קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|ילדינו ערבים בעדינו • חיה גילר
(יום שני, ד' סיון תשע''ז)
אתם מבקשים שוב ושוב, וילדיכם מצפצפים ולא שומעים. אתם מרגישים שלעיתים אין לכם מילה בבית. אתם רוצים שילדיכם ישתפו פעולה, מבלי לגרור אותם ולהתווכח. איך עושים את זה? • אנו קרבים לחג השבועות, חג מתן תורה, וכעת אנו ב'שלושת ימי הגבלה', בהם ה' ציווה למשה שיגביל את העם על מנת שיהיו טהורים ומוכנים לקבל את התורה. מהו המתכון שניתן ללמוד מה' לאופן נתינת גבולות? • חיה גילר מנחת הורים במאמר חינוכי מרתק • מגזין שבועות הצבת גבולות
כיצד נציב גבול לילדינו באופן יעיל?אתם מבקשים שוב ושוב וילדיכם מצפצפים ולא שומעים.
אתם מרגישים שלעיתים אין לכם מילה בבית.
הייתם רוצים שילדיכם ישתפו פעולה, מבלי לגרור אותם ולהתווכח איתם.

אנחנו מתקרבים לחג השבועות, חג מתן תורה, ולפני חג זה יש לנו שלשה ימים שבהם מתכוננים לחג הגדול הזה והם שלשת ימי ההגבלה. ה' ציווה למשה שיגביל את העם מלהתקרב להר סיני בימים אלו וציוו ציוויים נוספים על מנת שיהיו טהורים לקבל את התורה. ואכן כך היה, בני ישראל שמרו על ציווי ה'.

אז מהו המתכון שניתן ללמוד מה' לאופן נתינת גבולות?

·        להיות בטוח בגבול-
אז ראשית, לפני שאתם מציבים גבול בפועל, עליכם להיות בטוחים ומשוכנעים בגבול שאתם רוצים להציב, שהוא אכן נחוץ וחשוב גם מבחינה רוחנית, נפשית ובריאותית ואתם מוכנים ללכת איתו עד הסוף! הנחישות שלכם כאשר אתם מציבים את הגבול צריכה להיות כמו שברור לכם שלעולם לא תיתנו לאכול לחם לילד עם אלרגיה לגלוטן.

·        בנחת!
אחרי שתרגישו בטוחים עם הגבול, אמרו זאת בשקט ובנחת, כך תתבטא הביטחון והתקיפות שלכם.

·        הזהרו!
צעקות והסברי שכנוע אינסופיים, יכולים רק להזיק!

ילד הלך עם אביו לג'מבורי. הילד נכנס לבריכת הכדורים והחל להשליך כדורים לכל עבר והציק לחברים שלו. באותו רגע האב קם ורצה לגעור בילד "איזה ילד אתה, למה אתה מציק לחברים שלך, למה אתה עושה את זה...? אך עצר עצמו לרגע והחליט לגשת אל הילד בקור רוח ובענייניות החזיק אותו ביד והושיב אותו על הספסל לידו, ואמר לו בטון שקט ובנחת "תסתכל על החברים שלך, תראה כיצד הם משחקים, כאשר אתה תרגיש שתוכל לשחק בצורה נאותה, תוכל לחזור לבריכת הכדורים". ואכן כך היה. הילד נרגע, וחזר לשחק. האבא העביר גבול ברור תוך שמירת כבודו של הילד, והילד שיתף פעולה. מעשה קטן שנעשה בנחת אך בנחישות יכול להחליף צעקות אשמה והסברי שכנוע אינסופיים.

חשוב להבין שהילדים זקוקים ורוצים גבולות למרות, שלעיתים כלפי חוץ הם מתנגדים אליהם. הגבולות נותנים תחושה של ביטחון, שלווה ויציבות בחייהם ושומרות על האנרגיה הנפשית שלו.

אז בפעם הבאה שתרצו להציב גבול לילד שלכם, אהיו בטוחים ומשוכנעים בגבול, שלא תחזרו במילה שלכם, לאחר מכן אמרו זאת בנחת ובענייניות נעביר לילד מסר ברור ונעזור לילד לעמוד בגבול.

חג שבועות שמח וקבלת התורה בשמחה ובפנימיות! 

חי'ה גילר- מנחת הורים בוגרת מרכז י.נ.ר. בעלת תואר Be.d במתמטיקה ובחינוך מיוחד

לשאלות וייעוץ: 054-9404776


מעמד הר סיני (ציור: ברוך נחשון, חברון)
מעמד הר סיני (ציור: ברוך נחשון, חברון)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן