קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|סערת הסת"ם: מפיץ הסרטון מגיב על ההזמנה לדין תורה
(יום שבת, ו' שבט )
שבוע אחרי ששבעת סוחרי סת"ם בקראון הייטס הזמינו אותו לדין תורה בגין "הוצאת שם רע והפסד ממוני רב", פונה הרב ישראל דוד וולף, מפיץ הסרטון שקרא תיגר על תעשיית הסת"ם בקראון הייטס, לרבני בית הדין ומבהיר להם את עמדתו • ואיך מגיבים הסוחרים המושמצים? • סערת הסת"ם - כל הפרטים

כתב COL

מעט יותר משבוע אחרי שהוזמן לדין תורה בגין "הוצאת שם רע והפסד ממוני רב", פונה הרב ישראל דוד וולף, מפיץ הסרטון שקרא תיגר על תעשיית הסת"ם בקראון הייטס, לרבני בית הדין במכתב פתוח (המכתב המלא בתחתית הכתבה) שבו טוען כי העמידה בפני ביה"ד בניו יורק בעוד מקום מושבו הוא בשיקגו - תגרום לו לנזק כלכלי, ועל כן מוסיף ומפרט את טענותיו עלי כתב.

*

כזכור, וכפי שדיוחנו כאן באתר, פרסם לפני מספר ימים הרב ישראל דוד וולף, אברך חסיד חב"ד משיקגו, סרטון וידראלי ברשת, שקרא תיגר על תעשיית הסת"ם המוזלים בקראון הייטס. בסרטון המדובר נראה הרב וולף, כשהוא מוסר לסופר סת"ם מומחה שמונים מזוזות שרכש משמונה סוחרים ידועים ובעלי מוניטין בשכונת קראון הייטס, עשר מזוזות מכל סוחר, בכדי שיבדוק אותן ואת רמת הכשרות שלהן ויעביר לו את הממצאים. את המזוזות הכניס הרב וולף לשמונה שקיות שסומנו במספרים בכדי שלא יוכל הסופר לזהות מהיכן הגיעה כל מזוזה.

תוצאות בדיקת הסופר, כפי שמוצגות בסרטון, חוללו עם פרסומן טלטלה של ממש: אצל שלושה מהסוחרים נמצאו כל עשר המזוזות פסולות בתכלית (!); אצל ארבעה סוחרים נמצאו רק חלק מהמזוזות פסולות בעוד שהאחרות כשרות חלקן בדיעבד חלקן לכתחילה וחלקן נתונות לשאלה ולפסיקת רב. רק בקרב סוחר סת"ם אחד ('מכון סת"ם' בניהול הרב יצחק רסקין) נמצאו כל עשרת המזוזות כשירות לכתחילה במאת האחוזים.

*

הסופר הרב משה קליין, שסחורתו הושמצה עקב פרסום הסרטון, התייחס לטענות הקשות ואמר: "במשך כל השנים, משתדלים ב"הסופר" (כך נקראת חנותו של הרב קליין) להגיש לקהל הלקוחות מגוון מוצרי סת"ם, החל מסוג בסיסי פשוט ועד לסוג המהודר ביותר. המצב הריאלי הוא שיש ביקוש גדול מהעוסקים בהפצת היהדות, להשיג סוג בסיסי וזול עבור אחינו בני ישראל שרק מתחילים את צעדיהם בשמירת המצוות.

"תמיד הקפדנו וממשיכים אנו להקפיד בעקביות על כשרות המוצרים שיהיו כשרים לכתחילה. עם כי שגיאות מי יבין ויש השתדלות ומאמץ אדיר שבעזרת ה' לא יצא מכשול תחת ידינו. יש לנו ברוך השם סופרים ומגיהים מומחים יראי שמים העושים מלאכת הקודש באמונה. כולם מוסמכים בידי רבנים מורי הוראה ובעלי ידע בענייני סת"ם. בנוסף לכך כל מזוזה או פרשייה שלנו עוברת שתי הגהות ואף הגהת מחשב לפני שנמכרת.

"רבים מהמזוזות ומהפרשיות המגיעים לפתחנו כלל אנו לא משתמשים בהם כיוון שלא עולים בקנה אחד עם רף הכשרות שלנו. גם מתוך אלה שכן אנו מקבלים, תמיד יש חלק שאנחנו מחזירים אם נמצאות בעיות, ומבקשים מהסופר לשפר את הכתב. כל מה שנמכר על ידינו אנחנו מצהירים ומאשרים את כשרותם על פי התהליך הנדרש של ההגהות.

"באופן אישי אני יכול להעיד שיש לי פרופיל על כל סופר וסופר, ואו שאני אישית או שהנציג שלנו בארץ (שהוא בעצמו סופר ותיק ומומחה) מכירים את הסופרים אישית. אנחנו לא מוכרים שום מוצר שלא ידוע לנו מי כתב אותו!"

"האמור כאן הוא בכללות קו העבודה של "הסופר". כעת אנחנו בתהליך של הכנה וכתיבת תשובה ברורה ומפורטת על כל הדברים הספציפיים שהעירו בנוגע לכשרות המזוזות הזולות. המכתב יתפרסם בימים הקרובים ויראה ברור לעין כל רואה את צדקת הדברים. אנו תפילה שבעז"ה נמשיך לשרת את הקהל באמונה ונצליח לקדש שם שמים ולקרב לב בנ"י לאבינו שבשמים".

*

האם אכן יש אמת בסרטון המדאיג שהופץ, או שמא טעות סופר/בודק היא זו ומעורבת בשיקולים אינטרסנטיים צדדיים, כפי שרבים אכן טוענים לאורך השבוע? זאת יפסוק בית הדין. כך או כך בינתיים ממשיכים אלפי אנ"ש והתמימים להתעסק בכל המרץ בקיום 'מבצע מזוזה' ומגיעים לעוד ועוד בתים בישראל בשליחותו של הרבי.

בקטן: הרב וולף לצד מכתביו לבית הדין. ברקע: מכון סת"ם (צילום אילוסטרציה, ארכיון COL)
בקטן: הרב וולף לצד מכתביו לבית הדין. ברקע: מכון סת"ם (צילום אילוסטרציה, ארכיון COL)| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


תגובת חנות 'הסופר' כפי שנשלחה השבוע ללקוחותיה
תגובת חנות 'הסופר' כפי שנשלחה השבוע ללקוחותיה | הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן