצמו..
99.
ל - 82
א' אדר ה׳תשס״ז
את הנתונים שהקב"ה העניק לך, עליך לשמור לביתך. אך את כנראה בחרת לשתף בם את כל הסביבה ולכן הן נטפלו אליך. מי שהשפיל אותך זה לא הן. הן רק הצמידו אליך את המראה, ואילו את היא זו שבחרת להציג את עצמך לראווה בצורה משפילה ומבזה. צניעות היא אכן לא רק לבוש. הלבוש הוא סימפטום. כאשר אדם מתלבש בצורה חושפנית ובלתי צנועה, הוא מבטא את גסותו ורדידותו. אם יש מקום להאשים אותן ואת שאר המחנכות, הרי שזה על שיטת "הדיבורים והאהבה" ושאר הקשקושים הסמנטיים המכסים על רפיסותם וחולשתן של המחנכות, שפשטה לחלוטין את הרגל, והיא זו שהביאה את המצב למקום שעליו מבכה כותבת הכתבה. יש לטפל בתופעה ביד ברזל, כפשוטו, כפי שהיו מטפלים במחללות שבת ובאוכלות נבילות וטריפות. כאשר תדע כל בת חב"דית באשר היא, כי ברגע שהיא תעז לצאת לרחוב בלבוש שאינו צנוע בשם חב"ד, היא תוקע ע"י החברה ותזרק מיידית לכל הרוחות ומכל המדרגות ע"י המערכת החינוכית, התופעה המבישה הזו תצומצם מהר מאוד לאפס. ואתן גבירותי המחנכות, הפסיקו לפחד מן הצל של עצמכן. הצליפו מעט באותן בנות חסרות הבושה כבעלי החיים, ותגלו מהר מאוד, כי אלה כאלה, מגיבים יפה מאוד לשוט. אם הייתן נוהגות כך במגיבה זו בהיותה תלמידה, יתכן שהיא הייתה יותר עדינה בלבושה אז, ובתגובותיה היום.
100.
סליחה
א' אדר ה׳תשס״ז
אני היא "הבנות" שאתם מתכוונים בכתבה ולמען האמת, קראתי, החכמתי אבל לא השתנתי. לא בא לי!!
101.
98 . אוי כמה שאתה צודק...
א' אדר ה׳תשס״ז
!!!!!!!!!!!!!!!!!
102.
תגובה ל-86 ובכלל
א' אדר ה׳תשס״ז
תגובתך ל-12, הלוואי וזה היה כך. קודם כל מפעם אחת, במפגש אחד זה רחוק מלהראות באמת מה המצב מחוץ לחב"ד. כמובן שיש בעיות בכל מקום, אך אין בכלל מה להשוות מה שהולך אצל חסידויות אחרות ובכלל אצל חוגים דתיים אחרים. יש לי יחסים קרובים ביותר עם חברות ששייכות לחסידויות אחרות וכן כאלו שלא חסידיים. אני מכירה טוב מאוד הרבה מהן וכן את בנותיהן. ויש מה לקנאות. ויש מה ללמוד. לא יעזור להתחבא ולעשות כאילו זו לא המציאות! יותר מדי הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי במצבים שנשים שואלות אותי מה קורה בחב"ד אצל הנשים והבנות? איך ייתכן שכך הן נראות? הן שואלות אותי איפה בתי הספר? איפה הרבנים? הם פשוט לא מבינות איך המצב יכול להגיע לדרגה כזו אם באמת עושים משהו בנידון. והן צודקות! זה בכלל לא נורמאלי שבת שהתחנכה כל חייה כמו שצריך לפי השולחן ערוך, שיהיה לה בכלל חשק להיראות בצורה שלא מכבדת אותה או מי שהיא מייצגת. הרבה מורות והנהלות צריכים לעשות חשבון נפש רציני ולשאול את עצמם איך המצב התדרדר לאיפה שזה הגיע? איך הם יכולים לישון בלילה? אולי הגיע הזמן לקבל את האמת שאין להם את מה שצריך כדי לעשות את העבודה בצורה הנכונה? אולי הם לא נמצאים בעבודה המתאימה להם עם האחריות שבה. אני מתאפקת פה כדי לא להגיד ביטואים הרבה יותר חריפים ששמעתי במו אזני, ואין לי מה לענות להם מפני שהם צודקים. בכלל אני שמחה שיש תגובות רבות לכתבה הזו, אך האמת שזה משקף מצב עגום עד מאוד. אפילו אלו שמביאים דוגמאות בחב"ד ששם יש בנות או נשים שצנועות, אינני יודעת אם הם בכלל יודעים מה זה נקרא צנוע. יותר מדי הרבה פעמים שמעתי וראיתי מה שקוראים צנוע, כשאין לזה זכר של צנוע. הגענו למצב שהרבה מאיתנו אין להם אפילו מושג מה זה צנוע, הן מצד הדוגמה של הבגד, אורך ודוגמת השיער, וכן של חצאיות, חולצות וכו הדרך ארוכה, אך אסור להתייאש.
103.
אורך החצאית
א' אדר ה׳תשס״ז
זה כן משנה! המראה של החצאיות שמנקות את הרצפות ואת הרחובות מרושל ביותר, אם נשתמש במילים יותר עדינות. רב הנשים שמתלבשות בצורה הירודה הזאת, אין להלכה שום קשר לזה, וכך שברגע שייתחשק ללבוש חצאיות יותר קצרות, יעשו את הכל שיהי יותר קצר ממה שההלכה אומרת. ההלכה בכלל לא תופסת מקום אצל אלו. כמובן שמשהו ישתבש ביותר בחינוך שקיבלו כשזה המצב ברב חלקי חב"ד. מראה רחובי ומרושל ביותר. מראה שלא מכבד כלל את האישה. מראה גויי במקום מראה יהודי חסידי. הגיע הזמן שבנותינו יקבלו את החינוך שמגיע להן! הן צריכות דוגמאות אמיתיות! החצאיות הארוכות הן רק חלק מהבעיה. זה חלק מהמראה. בת שיש לה את הרגישות הנכונה והידע של מי היא ומה היא ומי היא מייצגת, בחיים שלה לא תשפיל את עצמה לדרגה כזו נמוכה. כל העולם יושב וצוחק עלינו. לא יעזור להתעלם מזה. זה לא ישנה את המציאות הזו! חייבים לעשות את ה"קערן א וועלט בתוכינו"!!! זה לא קל! אך לא מדי מאוחר!!! מגיע לילדינו!!!! זה בידינו!!!!! חייבים להציל את ליובאוויטש! צניעות זה הבסיס של הכל! בלי צניעות אין קיום לשום דבר!!! לא יעזור כל השיחות והמאמרים אם לא מפנים את הלימוד הזה לחיי היום יום שלנו! מה הפחד הזה מהמילה צניעות? איזה אחיזה של הס"א בנו??? חייבים לפתוח דף חדש, בלי חשבונות ובלי פשרות!!! כשיש שריפה לא עושים חשבונות!!! נכנסים ומצילים בלי חשבונות!!! קדימה!!! אין זמן!!!
104.
תשובה לשאלה שעלתה
א' אדר ה׳תשס״ז
באחת התגובות נאמר וכי כמה בנות מכלל חב"ד לא לומדות במוסדות חב"ד בגלל בעיית הצניעות?! אז אני רוצה לספר לך שדיברתי פעם בנושא עם רב אחד כמובן חבדניק והוא אמר לי שהלוואי והיה יכול לשלוח את בנותיו ללמוד במוסדות חרדיים אחרים, לא של חב"ד!!! אך מה יהיה אח"כ עם השידוך?! ולאחר מכן שמעתי על הרבה שזו הסיבה היחידה שבגינה הם שולחים את בנותיהם למוסדות של חב"ד ובידיעה גמורה שהם מכניסים את ביתה צנועה וחסודה אך לא יודעים כיצד יקבלו אותה חזרה לאחר שנות הלימוד!!! ניתן לקחת נקודה זו לצומת לב. ואשריו של זה העומד בפני כך ושולח את בנותיו לסמינרים חרדיים, הוא מוריד מעצמו עול כבד. אב שכואב את מצב בנותיו
105.
אני מקורבת
א' אדר ה׳תשס״ז
הייתי פעם בהתוועדות של בנות י"ב וישבתי ליד בת אחת שהיתה נחמדה וכו אך לא היתה לבושה ב"שיא הצניעות" ודיברנו על כל מיני נושאים תוך כדי שיחה היא אמרה לי מה את אומרת על הלבוש שלי, ואני שהולכת בצניעות מרבית וכו לא ידעתי מה להשיב לה. ואז אמרה לי - אני נקראת מהבנות הצנועות של הכיתה. ואז הבנתי עד כמה צנועות הן בנות חב"ד אם היא הצנועה שבחבורה, אגב היא אכן צדקה היא היתה לבושה בצורה הצנועה ביותר לעומת יתר חברותיה. נ.ב. הבנות היו מ"בית רבקה" כפ"ח
107.
שידוכים?
א' אדר ה׳תשס״ז
אנחנו דווקא מחפשים לבננו בת שלא למדה בחב"ד בגלל המצב הנורא אצל בנותינו בחב"ד! איך אפשר להביא לבנינו בת שלא נוהגת כפי שחינכנו את בני ביתינו? אפילו כשמתעניינים זה כמעט בלתי אפשרי לקבל אינפורמציה לעניין בקשר לצניעות וחסידישקייט, הבנות שנותנות את האינפורמציה לא מתחילות לדעת מזה צניעות וכו. מדברת מנסיון... אם זה לא היה המצב שלנו, זה היה פשוט מצחיק התשובות שקיבלתי במשך הזמן. וזו הסיבה שאצלינו מחפשים בת חב"ד שאינה מתחנכת במוסדותינו. חבל ומצער להודות בזה. זה המצב...
109.
אמת
א' אדר ה׳תשס״ז
כל מילה נכונה
110.
רק חינוך
א' אדר ה׳תשס״ז
אחת הגורמים ל"בעית הצניעות" נובעת ממשהו הרבה יותר עמוק. להרבה בנות אין מושג בהבדל בין הלכה ומנהג ונוהג. כל הזמן דורשים מהבנות להיות "בת חסידית" אבל שוכחים שקודם צריך ללמד אותן להיות "בת יהודית שומרת תורה ומצוות". מה שווה לימוד חסידות, תניא בעל פה, שיחות ומאמרים כשאין להרבה בנות מושג במצוות בסיסיות כמו לבוש וכשרות. חינוך לרצון לדעת, לרצון לההיות בת יהודיה טובה זה החסר במוסדותינו.
111.
כואב, כמה שזה נכון
א' אדר ה׳תשס״ז
כל מילה נכונה. ועם כל האמת האמת כואבת כמו מלח על פצע טרי. דיייי!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
112.
בעיות קשות באכיפת התקנון
א' אדר ה׳תשס״ז
בנותיי לומדות בבית ספר יסודי חב"ד . בבית ספר יש תקנון מאד מפורט שההורים מתבקשים לחתום עליו מדי שנה. אך אכיפת התקנון לוקה בחסר. בנות מביאות לכתה כל הסוגים של הפלאפונים ואף אחד לא רואה (או לא רוצה לראות). בנות מתכתבות דרך האינטרנט ומדברות על זה בגלוי ואני מזועזעת כל פעם מחדש כשבתי מספרת שלחצי כתה יש אינטרנט, ועוד היא כועסת עלי למה אני לא מסכימה שיהיה לנו בבית. (אגב מאד נהניתי מהכתבה של הרב ברוד בכפר חב"ד בנושא האינטרנט - כל מילה זהב). נראה לי שבבית ספר שמים דגש על החיצוניות, מלאכות, מחולות, ערבי הורים וכו, אבל החינוך לפנימיות נדחק קצת הצידה. כמה פעמים דברתי עם המורה ועם המנהלת. אמרתי להם שבנות בגיל של כתות ו, ז ח בעיקר, זקוקות לשיעורי השקפה, צריך להביא להם מרצים או מרצות חיצוניים שידברו אליהם בגובה העיניים ובצורה שירתק אותם על נושאים כמו אמונה, צניעות וכו. לא חסרים מרצים או מרצות חבדיים שיכולים לעשות זאת. הבנות בגיל הזה מבולבלות וצריך לתת להם הכוונה נכונה וחומר מעניין למחשבה.
113.
הענין הוא לא לנגח את אחרים
א' אדר ה׳תשס״ז
אנא הסתכלי בפנימיות ותראי שזה נכון רק שזה קשה לקבל בקורת עדיף לשתוק, ולתקן ולא להתסכל מה רע אצל אחרים, צריך ללמוד ולראות רק את הטוב.
114.
ל-26
א' אדר ה׳תשס״ז
כנראה הבנות הגיעו להרצאה שלך בעקבות מודעה שביקשה גם "נא לבוא בשבוש צנוע"...
115.
הכל תלוי בהחלטה שלנו.
א' אדר ה׳תשס״ז
קודם כל כדי לפעול, כמעט תמיד הדרך הנכונה היא להחליט. שמעתי פעם, שלמשל אם אני אחליט איזה שהיא החלטה טובה, אוכל לעשות אותה, כי באיזה שהוא מקום אני מ תחייבת כשאני מחליטה, ככה כשלא מחליטים וזה בא באוויר, הרבה יותר מחפפים. אז צריך להחליט שאנחנו יותר לא נהיה צבוןעות. אם אנחנו קובעות להפגש אחה"צ, אני יחליט לעצמי איך ועם איזה בגדים לבוא. לא הבנות שאני נפגשת איתן יאמרו לי.
116.
תגובה ל- 108
א' אדר ה׳תשס״ז
את עושה טעות חמורה! טעות חמורה שאת מחפשת לבנך בת לא חב"דית בגלל הצניעות. אמנם הצניעות לוקה בחסר אצלינו, אך זה חלק- ח-ל-ק מהנשים, אך הרוב הגדול הולך בצניעות ובעדינות. ולכן אני חושבת, ויסכימו איתי כולם, שעליך לחפש לבנך בחורה מהחלק ההוא ששומר על מסורת אבותינו ורבותינו, בחורה צנועה, ויש המוןןן המווןן בנות חסידיות, צנועות, פנימיות, וגם מוכשרות, וניראות טוב וחכמות. וחלילה, אם תקחי בת לא חב"דית, אז קיבלת כלה חרדית, אבל מה עם חסידות? שעליהן בנות חב"ד גדלות, שיחות של הרבי, לא סתם אומרים שהחסידות זה אור! זה מאיר לנו את החיים, איך להסתכל על תפקידינו, גם שהאישה היא עקרת בית, מטפלת בילדים, מחתלת, מאכילה, שוטפת, מנקה, מכבסת ומגהצת עושה קניות וכו, רק בזכות שיחות של הרבי אישה יכולה לראות בזה אתגר (בלי לצאת ל עבוד) רק בזכות הרבי אפשר לראות בעקרת הבית : קריירה! עקרת הבית משולה לכהן שעובד בבית המקדש, עייני בשיחות של הרבי. וחלילה, אם תקחי בת לא חב"דית הפסדת המון! אוי לך ואוי לבנך! עליך, לחפש בת, ויש המון צנועה, מידות טובות, וכל שאר הדברים שאת מחפשת. ויש המון כאלו! מבטיחה לך! (את יכולה להתייעץ עם מנהלות התיכונים בחב"ד, עם מד"פיות בסמינר, עם הר חיטריק, עם הר צייטלין שמארגן קבוצה של בנות, עם הרבה... והם יאמרו לך על המון בנות פנימיות חסידיות וצנועות. בהצלחה.
117.
לא להאשים את המוסדות!!!
א' אדר ה׳תשס״ז
אין זה מן הראוי להאשים את ההנהלות של המוסדות למינהן. כל אמא שתסתכל על עצמה. היא המחנכת הראשונה, היא הדוגמא לבני ביתה. וכל אמא עליה, ורק עליה מוטל האחריות. וגם אם בבתי הספר והתיכונים המצב לא מזהיר, בכל אופן, על האמא לקחת אחריות שבעתיים, לחנך, לדבר, להשפיע, בכל דרך אפשרית, לצאת עם הבת לקנות בגדים וכו וכו, האמא יכולה לשנות הכל. לאמא גם מותר להיות תקיפה בדיבור בשביל חינוך הילדים. לדרוש את הנכון, ובגד שלא צנוע פשוט להוציא מהבית. בגד עם שסע- לסגור, בגד צמוד - להביא לאחות הקטנה וכו הרבי פעם אמר - אני לא מדייקת במילים - ההורים לא יודעים עד כמה ההשפעה שלהם על ילדיהם. אנחנו ההורים מוכרחים לדרוש, להשקיע, לדבר בכל הדרכים, וכן, מותר לדרוש מהילדים שינוי, מותר לא להסכים על דברים מסויימים. התפקיד שלנו לחנך! אז בואו נעשה את זה!
118.
בית יעקוב לא יותר טובות........
א' אדר ה׳תשס״ז
היום (אולי פעם אני לא יודעת) בית יעקוב לא יותר צנועות!!!!!! ישלי כמהחברות מבית יעקוב והם בדיוק כמו חברותי מבית חנה אנכנו קונות באותן מקומות את הבגדים ולובשות בדיוק את אותו בגדים(לי היה את אותו בגד לשבת ובדיוק אותו דבר קנתה השכנה שלי!!!!! כול יום אני רואה מלא בנות מבית יעקוב ולא רואים הבדל(חוץ מיזה שגם אצלינו יש צנועות ויש לא צנועות בדיוק כמו בבית יעקוב) וזה ממש מעצבן את כולינ שאומרים שבית יעקוב יותר טובות . יש לי חברה שלמדה היסודי בבית יעקובוהיא אמרה לי שאין שום הבדל ביננו וכול מי שאומר שאנכנו צריכות לילמוד מהם שהוא כניראה לא יודעה מה הולך בבית יעקוב היום!!!! נא לא להשמיץ!!!!!!!!!!!
119.
למגיבה 92 - את חבדניקית את?
א' אדר ה׳תשס״ז
חשבת שהרבי לא צפה מה יהיה הגורל של הפאות?? הוא לא ידע שהעתיד ישתכלל והפאות יהפכו לקאסטם?! קטנה שכמותך!! הרבי צפה את הקרירות שלנו.. תנסי להבין בפשטות למה הרבי דרש פאה!! "עיניים להם ולא יראו" - אנחנו, כולנו לא רואים כלום בחושך.. ואת בתוכינו!!
120.
תגובה ל-116
א' אדר ה׳תשס״ז
חבל על כל העגמת נפש שלך! לא הבנת. אנו מחפשים בת חבדית שלהורים הי מספיק שכל לשלוח אותה למוסד לא חבדי! ובהמשך לה שאת כותבת, מה שמקובל היום בחב"ד צנוע, זה לא באמת צנוע. והעצה שלך להתייעץ עם מנהלות וכו הם האחרונים ברשימה שלי. כשרואים את התלמידות איך שהן ניראות על מה יש לדבר? בנות עם פנימיות אך בלי צניעות אמיתית לפי השולחן ערוך זה לא שווה. לא מוכנה לחיות בהשליות. היום בחב"ד אישה-בת חבדית שבאמת צנועה בתילבושת ובהתנהגות זו מציאות יוצאת מן הכלל. זה לא דבר רגיל. חבל.
121.
אני רואה שיש תגובות
א' אדר ה׳תשס״ז
שהחלטתם להוציא אחרי שהם כבר הוצגו. חבל. לא צריך לפחד להראות את האמת. רק ככה נוכל לתקן את מה שצריך.
122.
ל-2 ולכל קהל המגיבים
א' אדר ה׳תשס״ז
"והצנע לכת עם השם אלוקיך"צניעות זו מצווה מן התורה נקודה. ואין לערער אחר זה
123.
תודה רבה
א' אדר ה׳תשס״ז
בבקשה לא להוריד את הנושא מהכותרות הראשיות עד שיפעל את פעולתו והנושא יתוקן הרב עזרא שוחט
125.
איך ניתן לתקן? תציעו דרכים!
ב' אדר ה׳תשס״ז
המצב ברור, קשה לחלוק עליו, הוא נורא. נקודה. אצלנו בחב"ד, ודי בכל אתר ואתר במקומות אחרים גם. זה המחיר שמשלמים על שנות פוסט 2000. הלב, מלא וגדוש. המעשים - מרוקנים. השאלה הגדולה: מה עושים. תנסו להציע פתרונות. בעניין זה, כל רבני חב"ד מכל חוגק הדעות בה יכולים בהחלט להידבר ולהגיע לכלל מסקנות. אולי מישהו ירים את הכפפה ויוביל את העניין לפסים מעשיים??????
126.
לא מוכנה לחיות באשליות.
ב' אדר ה׳תשס״ז
היום בחב"ד אישה-בת חבדית שבאמת צנועה בתילבושת ובהתנהגות זו מציאות יוצאת מן הכלל. זה לא דבר רגיל. חבל.
127.
נושא הצניעות בקודקוד
ב' אדר ה׳תשס״ז
שאני רואה דינר של חסידי חב"ד או מפגש באיזה חלוקת תעודות הוקרה ואשה צריכה לעמוד שם מצוצחצת בין גברים, ולהביא את התמונה באתרי האנטרנט! ע"ז אנו צריכות לדעת שזה פסול כי "כל כבודה בת מלך פנימה". בפרסומים לנשי חב"ד שיפרסמו פעילותן של השליחות ואדרבה, כי גם להם מגיע יישר כח, לא פחות מבעליהם השליח, אבל לדעת לשמור על פורפורציה נכונה!
128.
כל הכבוד למחנכת הדגולה
ב' אדר ה׳תשס״ז
שללא כל היסוס ומורא העלתה את רחשי ליבה לאתר.
129.
ל_2 _4_15
ב' אדר ה׳תשס״ז
היתי רוצה להקליט אותכם ובעוד 20 שנה להשמיע את זה לכם שוב ואז תבינו איזה כאב ואיזו שטות ובורות להוציא כאלה מילים מנערה חבדית תחשבו על זה
130.
אני זוכרת את הימים של התיכון..
ב' אדר ה׳תשס״ז
שהייתי נערה בגיל התיכון {למדתיבכפר} צוות ההנהלה התרכזו בדברים שוליים :אסרו עלינו לבוא עם גרבי ותנה לבנות ואילו את הגרביים השחורות התירו. כעבור כמה שנים שבגרתי ושאלתי סתם בת שלומדת בתיכון אם מותר להן לבוא בגרביים לבנות היא ענתה בטח למה לא??? אז רק שתבינו איזה שטות זו שנה אחת הם קובעים שאסור ושנה אח"כ הם אומרים מותר? וחוץ מזה עד היום אני לא מבינה מה היה רע בגרבי כותנה לבנות בנתיים זה יותר צנוע מגרבי רגל שהן שקופות!!! דבר נוסף שמפריע לי שאף פעם אבל אף פעם לא הסבירו מדוע יש ללכת בצניעות ז"א כל בזמן אלו היו מילים של "אסור ואסור" חוץ מפעם אחת שהמורה שטרנא אלפרוביץ הסבירה על זה בשיעור תניא וזו הייתה הפעם האחת והבודדה שהסבירה את חומרת המעשה אבל עשתה זאת בדרכי נועם ואז לראשונה הבנתי את החומרה של העניין!! לצוות ההנהלה- קיראו והפנימו!!!! מרוב הרצאות שהביאו לנו בסמינר כעל נושאים משעממים תיכו כבר לא היה בא לבוא לשבת כלל" עוד הרצאה" כל אחת אמרה לעצמה וניסתה איך לברוח לפני הזמן. תסלחו לי על הבוטות אבל זה מה שהרגשתי והרגישו חברותי לכיתה .. אחת שכבר עברה את התיכון והסמינר!!!
131.
כואב הלב מאוד מאוד
ב' אדר ה׳תשס״ז
ניכרים דברי אמת! הגיע הזמן לשינוי.
132.
חובה קדושה
ב' אדר ה׳תשס״ז
ואחריות רצינית מוטלת על כבוד מעלת הרבנים שליט"א שירימו את הכפפה, ויוציאו תקנון ברור והחלטי מה עושים וכו.
133.
ל-127
ב' אדר ה׳תשס״ז
מאה אחוז צודקת! ועוד אוסיף על התערובות שלאחרונה התפשטה בכל מיני אירועים בחב"ד, הן בשליחות והן לא בשליחות. איזה מסר זה לדור הצעיר שלנו? איזה מסר זה ליהודים שמנסים לקרב? אחרי הכל אירועים בלי מחיצות גרמו הרבה עגמת נפש לרבי!!! ובכלל כל המוסדות לבנות ואירגוני בנות ונשים שמוסרים תמונות מאירועיהם לאתרי האינטרנת וכו . איך הן יכולות בכלל להראות דוגמה לצניעות כשזה לגמרי היפך הצניעות!!!! דרך הגב, בין התגובות לתמונות כאלו, כשחברות - משפחה עוד מגיבים ומוסיפים שמות של בנות שבתמנות!!! לא רק שהתמונות שם, אך בסופו של דבר עוד גם יוצא שכל מי שלא צריך לדעת, גם יודע שמות ואיך הן נראות! למי שיש לו קצת הגיון ושכל, יבין לאיפה זה יכול להוביל. אחר כך לא יודעים למה כ"כ הרבה דברים קורים, ולא מבינים איך זה וכו וד"ל. ה ירחם! כשיתחילו להחשוב בקו מחשבה שמבוסס על התורה, חסידות ושולחן ערוך, במקום "ראש גויי", איך לפרסם מה שיותר עם תמונות יותר נוצצות בלי להתחשב בתוצאות וכו, בדרך במילא כבר לא נגיע למעשים כאלו! הדור שלנו גם לו מגיע לראות יהדות וחסידות אמיתית!!! מי שרואה תמונות מהבנות של כל מיני מוסדות חב"ד, וכן של הקבוצות שמביאים לקראון הייטס, לא רק שלא היינו צריכים לראות תמונות כאלו מתפרסמות, אך כל המראה שלהן, גורם להרבה דמעות וכאב לב עד בלי די! ועוד אומרים לעצמם שזה צנוע... מתי כבר ידעו הבנות האלו מזה מראה חסידי שלא מבייש את רבינו??? מתי יהי להן מספיק רגישות לענין ויהיו גאות להיראות בנות חסידיות? מתי המראה הגוי הזה לא יהי בכלל חלק המחשבה והחשק שלהן? מתי ניראה שיער שבאורך לפי השולחן ערוך בדוגמה עדינה המתאימה לבת חב"ד? זה מתחיל בבית בגיל צעיר וחייב להימשך במוסדות בצורה חיובית שמביאה הרגשה של זכות להשתייך לבנות מלך, לא רק בשם אלה באמת להיות ולהיראות בת מלך! בת מלך. מילים כ"כ נפוצים בחוגינו. אך איזה אחוז נראת בת מלך? אחוז אפסי!!! הבנות מלך שלנו אינן יודעות איך בת מלך נראת או מתנהגת! חושבים שיוצאים לידי חובה עם השם ותו לו... אני מאמינה שכל אחת שיש לה מספיק רצון לשפר את המצב, הן לעצמה והן כמחנכת והן כדוגמה לסובבים אותה, יכולה להפוך את המצב בצורה שלא ישוער!!! זה בידינו! לא צריך לחכות עד שרבנים ומחנכים התעוררו!!! הזמן קצר! כל אחת יכולה להתחיל לשנות את המצב! לכל אחת מאיתנו יש אחריות! הזמן הוא עכשיו!!! זה בידינו! לכל אחת מאיתנו יש את האפשרות והיכולת! עם רצון אמיתי נגיע לזה! אין מה לחכות! המצב יותר מדי חמור! !!! NOW
134.
ל- 91
ב' אדר ה׳תשס״ז
כמו שיש להם את הקישור לתחילת הכתבה, שיהיה להם קישור גם לתגובות. בעצם זה אותו קישור. הם יכולים בנחת לקרוא את התגובות כאן. אין צורך להגיב כפול! וחשוב לדעת שכל משפט שנכתב כאן, הוא "לעיני כל העמים". ומי שרוצה להתבטא בחריפות, לא כאן המקום!!!
135.
ל92-
ב' אדר ה׳תשס״ז
בבתי ספר בית יעקב והסמינרים בבני ברק (ואלף, גור וכדו,) המורות מתלבשות זוועההההה!! פשוט מזניחות תצמם! וככה הם רוצות שהתלמידות גם יהיו מוזנחות כאלו. ולדעתי לא שווה לך להפסיד לימוד במוסד חב"ד בגלל צניעות, אם את באמת חזקה לא תגררי אחרי החברה ואת יכולה להשאר צנועה (ולא מוזנחת) גם בבית רבקה, בית חנה וכו ולהוות דוגמא לאחרות. בהצלחה, ונקווה שבקרוב נראה אותך בין כותלי תיכוני חב"ד.
136.
את כל האי צניעות שואבים מ:
ב' אדר ה׳תשס״ז
את כל האי צניעות שואבים מ: הטלויזיה, האינטרנט. אחרי שרואים פרסומות באינטרנט ובטלויזיה על בגדים מיד רצים לקניון וההמשך ידוע.
137.
לא להאשים את המוסדות!!!
ב' אדר ה׳תשס״ז
בבית רבקה, כפר חב"ד, לדוגמא מאוד מאוד מנסים ומשתדלים לשנות את המצב אבל הבעיה שזה מאוד קשה כי כל חב"ד ככה בכל העולם והחברה מאוד משפיעה, אבל המוסדות לא אשמים! משיח נאו וכל טוב! תלמידת בית רבקה
138.
54 השתגע!!!
ב' אדר ה׳תשס״ז
איך בכלל אתה מעיז לכתוב את התגובות שלך.. רוצה רבי אחר, לך תחפש לבד ותעזוב אותנו לנפשינו.!...
139.
תגובה ל92!
ב' אדר ה׳תשס״ז
בקשר לפאות- אין כל בעיה שהנהג באוטובוס יחשוב שהפאה זה שער, מטרת הכיסוי ראש בא לחסות את שערות הראש!!!!!!!!! ולא בשביל שיראו אשה נשואה מרחוק!!!!!!! כיסוי ראש מלא- קימה את ההלכה למהדרין!!!!! מטפחת שכולם יודעים שהיא נשואה ושערה אחת בחוץ- לא קיימה את ההלכה למהדרין........
140.
הרבי בוכה
ב' אדר ה׳תשס״ז
בנות ועוד איזה בנות. העידית שבעידית בנות חב"ד צניעות זה היופי שבכן כל אחת לעצמה פשוט להשתדל
141.
תגובה ל104
ב' אדר ה׳תשס״ז
דעי לך שמילים אלו שכתבת הן היפך הגמור לדעותיו של הרבי ורצון הטוב שלך להיות אשה חסידית ויראת ה אין לך מושג איזה כאב לבאת גורמת לרבי בדברים אלו ורק במחשבות אלו!!!!! (וכנל הרב ההוא) פתחי מכתבים של הרבי במעלה והמיוחדות והברכות יש לאלו הזוכים ללמוד במוסדות הרבי ותראי שדברים אלו שדיברת הם עיצת היצר!!!!!! במקום להגיע למסקנא שהחינוך שלך צריך להיות יותר חזק ולהחדיר לבת שלך את ההתקשרות לרבי ולהסביר לה שהיא צריכה להיות דוגמה חיה לשאר הבנות את פשוט לוקחת אותה ולא נותן לה סיכוי לזכות להיות קרובה ומקושרת לרבי!!!! מפחיד, מפחיד לחשוב שככה הראש חושב .! אחת שכואב לה!
142.
תגובה ל107!!!
ב' אדר ה׳תשס״ז
לא מקנא בך ואפילו מרחמת עליך... אבל יש הרבה בנות כאלו שמחפשות שידוך חבדי ולא למדו בחבד נראה לי שהתלהבו שיש משהו שהחליט לחשוב קצת עקום כמוהם.
143.
ל54
ב' אדר ה׳תשס״ז
אתה צודק
144.
אני לומדת בבית חנה
ב' אדר ה׳תשס״ז
ובכיתה שלי ובכל הבי"ס ישנן בנות שבקושי יש קשר בינן לבין הדת, הקשר היחידי הוא שההורים רצו שתלמד בחב"ד. למה מקבלים את הבנות האלו, בודדות משתנות לטובה והשאר או שנשארות באוותו המצב, או שמקלקלות את השאר!.. אז איך אפשר לבקש מהן להתלבש בצניעות!
146.
תוספת
ב' אדר ה׳תשס״ז
בקשר לצניעות מובן שההלכה היא לגבי הלבוש ההתנהגות וגם צורת הדיבור וכו אבלללללל אתם המערכת חייבים להפסיק לפרסם תמונות של נשים ובנות זה נגד ההלכה תראו גם אתם דוגמא אישית אפילו שזה קשה לכם .............. בהצלחה בתקווה לראות אותכם מובילים מהפכה
147.
תכלס
ב' אדר ה׳תשס״ז
הרבי לימדנו שהמעשה הוא העיקר.אעלה כמה רעיונות לשפור. 1 בתגובה ל144 אל תשאלו למה מקבלים כאלה בנות. תחשבי שאת וחברותייך שליחות.תזמינו אותם לסעודות שבת.תקבעו זמן ללמוד בחברותות שיחות של הרבי בנושאי הצניעות.תהיו לבביות זו לזו.זה טוב כהנהגה לכל המוסדות.צריך לחבר בין הבנות שדרכן דוקא להתרכז בגיל זה חבורות חבורות ולהסתגר.כולנו יודעים שהרבי ספר יהלומים .כל אחת יהלום. 2 .באופן כללי כשיש שעמום הראש נתון בחיצוניות.אני מציעה להכניס חוגי העשרה לבתי הספר.אמנות נגינה שירה ריקודים תפירה כלכלת בית.נשמע תינוקי לבקורתיות .בסימנרים של בית יעקב הבנות מקבלות העשרה נמצאות יותר שעות במסגרת.נהנות לא מחפשות תרחוב.הסמינר מגבש עורך טיולים.פעמיים בשנה יוצאות למחנה ליומיים.עושות פעולות התנדבותיות והכל בבקורת .גם בחב"ד יכולים לדאוג לזה.אין הוקוס פוקוס. צריך תקציב יגידו הבקרתיים.בטח -לשנות ולעשות קשה ולקטר על המצב הכי קל וגם לא דורש מאמץ.ישנן מורות בפנסיה שישמחו להתנדב .ישנן בנות שתסכמנה לשלם 10 ש"ח לשבוע עבור חוג וקצת המוסד יתן.על חשבונו שבטוח שיש לו.3. חדר המנהלת צריך להיות מקום שניתן לתלמידה להיכנס בזמנים קצובים לשוחח וללא שהתלמידה תרגיש מאוימת. המנהלת יכולה להזמין לשיחה ידידותית כל יום כמה תלמידות ניתן להעניק חמש דקות אשיות לתלמידה זה יכשיר לבבות להאזין לכן.למנהלת מותר לחייך במסדרון ולאמר מילה טובה.תבינו מנהלות יקרות כשאתן לא מחיכות אתן לא ממש רשמיות אלא משדרות פחד ואי בטחון עצמי.כשתדעו קצת לרדת לגובה העניים תצליחו לשנות. 4. מנהלת מקסימה שתהיה מסוגרת בחדר ושנים אין שום קשר בינה לתלמידות.היא אשיות מבוזבזת . היא יכולה מאד לתרום ו חבל בנות העשרה צריכות אותך.הן צריכות אשיות מחפשות דמויות לחיקוי והערצה 5. לצערי ישנן מורות או מנהלות שמרשות לעצמן להתבטא בגסות והשפלה שתהינה החסידיות אשר תהינה אבל מאבדות שליטה לחלוטין מה לכן להלין על התלמידות. ואם אירע איבוד שליטה יוזמים שיחה רגועה ומלבנים כי צריך לשאוף לתועלת ולקחת אחריות לתוצאות מזיקות.אסיים -המורה החביבה שפתחה את הנושא טוב תעשה באם תוציא מהאינטרנט את הנושא והתגובות ותשלח אותן לכל המוסדות.
148.
בושה לחב"ד
ג' אדר ה׳תשס״ז
בושה לנו שאנחנו צריכים בכלל לדבר על כך, הרי אנו הרי השפיץ של היהדות אז איפה אנחנו בעניין כל כך יסודי? בושה לרבי שיש לו כאלו חסידים. בושה להורים שלנו. בושה להקב"ה שיש לו כאלה ילדים. בעלי הוא מקורב לחב"ד מחוג חסידי לא כל כך אוהדת לחב"ד (בלשון המעטה) והוא תמיד מספר לי שכל פעם שיש לו וויכוח עם הקרובים שלו בקשר לחב"ד ולרבי הרי תמיד הם נשארים עם הלשון בחוץ רק אם הם שואלים בקשר לעניין הצניעות של הנשים אין לו מה לענות וממלא את פיו מים מכיוון שאצלהם ענין הזה הוא הרבה יותר טוב ואוי לאותה בושה ואוי לאותה כלימה.
150.
ל-99
ג' אדר ה׳תשס״ז
שאלה לי אליך:מהיכן שאבת את השפה המליצית שלך?מאגרות קדש או מלקוטי שחות?היכן מצינו במשנתנו"יד ברזל" להצליף" אוכלי נבלות וטרפות" "לכל הרוחות" וכו... השנאה העצמית לגופך הקדוש שהקב"ה נתן לך במתנה ניבטת מבין השורות אבל את כנראה בחרת לזנוח אותו לאנחות מסיבות השמורות באכילה אובססית בתוך כורסה של רכילות ולשון הרע ללא הפסקה .באהבה והנאה !עם היתר של רב! חשפת את זהותך את אינך בת בית-רבקה .התת רמה תואם את בית-יעקב צור מחצבתך ואת אותו אחד מבני-ברק שבתאריו השתמשת ואותו ציטטת בהתבטאויותיו הנחרצות נגד בני הקיבוצים.כולנו זוכרים את תגובתו של הרבי אליו וממילא אליך.... מהלל הזקן למדנו שכל התורה כולה על רגל אחת?"ואהבת לרעך כמוך" את שמדברת על צניעות קראי בבקשה את שפתך הוולגארית איו לה מקום במחננו! את כנראה מאוד "צנועה " אבל רחוקה מלהיות דתיה. שלא נדבר על חסידה! תגובתך מלמדת על פנימיות רקובה מהולה בצביעות ובאיצטלה של תורה. מן הראוי היה שתפצחי בדיאטה רצינית ובחרטה פנימית אצלנו אף פעם לא מאוחר!
151.
תגובה ל-147
ג' אדר ה׳תשס״ז
מסכימה עם הכל רק דבר אחד. אני עדיין חושבת שזה סיכון גדול מאוד, ביחוד בימינו להחזיק במוסד חב"ד בת שלא רק שהיא לא כמו שצריך אלא גם משפיע לרעה לכל אלה מסביבה. לעניות דעתי זו אחת מהסיבות העיקריות של הבעיות שיש לנו היום! כל זמן שבת מוכנה לקבל את כללי המוסד ויודעת את מקומה, עוד אפשר לתת לה אפשרות. למה להוסיף עוד נסיונות לנשמות הצעירות שלנו שכבר ככה צריכים לגדול בתקופה כל כך קשה ומתמודדים עם מצבים שלא הכרנו כשגדלנו???
152.
תגובה ל-146
ג' אדר ה׳תשס״ז
מסכימה עם כל מילה... רוצה רק להוסיף שהמערכת באמת חייבת להפסיק לפרסם תמונות של נשים ובנות, אך מה זה אומר על כל מוסדות ואירגונים שמספקים אותם עם התמונות???? התמונות לא מופיעות אצל המערכת לבד!!! מחכה לבשורות טובות בקרוב ממש בפועל ממש!!! כולנו יחד!!!!
153.
להדפיס את המאמר והתגובות ולתת לרבנים שלי...
ג' אדר ה׳תשס״ז
אולי ככה הם יראו את העומק בו אנו שרויים
154.
מגיבים יקרים
ג' אדר ה׳תשס״ז
נולדתי במשפחה מסורתית,עם משפחה רחוקה חבד"ית. אותה משפחה מאוד לחצה על הוריי לשלוח אותי לבית ספר חב"ד לאחר שלא התקבלתי למוסדות דתיים אחרים כיוון שאמי היתה עם כיסוי ראש סימלי ואבי ללא כיפה. בזמנו, מנהלת בית הספר היסודי בית חנה ירושלים , הרבנית סימה רלב"ג התנתה את הרשמי בכך שיותר לא אצפה בטלויזיה ולא אכניס תכנים לא ראויים לבית הספר. הורי ואני נתנו את הסכמתינו, וראיתי שכמחצית מכיתתי היו בנות מבתים לא חב"דיים (חלקן גם מסורתיים). רובן היום נשים חרדיות, גם אם לא חב"דיות, וגם אני נישאתי לבחור חב"די מבטן ומלידה, הוריי אף הם התחזקו וכיום הם חרדים לכל דבר. פעם אמר כמדומני האדמו"ר הרש"ב שמי שלומד במוסדות של חב"ד זה ישפיע עליו כל חייו (תקנו אותי -בטוח שמישהו יודע את הנוסח המדוייק). קחו את סיפורי כדוגמה לסיפורים רבים אחרים של אותן בנות "שמקלקלות" את כל הכיתה - הכי נח להאשים אותן, אך זה בדרך כלל הפוך לצערי הרב. אני זוכרת שלאורך כל השנים שלמדתי בחב"ד וובעיקר בסמינר הבטתי בתדהמה בבנות החב"דיות, ותמהתי על לבושן, על הביטויים שהביאו מהטלויזיה, על הנושאים שדיברו, על איך רקדו בחתונות, כך גם זיהיתי כיצד הן מבלות בשעות החשוכות ביממה ובוודאי עם מי. אני לא רוצה להכליל, אבל כמחצית מהבנות החב"דיות שלמדו איתי בסמינר היו כאלה (דוקא לא ירושלמיות לכל מי שקופץ על החינוך שם, דוקא כפר חב"דיות ונחלאיות!!!). עד היום אני תוהה איפה הערכים המינימליים בחב"ד, לא רק אורך החצאית. החינוך לערכים לוקה בחסר. כל כך הרבה סיפורים מבישים, מבישים לכל הדעות קורים בחב"ד, גם אדם לא דתי ששומע סיפורים כאלה שקורים בעולם החילוני - גם הוא ישאל איפה הערכים... והמבין יבין.
156.
צריך ליהיות צנועות ויפות!!!
ג' אדר ה׳תשס״ז
ולא צנועות ומוזנחות..
157.
אמת צועקת
ג' אדר ה׳תשס״ז
האמת צועקת הרבנים שלנו לא עושים מאומה. היחידים שעושים הם בעלי האתרים הפרטיים, הם אלו שמעלים נושאים שלכאורה פוגעים בהם כגון השימוש באינטרנט עצמו. לעצם הענין הבעיה והתיקון יתחיל בראש דהיינו במנהיגים צריך אולי ליצור בחירות אם המנהיגים לא עומדים ברמות מנהיגות נורמטיביות יאלא הביתה. העובדה שהרבי מינה אותם לא הופכת אותם לחסינים , המינוי מלמד אל יכולתיהם והרבי לא לקח להם את הבחירה חופשית, אני באופן אישי רחוק בהגדרה החבדי"ת מלהיות משיחסט אבל עם המשיחסטים ירימו את הכפפה אקבל את מרותם של אלו אני רוצה להשאר בקהילה חרדית חבדית אני מוכן לשלם מחיר בעבור זה, למי שלא יודע היום בקראון הייטס יש 2 סוגי משפחות או חילונים חבדנקים או חרדים חבדניקים בארץ עדיין רוב רובם עדיין חרדים חבדניקים המדרון תלול מאוד ואנחנו במורד מחפשים ברקסים ואיזונים עם הם המעצורים לא עובדים להחליף אותם בבחירות כלל חבדיות, הלוואי ומישהו היה מראה למנהיגות את כל הביקורת יכול להיות שיגידו זה שכתב את זה מופקר והשני פורק עול ועוד כהנה וכהנה, באם אני תועה והלוואי אני מחכה לראות את תגובות המנהיגות שיכתבו מאמרים שיענו תשובות. כותב את זה אברך בעבודה שהוציא את האינטרט מהבית פלאפון כשר אין רדיו בבית אין עיתונים חרדים מלבד העיתונים שלנו לא נגעתי בזקן מה עוד לומד בשעות הפנאי אני אומר לכם מנהיגים יקרים יש תסיסה בשטח בסוף לא יהיו לכם כיסאות לשבת צאו עשו מעשה באהבה
158.
לכל המגיבים היקרים!!!!
ג' אדר ה׳תשס״ז
תפסיקו לבלבל את השכל אין ואין בחב"די ש הכל על מגש של כסף. - צריך רק ליישם. למי שיש טענות שיתחיל לחנך את עצמו ואת הילדים שלו עפ"י הערכים האמיתיים שיש לנו בחב"ד.- חינוך וערכים שאין באף מקום אחר!
160.
אמת לאמיתה
ג' אדר ה׳תשס״ז
המצב אצלנו בושה וחרפה נכון שיש כמות לא מבוטלת של בנות טובות אבל הרוב בעיתי בעיתי בעיתי מה יהיה
161.
אנשים איפה אתם??
ג' אדר ה׳תשס״ז
אני לא חושבת שהמשפט שהרבי לא מקושר לבנות שלא צנועות זה נכון....זה נראה לכם הגיוני??אה? תגובה 39:מזה החריצות הזאת שלא צריך להחליף הנהלה בכפר חב"ד...אה?את יודעת מה הולך שם?(עדיף שלא נדבר)נכון שיש עוד מקומות שצריך להחליף אבל אל תגידי בכזאת וודאות שבכפר לא צריך.... ועוד דבר אתם יודעות שיש גם ילדות שלא מקשיבות לאמהות שלהם לצערנו ולמה ישר להאשים את האימהות?נכון שיכול להיות שיש בעיה אצל האמא אבל למה ישר האמא????אני חושבת שהבית ספר זה אחד הדברים שהכי נותן בחיים... וגם בנות בשליחות זה דיי קשה להם להתלבש בלבוש הכי טוב שיש אני למשל מכירה בת בשליחות שלובשת גינס והיא אומרת "מה זה לא מספיק שאני לובשת חצאית ארוכה וחולצה ארוכה וגרבים...?גינז זה רק בד!" אז שיהיה לכולנו רק בהצלחה ושנשמע בשורות טובות...ועוד איזה משהו קטן זה הדבר הכמעט הכי לא טוב בחב"ד...מה עם האחדות???אבל בכל זאת אני חבדניקית גאה....
162.
תגובה 105
ג' אדר ה׳תשס״ז
אני פשוט בהלם ממך!!מה הייתה המטרה שלך בזה שאמרת שזה היה מכפר חב"ד?זה גם אחד הנושאים שתריך לתקן...לשון הרע
163.
הכל בגלל צניעות.!
ג' אדר ה׳תשס״ז
כל מה שקרה בכפ"ח עד עכשיו.. הכול התחיל מחוסר צניעות.!!!! עובדות בשטח...!!!!!!!!!!!!!!1
164.
עם כל הכבוד לצניעות ואני לא מזלזלת בה!!!
ד' אדר ה׳תשס״ז
אבל ברוב בתי הספר לא יודעים להעביר נושא זה בצורה הנכונה, וכל היום משגעים את השכל עם זה נכון אני מסכימה שצריכים להיות צנועים, ובאמת יש השתדלות ללכת בצניעות בתקווה לשינוי ולגאולה האמיתית והשלימה!
165.
מי אשם אם לא הרבנים
ד' אדר ה׳תשס״ז
רב שכונה יש לו אחריות על הצניעות של השכונה לא רק על הכסף של סידור קידשין ומכירת חמץ זה כואב
166.
מה אנחנו באיראן???בטהרן???
ד' אדר ה׳תשס״ז
מה קרה? אין שום בעייה של צניעות בחב"ד !!! רוב הבחורות והנשים של חב"ד מתלבשות 100% בסדר אין שום בעייה. ולכל המוסלמים הקיצונים בדמות חרדים שמנסים כל הזמן לכפות את הפאנאטיות שלהם על חב"ד שהיא בכלל לא קיצונית בדעותיה השונות .ע"י כל מיני השמצות והפחדות למינהם שיחפשו להם איזו מדינה מוסלמית קיצונית שמתנגדת למערב. או איזה תנועה מוסלמית כגון "האחים המוסלמים" "חיזבאללה" וכדומה ששם הנשים לא הולכות עם בגדים אלא עם "רעלות" על כל הפנים. או עם כאפיות וגלימה שחורה !! ככה אתם רוצים שיהיה? אז היידה לאירן מייד!!! אל תבלבלו לנו את המוח אין לנו כוח לשטויות שלכם בבקשה קחו את החפצים שלכם ותעשו עלייה לאיראן!
167.
165 תגובות! הענין באמת בוער
ד' אדר ה׳תשס״ז
בעצמותינו. להדפיס לרבנים ושיעשו שינוי דחוף.
169.
בתגובה ל150
ד' אדר ה׳תשס״ז
מסכימה במאה אחוז לגבי תגובתך ל99. "יד ברזל"? את בוודאי אומרת זאת מקנאה בנשים יפות שנתונות לביקורתך בכך שהן: "לא צנועות".. כך את מרגיעה את עצמך. לדעתי, יש קיצוניות בלבוש. מחד גיסא ישנן הנשים המוזנחות, שבכיעורן מושכות עוד יותר את תשומת הלב הציבורית. לדעתי, אם בבית הספר אסרו עלי ללבוש נעלי ספורט או ללכת עם חצאית גינס זוהי טפשות!! נולדתי למשפחה אמריקאית, שכך כולם מתלבשים, וזה הרגיז אותי והשניא אותי על המחנכות והרבנים. עד היום אני מתעבת את החוקים השלומיאליים הללו. אל תאסרו, ותתחילו לטפח את עצמכן. (אני מתכוונת לרבצען שמטיפות על צניעות אבל כל בחורה שיושבת מולן מזדעזעת מהכיעור ומההזנחה) כשתהיינה יפות ותדברנה על צניעות- אולי בפעם הבאה נקשיב.
170.
בתגובה לכל ה"תמימות"
ד' אדר ה׳תשס״ז
לכל אלו ש"לא מבינות" למה נטפלים לחבד הרי הרבה מגזרים אחרים אף הם כך? עובדה: שכשאני מסתובבת בחוץ, ואני רואה קבוצה של בנות (ולא רק בנות אלא גם נשים נשואות) אני יכולה מיד לזהות מי היא חבדניקית ומי לא. וחבדניקית שהולכת קצת יותר צנועה(ועדיין לבושה בטוב טעם), אנשים לא מאמינים שהיא חבדניקית,כי היא לא מספיק לא צנועה בשביל חבד.
171.
170, אוהו צודקת!!!
ד' אדר ה׳תשס״ז
אכן זה כך! פשוט בודקים מף רגל ועד ראש ואומרים "לא יכול יהיות! עוד כמה כאלו יש?" והפה נמלא מים, אין מה לענות... מלבד כל זאת, למה שלא "נטפל" כלשונך, לחב"ד. שנעסוק במצב של קהילות אחרות??? אותנו מעניין המצב שלנו!!!
172.
תגובה ל-166
ד' אדר ה׳תשס״ז
רחמנות על הכותב
173.
תגובה ל-170
ד' אדר ה׳תשס״ז
זה קורה לי כל הזמן!!! כל מילה נכונה.
174.
לכל חוששי השידוכים
ד' אדר ה׳תשס״ז
אני כותב אבל אולי חבל על זמן הכתיבה. מרוב תגובות אף אחד לא באמת קורא בעיון דבר ראשון צריך לקחת בפרופורציות את כל התגובות 170 במספר. ולא להתלהב. זה לא מייצג אפילו 1 אחוז מכלל חב"ד כך אם נראה מהתגובות שאין כבר בנות צנועות אבל זה ממש לא מייצג ורב בנות של חב"ד בכלל לא גולשות בנט וכל מי שהגיב שהוא לא רוצה בת שלמדה בחבד . באמת שלא יקח כדי שלא יקלקל אותה. ואם לא מצאת עדיין בת שלא למדה בחבד אולי מי שלא למדה בחבד לא רוצה מישהוא שאבא או אמא שלו גולש בנט
175.
צניעות, מה זה??
ד' אדר ה׳תשס״ז
אני מחבד וגם גרה באזור עם חבד ותמיד דברו על צניעות ואני בסדר עם זה אבל אני לא יודעת מה זה ולמה אני צריכה לקים זאת אם מישהו יוכל לישלוח לי חומר הסבר ברור ולא מתקיף אודה מאוד לכתובת myworld.anat@gmail.com תודה מראש
176.
169 צודקת
ד' אדר ה׳תשס״ז
אני לא פוגשת רבניות כי אני גרה במקום שליחות אבל ליפני כמה חודשים למקום ריכוז חבדי ובדיוק דברה שם איזו רבנית סילחו לי אבל היא נראתה זועה אבל בעלה לא היה נראה יותר טוב רבניות ורבנים עיני הציבור עליכם תראו להם נכון אייך להתנהג
177.
תגובה ל166 מה זה עמלק?
ד' אדר ה׳תשס״ז
עם הביטויים שלך עמלק יכול ללמוד פרק איך לצנן דבר שבקדושה, בבקשה תסתכל בשערי הלכה ומנהג חלק ד איך שרבנו נשיא דורנו כותב איך שכל השיעורים בצניעות הוא רק "שיעור" של "לכל הפחות" ובכל מקום ומקום צריך להחמיר מעיקר הדין לפי תנאי המקום ועין שם מכתב שאם בחוג מסוים לא נהוג שאשה תנהג מכונית אז אין לאשה לנהוג מכונית באותו חוג. ולכל אלו שהגיבו על ה"הזנחה" ועל ה"אי טיפוח" ו"אי יופי" שלא תקשקשו בראש עובדה שבכל מקום ציבורי שרואים בנות בית יעקב ובנות חב"ד יחד הכי רשלניות ובלתי מטופחות הם בנות חב"ד עם הגינס עד הריצפה וכו. כנראה שהכלי מדידה שלכם של יופי וטיפוח נמדד לפי אופנה אחרונה, וכמה שיחות שמענו מרבנו נשיא דורנו, שלא הגוי בפריס יקבע לנו מהו יופי אלא תורתנו הקדושה. דרך אגב זה לא רק בעיה של בנות חב"ד אלא גם הרבה גברים שהולכים עם חליפות וחולצות לפי האופנה האחרונה ויש בזה איסור של חוקות הגוים, כדאי שכל אחד יתחיל להבין שכל מי שבשם חב"ד יכונה הוא מיצג את כל תנועת חב"ד ואת כבוד רבנו נשיא דורנו. והלואי שנתחיל לעשות משהו בנידון בפועל ממש שהרי כמו שרבנו נשיא דורנו כותב שבעניני צניעות בזה תלוי איזה בנים ובנות יהיה לנו.
178.
להחזיר את הדיון הזה לדף הראשי
ה' אדר ה׳תשס״ז
אנא המשיכו לעורר בנושא הדחוף הזה ושלא תורידו את נושא הצניעות מעל סדר היום, וחזקה לתעמולה שאינה חוזרת ריקם.
179.
צניעות בהידור
ה' אדר ה׳תשס״ז
כפי שכבר הוזכר בתגובות הקודמות - ענין הצניעות לא מסתכם באורך השרוולים או החצאית אלא בשמירה על עדינות ועל טעם טוב. יתכן אפשרות של לבישת בגדים באורך המתאים ובכ"ז מדובר על בגדי פריצות, כחיקוי לבגדי אופנה בדיזנגוף או מנהטן... כמו הלובשות בגדים צמודים ביותר וכיו"ב. אני בהחלט מסכימה עם תגובה 169 שאין כל פגם בלהיות מטופחת ולהתלבש יפה אבל בצניעות. גם מסכימה שלא כל מה שאסור באיזה חוג שהוא בהכרח מחייב אותנו בחב"ד. חצאית גינס למשל, פה בארה"ב מקובל ביותר ללבוש גינס גם בין חוגים חרדים (במיוחד בימי מנוחה או חופש), אבל אי"ז מצדיק לבישת חצאית גינס קצרה משופשפת (ועוד כמה פרטים) שרחוקות מלהחשב צנועות ועדינות. או: גם אם יש מקום להבין את אלו שעושות מניקור (מקובל פה, כנ"ל) הרי המדובר הוא על צבע עדין אבל לא לצבוע את הצפרניים בצבע אדום או חום... לצערינו, אין היום לחלק מאתנו שום גדרים או סייגים. נכון, ההדרדרות היא גם בחוגים אחרים ואפילו בחסידויות אחרות (פה בארה"ב) אבל אצלינו הדבר צריך תיקון ביותר. האחריות חלה לכל הראש על האמהות ועל המורות. אם האמהות יוצאות מהבית בכל מיני מטפחות מודרניות שלא מכסות את כל שער הראש במקום לבישת פאה כרצון הרבי, עם בגדים צמודים ביותר וקצרים, חצאיות עם שסעים ועוד ועוד - מה לנו להלין על הבנות הצעירות... הכי מסוכן היום הוא ההשלמה והשאננות, מרוב שמקבלים כל יהודי החלטנו גם לקבל ולהסכים לכל הנהגה זרה בשם חופש הביטוי או חופש הביגוד. על כל אחת להיות לכל לראש דוגמא חיה של אשה שמתלבשת ביופי ובאופנתיות וביחד עם זה בצניעות ובטעם טוב. וגם להעביר את הענין הזה לבנותינו, כמובן בדרכי נועם, ובהרבה מאמץ נצליח בע"ה להביא לשינוי חיובי ולגרות נחת לרבי.
180.
ל- 166 הקשקשן
ה' אדר ה׳תשס״ז
מה אתה מברבר? יש חוסר משווע בצניעות. ואל תתחיל להשוות לטהרן או למישוה אחר. יש הלכה ברורה, ושה נורא כשלא מקיימים אותה. \
181.
זה הסגנון שלי
ה' אדר ה׳תשס״ז
זה הסגנון שלי, זה גם הסגנון שלך ובעצם זה הסגנון של כל נערה חסידית וצנועה. "זה הסגנון שלי" זה שם של ספר חובה בכל בית יהודי. בהגשה יצירתית, יוצאת מן הכלל, מאגדת הגב מלכה תגר מקבץ נוהגים והליכות לבת ישראל כשרה. הנושא איננו חדש לאף אחת: צניעות. רבות דובר בו ועוד ידובר, שעות על גבי שעות של שיעורי חברה ושעות חינוך מתמקדות בנושא הזה, אבל הספר "זה הסגנון שלי" ייחודי בצורת ההגשה שלו. בכריכה סגולה שובת לב מגישה המחברת עצות מעשיות, שלב אחר שלב, לאימוץ הצניעות כאורח חיים. הכתיבה המיוחדת לצרכים של נערות בגיל העשרה, הסיפורים האישיים והאיורים המפורטים מדברים אל לב כל נערה, והספר מצליח לחולל מה שעשרות הרצאות לא יוכלו... לאורך כל הספר השכילה הגב מלכה תגר לפנות לקוראת באופן אישי, בצורה שתוכל לגעת בכל אחת, בכל רמה. כל פרק, כל נקודה בספר נפתחת באפיזודות מחיי היום יום של כולנו, מה שיוצר הזדהות מוחלטת של הקוראת וקרבה מיוחדת לנושא. "זה הסגנון שלי" מקיף את נושא הצניעות מכל היבטיו: מחשבה, דיבור ומעשה, ומתבסס על מאמרי ואגדות חז"ל, לימוד מאימהותנו הקדושות והרבניות לאורך השנים. זהו ספר שיפתח בפנייך אופקים חדשים, רעיונות שלא חשבת עליהם קודם ופתאום ההתמודדות עם נושא הצניעות נהיית קלה יותר. יש אפילו בונוס: בסוף הספר מחכים לקוראת חידונים ושעשועונים חביבים על מנת לבחון את עצמך, לעזור לך לזכור את מה שלמדת. עוד דרך יצירתית לשינון הנושא. אחרי שתקראי את הספר, אין לי ספק כי גם את תקומי בהחלטה: "זה הסגנון שלי".
182.
דוגמא אישית
ו' אדר ה׳תשס״ז
בנות, אל תשכחו שמסתכלים עליכם, וכשלובשים בצורה לא צנועה זה יוצר סטיגמה, על כל חב"ד וחבל!!!!! מושקא
183.
סיפור אישי
ז' אדר ה׳תשס״ז
אני לא יודעת באמת עם מי מהמגיבים הצדק, אך אשתף אתכם בסיפורי האישי. אני באה מבית דתי אך לא חבדי, ובתיכון למדתי באולפנא. אהבתי מאוד דברים מסוימים בחב"ד, השתתפתי בשעורי תניא, ובסוף נעשיתי חבדניקית. לא עשיתי שירות לאומי והלכתי ללמוד ישר בסמינר בכפר. אני זוכרת שבהתחלה, אני מהאולפנא!!! הייתי די המומה מהסגנון לבוש של הבנות. אני בתיכון הייתי הרבה יותר צנועה. הקפדיתי על שרוולים וגרביים (מה שאמנם לא חייבו באולפנא, אך חלק מהבנות כן הלכו מבחירה אישית). הייתי מאוד פשוטה בלבוש, לא גנדרנית יותר מדי ועם כל זאת לבושה יפה ואסטתי. (אך לא צמוד וכו) אך הטעם בסמינר נראה לי בהתחלה צורם. אט אט עם השנים, דמיתי לבנות החב"דיות בלבוש, והיום בתור אישה נשואה עם ילדים (בית חב"די) אני נראת כמו השאר, ותמיד יש לי קצת יסורי מצפון- כשעשיתי בפעם האחרונה פיאה, לא רציתי שהיא תהיה כ"כ ארוכה, אך הפאנית שיכנעה אותי-כדאי לך וכו. והאמת שנכנעתי. די קשה לי עם זה ועם עצמי. כי אני יכולה להעיד שדווקא בנות הסמינר בכפ"ח במובן הזה קילקלו אותי... אין לי טענות נגד אף אחד, כי אני יודעת שאני זו שמחליטה, אך בכל זאת... דווקא באולפנא ראיתי יותר פשטות וצניעות.
184.
לא להרפות מלעורר
ז' אדר ה׳תשס״ז
אנא השאירו את הנושא החשוב הזה עוד כמה ימים בראש החדשות.
185.
ל-181 היקר
ז' אדר ה׳תשס״ז
תפסיק לבלבל את הראש מה אתה נצמד להלכה כאילו אתה איזה "מרא דאתרא" קדוש אתה ועוד כמה "ערבים" כמוך מנסים כל הזמן לכפות את קיצוניות שלכם על הרוב, תעזבו את הנשים והנערות שלנו, אתם מושפעים כל הזמן מבני ברק ששם האישה היא בקושי איזה שפחה כנענית! שרק צריכים אותה שתלך להם לחדר לידה ותו לא. משפילים שם את הנשים, אין שם מעמד לאישה הם מתנהגים כמו בארצות החושך והדיקטטורה בקיצור זוועה!! היגיע הזמן שלנשים יהיו זכויות בדיוק כמו לגברים ולא להפלות אותם בכל מיני טענות "הלכתיות" כביכול, כי זה סתם נובע מקנאה סרוחה של סוג מסויים של גברים שלא מפרגנים לנשים, לא יכולים לראות אותם מצליחים ונראים יפה ומכובד, כמו שכל אישה או נערה צריכה להיראות בקיצור תרדו להם מהחיים !!!
186.
הסיפור האישי - כנגד כולם
ז' אדר ה׳תשס״ז
כל כך זועק הו אהסיפור האישי של מספר 184 שכל מילה מיותרת! אני גם כן בעל נסיון שזה בסדר כולם הולכות כך וכו. המצ הוא היום שכשיש מי שהולכת שלא בראוי ורוצה להרגיש בנוח משכנעת את כל סביבתה שזה בסדר ושיתלכנה גם הן כך ואחרת זה מדי בני ברקי וכו. הבה נניף את דגל המרד תצא בת נגד אמה ונגד מורותיה ונגד חברותיה, ותאמר להן אני מתביישת שאמא שלי כך לבושה, אני מתביישת ללכת איתך לקניות בצורה שאת לבושה - מנסיון האישי זה משפיע כיון שאת האמת כולן יודעים - מדוע אדום ללבושך? מדוע ? מדוע? מדוע? לא נעים ומתאים לכתוב הכל על נייר, אך ממש מרד זה מה שצריך גם בענינים של חדרי חדרים....
187.
דעתי האישית
ז' אדר ה׳תשס״ז
אני לא חבדנקית ומשתדלת לשמור על צניעות... אני יכולה להעיד כרואה מין הצד שיש כאן איזשהו ונדליזם, אני מצפה לראות בנות אם אמונה שצניעות היר דרך חיים ושיש דברים שלא מוותרים עליהם... אבל מי אני שישפוט אחרים?הרי כלנו בני אדם ולכולנו יש נפילות והרי מין הנפילות לומדים הכי טוב... אז שתמיד יהיה לנו למה לשאוף והגיע רחוק יותר. חודש טוב ושמח! ומשיח עכשיו!
188.
תמשיכו!!!!!
ז' אדר ה׳תשס״ז
תודה שאתם ממשיכים עם הכתבה החשובה ביותר!!!! תגובה ל-186 רחמנות עליך! רואים איפה שאתה נמצא! לא יעזור לך. יבוא יום וגם תקבל סוף כל סוף את השולחן ערוך. ירחם ה עליך! עוד לא התחלתה להבין מה זה לכבד אישה ובעיקר אישה יהודיה! רחמנות! אם יש משהו שעושה את הנשים לאובייקט זו הדרך הגויית שלך! תתעורר ותראה את המציאות!!!
189.
ל166
ז' אדר ה׳תשס״ז
מה הקשר< מי מדבר על טהרן? זה הלכה פשוטה בשולחן ערוך!! תפתח שולחן ערוך ותסתכל, וכן בליקוטי שיחות חלק יח בהוספות, הרבי כותב במפורש כללים ברורים על צניעות, אשה שאינה צנועה היא לא מלכה, אלא שפחה כנענית שמראה שהדבר היחיד שהיא שווה זה המראה החיצוני שלה, אף אחד לא דרש מנשים לא להתלבש יפה, צריך להתלבש יפה אבל צנוע, אם שאלת את עצמך פעם מדוע אחוז הגירושין, הסמים, רצח נשים בידי בעליהין (דבר שלא קרה אפילו פעם אחת ברחוב החרדי!) כל כך גבוה אצל הציבור שלא שומר תורה ומצוות , הסיבה היא פשוטה: הם לא צנועים!! חוסר צניעות מביא בעיות, שההשואה לטהרן חיוורת לעומתן, לעומת זאת צניעות מביאה רק ברכה ,יופי, והדר,שומרת על שלימות המשפחה, והעיקר: אשה צנועה ממלאת את רצון ה שכך ברא אותה. אז בבקשה, תרגע.
190.
תגובה ל-184, 187
ז' אדר ה׳תשס״ז
זה באמת אומר הרבה מאוד! בארץ זה בני-ברק ובניו יורק אומרים זה מדי בורו פרק. הגיע הזמן שבנותינו ונשותינו ייתגברו על כל הס"א ולהיות הנחשוניות וירימו את כבוד חב"ד כמו שרק נשים ובנות יכולות בכוחות שהקב"ה חנן אותן בחסדו הגדול. זה בידינו!!!! כל אחת מאיתנו יש לה את מה שנחוץ כדי לשנות את המצב!!! כל אחת מאיתנו יכולה לעשות את השינוי המשמעותי! אין צורך לחכות שה"גדולים" יתעוררו! ביכולתינו לעורר אותם למה שהיו צריכים לעשות כבר מזמן! הזמן קצר! אי אפשר לחכות יותר! חבל על כל דקה שעוברת! זה בנפשינו!!! הגיע הזמן להחזיר את החן היהודי והחסידי לנשינו ובנותינו עם כל הגאווה שבאה עם זה! אין דבר שמכבד את האישה יותר מלחיות ולהתנהג בצורה המתאימה עם השולחן ערוך שכל כך דואג לכל פרט של כבוד האישה!!!! עלו והצליחו!!!
191.
מערכת נכבדה!
ז' אדר ה׳תשס״ז
בבקשה תחזירו את הנושא הזה לעמוד הראשי. אולי זה ישפיע במשהו. אולי מישהו/מישהי תשתנה במשהו והיה זה שכרכם!! בתודה מראש, בעל כאוב.
192.
אמנם, אבל
ז' אדר ה׳תשס״ז
אמנם הצניעות לוקה בחסר אצלינו, אך זה חלק- ח-ל-ק מהנשים, אך הרוב הגדול הולך בצניעות ובעדינות. אמנם זה צרת רבים נחמת שוטים. אבל לא להכליל
193.
איפה המציל?
ז' אדר ה׳תשס״ז
זה נראה שכמה מהמגיבים כאן נסחפו להם.
194.
הגיע הזמן
ז' אדר ה׳תשס״ז
הגיע הזמן להחזיר את החן היהודי והחסידי לנשינו ובנותינו עם כל הגאווה שבאה עם זה! אין דבר שמכבד את האישה יותר מלחיות ולהתנהג בצורה המתאימה עם השולחן ערוך שכל כך דואג לכל פרט של כבוד האישה!!!! עלו והצליחו!!!
195.
מדור לדור
ח' אדר ה׳תשס״ז
בכל דור מדברים על הירידה של הדור הבא רק שם פעם דיברו בחדרי חדרים והיום כותבים באינטרנט העולם מתקדם כולל את כל הגדולים עם זה אירועים נוצצים או נסיעות לחול עם זה מכוניות פאר עם זה בתים מנקרים בתחרות כל הגברים תסתכלו קצת על הבחורים ועל הילדים עוד לא יודעים לקרוא וכבר יש להם טלפון והגברים הולכים עם כל מיני מותגים וכל הגדולים לובשים עניבות אדום ורוד צהוב להם מותר הכל וגם להטיף כל האופנה באה מאמריקה שם בסיס הענינים
196.
190 תגובות מראה שהנושא הוא קריטי
ח' אדר ה׳תשס״ז
אנא אנא אל תעברו לסדר היום! תחזירו את המאמר והתגובות לדף הראשי!
197.
לפחות תגובה אחת!!
ח' אדר ה׳תשס״ז
עברתי על כל התגובות ועדיין לא קראתי תגובה אחת שתחזיר אותי לדרך הישרה... תגובה אחת שבגללה אני אחליט ללבוש חצאית 10 סנטימטר מתחת לברך או חולצה פחות צמודה... (ואל תגידו לי שהתורה אומרת) מה זה כל ה - 196 התגובות האלה?
198.
תגובה ל92
ח' אדר ה׳תשס״ז
עניין הצניעות בחב"ד צריך תיקון אבל עניין תיקון המידות בבית יעקב צריך תיקון גדול יותר !!! אם את מעדיפה צניעות חיצונית ופנימיות בעייתית זכותך.
199.
ל 197 ולכולם
ח' אדר ה׳תשס״ז
אני קראתי את הכתבה וחשבתי לעצמי והתעמקתי זה ועוד יותר התעמקתי ואני עדיין מתעמקת בתגובות אני לא מאלה עם המשפטי מחץ וכדו ואני גם לא באה לשנות את העולם בכתיבת התגובה הזאת רק רוצה לאמר לכם א. הצניעות הוא הנושא הכי קריטי שיש היום בעולם בכלל ובחב"ד בפרט ורואים את זה לפי כל התגובות שלכם ושלי ב. אני אישית קיבלתי על עצמי ביום ראשון (בעקבות הכתבה) להקפיד על חצאית וחולצה שיהיו לפי ההלכה אני לא מקבלת על עצמי עוד כי אני יודעת שאני לא אעמוד בזה אבל מה שהחלטתי הגיעה רק מהכתבה והתגובות! אני רוצה לאמר לכם שאם כל הצער והעוגמת נפש עליכן ועלי (בלבוש) היום אני שמחה מתמיד ובטוחה מתמיד כאשר אני שרה אשרינו שזכינו וחסידי חב"ד אנו! מקווה לבית המשיח בכל רגע ודקה חבדניקית גאה
200.
תגובה ל-197
ח' אדר ה׳תשס״ז
כמובן, כשהתורה והשולחן עורך וכו אין להם שום ערך, אז על מה יש לדבר??? התגובה שלך עצובה מאוד ומראה איפה שאת אוחזת ר"ל. שה ירחם עליך ויאיר את דרכך ותוכלי להתגבר בקרוב מאוד על כל מה שמונע ממך להעלות ולצאת מכל המצב שלו אנו מתפללים יום יום "ושבור עול הגויים מעל צוארינו". שתוכלי לראות את היופי של החן היהודי ולהתגאות בזה...
201.
תגובה ל-195
ח' אדר ה׳תשס״ז
מסכימה שיש עוד הרבה בעיות ואצל הגברים יש הרבה מאוד מה לתקן כולל התלבושת. האופנה מאיפה שלא תבוא זה לא מצדיק שכולם ילכו בעיניים עוורות אחריה. עם כל האחריות של הגברים, זה ברור שלנשים יש הרבה כח שיכנוע והשפעה על הגברים... וד"ל הגיע הזמן שכל אחד/אחת תתחיל לחשוב ולא ללכת שולל אחרי האופנה בלי שום פרופורציה, בלי לחשוב מה זה מייצג, למה זה מביא, או מה זה גורם. ועיקר העיקרים, האם זה הולך יד ביד עם השולחן ערוך? האם נוכל לעמוד מול רבינו בצורה כזאת או נצטרך להתחבאות? האם זו תלבושת/ הופאה שמכבדת את מי שאת/אתה מייצג/ת? האם חשבתם פעם שיש לנו אחריות למה שאנו גורמים סביבינו? מה עם ילדינו שרואים ולומדים וחושבים שזה הדבר הנכון? זה צו השעה! אין מה להתבייש מלעשות את הצעד הראשון!!!! זו הרגשה כל כך טובה כשיוצאים מכל השליטה של העולם החיצוני ונותנים את השליטה שוב לעצמינו לחשוב ולראות בעיניים פקוחות את האמת. זו הדרך שמכבדת ומרוממת ומשנה את כל צורת חיינו לדרגה עליונה ביותר. כל צורת המחשבה משתנה. חבל לפספס על חוויה משמעותית כזו, וכל התוצאות החיוביות שבאות במילא. חיזקו ועימצו!!!! וכן חשוב להחזיר את הכתבה הזאות לדף הראשי.
202.
ל- 197, קיצור הלכות צניעות
ח' אדר ה׳תשס״ז
צניעות האשה א חובת האשה להיות צנועה וזהירה ביותר שלא יכשלו בה בני אדם. כי המסתכלים אפילו רק בפניה או בידיה, נקראים רשעים ויורדים לגיהנָם, והיא תיענש בעונש כל אחד ואחד מהם, מפני שהחטיאה אותם ולא נהגה צניעות בעצמה להתרחק מפניהם. וכל־שכן אם גילתה מקומות הצריכים כיסוי, כמו שיתבאר בפרק שלפנינו, או שנראתה מקושטת לעיניהם (כדלקמן סעיף ח): ולאידך גיסא, שכרה של־אשה הרבה מאד לעולם־הבא, ורב טוּב הצָפוּן לה, הוא בפרט על שמירת צניעותה. וזוכָה גם בעולם־הזה שיהיו בניה תלמידי־חכמים וצדיקים: כיסוי הראש ב היוצאת לרחוב או לשוק כששְׂעַר־ראשה גלוי, היא עוברת על דָּת־משה רבינו עליו השלום. שהרי לגבי סוטָה נאמר (במדבר ה, י"ח) וּפָרַע את ראש האשה, דהיינו שהכהן צריך לגַלות את שְׂעָרָהּ כדי לבזותה. ומכאן למדו רבותינו ז"ל אזהרה לבנות־ישראל שלא תצאנה גלויות־ראש כַּגּוֹיוֹת: לפי־כך חייבת כל אשה לכסות כל שערותיה במטפחת, באופן שלא ייראה מאומה מהן, ושאפילו שערה קטנה אחת לא תבצבץ, גם כשהיא זקינה שהלבין ראשה. [ומטפחת שקופה, אינה נחשבת כסוי, וכדלקמן אמצע סעיף ו]. וגם מי שנתגרשה או נתאלמנה, חייבת לכסות את שער ראשה: כיסוי הראש לרווקות ג יש אומרים כי לא רק נשים נשואות, אלא גם בתולות חייבות לכסות שער ראשן, וכן נהגו בעבר בכמה ארצות (כגון בתימן, פרס ותוניס) שגם ילדות קטנות ביותר כיסו ראשן ואפילו בבית, כמו הנשים הגדולות: וכהיום בארצות שאנחנו נמצאים בהן, שנשתנה המנהג ואי־אפשר להחמיר בזה, לכל־הפחות יש להקפיד שלא תלכנה הבתולות כששערן סָתוּר ומפוזר, שאינו דרך צניעות, אלא קלוע צַמּוֹת או אָסוּף: כיסוי הצואר והעורף ד צוארה של־אשה, אף־על־פי שמותר לה מצד הדין לגלותו, אבל מעצם החזה שתחת הצואר (והעצם בַּכְּלל) וָמטה, חובה שיהא מכוסה, ולכן צריכה לשים לב לסגור גם את הכפתור העליון. וכן בעורף, יהא מכוסה מן החוליא הראשונה (ולכל־הפחות מהשנייה). ותקפיד על צדדי הצואר, שלא יהא מגולה מהתחלת השיפוע לצד הכתף. ולכן טוב שיהיה שם "צוארון" סגור. ובדורות שעברו, נהגו הנשים לכסות גם את כל הצואר והעורף: כיסוי הידיים ה ידיה, חובה שתהיינה מכוסות מן המרפק ומעלה, והמרפק בכלל. אך לא יהיו השרוולים רחבים מדאי, כי אז עלול להתגלות המרפק, ואפילו למעלה ממנו, למי שעומד ממולה כשהיא מגביהה את ידיה: ומה־טוב מנהג הצנועות המכַסות עד סמוך לכף היד (דהיינו שנשאר מגולה כמעט רק כף היד והאצבעות), וכמו שנהגו כולן בדורות שעברו: כיסוי הרגליים, גרביים ובגדים בלתי שקופים ו רגליה, חובה שתהיינה מכוסות עד סופן דהיינו עד העקב, וגם כַּפּוֹת הרגליים והאצבעות. השמלה או החצאית תכסה את הרגליים עד כמחצית השוֹק, ולכל־הפחות עד לְמַטה מסוף הברך (10-15 סנטימטר) באופן שלא יתרוממו ותתגלה הברך, לא רק כשהיא עומדת, אלא אפילו בעת שיושבת או מגביהה את הרגל: יתר השוֹק, יהא מכוסה בגרביים בלתי שקופות (בעובי 70 "דֵּנְיֵר", ולכל־הפחות 40 "דֵּנְיֵר"). קל וחומר שאר בגדיה, אסור שיהיו שקופים[א] או בצבע לבן עשויים מבד דק, שנראה דרכם אפילו משהו מבשרה, או בגדיה הפנימיים. לפי שכשאינו אטום, נחשב אותו מקום כבלתי מכוסה: וכל זה לא רק בצאתה חוץ מביתה, כגון לחצר או לחדר־המדרגות וכל־שכן לרחוב או לשוּק, אלא אפילו בהיותה בבית, כל שיכול לראותה איש זר, ואפילו אחד מבניה הגדולים. הן הנמצאים בבית, הן שיכולים להיכנס אפילו לזמן קצר. ולכן אפילו רגליה צריכות להיות מכוסות בגרביים גם בבית, ואפילו בימות החוֹם: _____________ צורת הבגדים וצבעם, והנעליים ז כמו־כן חובה שיהיו בגדיה רחבים, וכעין שנהגו בכל הדורות הקודמים, וזאת כדי שלא להבליט את צורת הגוף, ובפרט איברים שהצניעות יפה להם. כי הבגדים "הצרים" הללו ודומיהם, גורמים "צרות" רבות ורעות בעולם, רחמנא ליצלן. ולא כמו שפרצו גדירות מקרוב ללבוש בגדים מהודקים לגוף: וכל־שכן שאסור לה ללבוש מכנסיים (אלא אם־כן שמלה או חצאית מעליהם), כי ניכר על־ידי זה פישׂוק הרגליים, והיא חרפה גדולה ופריצות עצומה: ולא תלבש בגד שצבעו אדום, ובכלל זה מטפחת־ ראש אדומה, וכן כובע אדום. אך בגד שאינו אדום ממש, אלא כגון "בּוֹרְדּוֹ" וכדומה, וכן אם רק מיעוט קטן מן הבגד הוא אדום, אפשר להקל. ודוקא "בורדו" הנוטה לצבע חוּם, ולא לאדום: כמו־כן לא תלבש בגדים מבריקים או מצויירים באופן רועש ומשונה, או בולט, כגון צבעים מנוגדים. ותתן דעתה שלא יהיו רווחים גדולים בין הכפתורים או הלחצנים, כי עלול שיתגלה בשרה מבין הרווחים. ובשמלה או בחצאית, לא יהא פֶּתַח או שֶׁסַע אפילו אם כולו מתחת הברך, גם כשיש לה גרביים, לפי שזוהי דרך פריצות למשוך את העיניים. הנעליים לא יהיו בעלי עקֵבים צרים וגבוהים מדאי (הגורמים שינוי בצורת ההליכה), ולא ירעישו בזמן הליכתה: וכן כל כיוצא באֵלו עניינים שקשה להאריך ולפרטם, ומובנים הם ממילא שצריך להימנע מהם. וצריך לפקוח עין לבלתי היגרר אחרי תרבות אנשים חטאים, הטבועים ושקועים ראשם ורובם בתאוותיהם הבהמיות והמשוקצות, ומפיצים כיוֹם טומאה וזוהמא בכל העולם: תכשיטים, אודם, כְּחוֹל ח לא ניתנו תכשיטים לָאשה, אלא כדי שתתקשט ותתנאה בהם בתוך ביתה בפני בעלה[ב]. אבל לא בפני אנשים זרים, וכל־שכן בצאתה חוצה, ואפילו כשהולכת לחתונה או לבקר קרובותיה וחברותיה בשבת ויום־טוב, וכדומה. כי אז חייבת למעט בהם ככל האפשר, כדי שלא לגרות בהם יצר־הרע שיסתכלו בה: וכן אסור לה לצאת כשפניה צבועות בגוון אדום, כדרך שעושות הגויות הפרוצות. אבל כמראה־ הפנים, שאינן אדומות אלא מעט, מותר. וכן דין האוֹדֶם על השפתיים, מעט מותר, והרבה אסור: כמו־כן אין לה לכְחוֹל אז את עיניה. ואם כוחלת, לא תכחול אלא קצת. אבל מחוץ לעיניים (כגון מה שנקרא "צְלָלִיּוֹת") לא תכחול כלל. ותימָנע מלצבוע את הציפרניים [וכן אין לגדל את הציפרניים]: וכתוב בגמרא (תענית דף כ"ג ע"ב) שאשתו של־אַבָּא חִלְקִיָּה, שהיה חסיד וקדוש, בבואו לביתו, היתה יוצאת לקראתו כשהיא מקושטת, כדי שלא יתן עיניו באשה אחרת חלילה: _____________ ותודה ל- COL על פירסום הדברים.
203.
תגובה ל-199
ח' אדר ה׳תשס״ז
כל הכבוד!!! מחיל אל חיל!!! שה יצליחך ותהי דוגמה חיה לכל המסובבים אותך לטובה!!!! הצלחה רבה ומופלגה!!!
204.
תגובה ל-198
ח' אדר ה׳תשס״ז
מה זה משנה??? מה שאנו צריכות לעשות, אנו חייבות לעשות!!! זה בכלל לא משנה! והלוואי ונהיה דוגמה חיה לבית יעקב וכולם כמו שבאמת מתאים למי שבאמת חבדניקית ולא רק לומדת שיחות הרבי ומאמרים ועוסקת במבצעים, אלא מפנימה את זה וכמובן שהתוצאה היא שיראו את זה על התנהגותה הן בתלבושת, הן במידות וכו. וכך לא יהי מקום בכלל לחשק למה שזר לדרכינו האמיתית!!! אין מקום לתת לצד השני אפשרות להצדיק את המצב הירוד אצלינו. לא לשכח! זה ביכולתינו!
205.
רב תודות!
ח' אדר ה׳תשס״ז
תודה למגיב ה-202!!! ובאמת תודה למערכת על פירסום פרטים כה חשובים. והלוואי וזה יהי חלק מחיינו בקרוב ממש...! תודה.
206.
תבורכו!!!
ח' אדר ה׳תשס״ז
תבורכו על פירסום הכתבה וכל התגובות. זה מובן שההשפעה היא הרבה מעבר לתגובות. הרי ידוע שלא כולם מגיבים והפעולה הנמשכת בעז"ה ית תביא את התוצאות הטובות! תבורכו!!!!
207.
תגובה ל202
ח' אדר ה׳תשס״ז
מאיפה הבאתה את ההלכות האלה? איך שזה כתוב נראה שלא משלנו. ואין טעם לתת את זה לנו שכן רק מרחיק ולא מקרב.
208.
זה שוב אני מתגובה 197
ח' אדר ה׳תשס״ז
אני מכוונת את התגובה אליך מס 200 - לתורה ולקיצור שולחן ערוך יש ערך מאד גדול אבל מה לעשות שלפעמים כל מי ששומר את ההלכות בקושי רב, מנסה להקשות את הדרך על מי שהולך על חבל מאד דק?! אני מודה, הקשו עלי את הדרך והבעיה שאף אחד לא עוזר להקל!! אלא על כל צעד ממשיכים להעיר. ועדיין למצוא פגמים של צניעות. ואל תצעקו על הצניעות!! תזעקו על הלשון הרע שנשמע בכל מקום וגם בחב"ד - אולי אם מישהו ישתוק פה (שלדעתי התחילו לרכל עוד הרבה לפני שהתחילו ללכת לא צנוע אצלינו) יהיה יותר קל לחזור לדרך אמיתית..
209.
ל197 וכל המגיבים והקוראים!
ח' אדר ה׳תשס״ז
אני מאוד מבינה אותך מה שאת אומרת שאת לא מצליחה למצוא שום טעם לשנות את לבושך. זה בצדק, אף אחד מהקוראים פה לא נדע בנקודה האמיתית שבה אנו מתמודדות. התגובות כל כך שטחיות וחסרות הבנה שזה בלתי יאומן, יושבים אנשים ובוכים למה אנחנו לא נראים כמו בית יעקב ואולי יותר מזה... מבלי בכלל להבחן שאנו בליגה אחרת. לא לשלילה -לחיוב!!!!!!!! ולמה אני מתכוונת??? נושא הצניעות (כמו הרבה דברים ביהדות) נושא הפכים- מצד אחד יש לנו את כל מה שנאמר פה שאשה כל כולה ותפקידה זה להיות צנועה וחסודה ומצד שני " לא נולדה אישה אלא לנוי"וכו.. זאת אומרת שחלק ממהות האישה זה הרצון הטביעי שלה להיות יפה ומטופחת. ובעצם פה מתחיל המאבק- אז מה בעצם רוצים מאיתנו? האם עדיף להפסיק להשים לב למראה החיצוני והעיקר להיות צנועה וחסודה( שדרך הגב זה עבודה מאוד קלה) או שכן מגיע לי לממש את הצורך הנשי שלי להיות יפה ומטופחת. ופה הוא הנקודה- מה ההבדלבין להיות יפה וצנועה לבין פריצת גדר הצניעות. החבל הוא מאוד מאוד דק..... הרבה יותר דק מהשיטה השניה של מוזנחת וצנועה (הסיכוי של אשה מוזנחת להיות צנועה הוא הרבה יותר גבוהה) ובעצם פה השאלה העיקרית- מה עדיף????????? היו הרבה חוגים שונים ומשונים שיגידו לך מיד שאין פה בכלל שאלה מה עדיף.... צה זאת אומרת? לכי עם גלימה של כמרה העיקר תהי צנועה.... אך מה לעשות אנחנו חבדניקים!!!!!!.. והשטה שלנו היא לא לדכות את הרגש אלא לקחת אותו לצד הנכון שיכניס לנו חיות וטעם במצוות... ואת זה אנחנו יכולים לראות בצורת הדברים שהרבי דיבר לנשים: הרבי תמיד דיבר ללב שלהם ולצורך הנשי.. שהרבי נאבק על הפאות הוא מסביר בשיחה מה כל כך קשה ללכת עם פאה?! הפאות היום כל כך יפות אפילו יותר מהשער... בחיים הרבי לא התעלם מהעובדה שלאשה יש את הצורך להיות יפה וצריכה להיות יפה. ( לדעתי זה לא בגדר המותר זה בגדר המוכרח) ההיפך!!!!!! חיבר את האשה ליהדות. והסביר לה כמה שהיהדות חושבת עליה. (אין את זה בשום חוג אחר!!! שקראתי עכשיו את ההלכות שכתב פה משהו זה נראה שמי שכתב את זה לא חשב שניה מה עובר לאישה במוח וכצה זה מחובר ומעשי בשבילה) אבל זה כבר לא פשוט!... וידוע הפתגם: חבדיק הוא לא דוס חבדניק הוא חכם... ולכן מה שחסר בעצם לבנות שלנו זה הנקודה העדינה הזאת : מתי זה להיות יפה וצנועה (צנועה= לא מושך) לבין מראה מושך וזול שמסתיר את היופי הפנימי שלך.- למשוך כל אחד יכול... כל אשה הכי מכוערת תלך ברחוב לא צנועה תמשוך אנשים. ומעלה של אשה צנועה שהיא שמורה ומוגנת ומאפשרת לשני לראות את היופי שבה. אלו פחות או יותר בתמצית הדברים יש עוד הרבה הרבה מה להוסיף ולהרחיב אך נגמור בזה . בהצלחה לכולם!!! הרבה נחת חסידי מעצמכם ומהילדים!
210.
יש מה להוסיף-
ח' אדר ה׳תשס״ז
הב"ח כותב שגילוי אפילו פחות מטפח בשוק הוא גילוי ערווה משא"כ בשער שגילוי ערווה הוא רק בטפח וכן בשאר מקומות והמשנה ברורה כותב שללכת בגילוי שוק הוא פריצות. זו הלכה ולא מדובר כאן על גבול של יופי צניעות וכו מי שעוברת על זה היא פרוצה!!! לגבי הפאה הרבי עודד חבישת פאה מהטעם היחידי שהפאה מכסה את כל השער כל מי שמנסה לקרוא בין השורות של השיחות וכו ולהכניס מילים לפה של הרבי שהרבי ראה צורך לתת לאישה מרחב מחייה ולא להגביל אותה בצורך שלה להיות יפה - קודם צריכה להזהר מאוד, מאיפה לוקחים את הכח לשים בפה של הרבי מילים שהוא לא הוציא מפיו מעולם ובפרט דברים שיכולים ומביאים בפועל להפך מהצניעות כל מי שמעיזה לומר דברים שכאלו היא פורצת גדר ר"ל, יש להזהר באמירת דברים שיוציאו את דברי רבינו מהקשרם!!! דבר נוסף בין יופי לפריצות עובר גבול ברור שכל אישה שרוצה היא מודעת אליו , כוונתי לאורך וצבע! לגבי לבוש יש התיחסויות מפורטות של הרבי לגבי אורך השמלה וכו ואין כאן על מה לדבר כש"כ וקל וחומר לגבי לבושים צמודים ר"ל! בקיצור כל אישה חסידית יכולה וחייבת להשגיח על עצמה ללכת בדיוק כמו שהרבי רוצה ואני בטוח שכאשר הנשים רק תדמנה שהם עומדות מול הרבי הם ידעו כיצד להתלבש! אספר רק סיפור ששמעתי ממקור ראשון בנוגע לנושא ובזה אסיים: בשנה שעברה זכיתי להיות בבית חיינו ושמעתי מאחד הבחורים מהקבוצה סיפור מופלא שקרה עמו, יום אחד הוא הלך על קינגסטון בזמן ההפסקה ולידו נעצר רכב שהיה נהוג ע"י כושי הכושי פנה לעברו בהתנצלות ושאל האם הוא יכול לשאול אותו שאלה הבחור ענה בחיוב והוא שאל: האם החוקים אצלכם השתנו? הבחור לא הבין ושאל במה מדובר, הנהג המשיך וספר שלפני כ10 שנים הוא היה עובד כאן ובזמנו הנשים בשכונה היו הולכות בצורה הרבה יותר צנועה! הבחור ענה לו בעצב שאכן משהוא השתנה אך לא החוק אלא האנשים. כמה שזה עצוב אך זו האמת ואפילו אומות העולם מכירים בזה הגיע הזמן שנקח את עצמנו בידיים די לתרוצים- בזכות נשים צדקניות נגאלנו ובזכות נשים צדקניות נגאל!
211.
תגובה ל-209
ח' אדר ה׳תשס״ז
הייתי רוצה מאוד לדעת מאיפה הגעת למסקנה שלהיות צנועה זאת אומרת להיות לא מטופחת ומוזנחת??? מי שלא מטופחת ומוזנחת זה בכלל לא שייך לרמת צניעותה. זו האישה בעצמה. בדיוק להיפך, תמיד ידעתי שזה חלק מאיך שאישה/בת יהודיה צריכה להיראות, מסודרת, מטופחת, מסודרת בצורה עדינה ויפה. הבעיה שאת ב"ה מחזיקה את עצמך ב"ליגה" יותר גבוהה, שלא משתייכת לכל עניין הצניעות וכו. חבל, זה הצניעות שמעלה את האישה ואת כבודה. אם את מביאה את הרבי, זה באמת מהרבי שאנו יודעים עד כמה זה חשוב וכמה זו המציעות!!! תפתחי שיחות ואיגרות של הרבי ותלמדי על מה מדובר. ללכת עד כדי כך רחוק כדי להצדיק ללכת נגד השולחן ערוך וליראות רחובית וגויית, זה פשוט עצוב. תקחי את האנרגיה הזאת ותחקירי יותר איך להיות חסידה של הרבי בכבוד ובגאון בצורה שהרבי הורה לנו. למה להביא את דרך הגויים אלינו. מה מצאת שם? למה את חושבת שהרבי הורה למכון חנה בליל פסח הידוע כשביקר את הבנות לפני הסדר, שחייב להיות מראה בכניסה כדי שכל בת תוכל לבדוק את עצמה לפני שהיא יוצאת? ממתי יש מה להתבייש מהיופי היהודי עם החן היהודי? זו צריכה להיות השאיפה של כל אחת מאיתנו. כשזה לא כך, משהו חסר... ואם היה לך בעיה עם ההלכות שכתבו פה, זה רק מפני צורת המחשבה שכ"כ מושפעת מהרחוב שבכלל לא שייך לדרך תורתינו, דרך החסידות, דרך רבינו!!!! אם את בוחרת דרך שלא מתאימה לזה, לפחות אל תחפשי להצדיק ולמצוא איך להכשיר מה שאי אפשר להכשיר. שה יעזור לך. זה זמן האמת!!!
212.
איפה ההנהלה
ח' אדר ה׳תשס״ז
הורים בנות ומורות כולן שותפות .כשפניתי בזמנו לכל מחנכת ובקשתי שיעשו ערב אמהות ובנות ללמוד בצותא הלכות צניעות שמו עלי פס ולא נעשה דבר . לא הכוונה להרצאות אלא אמא ובת יושבות כתף לידכתף מחזיקות ביחד הלכות צניעות ולמדות עם כולן ביחד כשדות מחנכת מובילה את כולן ולצאת בסיום הערב עם החלטה לשנות ולו במשהו אחד את הלבוש ולבקש מהאם מול הבת להשגיח..........והלואי ונזכה לביאת המשיח .
213.
חוסר צניעות!
ח' אדר ה׳תשס״ז
חוסר צניעות על גבע אתר האינטרנט להתעסק בצניעות!! תחשבו קצת... משיגים תמטרה ההפוכה
214.
תגובה לכל המגיבות שלי!!!
ח' אדר ה׳תשס״ז
אם הבנתם מדברי שאני לא חושבת שצריך ללכת בצניעות ולהקפיד על קלה כבחמורה לא הבנתם כלום!!!!!!! בקשר לפאה- אני כתבתי דברים שהרבי אמר!!!!! משיחה של הרבי. ואם תקראיאת השיחה לא תוכחי חהתעלם מהענין שהרבי מדבר לאישה לליבה ע"י כך שמסביר לה שהפאה יפה. מובן שכל הסיבה שהרבי רוצה שנלך עם פאה כי כך נקפיד לחסות את הראש... אבל אני דיברתי על הדרך שבה הרבי מדבר אלינו!. ולמגיבה הנוספת, אם תתעמקי תראי שעל פי פשיטות הענין יש איזה שהוא סתירה (כלפי חוץ) בין צניעות- שזה פשיטות וחוסר בליטות לבין יופי שבטבעו מושך. דבר יפה אנשים נמשכים עליו. מה לעשות?? אבל לא הבנתי איך הגעת מהדברים שלי שצריך ללכת כמו גוי ונגד השולחן ערוך.. בדיוק הפוך אם תקראיעוד פעם תראי שכתבתי כמה חשוב ללכת צנועה ולהקפיד על ההלכות על מנת שיוכלו לראות את היופי האמיתי שנמצא בכל אחת. בתקווה להבנה יותר עמוקה.
217.
זהירות!!!!!!!!!!!
ט' אדר ה׳תשס״ז
אני מזועזעת מזה מנסים פה להגיד שצניעות זה כפיה (גברים לא יכולים להגיב מלמעלה הם לא יותר טוב אולי הם יותר גרועים אבל להם לא אומרים חושבים שעל גברים אין חובה בצניעות ולכן הם כל כך מתקלקלים ומגיע המרד מהבנות צריך להסביר ברור ובטוב טעם מה הם הגדרים וכמה זה חשוב ויפה וכך בטוח זה ייכנס ללבבות
218.
לתגובה 202
ט' אדר ה׳תשס״ז
רואים שזה גבר אה בלי רגש בלי מחשבה והעיקר בלי להבין את האשה שעליה נסוב כול הנושא אני מזה מרחמת על אשתך צניעות זה לא הוראות הוראות שפשוט צריך לקיים אותם זה צריך להיות חלק מאתנו
219.
עיצוב אופנה!!
ט' אדר ה׳תשס״ז
כבר מלמדים בתיכון בכפר עיצוב אופה 6/8 יחידות,. אז למה לא יצאה משם אפילון מישהי אחת שפתחה קו אופנה יפה וצנוע?? חוסר צניעות זה גויים או שזה צו האופנה שלהם?? איפה האופנה שלנו?? אנו צריכות ללקט פריטים צנועים ממעצבים וליצור בגד צנוע ומושלם אה?!
220.
ההיתי בחתונה חבדית
ט' אדר ה׳תשס״ז
שבוע שעבר ההיתי בחתונה חבדית בנס ציוה ובשבתשהיתי בכפר בשבת שבע ברכות. אין לי מילים פשוט ה ירחם על כבודו של הרבי שנרמס אין לי ספק שהרבי מתביש באיך שהרבה מבנותינו הולכות. שכל אחד יקח ויפנים אל ליבו.
221.
בושה לחב"ד ח"ו תגובה ל92
ט' אדר ה׳תשס״ז
אפשר לראות באגרות קודש, יש כמה וכמה מכתבים - שכל אלה שהולכים ללמוד במוסדות לא חבדיים, בגלל טענה של חסרון באידשקייט, זה לא מגיע להם מצד הקדושה. זה לא בדיוק המילים אבל זה התוכן.
222.
מדברים על הבנות
ט' אדר ה׳תשס״ז
כל הזמן מדבריס על הבנות אבל מה עם האמהות ומנהלות בתי ספר ח"בד שנראות לא פחות גרועות מהם
224.
ל220
ט' אדר ה׳תשס״ז
מדוע הרבנים החבדי"ם לא דורשים תנאי צניעות בחתונה ובזה תלוי סידור קידושין!
225.
רק רציתי להגיב.
ט' אדר ה׳תשס״ז
חשבתי קראתי עכשיו את כל ה222 תגובות ורציתי גם להגיב אני לומדת בבית רבקה בכפר אבל לדעתי אני למשל משתדלת בצניעות אבל השורה הראשונה עם כל הכבוד מרוב כללים ישנם שם רוב(אני מדגישה רוב ישנם גם אחרות) שגם בלי השורה הן היו בקריטריונים הפכו את השורה השמינית לשורה הראשונה!!!! וכל ההטפות(כן בלהט ובקולות וברקים...) לא עוזר שאני שומעת את זה יש לי ישר מחסום אוטומטי למה לי להקשיב הרי הכל אותו דבר תעשו משהו שונה נסו דרכים אחרות, ואגב יש הרבה בנות שפשוט לא רואים אותן והן צנועות הבנות שלא או7תן רואים....
226.
הבעיה היא עם המורות והמדריכות
י' אדר ה׳תשס״ז
מורתה של ביתי מגיעה לבית ספר עם מגפיים ללא גרביונים, כשבשר רגליה חשוף. היום בבוקר כשביתי (אמנם בגיל מאד צעיר) רצתה ללבוש גרביים קצרות במקום גרביונים חשבתי אם לומר לה שזה לא צנוע כשרואים את בשר רגליה חשוף. אך מיד עלתה בדעתי המחשבה, וכשהיא תגיע לבית ספרה ותראה את מורתה לבושה כך מה תאמר אז? היא תצטרך להחליט אם הולכת אחרי הוריה או מוריה, ודרך כלל המורים משפיעים באופן פנימי יותר. ועל כן נמנעתי מלומר כלום, האין צורך בתנאי קבלה ופיקוח על המורות אי! אי! אי! זה כואב וליבי שוטט דם! דנמה לי שהיה פעם התבטאות של הרבי על אסונות באנ"ש שקשורים לכל זה! פשוט זה לשים את כבודו של הרבי למרמס, ומרחק יהודם חרדים מלימוד חסידות! אולי יש לקרוא לאספה רבתי של נשי חב"ד ולדבר על העניין אפשר יהיה להביא כאורחת אחת משלנו שהיתה בעבר בעולם החרדי, או חיה ביניהם ותוכל להעביר את המסר כראוי. ותחתומנה נשים בוגרות על התחייבות לשנות המלבושים אצלם ובבתיהם ויכתבו לרבי אוהל הק ויבקשו רחמים עבור מצבינו הקשה. ולאלו החושבים כי חב"ד אינם דוסים... יסלחו לי כי הם ממש שופכים דמו של הרבי, וכפי שהרבי התבטא על כך שמישהוא אמר דבר בשמו שנגד ההלכה.
227.
תגובה ל-224
י' אדר ה׳תשס״ז
הלוואי!!! ל-222 נכון רב הזמן על הבנות אך יש מספיק תגובות גם על האמהות, נשים בכלל, וכן המנהלות של בתי הספר רציתי גם להוסיף שבקראון הייטס גם יש בעיה רצינית ביותר כשמגיע למנהלות ולמורות. המצב שלהן הן בתלבושת והן כשמבקשים מהן לעשות משהו כדי לשפר את המצב, פשוט אין עם מי לדבר. הן בכלל לא מוכנות לקבל את המציאות שיש בעיה רצינית בצניעות. המצב בקראון הייטס גרוע ביותר. מצב הצניעות והרוחני בכלל בכי רע. וזה נראה שלהנלת בית רבקה וכן למורות, שרובן בכלל לא דוגמה לבנות, זה בכלל לא נוגע. אם לאחת מהמנהלות זה היה באמת מפריע המצב הזה, כנראה שזה לא היה מגיע לאיפה שזה הגיע. אם הן לא מסוגלות לעשות את העבודה כמו שמתבקש ממנהלת או מורה, שיתפטרו!!!!! איך הן יושנות בלילות??? האמת היא שהבעיה היא בכל מוסדות החינוך. בנים ובנות. כשבנים רואים איך המזכירות ניראות זו גם בעיה. כשהבנים רואים איך נשות המלמדים שלהם נראות, איזה מסר הם מקבלים???? יש הרבה מה לתקן!!!! למען הילדים!!!! למען הדור הבא!!!!
228.
ל-226
י' אדר ה׳תשס״ז
חבל מאוד שלא אמרת כלום לביתך!!! טעות גדולה!!! שלפחות תדע את מה שנכון. לא נורא אם תדע שמה שהיא רואה אצל מורתה זה נגד ההלכה. אחרת איך היא תדע???? החינוך שלה מוטל גם עליך!!!! חבל מאוד!!!!! חבל שלביתך בכלל יש גרביים קצרות... זה לא צריך להיות אופציה אצלה... את עוד יכולה לשנות את זה!!!! קודם כל עם ביתך. שנית, למה שלא תתקשרי למנהלת של בית הספר? למה שלא תשאלי את המורה על זה??? להורים יש את הכח להפוך את המצב? חייבים לגשת עם כל התוקף הדרוש!!!! מה זה הפחד לעשות משהו בנידון? ביחוד כשרואים שזה עניין שבאמת איכפת לך???? אין מה לחכות לאחרים. כל אחת בעצמה יכולה לשנות את המצב בצורה רצינית ביותר. הלחץ בבית הספר יכול להביא תוצאות טובות מאוד!!! איך אמא יכולה להסכים שביתה תקבל חינוך כזה???? תצילי את ביתך!!!! תאספי עוד אמהות!!!! תגשו כולכן לבית הספר ותדרשו בכל התוקף מה שמגיע לבנות שלכן!!!!! מה זה? האם הן לומדות בבית ספר דתי???? איפה השולחן ערוך??? חיזקי ואימצי!!!!
229.
בתי הייתה היחידה...
י' אדר ה׳תשס״ז
בתי גם הייתה כל השנים היחידה בכיתתה שלבשה רק גרביונים בכל ימות השנה בכל המצבים. היום כשהיא כבר ב"ה נשואה, אפשר להגיד שהיא עדיין בין היחידות בגילה הצעיר שממשיכה עם הגרביונים בכל ימות השנה בכל המצבים. חבל בכלל שצריכים לעשות ענין מזה, כשזה דבר מובן מאליו בכל חוג שומר תורה ומצוות, חרדי... כנראה שבחב"ד היום מפחדים להזדהות עם המילה חרדי... מוזר מאוד... למי רוצים להשתייך???
230.
מילא
י' אדר ה׳תשס״ז
מילא שלא לימדו אותן על צניעות, אבל נראה שלא לימדו אותן גם לכתוב עברית בסיסית.
231.
מאוד נחמד
י' אדר ה׳תשס״ז
מאוד נחמד לכל מטיפי המוסר אבל שימו לב שלכל האנשים שכתבו תגובות יש אינטרנט צנוע או לא צנוע אתם לא יודעים אז חיו ותנו לחיות ואל תשחקו אותה צדיקים
232.
דבר חשוב
י' אדר ה׳תשס״ז
שימו לב שבעודכם קוראים את הכתבה ואת התגובות מספר האנשים שיש להם אינטרנט רק עולה ועולהכ כרגע הוא עלה על מתאיים איש מה יותר מפריע לכם הצניעות החיצונית או הפנימית
233.
למה הפסקתם עם התגובות??
י"א אדר ה׳תשס״ז
זה באמת כבר נמשך זמן די ממושך אך בגלל חשיבות דחיפות הענין אולי בכל אופן כדאי להמשיך?? תודה
235.
ממש נכון
י"א אדר ה׳תשס״ז
צודקת בכל מילה
236.
מה הכותרת הזו...?
י"א אדר ה׳תשס״ז
הלו? נראה שהעורכים דווקא לוקים בחוסר צניעות...
237.
על חטאי אני מתוודה היום-שרה
י"א אדר ה׳תשס״ז
גדלתי בארץ בתור חניכת בית יעקב-בית רבקה, ושמרתי בקנאות על חוקי הצניעות המתבקשים, ובלי לוותר על להתלבש לפי האופנה המתאימה. לאחר שנישאתי, עברתי לגור באמריקה. לקח לי כמה שנים ארוכות לגלות לפתע, שאני כבר לא נראית צנועה וחסודה כמו פעם, למרות שעל ה"אופנתית" עדיין הקפדתי באותה קנאות.... נהגתי להתווכח בלהט עם כל מי שהאיר-העיר את תשומת ליבי לכך, ולא רציתי לוותר על "המראה הנכון". אבל הקב"ה לא מוותר בקלות על בנותיו האהובות, ואם לא הולך בטוב, אז הולך בפחות טוב... המכות ניחתו עלי בזו אחר זו. במראה, בבריאות, בילדים, וכולם בצורה זו או אחרת קשורים בנושא הצניעות... היום אני עובדת קשה לתקן את שקלקלתי. ברגע זה חזרתי מארון הבגדים שלי, לאחר שזרקתי לפח האשפה (בכאב לב גדול!) שתי חצאיות יפהפיות וקצת מדי קצרות! אל תתנו לזה לקרות גם לכן! למדנה מהעונש שלי, לא משלכן! ו-כן, הברכה חוזרת להכנס הביתה, לאט אבל בטוח. מי שלקח אותה הוא גם מי שמחזיר. שערי תשובה אינם ננעלים!
238.
מה אתכם
י"ב אדר ה׳תשס״ז
אולי צעד לצניעוצ זה שcol יפסיק לפרסם תמונות נשים?
239.
ל 218
ט"ו אדר ה׳תשס״ז
לא הבנתי לגמרי את התגובה שלך, הטענה שלך שמצוות צריכות ליהות"חלק מאיתנו" לא תומכת באי פרסום הלכות צניעות, כי הרי לא רק הלכות צניעות צריכות ליהות חלק מאיתנו, גם הלכות שבת, כשרות, הדלקת נרות, האם אם מישהו יפרסם את הלכות שבת, תטעני באזניו, שדברים אלו הם בלי רגש, בלי מחשבה, וחבילת הוראות שצריך לקיים? אני סבורה שבדיוק כמו שצריך הוראות ברורות בהלכות שבת מה מותר ומה אסור, הוא הדין בהלכות צניעות, הרגש, ה"חלק מאיתנו" זה תחום אחר, שגם הוא חשוב מאוד, וזה לימוד החסידות שמסבירה מה הם מצוות , וכו וכו.
240.
לכל מי שכתב שצריך להחליף הנהלה בבתי ספר...
ט"ו אדר ה׳תשס״ז
למה אתם מפילים את האשמה על ההנהלה? מה זה בככל קשור? יכול להיות שהם לא הכי בסדר אבל זה שאומרים שצריך להחליף הנהלה זה ממש לא ישנה את הענין.... מישי מהתיכון בי-ם
241.
נמאס מהפריצות
ט"ו אדר ה׳תשס״ז
הכל מתחיל מקראן היטס. כשהגעתי בפעם הא ל770 בכב שבט אני רואה מהיכן שורש הבעיה. הולכות כאן כמו בדיזינגוף. הרבי הי צועק עז רק אם הי יכול. פשוט בושה.
242.
זה שולחן ערוך
ט"ו אדר ה׳תשס״ז
להיות צנוע זה לא קשה זה עניין של החלטה. כשהגעתי ל770 בכב שבט ראיתי איך הולכות פה. מה, זה דיזינגוף?
243.
הם מסתכלים גם במקומות אחרים
ט"ז אדר ה׳תשס״ז
לגבי דעותיהן המוצהרות של אותן 'צדיקות' נאיביות, (לא שאני מזלזלת חלילה בערך הצניעות כו, להיפך) אבל בעין מפוכחת, ברגע שאת נמצאת באינטרנט (והוא עדיין לא אטום לכל מיני מרעין בישין) והגברים שלנו הנחמדים, לא מעיינים רק בCOL - אשרי המאמין... אל לנו לגלגל עיניים לשמים ולהגיד שדי שאתלבש צנוע ואזעק 'צניעות לפי השולחן ערוך' בעוד שהבחורים שלנו מתמצאים ב'ארץ נהדרת' וכל מיני דברים אחרים כדי להיות 'עם העניינים' כמובן. ואם כך, הבנות שלנו צריכות הרי להתחרות עם כל היפיופות האלו, אז מה פלא ש.. והמחנכות הרציניות שכותבות פה, צריכות קודם לשאול את עצמן - הכנסתן את מכשיר האינטרנט הביתה? (שמא הלכת למשרד של צא"ח לכתוב את הכתבה?) לבנות שלכן יש מה לחקות? כי איך היא תיראה פחות in מאותה בחורה שהבחורים שלנו החשופים מסתכלים עליה בוודאות. ולא בכדי אומרים שזה שורש הרע. אז איפה העיניים המתגלגלות לשמיים? את פה? הבחור שלך פה? הבת שלך פה , אפילו עם השגחתך הצמודה? מה את רוצה? שלא תסתובב בכפר חב"ד הדעה הרווחת בין הבנות - שרק מי שיפה היא בחברה? ובכן, שאלי את עצמך שאלות אלו. מי שכותבת פה תגובות, ויש לה אינטרנט בבית החשוף לבחורים ו/או לבחורות, היא פשוט מצחיקה אותי. כל נושא השולחן ערוך על צניעות שכל כך ברור זה כמו אותו משל של העוילם הבא שנמצא בספרים ואילו הס"ם רוקד לנו מול העיניים. מה ישפיע יותר על הצעירות??? מי שאקשיב לה, היא כזאת שאין לה את הדברים האלו בבית ואותה אכבד. ואגב, לדעתי החסונים ביותר - הם השלוחים הפעילים. כי מי שעסוק בהפצה לא מושפע מהחיצונים...נ.ב. אני עובדת באנטרנט ולכן זה בבית ובפיקוח רב, ומחכה בכליון עיניים למילוי חזונו של הרב ברוד לגבי אינטרנט כשר...
244.
לא צריך להגזים
ט"ז אדר ה׳תשס״ז
למה מגזימים עם הנושא של צניעות? למה לא לומדים משכונת קראון הייטס? שם הרבנים במפורש מרשים לעשות סעודות מעורבות, ואפילו סעודות בהם מוגשים משקאות חריפים. כמו בסעודת פורים. אז כדאי ללמוד מהם. לא תמיד צריכים מחיצות, ולא צריך להיות סתם קפדנים על דברים לא חשובים. צריך להתמקד רק בדברים חשובים מאד.
245.
להפסיק להתכחש לנושא.!
י"ז אדר ה׳תשס״ז
כל מה שקרה וקורה בכפר חב"ד נובע מחוסר צניעות!!! ואני לא היחידה שאומרת את זה!!!!
247.
ל-166,185!
י"ט סיון ה׳תשס״ז
תגיד ,מה אתה פסיכי או מה???
248.
ל-244!
י"ט סיון ה׳תשס״ז
אתה פאנט לגמרי!!! תתחיל להרגיע!!
249.
456
י"ג תמוז ה׳תשס״ז
אמת נכון
250.
לכל הגברים
י"ג תמוז ה׳תשס״ז
ליבי ליבי איתכם ! האמת שבנות לא יודעות מה עובר על גבר כשרואה חוסר צניעות ולכן לדעתי צריך לדבר עם הבנות ברחל ביתך הקטנה מה שתנהגות שלה גורמת לעצמה לזולת ולכל המצב שלנו היום! לא הייתי יודעת א"ז אם בעלי לא היה מספר לי את הנסיון שיש לגברים בנושא! בעלי אומר שבחיים אני לא יבין את זה - אך להתחשב צריך מתוך קבלת עול! תנחומי לציבור הסובל... בנות ! מתוקות ! היו רגישות לזולת!
251.
למספר 2
כ"א אלול ה׳תשס״ז
מה זאת אומרת אישה ובחורה מותר לתלבש איך שרוצים תתביש איך אתה מדברת ככה ילדה או בחורה או אישה חסידי לא מדברת
252.
לממפר 166
כ"א אלול ה׳תשס״ז
תסלח לי הבנות שלי גם לומדה בחב"ד ואני רואה איך הם מתלבשים זה בושה בחרפה איך בנות קורים להם חב"ד מתלבשים ככחה יש גבול איתכם לכם אין גבולות ואתם חושבים אתם צודקים
253.
לרבני חב"ד
כ"א אלול ה׳תשס״ז
אני חושב זה כצאת מוחר מדי על הכל אתם צורכים לעבוד על זה בזמן לא אחר כך תהיה מוכר מדי
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך