קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|שו"ת שיכון חב"ד חריש ● יועץ המשכנתאות השיב לגולשי COL
(יום רביעי, כ''ז סיון תשע''ג)
ביוזמת ר' איתן אחיטוב, יועץ המשכנתאות של אנ"ש, מתארגנת בימים אלו הרשמה לשכונת חב"ד בחריש ● הקמת השכונה תיצור, ביחד עם עשרות המשפחות המפוזרות בעמותות האחרות, גרעין גדול של אנ"ש שימנה למעלה מ-120 משפחות ● בתחילת השבוע הזמנו את הגולשים לשגר שאלות לאחיטוב, ועכשיו התשובות שו"ת חריש
בכל שנה, נערכות בארץ כ-300 חתונות של אנ"ש. מצוקת הדיור של אנ"ש מעמיקה משנה לשנה. כמו קוקה קולה, גם אנ"ש נמצאים בכל מקום, בכל עיר ועיירה. אבל מרבית אנ"ש מעדיפים להתגורר בעיר בה יש קהילה חב"דית מבוססת. מקום בו יש התוועדויות פעילות, שיעורי חסידות ומעל הכל, מוסדות חינוך. הביקוש להתגורר בקהילותץ הקיימות מייקר את המחירים לרמות שקשה לעמוד בהן.

ביוזמתו של ר' איתן אחיטוב, יועץ המשכנתאות של אנ"ש, מתארגנת בימים אלו הרשמה לשכונת חב"ד בחריש. הקמת השכונה תיצור, ביחד עם עשרות המשפחות המפוזרות בעמותות האחרות, גרעין גדול של אנ"ש שימנה בע"ה למעלה מ-120 משפחות.

לדברי אחיטוב, "אי הוודאות השורר כעת ביחס לאופייה העתידי של חריש (עיר דתית-חרדית או כללית) יוצר וואקום שעבור אנ"ש הוא הזדמנות. אנ"ש מסתדרים ומתגוררים גם בריכוזים חרדיים וגם בערים לא דתיות כך שאנחנו היחידים שאדישים לשאלת אופיה של העיר. זו העת לנצל את הווקאום ולרכוש דירה חדשה במרכז הארץ במחירים זולים".

הזמנו את ר' איתן אחיטוב לענות על שאלות הגולשים בנוגע לפרויקט. עכשיו, אנו מגישים את התשובות.
הדמיית התוכנית של השכונה שתוגש בשבוע הבא לאישור סופי
הדמיית התוכנית של השכונה שתוגש בשבוע הבא לאישור סופי

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. מה קרה
(2013-06-02 20:01:02)
מה קרה שהיה נראה שזה ירד מהפרק ופתאום שוב מדברים על איכלוס כאילו לא ארע דבר? האם זה סופי?
תשובה:
חריש מעולם לא ירדה מהפרק, ה"רעש" סביבה פחת בעקבות הפסילה של העמותות של פורוש. משמעות הפסילה היא שבמקום אותם אלפי משפחות שנרשמו דרך פורוש זכו בקרקע קבלנים ועמותות שונות ממגזרים שונים. מכיוון שמחצית מהקרקע מוחזקת על ידי קבלנים ואלו "יושבים על הגדר" יש שקט יחסי בשלב זה. יחד עם זאת, העמותות שזכו בקרקעות מתקדמות במרץ לקראת הבניה וחלקן מקוות להתחיל לבנות בפועל בתוך חודשים ספורים. הזכייה של העמותה דרכה נבנה בע"ה את שיכון חב"ד היא סופית!!! מי שיספיק להצטרף לעמותה יהיה בוודאות בעלים של קרקע (בשותפות עם שאר חברי העמותה כמובן) בתוך שבועות ספורים וכאמור בתוך מספר חודשים תתחיל בע"ה הבניה על הקרקע.
2. מה קורה עם חריש
(2013-06-02 20:23:19)
מתי יתחילו לבנות?
1- האם כבר עובדים על התשתיות? אם כן מתי התשתיות יהיו מוכנות הרי זה החלק הקשה והארוך של בניה.
2 - יצא לפני שבוע עוד מכרז על חריש על 319 יח''ד, האם אפשר לעשות עמותת חב''ד להתחרות על ההצעה?

תשובה:
1- כבר עובדים על פריצת הדרכים והתשתיות! התחלת בניית הבתים מוערכת בעוד כארבעה חודשים בקירוב!
2- ראשית אני חייב להבהיר – שיכון חב"ד חריש הוא יוזמה עצמאית ולא יוזמה של אגו"ח או גוף רשמי אחר. לגבי המכרז החוזר על ה319 יח"ד, כמובן שזה אפשרי. השאלה היא אם יהיה מי שירים את הכפפה?
3. לא הבנתי, המכרזים של חריש לא בוטלו?
(2013-06-02 20:25:53)
תשובה:
המכרזים לא בוטלו. מה שבוטל זה הזכיה של עמותות 'ועד הדיור (פורוש). בעקבות ביטול הזכיה של 'ועד הדיור', זכו עמותות אחרות בקרקע, ביניהן העמותה דרכה אנו מתכוונים לבנות בע"ה את שיכון חב"ד.
4. כמה
(2013-06-02 20:26:10)
כמה תעלה דירה 4 חדרים לפני המענק(אם יהיה בכלל)?

תשובה:
בניית שיכון חב"ד חריש מתבצעת באמצעות עמותה (שילת דניאל). בבניה באמצעות עמותה המחיר לחבר עמותה הוא העלות בפועל של הפרויקט לכן כל מחיר שעמותה מפרסמת הוא הערכה. ההערכה יכולה להיות שמרנית יותר או שמרנית פחות. הגישה של משרד עו"ד וינרוט המייצג את העמותה היא לנקוב במחיר שמרני יותר בכדי להקטין את החשש שחברי העמותה יצטרכו להוסיף כסף מעבר למה שתכננו מלכתחילה.
בהתאם לכך, המחיר שהמשרד של וינרוט הרשה לעמותה לפרסם הוא 640,000 ₪ לדירת 4 חדרים לפני המענקים.
נכון לרגע זה (והדברים משתנים בקצב מסחרר) מי שעומד בקריטריונים ויצטרף לעמותה בחודש יוני יוכל לזכות במענקים של 107,000 ₪ (בכפוף להתניות של המענקים השונים).
כלומר בניכוי המענקים גם אם ניקח הערכה שמרנית של עלויות הבניה, המחיר הסופי יהיה 533,000 ₪.
5. רציתי לשאול אם זה נכון שהחזירו את המענקים של חריש?
(2013-06-02 20:27:07)
תשובה:
המענקים עליהם דובר עם פרסום מכרזי חריש היו שניים – מענק פיתוח בסך 47,000 ₪ ומענק אישי בסך 60,000 ₪. מענק הפיתוח מלכתחילה לא בוטל. חשוב לדעת שהוא מותנה בסיום הבניה בפרק זמן מסוים שאנו מעריכים שנעמוד בו אך כמובן איננו יכולים להתחייב לכך.
לגבי המענק האישי, שר האוצר החליט לפני כשלושה שבועות לבטל אותו. ביום ה' שעבר פורסם שלמשך חודש הוא יוחזר אך עם התניות שהפכו את קבלתו ללא מעשית, היום (כ"ה סיון) הודיע מנכ"ל משרד השיכון שההתניות בוטלו כך שמי שיזדרז ויצטרף לעמותה בחודש הקרוב (ועומד בקריטריונים לזכאות יעמוד בהתניות) יזכה גם בו.
משרד עו"ד וינרוט מתחייב שמידה והמענק יבוטל בסופו של דבר, מי שירצה לצאת מהעמותה בעקבות זאת יוכל לעשות זאת ללא קנס!!!
6. תודה רבה על היוזמה. רציתי לשאול כמה כסף צריך לשלם בהצטרפות, האם יש ערבות בנקאית ומי ערב לכסף שלי?
(2013-06-02 20:31:12)
תשובה:

בהצטרפות צריך לשלם 150,000 ₪. כסף זה מיועד לתשלום על הקרקע, הפיתוח ומקדמות לנותני השירותים השונים.
מכיוון שמדובר בבניה באמצעות עמותה ולא ברכישה מקבלן אין צורך בערבות בנקאית. אסביר זאת –
כאשר אדם רוכש דירה מקבלן, כל עוד לא הועברה הדירה על שמו, הוא לא קיבל מהקבלן מאומה בתמורה לתשלומים. כל עוד לא הסתיימה הבניה הקרקע ומה שנבנה עד אותו שלב איננו בבעלותו. לכן בכדי להגן על הרוכשים הקבלן חותם על הסכם ערבות עם בנק, הבנק משעבד את הקרקע ושלד הבנין ונותן לרוכשים את ערבותו על הכספים ששילמו. בבניה באמצעות עמותה, לעומת זאת, אתה הבעלים של הקרקע (מרגע שהעמותה שילמה עליה) ואתה הבעלים של השלד הנכס הוא שלך (בשותפות עם שאר חברי העמותה כמובן) כך שאינך זקוק לביטחונות חיצוניים. הקבלן שמבצע את הבניה נשכר על ידיך (ליתר דיוק על ידי הוועד המנהל של העמותה) והוא מקבל את הכסף רק לאחר שביצע כל שלב בפועל.
המימון לפרויקט מגיע משני מקורות – בשלב ראשון מכסף שמגיע מחברי העמותה. הכסף נשמר בחשבון נאמנות שמנוהל (במקרה שלנו) על ידי משרד עו"ד יעקב וינרוט ומפוקח על ידי משרד רואי חשבון Deloitte (החמישי בגודלו בארץ) ומועבר ליעדו בפיקוחם של שני אלו.
לאחר מכן העמותה מממנת את הבניה באמצעות הלוואה מבנק (מי שמעונין יכול כמובן לממן את בניית החלק שלו מהון עצמי) כאשר שחרור הכסף לקבלן ולנותני השירותים מפוקח גם הוא על ידי הנ"ל.
7. שלום וברכה. אני מתעניינת בשיכון חב"ד בחריש. רציתי לשאול איפה איפשר לקבל יותר פרטים והאם אפשר להצטרף?
(2013-06-02 20:33:19)
תשובה:
פרטים ניתן למצוא באתר של הפרויקט www.chabadharish.org או בטל' 052-7703159.
הרשמה לפרויקט מבצעת במשרדי עו"ד יעקב וינרוט. תיאום פגישה גם כן בטל' הנ"ל.

8. כמה דירות יהיו בע"ה בשיכון? האם זה עמותה/קבלן רק של חב"ד או שזה מעורב כמו בשיכון בלוד ובנחל'ה?
(2013-06-02 20:46:53)
תשובה:
השיכון נבנה כחלק מעמותת שילת דניאל. העמותה יכולה להקצות עבור אנ"ש מספר בניינים בהתאם למספר האנשים שיירשמו. העמותה היא עמותה דתית וחברים בה דתיים מכל הסוגים. בהתאם למספר המשפחות מאנ"ש שיספיקו להרשם יוקצו בניינים נפרדים עבור אנ"ש אך בכפוף כמובן למספר הדירות בכל בנין. כלומר הכוונה היא שבשונה משיכון חב"ד בלוד או בנחל'ה יהיו בניינים רק של חב"ד ככל הניתן.

9. מה הקשר של אגו"ח לפרוייקט
(2013-06-02 21:00:55)
והאם הם לוקחים אחריות למחיר ולכסף המשולם

תשובה:
אין כל קשר בין הפרויקט לאגו"ח. בהתאם להצעתו של ר איתן אחיטוב יועץ המשכנתאות של אנ"ש שיזם את הפרויקט נערכה פגישה בין ראש המועצה של חריש לבין נציג אגו"ח בענין הקמת מוסדות חב"ד בחריש זה הקשר היחיד.
10. 1 האם יש ערבות חוק המכר/בנקאית על הכסף? וואם כן האם זה מהשקל הראשון?2)מתי הדירות יהיהו מוכנות?
(2013-06-02 21:04:05)
תשובה:
כפי שהסברתי בתשובה לשאלה 6, בעמותה אין צורך בערבות שכן הקרקע ושלד הבנין שייכים לחברי העמותה ולא לקבלן.
הדירות אמורות להיות מוכנות בע"ה בתוך שנתיים-שנתיים וחצי.

11. מי ערב לכסף שלנו. מי col
(2013-06-02 22:32:45)
גם על אחיסמך פרסמתם אם דרורי ומספיק מאנש הסתבחו. חבל מאוד שלא בודקים

תשובה:
ראה לעיל תשובה 6. כאמור אנשי המקצוע המלווים את הפרויקט הם מבעלי המוניטין הטובים ביותר בארץ – משרד עו"ד יעקב וינרוט ומשרד רו"ח Deloitte בריטמן אלמגור זהר. לא חושב שיש בדיקה שתוביל לבחירת אנשי מקצוע טובים מאלו.
12. מחירים?
(2013-06-02 23:54:19)
מה הצעות מחיר לדירות גן + 5 חדרים?

תשובה:
ראה לעיל תשובה 4 הסבר כללי על המחירים.
עלות דירת 5 חדרים מוערכת ב710,000 ₪. התוספת לגן מוערכת בין 100,000 ל150,000 ₪.
13. מאיפה הבטחון שיהיו שם מוסדות חינוך חבד???
(2013-06-03 02:27:31)
תשובה:
אין ביטחון שיהיו בחריש מוסדות חינוך (לגבי גנים לא צפויה להיות בעיה) חב"ד אולם ככל שמספר משפחות אנ"ש בעיר ירבו, כך תגדל הזכאות שלנו לקבלת מוסדות.
חשוב לדעת שבאופן בסיסי בחריש יהיה קל יותר מבכל מקום אחר לקבל הקצאה של מגרש שכן העיר תוכננה כך ש70% משטחה הם שטחי ציבור (לעומת 40% בערים אחרות!!!).
אם נפנים את התוכניות של העיר ונעקוב אחרי קצב ההתקדמות נבין שבתוך שנים לא רבות חריש תהיה גדולה יותר מכל הערים החרדיות החדשות (אלעד, ביתר וכו').
כבר בחודשים הקרובים צפויים לצאת מכרזים ליותר מ3,000 דירות נוספות (כך שביחד עם אלו שכבר פורסמו מדובר בקרוב ל10,000 יח"ד).
בעתיד תמנה העיר כ22,000 משפחות - כ130,000 יהודים כ"י. בעיר בסדר גודל כזה יש צורך באלפי עובדי הוראה, באלפי מוכרים (מכולות, חנויות בגדים, ספרים וכו'), באלפי נותני שירותים (עובדי עיריה, בנקאים, עורכי דין, וכו') וכו'. ברגע שהעיר תאוכלס, יווצרו בה אלפי משרות. מטבע הדברים יהיו גם מאנ"ש שימצאו את פרנסתם בעיר ויעברו לגור בה כך שהקהילה שכבר בשלב הראשון צפויה למנות מעל 100 משפחות תגיע לגודל שיאפשר פתיחת מוסדות. ככל שאנ"ש יקדימו להגיע לעיר, נגיע ל"מאסה הקריטית" מוקדם יותר.

14. לא הבנתי איך כמה עשרות דירות פותרות את בעיית הדיור בחב"ד
(2013-06-03 03:10:09)
תשובה:
הפרויקט איננו מתיימר לפתור את מצוקת הדיור החב"דית, גדול עלינו!!!
יחד עם זאת, המטרה שלנו היא ליצור קהילה חב"דית גדולה ככל האפשר ומוקדם ככל האפשר כדי שיותר ויותר משפחות מאנ"ש יוכלו לרכוש דירה בעיר לפני שהמחירים בה יהיו כמו המחירים בריכוזים החרדיים בכלל והחב"דיים בפרט.
אנחנו נותנים פיתרון ישיר רק לעשרות משפחות אך ביחד עם העמותות האחרות ניצור גרעין של למעלה מ120 משפחות. כשאלו היו נתוני הפתיחה למכרז הקרוב (מעל 3,000 יחידות דיור) מי מאנ"ש שלא יספיק להצטרף אלינו ידע שהוא לא יהיו לבדו בעיר כך אנו מקווים שלמכרז הבא יגשו מאות משפחות מאנ"ש.
15. שכנע אותי לגור במקום. שאלות:
(2013-06-03 12:55:32)
1. כמה לדעתך יעלו דירות 3/4/5 חדרים גן, גג? (הערכה)
2. האם ערך הנכסים יעלה בטוח הזמן הקרוב? (או אולי בגלל שאמורים לצאת מכרזים נוספים המחיר ידשדש)
3. האם כבר הפסדנו את "מענק הפריפריה" של 60,000 ש"ח ונשאר רק מענק הזריזות לקבלן ?
4. האם חובה לגור במקום שנים ספורות על מנת לזכות בהטבות ?
5. האם יש אפשרות לדירות שונות? (לדוגמא: (דו משפחתי וכד' ומה מחירן)

תשובה:
1. המספרים המוצגים להלן הם ההערכה שלנו (ראה תשובה 4 לעיל) –
• דירת 3 חדרים – 570,000 ₪.
• דירת 4 חדרים – 640,000 ₪.
• דירת 5 חדרים – 710,000 ₪.
• דירת גן/גג – תוספת של 100,000-150,000 ₪.
2. אף אחד לא יכול לדעת מה יהיו המחירים עם תחילת האיכלוס אך כולנו מכירים את המחסור הקיים היום בדירות למגורים בריכוזים החרדיים ואם ניקח בחשבון שעד האיכלוס צפויות כ15,000 חתונות במגזר החרדי (ולא צפוי שום פרויקט בניה בסדר גודל של חריש בטווח הנראה לעין) הניחוש שלנו יהיה יותר מושכל.
3. נכון להיום (כ"ה סיון) מי שיצטרף בחודש הקרוב (בלבד!) והוא זכאי משרד השיכון, יוכל לקבל גם את המענק האישי בסך 60,000 ₪ וגם את מענק הפיתוח בסך 47,000 (כמובן בכפוף התניות שלהם).
4. מענק הפיתוח איננו מותנה במגורים במקום המענק האישי (60,000 ₪) מותנה במגורים בדירה בשנתיים הראשונות.
5. נכון לעכשיו (וכן במכרז הקרוב) כל הבניה היא בניה רוויה. בעתיד הרחוק יותר צפוי שיהיה מכרז גם על צמודי קרקע.
16. אני מציע לאגו"ח לבנות גם בבית שמש. זאת עיר עם פוטנציאל אדיר לחסידי חב"ד
(2013-06-03 12:59:01)
תשובה:
הבהרה – הפרויקט איננו קשור בשום צורה לאגו"ח כך שאינני הכתובת.
17. כמה הון עצמי צריך להביא מיידית בעת ההרשמה או בחודשים הקרובים?
(2013-06-03 13:45:47)
תשובה:
במועד ההצטרפות יש לשלם 150,000 ₪ עד קבלת היתרי הבניה (בעוד מספר חודשים) יש להשלים ל30% מעלות הדירה. לאחר מכן מימון הבניה יוכל לבוא ממשכנתא.

18. לגבי מענקי משרד השיכון. נאמר שציך שיהיה היתרי בניה בשביל לקבל את המענק. אתם חושבים שבחודש הקרוב תקבלו את האישורים?
(2013-06-04 00:47:44)
19. לגבי מענקי משרד השיכון. נאמר שציך שיהיה היתרי בניה בשביל לקבל את המענק. אתם חושבים שבחודש הקרוב תקבלו את האישורים?
(2013-06-04 00:47:57)
20. שמעתי .אולי ניפחו מדי .אבל דיברו שבאיזור הוא אחד המזוהמים בארץ עם תחלואה גבוהה בסרטן .עקב מפחמות שפועלות שם.האם אתה יודע מה אמיתות השמועה? הולכים לטפל בזה?
(2013-06-04 06:29:37)
21. בתשובה 10 נכתב שהדירות אהיו מוכנות בעוד שנתיים שנתיים וחצי רציתי לשאול האם זה בהתחייבות ומה יקרה אם יהיה איחור?
(2013-06-04 13:41:31)
22. אנחנו זוג צעיר ויש לנו יכולת לגייס 30%, רציתי לשאול כמה יהיה החזר המשכנתא שלנו?
(2013-06-04 14:08:47)
תודה רבה
23. מענק
(2013-06-04 17:31:15)
בקמה תשובות פה כתוב:" נכון להיום (כ"ה סיון) מי שיצטרף בחודש הקרוב (בלבד!) והוא זכאי משרד השיכון, יוכל לקבל גם את המענק האישי בסך 60,000 ₪". אבל בכל האתרים כתוב שכדי לקבל את המענק צריכים לקבל עד לתאריך 1.06.2013 התר בניה וזה לוקח הרבה יותר זמן(עד שנה). האם אפשר להבהיר את נושא.
24. אם כבר נרשמתי לחריש דרך מנהל מגורי ישראל עמותת חריש המאוחדת??(אני חבדניק)
(2013-06-05 13:13:26)
25. אם נרשמתי דרך עמותה אחרת?
(2013-06-05 13:14:01)
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן