קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|הנה התשובות: ראש העיר מאיר רובינשטיין עונה לתושבים
(יום חמישי, כ''ט תמוז תשע''ח)
בחירות מקומיות תשע"ט: ראש העיר ביתר-עלית ענה לשאלות גולשי COL • במסגרת פרויקט "תושבים כותבים לראש העיר", פנה COL אל ר' מאיר רובינשטיין, ראש עיריית ביתר-עלית, והפנה אליו 8 שאלות, מתוך מה שאתם - הגולשים, שיגרתם אלינו באמצעות מערכת התגובות • פרוייקט מיוחד - פרק שישי: התשובות • לתגובה המלאה >>>

תושבי חב"ד ביתר-עלית: מה תשאלו את ראש העיר שלכם?


מאת: מנדי זילברשטרום, COL

***

בחלקו השישי של הפרויקט "תושבים כותבים לראש העיר" - פנינו לראש העיר ביתר-עלית, ר' מאיר רובינשטיין. ואלו 8 השאלות שבחרנו להציג בפניו, מתוך עשרות רבות של תגובות שאתם, (הגולשים) שאלתם והגיעו למערכת - עליהם הוא הגיב.

***

א. יש טוענים שקהילת חב"ד בביתר-עלית לא מקבלת מספיק (לטענת חלק מהציבור - בגלל עסקניה). הטענה נכונה, או לא נכונה? 

"קהילת חב"ד בעיר מקבלת ברוך ה' את כל צרכיה. הקהילה היחידה בעיר שקיבלה מענה כפול במוסדות החינוך: שני בנייני ת"ת במבנים מפוארים, ברח' נדבורנא וברח' חב"ד. בית ספר לבנות במבנה קבע מפואר ברח' זוועהיל ועוד בית ספר לבנות במנ"דים ברח' רוזי'ן שקיבל הקצאה מכובדת ברח' אוהב ישראל וביקשו לבנות את הבניין באופן עצמאי (ולאחרונה ביקשו לחזור בהם וביקשו שהעירייה תסייע להם גם בבינוי, ובע"ה אני מקווה לבשר טוב גם בזה).

"בנוסף, קומפלקס גני ילדים במתחם מפואר ברח' הרב ש"ך וגנ"י נוסף במבנה בנוי ברח' הרב קעניג. ישיבה קטנה במבנה קבע מפואר ורחב ידיים ברח' הרב אויערבך. העירייה גם העמידה 2 מבנים ניידים למדרשיה לנשות חב"ד, אחת ברח' אור החיים ואחת ברח' בעל התניא. כמו-כן, שש כיתות מעון בנויות לתפארת ברחוב חיי יצחק. סמינר בית רבקה במנ"דים ברח' הרב אויערבך ועוד.

"גם תקציבי תרבות ייחודיים לקהילת חב"ד – מעבר למה שמקבלים כל תושבי העיר בשוטף. כגון: תהלוכת ל"ג בעומר, שמחת בית השואבה המרכזית, י"ט כסליו, י"א ניסן ועוד. גם שמות רחובות שהוקדשו לאדמו"רי חב"ד ואפילו לרבנית חיה מושקה, ועוד ועוד. חב"ד בהחלט קיבלה אף מעבר לקהילות חשובות אחרות בעיר".

ב. בתי הכנסת של חב"ד צרים מלהכיל את הקהל הרחב. מדוע א"כ הם שוכנים בקראוונים ולא במשכני קבע ראויים, כמו של חסידויות אחרות ברחבי העיר? והאם יש לזה קשר לעירייה?

"העירייה אינה בונה בתי כנסת. חלק העירייה מסתכם בהקצאת שטח, ואילו בתי הכנסת נבנים ע"י הקהילות בעצמן.

"כמי שמכהן בעירייה כבר 22 שנה, בין היתר כיו"ר וועדת איתורים, הייתי שותף ב"ה בכל ההקצאות שקיבלו מוסדות חב"ד בעיר, ואין בידי לפורטם כי רבים הם.

"השורה התחתונה היא: אין בביתר בית כנסת אחד של חב"ד שלא קיבל הקצאה מכובדת בהתאם לצרכיו. מאד אשמח לראות את כל בתי הכנסת של חב"ד מממשים את ההקצאה. בכל פעם שאני רואה קהילה שעדיין יושבת בקרוואן ולא יצאה לבנייה, יש לי צביטה בלב.

"ראוי לציין, כי העירייה תומכת בכל בית כנסת שנבנה בעיר - בסכום של כ-100,000 ₪, בהתאם לקריטריונים בוועדת התמיכות. גם בתי הכנסת של חב"ד זכאים לכך. נשמח לסייע לכל בית כנסת שיחליט לממש את ההקצאה ולצאת לבנייה, כפי שסייענו עד כה לכל מוסדות חב"ד".

ג. מדוע אין מגרשי משחקים לנוער, שבמשך היום משחק בחניונים, ובכך פוגע ברכבים של השכנים במקום? (שאלת תושב שככל הנראה סובל מהבעיה באופן אישי).

"ברחבי ביתר יש מספר שיא של קרוב ל-150 גינות משחקים מושקעות ומתוחזקות היטב, המשרתות את תושבי העיר. כמו"כ ישנם מועדוני נוער המכילים מגרשי משחק שונים, המשמשים את הנוער. אין הרבה ערים בארץ עם כמות כה גדולה של מקומות משחק וגינות יחסית לגודל העיר – כמו בביתר עילית. העירייה משקיעה בכך משאבים אדירים".

ד. מן-הסתם תרצה שהקהילה החב"דית תתמוך בך לראשות העיר. אבל רגע לפני - במשך הקדנציה האחרונה שלך - מה נתת לחסידות חב"ד בעיר?

"חסידי חב"ד הם לפני השיוך החסידי – קודם כל תושבי העיר. לכן הדבר הראשון שהם צריכים לשאול את עצמם, אלו שאלות של כל תושב: איך נראית העיר, האם היא יפה, מושקעת, מלבלבת ומזמינה? האם היא בתנופת פיתוח בחינוך, בהנדסה, בגבייה, בתרבות ובשירות לתושב? האם העירייה מתנהלת באופן תקין והאם הנהלת העירייה מתפקדת כראוי?..

"רק בשלב השני נשאלות גם השאלות הקהילתיות (וגם הן חשובות). ברוך השם, התשובות לכל השאלות הללו – הכלליות והקהילתיות – חיוביות באופן יוצא דופן, והקדנציה הזו שכותרתה היא עשייה, עשייה ועשייה - מדברת בעד עצמה" 

ה. כמה רבנים משמשים כרבני שכונה / דיינים מטעם הרשות בשכר וכמה מהם נמנים על חסידות חב"ד?

"אחד מאבני היסוד של עיריית ביתר עילית הינה העמדת שירותי הדת באופן המתאים לכל קהילה ולכל יחיד. לא יוצאת מן הכלל קהילת חב"ד המעטירה שגם בנושא זה יש לה את אחד מגדולי הרבנים בעיר הרה"ג רבי אשר לעמיל כהן שליט"א שמכהן כרב בעיר בשכר המשולם ע"י העירייה. הרב החסידי היחיד בעיר שאינו חבר בד"צ ובכל זאת מקבל תמיכה חודשית".

ו. מתי וכיצד מפרסמת העירייה מודעת דרושים לתפקידים ברשות?

"עיריית ביתר עילית פועלת כמו כל רשות מקומית, בהתאם להנחיות החוק וחוזרי מנכ"ל משרד הפנים. איוש של כל משרה נערך כפי הנוהל והפרסומים מבוצעים בהתאם להנחיות החוק". 

ז. בפריימריז פנימי שנערך לאחרונה, נבחר נציג חב"ד למועצה. האם אתה יכול לומר שתעבוד איתו יד ביד למען הקהילה? ואיך אתה צופה לצידו את הקדנציה הבאה?

"במהלך 22 שנים שאני מכהן בעירייה, עבדתי בשיתוף פעולה הדוק עם כל נציגי חסידות חב"ד המפוארת באשר הם. כל נציגי חב"ד, מנהלי המוסדות, עסקנים ופעילים, ידעו לאורך כל השנים כי דלתי פתוחה ואוזני כרויה לכל צרכי חב"ד, ללא קשר לגודלם היחסי בציבור.

"עובדה זו קשורה להערכה יוצאת הדופן שיש לי לחסידות חב"ד, למעמדה הייחודי ולפעולותיה הכבירות. שיתוף פעולה זה ימשיך עם כל נציג חב"ד באשר הוא. שיתוף הפעולה עם המשמר היוצא של חב"ד ר' יעקי הרשקופ היה יוצא מן הכלל בעשייה פוריה, ובעז"ה כך יהיה גם עם המשמר הנכנס ר' משה כהנא".

ח. תחבורה ציבורית לחסידי חב"ד! מתי יהיה קו מסודר - כמה פעמים ביום, לכפר חב"ד, לוד וקרית-מלאכי? בזמן שלכל מקום אחר, יוצאים מלא אוטובוסים ריקים - אודות לפעולות עסקניהם של החסידיות האחרות...

"מי שסבור שראש העיר מחליט איזה קו יהיה להיכן, או שעסקני חסידות כזו או אחרת מחליטים על הקווים, מעיד שאין לו מושג כיצד עובדת מערכת התחבורה.

"מי שמחליט על הקווים זהו משרד התחבורה – שגם מסבסד קווים אלו, אלא שהוא אינו עובד לצערי לפי הוראות מעיריית ביתר. הפעלתי ועדיין אני מפעיל לחצים גדולים על משרד התחבורה בנושא הקו לכפר חב"ד. גם הפתרון החלקי הנוכחי אושר כתוצאה מלחציי. ועדיין, משרד התחבורה מסרב, לאשר קו נפרד לכפר חב"ד. אני מבטיח להמשיך וללחוץ עד שמשרד התחבורה יאשר זאת.

"אגב, הקו לכפר חב"ד אינו היחיד שמשרד התחבורה אינו מקדם. ישנם עוד קווים שקבוצות שונות בעיר מבקשות, ומשרד התחבורה טוען שאין הצדקה לכך ומסרב לצערי להוציא לפועל.
"אני מקווה שההבטחות שקיבלתי ממש לאחרונה ממשרד התחבורה יקוימו ובעז"ה זה יסודר בקרוב.


ארכיון COL
ארכיון COL

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן