קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|עו"ד ישראל תעיזי השיב לשאלות גולשי COL ● מיוחד
(יום שלישי, כ' אייר תשע''ג)

במדור המומחים של COL אירחנו בשבוע שעבר את עו"ד ישראל תעיזי. הוא ענה לשאלות הגולשים בענייני זכויותכם על-פי חוק לימי חופשה שנתית, כיצד ניתן לנצלה בדרך המיטבית, האם אתם זכאים לדמי הבראה מהמעביד ומהו התשלום הקבוע בחוק כדמי הבראה ● וגם: על הטרדה טלפונית, החוק לגביי קבלת קביעות, חופשת לידה, זכויות דמי לידה, חוק הפנסיה, שכר מרצים, פיצויי פיטורין, ועוד עו"ד ישראל תעיזי

ימי החופש כבר באופק וכולנו רוצים להוציא את בני הבית ולבלות לפחות כמה ימים בחיק המשפחה. אלא, שלעיתים המעביד אינו מסכים "לשחרר" אותנו מהעבודה ו"חסרון כיס" מונע מאיתנו לצאת לנופש.

בשבוע שעבר, עו"ד ישראל תעיזי, התארח במדור המומחים של COL. הוא ענה לשאלות הגולשים בענייני זכויותכם על-פי חוק לימי חופשה שנתית, כיצד ניתן לנצלה בדרך המיטבית, האם אתם זכאים לדמי הבראה מהמעביד ומהו התשלום הקבוע בחוק כדמי הבראה.

עכשיו, אתם מוזמנים לראות את התשובות במלואם.

עו"ד ישראל תעיזי
עו"ד ישראל תעיזי

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


1. יישר כח לאתר הנפלא על המדור הנהדר!!!
(2013-04-09 17:50:45)
2. שלום
(2013-04-09 17:51:51)
המספר שקיבלתי מבזק עבור קוהטלפון בביתי היה בשימוש בעבר ואני לא מפסיק לקבל שיחות שמיועדות עבור המשתמש הקודם. האם אני יכול לתבוע את בזק?

תשובה:
השאלה אינה רלוונטית למדור, בכל אופן אענה בקצרה: ברמה העקרונית כל הטרדה או עוולה שנגרמת עקב רשלנות של אדם או גוף מסחרי הינה עילה לתביעה משפטית ובמקרים מסוימים אף לפיצוי כספי. יחד עם זאת, במקרה כהנ"ל הסיכוי שתביעתך תידון ברצינות ו/או תזכרה אותך בפיצוי היא רק אם תוכיח שנקטת בכל האמצעים האחרים (כגון:פנייה מסודרת לבזק,מכתב התראה וכד') לפני שנקטת בהליך המשפטי.
3. מה החוק לגבי קבלת קביעות
(2013-04-09 18:27:48)
אני עובדת קרוב לשנתיים וטרם קיבלתי קביעות
האם זה אמור להינתן לי בכל מיקרה? או שאם יש נגדי טענות ו׳הזדמנויות׳
אז יכולים לא לתת לי קביעות ולהחזיק אותי ככה זמנית עד מתי שהם רוצים?...
וכן- האם מוגבלות של ילדים שלי מזכה אותי בזכויות מיוחדות
או בעזרה כלשהי בהתמודדות עם מקום העבודה שמערים קשיים עלי בשל כך?

תשובה: נקדים שאין בחוק מושג של "קביעות". החוק לא מחייב אף מעסיק או גוף לתת קביעות לעובדיו.יחד עם זאת בגופים שונים במשק נחתמו הסכמים מיטיבים (קיבוציים וכד') בין ארגוני העובדים לבין המעסיקים. לפיכך במקרה שלך כדאי שתפני לוועד העובדים ו/או להסתדרות העובדים על מנת לברר אם במקום עבודתך חתם המעסיק על תנאים העסקה משופרים כנ"ל.
א. מוגבלות של הילדים לא אמורה להגן על מעמדך בעבודה באופן אבסולוטי או לתת לך חסינות מפיטורין, יחד עם זאת מצבם הרפואי של ילדיך במקרים מסוימים ייתן לך את הזכות להעדר מהעבודה ו/או הקלות נוספות בשעות העבודה. במקרה כמו שלך אם המעסיק אינו מתחשב די הצורך מצבך, כדאי ליידע את וועד העובדים במצבך המשפחתי ולבקש מהם תמיכה מול המעסיק.
4. שאלה לעו״ד
(2013-04-09 18:57:17)
שלום, רציתי לשאול: אני מורה בחופשת לידה וצריכה לחזור לעבודה כחודש לפני סוף שנת הלימודים, האם אוכל לקחת חופשה ללא תשלום לחודש זה ולאחמ״כ לקבל משכורת על החופש הגדול? אציין שזו השנה הראשונה שאני מלמדת בביה״ס הזה בו אני עובדת. תודה רבה מראש

תשובה: גם אם תאריכי את חופשת הלידה ולא תשובי לעבודה טרם החופשה תהיי זכאית לתשלום בעד חודשי החופשה השנתית.
5. חופשת חג
(2013-04-09 19:34:48)
ב"ה
האם עובד שמקום העבודה סגור בחול המועד מגיע לו שכר על הימים האלה?

תשובה: המעביד זכאי לסגור את עסקו בימי חול המועד ולהוציא את כל העובדים לחופשה מרוכזת בימים אלו על חשבון ימי החופשה השנתית של העובדים. אם ניצלת זה מכבר את ימי החופשה השנתית הנך זכאי לתשלום בתמורה לימים אלו.
6. שאלה של עובד מדינה
(2013-04-09 19:50:22)
אני עובד באחד ממשרדי הממשלה. הנהלת המשרד קבעה לי שכר לפי דרגת השכלתי. אני כבר עובד 12 שנה באותו משרד. לאחרונה נערה ביקורת ע"י הממונה על השכר במשרד האוצר והם קבעו ששכרי גבוה מהמגיע עפ"י דרגתי, ולכן הם דורשים ממני להחזיר את עודף השכר שקבלתי רטרואקטיבית מתחת עבודתי, שזה סכום עצום. אני טענתי שאת השכר קבעה הנהלת המשרד ורק בשכר כזה הסכמתי לעבוד, והאחריות היא על הנהלת המשרד.

מה דעתך בנידון?

תשובה: שאלה מורכבת שהתשובה עליה לא יכולה להינתן על רגל אחת ומבלי לראות את הנתונים הרלוונטיים, בכ"א אשתדל לענות בקצרה : הדעות בפסיקה חלוקות לגבי היכולת של מעביד לדרוש מעובדו רטרואקטיבית תוספות שכר שקיבל שלא כדין והפסיקה שונה ממקרה למקרה. ע"פ רוב במקרה שהטעות נגרמה שלא בעקבות הטעיה של העובד מירב הסיכויים שהדרישה של המעביד לקבל את כספו רטרואקטיבית תידחה על הסף, ואולם במקרים בהם תוספת השכר התקבלה בעקבות הטעיה ו/או מצג שווא שהוצג על ידי העובד סביר יותר שדרישה כזאת תתקבל ותאושר על ידי בית המשפט.

7. שלום הבנתי שלאחר לידה האשה יכולה להתפטר ע"מ לטפל בילד והמעסיק חייב לשלם פיטורים מלאים
(2013-04-09 20:05:33)
תשובה: אכן כך, אשה שמבקשת להתפטר בתוך 9 חודשים מיום הלידה על מנת לטפל בילד תהיה זכאית לקבל את כל תשלום פיצויי הפיטורין.
8. טיפולי פוריות ופיטורין
(2013-04-09 21:16:04)
שלום רב,

אני מועסקת זה כשנה חמישית בחברה גדולה ומוכרת בתחום הסלולר, עקב קיצוצים משמעותיים לפני כשבועיים הודיעו לנו על סגירת המחלקה ומיזוג והעברה של חלק מהעובדים למחלקה מגבילה במרכז אחר של החברה. בתחילת השבוע קיבלנו כל העובדים במחלקה מכתב זימון לשימוע שלפני פיטורין. בנקודה זו אני רוצה לציין כי בשנה האחרונה אני עוברת טיפולי פוריות במטרה להרות, אבל מעולם לא הודעתי על כך לממונים עלי בחברה. שאלותיי הם : 1. האם מותר להם בכלל לפטר עובדת במצבי? 2
. האם זה שלא הודעתי להם עלול לפגוע בי ובסיכויי להשאר בעבודה
3. מתי ולמי אני צריכה להודיע על מצבי הרפואי.

תודה מראש על המענה: א'

תשובה: אסור למעסיק לפטר עובדת הנמצאת בטיפולי פוריות ללא היתר מפורש ממשרד התמ"ת.
א. אי הודעתך למעסיק על כך כי הנך בטיפולי פוריות עלולה להרע את מצבך כשהנושא יגיע לדיון במשרד התמ"ת שהרי במקרה שהמעסיק לא ידע על מצבך בטרם הפיטורין יהיה קשה להוכיח קשר אמיתי בין הפיטורין לבין מצבך הרפואי. יחד עם זאת הממונה במשרד התמ"ת לא נוהג לעשות "חיים קלים" למעסיקים ונוטה לאסור על המעסיק לפטר נשים במצבך גם אם לא נמצא קשר ישיר בין הטיפולים לפיטורין.
ב. כדאי שתודיעי למעסיק ותציגי לו אישור באופן מיידי כי הינך בטיפולי פוריות כך שיידע שאסור לו לפטרך ללא אישור כנ"ל.

9. האם הגשת דו"ח שעות עבודה באיחור יכול לגרום להפסד השכר?
(2013-04-09 22:53:48)
אני עובדת בהוראה תחת עמותה ומקבלת לפי שעת עבודה. מידי חודש עליי להגיש דיווח שעות עד 30 לחודש. על הדו"ח צריך חתימת מנהלת בית הספר. מאחר והיתה חופשת פסח ופגשתי רק אתמול את המנהלת, שלחתי את הדו"ח אתמול בידיעה שאקבל שכר רק בחודש הבא.. העמותה החזירה את הדו"ח והודיעה שאיחרתי את

המועד ואין להם אפשרות לשלם בחודש הבא.
ייתכן? מה עליי לעשות?
תודה מראש

תשובה: לא ולא. זכותך לקבל שכר בתמורה לעבודתך הינה זכות בסיסית ומהותית. איחור בהגשת דו"ח שעות יכול רק לעכב את תשלום השכר במספר ימים. באם יש צורך פני לעו"ד על מנת למצות את זכויותיך.
10. זכויות דמי לידה
(2013-04-09 23:22:32)
ב"ה

אני עובדת במוסדות חינוך בחב"ד שיוצאים לחופשת קיץ בתחילת תמוז. בשני המקומות אני לא עתידה לקבל משכורת על תמוז ואב. אני אמורה ללדת באלול. האם דמי הלידה שלי יחושבו על סמך שלושת החודשים האחרונים, כלומר על פי משכורת רק של חודש אחד? מה עלי לעשות על מנת לקבל דמי לידה מלאים?

תשובה: עד חודשיים חופשה ללא תשלום – לא יפגעו בדמי הלידה ולא ילקחו בחשבון בחישוב דמי הלידה.
11. חוק הפנסיה
(2013-04-09 23:30:34)
אם המעסיק לא מוכן להפריש לפנסיה מה עלי לעשות?
האם כדאי שרק אני אפריש?

תשובה: החוק כיום מחייב את המעסיק להפריש אחוזים מסוימים משכרך לטובת הפנסיה. חובה זו מוטלת על המעסיק לאחר 6 חודשי עבודה.
12. שאלה
(2013-04-10 00:17:19)
כמה ימי עבודה חופשה שנתיים המעביד חייב לתת לי אם אני עובד חמישה ימים בשבוע, כל יום 8 שעות?

תשובה: באם הנך עובד לפחות שנה אחת ועד השנה הרביעית הנך זכאי ל-10 ימי חופשה. מהשנה הרביעית ואילך ימי החופשה עולים בהדרגה עם הוותק.

13. מעוניין לדעת אני צריכה לקבל סכום כסף על הרצאות כתשלום ח"פ על המוגדר כשכר מרצים האם שכר זה יחושב לי ע"י הביטוח"ל לדמי לידה
(2013-04-10 01:04:34)
תשובה: יש פה עניין חשבונאי ולא משפטי, כדאי לפנות ישירות לביטוח לאומי ולבדוק את העניין.
14. פיצויי פיטורין
(2013-04-10 01:42:57)
רוצה לברר אם יש אפשרות לקבל פיצוים מעבודה למטרה חתונה של ילד בלי להתפטר מהעבודה

תשובה:חתונה של ילדת לא מוכרת בחוק כעילה או כאירוע המזכה בפיצויי פיטורין.
15. תשלום עבור ימי מחלה
(2013-04-10 03:06:21)
כיצד מחושב השכר עבור ימי מחלה? האם מקבלים 100%מהשכר כבר מהיום הראשון? או שיש חישוב אחר? השאלה מתייחסת לשוק הפרטי, שכירה בחצי משרה. תודה מראש!

תשובה: היום הראשון למחלה הנו ללא תשלום; שני ושלישי – 50%; רביעי ואילך – 100%.

16. אם לא קיבלתי דמי פיצויים - אוכל לתבוע?
(2013-04-10 03:25:27)
בוודאי. באם ע"פ החוק אתה זכאי לקבל פיצויי פיטורין אתה רשאי לתבוע את מעסיקך בבית הדין לעבודה. בכל מקרה הייתי ממליץ לפנות אליו במכתב דרישה מסודר (עדיף של עו"ד) בטרם הגשת תביעה, ברוב המקרים העניין ייפתר בשלב הזה.
17. חוני. פיטורין
(2013-04-10 03:26:37)
שלום. אם אני רוצה להתפטר. מה ואך אני עושה את זה, כשאני רוצה לקבל פיצוים ולצאת לאבטלה? תודה

תשובה: א. ברמה העקרונית אם אתה מתפטר ביוזמתך אתה לא זכאי לפיצויי פיטורין, יחד עם זאת החוק מכיר במספר מקרים, כגון: עזיבה עקב הרעת תנאים, מעבר לעיירת פיתוח, מצב רפואי לקוי וכו' שבהם התפטרות ביוזמת העובד תזכה אותו בפיצויים.
ב. גם אם לא עזבת את עבודתך עקב אחת הסיבות שמנויות בחוק כדאי לבדוק אם חל עליך ו/או בהסכם העבודה שלך הוחל סעיף 14 לחוק הפיצויים. סעיף 14 בעצם קובע כי גם במקרה של התפטרות מרצון הכספים שהופרשו לקופת הפיצויים יועברו לעובד.

18. פיטורין של אישה אחרי לידה
(2013-04-10 03:32:11)
אישתי אחרי לידה והמעסיק רמז לה שכנראה אחרי הלידה היא לא תמשיך לעבוד אצלו. האם זה חוקי?
תודה

תשובה: אסור למעביד לפטר עובדת לאחר לידה או לא להסכים לקבלה חזרה לאחר חופשת הלידה. רק לאחר 60 יום מיום ששבה העובדת מחופשת הלידה רשאי המעסיק לפטרה. במקרה שהמעביד נוהג בניגוד לחוק ומסרב להחזירה לעבודה ניתן לפנות לתמ"ת וכן להגיש בקשה לצו מניעה בבי"ד לעבודה.
19. דמי הבראה
(2013-04-10 03:35:17)
האם כל עובד זכאי לקבל דמי הבראה וכמה? אני מעולם לא קיבלתי דמי הבראה אולי אני מקבל במקום זה ימי חופשה? שאלה נוספת האם ניתן להמיר ימי חופשה שלא נוצלו בכסף?

תשובה:
א. הזכאות לתשלום דמי הבראה מותנית בכך שהשלמת לפחות שנה שלמה במקום עבודתך. מספר ימי ההבראה להם אתה זכאי נקבעים על-פי הוותק במקום העבודה והמגזר בו אתה מועסק (ציבורי או פרטי) .
ב. תשלום דמי ההבראה נכון לשנת 2012 עומד על 371 ₪ ליום. הזכאות לימים עולה עם הוותק במקום העבודה ובשנה הראשונה עובד במגזר הפרטי זכאי לתשלום בעד 5 ימי הבראה ובמגזר הפרטי 7 ימי הבראה. יכול מאד להיות שהמעביד מחלק לך את תשלום דמי ההבראה במשך כל השנה כרכיב נוסף לשכר החודשי. כדאי לבדוק זאת בתלוש המשכורת.
ג. לא ניתן להמיר חופשה בכסף; למעט עזיבה באמצע שנה ללא אפשרות טכנית לצאת לחופש (פדיון ימי חופשה)
20. פיצויי פיטורים במקרה של עזיבה מרצון
(2013-04-10 04:13:03)
ראשית רציתי להודות למערכת col על העלאת המדור.
השאלה שלי היא כזאת: אני עובד כשלוש שנים במקום עבודה מסויים ואני כרגע בוחן את האפשרות לעזוב את העבודה לטובת עבודה אחרת. האם במקרה כזה שאני עוזב את העבודה יש לי סיבה או אפשרות לקבל את הפיצויים או חלקם מהמעביד? אגב, לפי מיטב ידיעתי (וגם לפי מה שמצויין בתלוש) המעביד מפריש לי כבר מתחילת העבודה כסף לקופת פיצויים. האם יש לי אפשרות לדרוש את הכספים הנ"ל או שבמקרה של התפטרות הכספים חוזרים למעביד?

תודה מראש, צבי

תשובה: ראה לעיל תשובה לשאלה 17.
__________________________

21. מורה ממלאת מום
(2013-04-10 04:29:55)
שמתחילה את עבודתה לקראת סוף שנה, האם זכאית לבל את התשלום עבור חודשי היץ?

תשובה: לבדוק בהסתדרות המורים ו/או בהסכמים הקיבוציים
22. פיצויים:
(2013-04-10 05:34:40)
ש: האם חלה חובה על המעסיק לשלם פיצויי פיטורים לאחר חופשת לידה? לטובת גידול הילד?. ח. מהשיכונים

תשובה: ראי לעיל תשובה לשאלה 7.
23. תוספת 2011
(2013-04-10 11:10:18)
האם המוסד בו אני עובדת חייב לשלם תספת זו? האם בינתיים התעדכנו תוספת 2013/ 2014?

תשובה: ראי לעיל תשובה 21.
24. חופשת לידה
(2013-04-10 13:22:09)
שלום
אני מורה במשרד החינוך וצריכה ללדת מיד בסיום הלימודים. האם אתה יודע כמה ימי מחלה או ימים נוספים מגיעים לי במהלך השנה הנוכחית ע"מ שאוכל לצבור אותם ולצאת כמה ימים קודם סיום השנה? מה לגבי חזרה במידה שאני רוצה להאריך את החופשת לידה בכמה ימים, זה יכול להיות ע"ח ימי מחלה? או זכיות אחרות? מה עוד חשוב לי לדעת? תודה רבה

תשובה: א. ראשית באמת שאין לי מושג כמה ימי מחלה צבורים לזכותך, את זה תצטרכי לבדוק בתלוש המשכורת שלך.
ב. אפשרי להאריך את חופשת הלידה ולהשתמש בימי המחלה הצבורים, אבל כמובן שתצטרכי אישור מרופא על ימים אלו שאכן את במצב רפואי המונע ממך לשוב לעבודה.
25. פיצויי פיטורין
(2013-04-10 13:27:37)
שלום רב,

האם ניתן להשיג פיצויי פיטורין במקום עבודה שגורם לכך שאני ארצה לעזוב.
מבלי לדבר על כך, בעה"ב של העסק התחיל לאחרונה להציק בכל מיני בקשות ודברים שאעשה בעבודה. כל זה כדי שבסוף אשבר. בינתיים אינני נשבר.
המעסיק תמיד יוכל לטעון שאלו תנאי העבודה הנדרשים במקום...
אך אני יודע שזה רק כדי שאשבר ואודיע שאני מתפטר.
יש דרך לעזוב ולקבל את הפיצויים כפיטורין?
בכלל האם אדם שעוזב מיוזמתו מקבל פיצויים כלשהם?
מה ההבדל בין מי שמתפטר או מי שמפוטר?
מדובר על כ-6 שנות עבודה רצופות במקום.

תודה מראש!!
מיכאל


תשובה: א. אם תוכיח שהורע מצבך והורעו תנאיך בעבודה בתקופה האחרונה תהיה זכאי לפיצויי פיטורין. בפסיקה נקבע כי לא רק הורדה בשכר תחשב כהרעת תנאים אלא גם שינוי שעות, שינוי מיקום, התעמרות מילולית ונפשית יכולים ויחשבו כהרעת תנאים.
ב. במקרים מסוימים עובד שמתפטר יהיה זכאי לפיצויים ראה לעיל תשובה לשאלה 17
26. שאלה לעו"ד תעיזי
(2013-04-10 14:55:23)
רשמתי את בני לקורס "רכיבה טיפולית" במכללת אונו, הקורס מתקיים פעם בשבוע בימי ראשון, הקורס אמור להימשך כשנה. עלות הקורס 14,000ש"ח. נתתי 12 שיקים מראש.
בני - בחור בן 17 - ניסה כמה שיעורים, וראה שזה קשה מידי בשבילו, והפסיק להשתתף.

דרשתי/ביקשתי שיחזירו את הכסף/שיקים, אולם הם לא מסכימים. ובינתיים מורידים לי כל חודש 1150ש"ח טבין ותקילין.
כשרשמתי את בני עשיתי זאת בעצת מחנכים, מכיוון שבני היה צריך טיפול מיוחד. שינסתי מותניים וקפצתי למים, אע"פ שהסכום הזה גדול עלי מאד, ואני מוריד מלחם של הילדים שלי -10 בלעה"ר- כדי לממן את זה! (אני משתכר מהבטחת/השלמת הכנסה),מה אני יכול לעשות כדי שיפסיקו למשוך לי שיקים, ויחזירו לי את מה שהוא לא למד -כאמור הוא למד שיעורים בודדים, בהשערה גסה נגיד 8 שיעורים.
אם זה לא נוגע לעו"ד תעיזי, אנא אם תוכל להפנות את השאלה למקום הנכון.
תודה.
יצחק, aizik.roth@gmail.com

תשובה:
השאלה לא רלוונטית למדור. צור איתי קשר בטלפון למשרדי ואשתדל לסייע.
____________________________
שכר מרצים בחישוב דמי לידה

תשובה: ראי לעיל תשובה 13.
27. שכר מרצים בחישוב דמי לידה
(2013-04-10 15:32:12)
לכבוד העו"ד ישראל תעיזי

אשתי עובדת כשכירה, ובנוסף אמורה לקבל בחודשים לפני הלידה סכום כספי כ"שכר מרצים ואמנים".

אם יפרישו מתוך השכר מרצים עבור ביטוח לאומי, האם השכר מרצים הזה יחושב כחלק מהשכר שתקבל כדמי לידה?

תודה רבה
28. עמוד ענן
(2013-04-10 15:39:27)
אני גר בהרצליה ועובד באשדוד
לא באתי לעבודה בזמן המלחמה "עמוד ענן" (פחדתי) והבוס פשוט הוריד לי במשכורת ;
מה עושים? (מי שרוצה לחיות מגיע לו עונש?)

תשובה: תשובה: ע"פ החוק הנך זכאי לתשלום רק אם מקום העבודה היה סגור ומצידך לא הייתה כל מניעה לצאת לעבודה, יחד עם זאת במקרה הספציפי של "עמוד ענן" נחתם הסכם בין הסתדרות העובדים לבין חלק גדול מארגוני המעסיקים שעל פיו התחייבו האחרונים לשלם שכר עבודה על ימי היעדרות במהלך המבצע.
לתשובה מדויקת יותר פנה לפורום "מצב חירום-מבצע עמוד ענן" מצ"ב קישור http://www.mishpati.co.il/forum.aspx?forumId=119
29. עבודה
(2013-04-10 16:43:11)
אני עובדת 25 שעות שבועיות.
רציתי לדעת האם מגיעים לי ימי חופשה בתשלום? כמה?
באילו חגים מקבלים שכר?
אם זה יוצר ביום חופשי לא מקבלים?
אני מקבלת לפי שעות.
תודה מראש!

תשובה: א.ראי תשובה 12
ב.בקשר לחגים אם עבדת בערב החג ומיד למחר החג- את זכאית לתשלום עבור החג (חול המועד לא כלול בזה).
_________________________
30. קבלת פיצויים ו'כתב ויתור' על תביעות עתידיות
(2013-04-11 01:08:49)
עו"ד תעיזי שלום וברכה,

בקרוב עלי לקבל פיצויי פיטורין מעבודה בה עבדתי במשך מספר שנים.
1. כיצד אדע שחישבו לי את מירב סכום הפיצויים המגיע לי?
- בד"כ, מחושב לפי משכורת אחרונהXמספר שנות עבודה, אך אצלי המשכורת היתה פר שעות עבודה בפועל, משכורת משתנה בכל חודש, לטענתם חישבו לי לפי ממוצע שעות עבודה חודשי של השנה האחרונה.

2.דרך מי אני מקבלת את דמי הפיצויים, ישירות מהמעביד או מחברת הביטוח?

3.המעביד הודיע לי כי יהיה עלי לחתום לאחר קבלת שיק הפיצויים על טופס בו אני מצהירה שלא אתבע אותו, (כנראה כדי למנוע ערעור על הסכום שנרשם בשיק) האם זהו דבר חוקי? מה עלי לדעת לפני שאני חותמת על טופס זה?

תודה.

תשובה: א. אכן פיצויי פיטורים של עובד שעתי יחושבו לפי הממוצע של 12 החודשים האחרונים. ניתן לבדוק את נכונות החישוב עם חשב סחר או מנה"ח.
ב. חובת תשלום הפיצויים מוטלת על המעביד, אך אם כספי הפיצויים הופרשו לקופת פיצויים את תקבלי אותם מחב' הביטוח לאחר מכתב "שחרור" של המעביד.
ג. מעסיק לא יכול להתנות את מתן הפיצויים בכתב ויתור על תביעות עתידיות, יחד עם זאת הוא רשאי וצריך להחתים אותך על כך שאכן קיבלת את הפיצויים.


31. מילוי מקום
(2013-04-11 23:09:29)
כבר שנה וחצי שאיני עובדת וכעת הציעו לי מילוי מקום של מורה היוצאת לחופשה לקראת סיון, האם אני אמורה לקבל תשלום גם עבור חודשי החופש הגדול? כלומר, מה קובע לגבי קבלת הכסף בחופש- עבודה עד סוף שנה או מספר מסוים של ימי עבודה?
תודה מראש
32. פיטורין ללא שימוע
(2013-04-30 15:30:07)
מה דינו של עובד, שפוטר לאחר 10 חודשי עבודה, ללא שימוע?
33. שמירת הריון
(2013-04-30 15:35:28)
שלום, בהמלצת ממוחה לרפואת נשים הומלץ לי על שמירת הריון ערב לידה מוקדמת בעברי, כמו"כ מולאו הטפסים והסיבות הרפואיות לנתינת השמירה, יצאתי לשמירה, אך כאשר מילאתי את הטפסים הבחנתי בהערה שמחייבת אותי ב"דף מעקב הריון"- את הנ"ל יש לי אך לא באופן מלא היות שבשאלת רב ויתרתי על מרבית מהבדיקות שנדרשות, ועשיתי רק את המעקב ההכרחי.. האם ביטוח לאומי יכול לשלול ממני את הזכות לשמירה??
34. יישר-כח לך עו"ד תעיזי
(2013-04-30 17:19:26)
אני כרגע לומד "חשבות-שכר" והנני מבחין , שאינך מפספס שום פרט שהוא , בתשובתך לשואלים ! כל-טוב
35. לפנות לבית דין רבני או לבית משפט?
(2013-05-01 13:06:01)
שולחן ערוך רואה בחומרה רבה וחילול השם בפניה לערכאות.
האם מחובתנו למצות תהליך רבני (ובפרט שמדובר במוסד חב"ד) או אפשר לכתחילה לפנות לערכאות?
האם לפני פניה לערכאות חובתנו לקבל אישור מבית דין רבני?
חשוב לי לשמוע דעתו של עו"ד תעיזי שהינו גם עו"ד וגם שומר מצוות. תודה
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:
© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן