קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|ראש-השנה לשליחוֹת ● מתכון מסביב לעולם במתכונת מיוחדת
(יום חמישי, כ' שבט תשע''ג)
ככותבת מדור השליחות הפופולרי 'מתכון מסביב לעולם', אני חשה זכות גדולה לשוחח מידי שבוע עם שגרירות המעצמה של הרבי, במקומות שונים על הגלובוס, או אם תרצו בישובים שכוחים, ערים בורגניות ושכונות נשכחות בארץ ● שלומית מספרת על כתיבת המדור השבועי ומשתפת בזכרונות מכינוס השלוחות, בו זכתה להשתתף, לפני כשנתיים ● ויש כמובן מתכון: כדורי טונה פריכים מתכון מסביב לעולם

כינוס השלוחות העולמי תשע"ג: כל הדיווחים בקליק אחד

מאת שלומית, COL

ככותבת מדור השליחות הפופולרי 'מתכון מסביב לעולם', מזה כשלוש שנים, אני חשה זכות גדולה לשוחח מידי שבוע עם שגרירות המעצמה של הרבי, במקומות שונים על הגלובוס, או אם תרצו בישובים שכוחים, ערים בורגניות ושכונות נשכחות בארץ.

התוודעתי לסיפורים, לאנשים ולניואנסים שאת חלקם אף לא העליתי על הכתב. אינני באה כאן, לתת ציון כזה או אחר, ובטח שלא להתפייט על עבודתן הרבה, כי את זה עושים גדולים וטובים ממני, בתוספת הקשרים מפרשת השבוע והשתעשעויות גימטריות משוננות.

לפני שנתיים בדיוק, נסעתי גם אני לכנס השלוחות הארצי-עולמי בניו-יורק. מטעם אתר COL, קיבלתי כרטיס כניסה וישבתי ביציע הפנימי העליון, לצד צוות ההגברה-ההפקה, הנואמים וכמובן העיתונאים ואנשי התקשורת השונים.

הקשבתי לתרגום הסימולטני באוזניה, רשמתי ראשי פרקים וניהלתי שיחות קצרות עם שכניי ושכנותיי לשולחן, עם המפיק רונן פלד, יהודי יקר ואיך לא, עם הרב משה קוטלרסקי יו"ר ה'מרכז-לענייני-חינוך' ששיגר ברכה לשליחות היושבות בציון.

היום, כשנצרכתי לכתוב על היום המיוחד הזה, כ"ב שבט, ועל ההקשר הנשי- שליחותי שנעשה המושג ההגדרתי שלו, נזכרתי באותם רשמים אישיים שכתבתי במטוס, בדרכי חזרה ארצה. אולי טוב יותר מכל הענקת גביעף או ניסיון ליצירת מדליה, אגיש לכם פיסה כתובה זו מרחשי ליבי.

ל' שבט תשע''א, 04.02.11

אוקיי,
חזרתי לארץ אמנם נסעתי רק לשבועיים, אך הם בהחלט הותירו בי את רישומיהם אשר צפים ועולים בי עם שובי לישן והמוכר. כעת הם מקבלים רזולוציות חדשות ומתגוונים באינספור תובנות.

כחסידת חב"ד שנולדה לתוך הקלחת וגדלה על ברכי התכנים, האמרות, התאריכים וכמובן כנר לרגלי הרבי והרבנית, יודעת אני לדקלם ואפילו בנימה אישית, את כל שנאמר, נלמד וזוקק לאוזניי משחר חלדי ומעת הולכי לגן בכוחות עצמי... אך באמת חוויה מוחשית והתעוררות שמפרה את עצמה – לזה זוכה חסיד מבית לעיתים נדירות, אלא אם כן הוא חווה אתחול מחדש...(!)

במה דברים אמורים: כב' שבט יום ההסתלקות של עטרת ראשינו, אם הנשים ודוגמת הבנות.

הרבנית חיה מושקא, שבהסתלקותה פתחה בעבורנו צוהר ליום בו כולנו מתאחדות סביב מהות האישה החב"דית ודרכי פעולתה.

אלפי נשים, נערות ובנות מכל נקודה על הגלובוס המוכר כיום (כמעט, הגזמתי קצת), ארזו מזוודות והגיעו למרכז המניע והמפעיל של מפעל השליחות המשמן עצמו לדעת ומפיח חיים חדשים ומפוקחים במקומות של בערות ושממה יהודית.

כאחת מיני רבות הגעתי גם אני מאיישת תפקיד של כזו הצופה על חיילי הקרב, אלו המלחכים עצמם בעשב ולעיתים אף הולכים על גחונם – תפקיד הדומה לצלם צבאי המתעד פעולות קרב ומתדבק למערכות מודיעיניות כשהוא דולה את פסיפס תמונותיו.

הייתי שם בסדנאות הרבות, בתפילות הצפופות, בשיעורים ואפילו בהפסקות הביניים,
ראיתי אותן את הנשים המטופחות, המטופלות בילדים וחלקם אף בנכדים ונינים, נראות שלוות ורגילות כאלו העומדות בלובי של מלון המארח סוף שבוע מהנה ומשיב נפש בצוהרו של יום.

אין זאת כי אם תעתוע ראיה חזיון בדים - נשים אלו הינם כאלו המגיעות מהשטח, נשים שבשביל לראות חברות, או בדל של דמויות הדומות להן נזקקות למראה. כאלו החובשות ביום אחד כובעי מקצועות מדופלמים, כפפות אימהיות ומשקפי זכוכית- המגדלת קוריוזים, ובאופן בלתי אמצעי הן מנפיקות מהם מעשים ואווירה חיובית.

נשים העומדות מאחרי שליח, חייל קרבי, מנוע פעיל המשנע ביום יותר ממשקל גופו, ומכיל יותר מהמקום המהוקצע לו מבראשיתו...

כאלו השומרים על חיוניות ורוח קלילה מבלי להזדקק לסדנאות או קבוצות תמיכה, שלוחים המסורים למטרת המשלח.

בבאנקעט דיברו הרבה, מרצים, שליחות, תורמות ומקורבות בעלות מסע מפותל.
אך בנימה אישית ובהחלט לא סיקורית רק אומר: הייתה זו עצמה נשית חסרת תקדים, ולא בכדי להביא לאיזו אחוות "ברוכים הבאים למועדון", או לצ'פר על עשייה מרובה...

היה זה מפגן בו יושבות זו לצד זו, נשים הגרות ביבשות ומדינות שונות ומאחדות ביניהם שפות ורשמים משותפים. מקשיבות יחדיו לכאלו בעלות רקע וסדר יום זהה, שומעות שוב ושוב את המוטו של שליחותם ובאות יחדיו להנציח כמידי שנה את פעילותן.

יושבי האומות המאוחדות, אנשי שגרירויות, שליחי רוח וקציני הגות, יכולים רק לשבת פעורי פה נוכח השותפות והאחדות האדירה שרק משביחה את עצמה. נקייה מאינטרסים, מעשיית חשבון למלעיגים, ומעל הכל חדורה במטרתה ללא צורך בעזרתם של כותבי נאומים ומחיאות אמפיריות.

אחתום בסיפור שסיפרה הגב' גולדי פלוטקין, דוברת המשא המרכזי ושליחה מזה 25 שנה בבמרקהאם אונטריו קנדה. אותה שליחה רבת פעלים, הינה בת למשפחה בעלת 4 דורות בשליחות, כאשר בראש השושלת יושבת סבתהּ, על שמה היא קרויה.

אם השושלת הזו, בהיותה בחורה צעירה ומאורסת נסעה לבדה מרחק עצום עד לסיביר הקפואה לשם חתונתה עם "הבאשערט" המיועד, שהיה אסיר הממשלה הסובייטית עקב עיסוק בהפצת יהדות.

"סבתי", המשיכה השליחה המרוגשת בנאומהּ מול אלפי השליחות, "הייתה גאה לעמוד כאן לצידי ולראות אלפי נשים שהיו ועושות כמותה, נשים החיות בשנת 2011 במסירות נפש..."

אף פעם לא הבנתי את הכותבים האלה שמעידים על אווירה-מחשמלת-שניתן-לחתוך-בסכין, האמת... שכעת הייתה זו ההגדרה המדויקת של ההשפעה שעשו דבריה על הקהל, אני לפחות, הייתי אחוזת צמרמורת של התרגשות כנה. את דבריה חתמה השליחה-נכדה בנחרצוּת נרגשת: "רבי, אתה יכול לסמוך עלינו"...

● ● ●

וכמובן המתכון השבועי, הפעם מתוצרת עצמית (כולן בכינוס).

המתכון: כדורי טונה פריכים!

החומרים:

2 קופסאות טונה בשמן

1 בצל קצוץ

4 ביצים

4\3 כוס פירורי לחם

4\1 כפית מלח

4\1 כפית פלפל שחור

2 שיני שום כתושות

שמן לטיגון

אופן ההכנה:

לערבב את כל החומרים יחד, לכדרר לכדורי בגודל הרצוי ולטגן בשמן עמוק עד להזהבה מכל הצדדים.

הצעת הגשה:

הכדורים בתוספת מטבל או רוטב לפי הטעם לטבילת הכדורים.רוטב סויה לדוגמא.הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
הערות למערכת
הוספת הערה למערכת
כותרת:

הערה למערכת:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן