קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|"נער שלא מתאים למסגרות המקובלות אינו שונה!" • אל תפספסו
(יום חמישי, ג' סיון תשע''ח)
נותן להם את התורה: הרב שמעון ברגמן, מנהל הישיבה ה'מֵכילָה' הותיקה ביותר – ישיבת הבוכרים, בראיון מיוחד למגזין חג השבועות של 'מרכז התקשורת החב"די' COL • כיצד מעניקים תורה ויראת שמים לבחורים שהמסגרת הרגילה לא מתאימה להם, כיצד משנים את חייהם והופכים אותם ל'תמימים' מן המניין, מה סודה של ישיבת הבוכרים, ועוד תובנות ועובדות מאלפות בראיון המרתק שלפניכם • מנהל ישיבת הבוכרים מדבר
משה כהן, COL

את הרב שמעון ברגמן, הכרתי בימי לימודיי בישיבה. השנים חלפו, הוא הספיק לצאת לשליחות ביישוב אירוס, ובשנים האחרונות התמנה למנהל הישיבה הקטנה 'הבוכרים' שבכפר חב"ד.

לא מזמן יצא לנו להיפגש. השיחה התגלגלה, ושִׁימֶען – בשבילכם הרב ברגמן – סיפר על הישיבה, על העבודה היומיומית המאתגרת, ועל סיפורי ההצלחה המדהימים והמהפכה המתחוללת בחייהם של הנערים בישיבה.

לקראת חג השבועות, זמן מתן תורתנו, בו מוצא כל יהודי את חלקו בתורה ומתחבר אליה באופן אישי, מבלי הבט על כישוריו, יכולותיו או עברו, סרתי למשרדו של הרב ברגמן, שהישיבה שהוא מנהל מאהיבה את התורה ומחדירה אותה גם לתלמידים שהמסגרת הרגילה חישבה להתייאש מהם.

שיחה עם הרב ברגמן היא תמיד דבר מעניין, בטח כשהיא עוסקת במפעל המיוחד של הישיבה הקטנה "אור מנחם" שבכפר חב"ד, בו משקיעים הרב ברגמן ואנשי הצוות החינוכי כֹּחות ומאמצים רבים, וקוצרים פירות, שכל מי שנפגש בהם עומד נפעם.


ישיבה מכילה. הרב ברגמן עם תלמיד

נתן לנו

• לפני שנצלול לעולם הישיבות ה'מֵכילות', סַפֵּר בכמה מילים על הישיבה שלכם.

ישיבת "אור מנחם" – 'הבוכרים' כפי שהיא מוכרת לכֹּל (ושמעתי שהרבי חיבב את השם הזה דווקא) – נוסדה לפני למעלה משלושים שנה, על-ידי ר' גרשון שיף ע"ה, שניהל את המוסדות, ובליווּי הרב מענדל גורביץ שמשמש כמשפיע ומחנך בישיבה למִן ימי הקמתה, והרב משה לוין שעומד בהצלחה רבה בראש הישיבה הגדולה.

לפני כשתים-עשרה שנה, הרב זאב סלאווין שי' נטל על שכמו את המוסדות האדירים, וב"ה מאז הם צמחו ושגשגו עוד.

הישיבה זוכה להיות בנשיאות הרבי, זכתה לברכותיו הקדושות, והעמידה תלמידים רבים.
הישיבה נועדה להעצים בחורים שפחות ימצאו את עצמם במסגרות המקובלות. בישיבה מושם דגש מיוחד על יחס חם ואוהב מאנשי הצוות, כיתות קטנות ומגובשות, וכו' וכו'.


יחס חם ואוהב. 'סדר' בישיבה

כיום, קהילות אנ"ש מלאות באברכים שמנהלים בתים חסידיים למופת, רק בזכות היסודות האיתנים שקיבלו בישיבה, והאווירה החסידית השוררת בה. הודות לעניינים אלו, שהחזיקו אותם והכניסו אותם למסלול החב"די האיכותי, הם הצליחו כל-כך.

רואים בחוש, שבוגרי הישיבה זוכרים אותה תמיד לטובה, אוהבים אותה, ומודים לאנשי הצוות על תרומתם והשפעתם העצומה על חייהם.

• האמת היא שעד היום חשבתי שישיבת 'הבוכרים' היא בכלל ישיבה גדולה...

מוסדות "אור שמחה" כוללים גם ישיבה גדולה וגם ישיבה קטנה. בישיבה הגדולה לומדים מקצועות קודש, בדגש על המילה מקצועות – ספרות סת"ם וכדומה. בחירי ובכירי הסופרים והשוחטים החב"דיים היום הינם בוגרי הישיבה, המצטיינים ביראת-השמים שלהם.

הישיבה הקטנה מכינה את הבחורים לקראת הישיבה הגדולה, ומעניקה להם כלים לצמוח, לגדול, לקבל את היסודות והמושגים, ולהתחבר לאווירה וההוויה החסידית.

• איך אתה נכנסת לניהול הישיבה?

נקראתי לדגל לפני כשנתיים, כאשר הישיבה רצתה להתרענן, ונטלתי על עצמי את ניהול הישיבה. ב"ה, אכן חידשנו וריענַנּו את הישיבה הקטנה, כך שהיא בית גידול מושלם לבחורים, מתוך אווירה חיובית ותומכת, בה כל בחור מוצא את עצמו ומקבל ביטוי, צומח ופורח.

זורעים גשמיוּת

• כיום הולכת וגדֵלה המוּדעוּת לכך שהישיבות הקיימות אינן מתאימות לכל בחור, ומלבד הישיבה שלכם – שעוסקת כבר שנים רבות מאוד בתחום, והצלחתה הוכיחה את עצמה – קמו ישיבות 'מכילות' נוספות. מה סוד ההצלחה שלכם?

יש לנו את הכלים המקצועיים לעזור לתלמידים בכל הרמות. כיתות הלימוד הן קטנות, בישיבה מועסקים אנשי צוות מיוחדים העוסקים בהוראה מתקנת שעוזרים לתלמידים לגשר על פערים ולהתאים את חומר הלימודים לרמתם, לימודי הקודש מותאמים לרמת כל תלמיד, מועברים בצורה חווייתית ומעניינת, בשׂום דגש על לימוד הלכות מעשיות, שגם מעניקות את יסודות החיים היהודיים לבחורים, ובונות אותם גם להמשך החיים.

מלבד ללימודי הקודש, בישיבה ישנם גם לימודי מקצועות שונים. הדבר חשוב גם כדי שייצאו עם ארגז כלים נרחב לחיים המעשיים, וגם כדי לרענן את לימוד הגמרא והחסידות – שמטבעו קשה יותר. יש אצלנו גם חוגים מרתקים, ולימודים טיפוליים חווייתיים.

בישיבה שלנו, כל תלמיד זוכה גם לליווי מקצועי של עובד סוציאלי ומיטב הגורמים מקצועיים, הצועדים אתו יד ביד.

בשיתוף פעולה של כל הגורמים – יחד עם התנאים הגשמיים המעולים – הישיבה שלנו מעניקה לכל בחור ובחור חום, אווירה משפחתית, יחס אישי אוהב, ואהבת תורה ומצוות.

• דיברת על התנאים הגשמיים. תוכל להרחיב קצת?

כל מי שבא לקמפוס שלנו עומד נפעם. זהו שטח ענק ומושקע, עמוס במדשאות, מגרשים ומשחקים. בניינים מרווחים, דירות פאר למגורי הבחורים בישיבה הקטנה, חדר מחשבים, משחקיה, פינת חי וכו'.


תנאים גשמיים מעולים. כך נראות דירות הפאר בישיבה

גם האוכל המוגש אצלנו זוכה לשבחים מכל הבחורים – זהו אוכל ביתי, איכותי מאוד, המוגש בשפע. הבחורים אצלנו לא מכירים מושג של מחסור. מי שעבר את עולם הישיבות, יופתע כאשר יראה את הגישה כאן.

• תיארת לי בעבר גם את הטיולים והאטרקציות אצלכם בישיבה. ספר על זה...

הישיבה יוצאת פעמיים בשנה לטיולי ענק בני מספר ימים, ומלבד לאלו – מדי חודש יש נסיעות למקומות הקדושים, סיורי כיף, 'על האש', אמנים ותוכניות שמשמחות את הבחורים וכו'.
גם בהפסקות מתקיימות הפעלות על-ידי צוות ההדרכה המסור.

בשנים האחרונות, מתקיימת גם נסיעה שנתית של מצטייני הישיבה למקומות הקדושים באוקראינה.

אורות בכלים

• כשאתה מדבר על הישיבה, עיניך בורקות. מה 'תופס' אותך כאן?

אנו מאמינים שנער שדורש מסגרת 'מכילה', אינו שונה מהותית מנער אחר!

לומדים כאן בחורים שאני זוכר את היום בו הגיעו לראיון קבלה לישיבה. מי מהם הגיע עם קשיים חברתיים, מי לימודיים, מי בתחום היראת-שמים וכו' וכו'. לראות אותם אחרי שנה או שנתיים בישיבה זה מפעים.

הסיבה לכך היא שעד היום הבחור הרגיש שהוא לא מצליח במקום של לימוד, של תורה ומצוות, הוא לא מהמצטיינים. זה גורם לו להיחלש בזה, ואולי אפילו למאוס בזה ח"ו.


להצליח בתחום הקדושה. 'סדר' לימוד בישיבה

כאן, בחור לראשונה אוהב את זה, מבין את זה, ומצליח בתחום הקדושה. זה הולך לו. ולכן הוא מתקדם...

מה שמאפשר זאת הוא היחס שנותנים כאן אנשי הצוות.

ראש הישיבה, הרב מענדל גורביץ, נודע בגישתו החינוכית, ובחום והאכפתיות שהוא מקרין כלפי כל תלמיד. בחורים נקשרים אליו בחבלי עבותות אהבה ונעשים 'כלים' לקבל ולהיות מושפעים ממנו.

גם המשפיע, הרב טוביה יעקובוביץ, מצטיין בחום והאהבה שהוא מעניק לבחורים.

וכך גם שאר אנשי הצוות. אלו אנשים שנותנים את המיטב.

• למעשה, איך נרשמים לישיבה?

פונים למספר 0528-770-066, ייקבעו ראיון ופגישת היכרות, ואם זה אכן מתאים, הבחור יתקבל לישיבה.

יש לציין שרוב הבחורים זוכים לסבסוד הלימודים בישיבה מטעם הממשלה.

• תודה רבה.

תודה רבה, קבלת התורה בשמחה ובפנימיות. נראה לי שכאן בישיבה המשפט הזה מקבל ביטוי מיוחד. כאן התורה אכן חודרת לבחורים בשמחה ובפנימיות...

הרב שמעון ברגמן
הרב שמעון ברגמן| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה


| הסר תמונה| הסר תמונה
הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן