קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|דו"ח מבקר בלי שיניים ● מנדי ריזל
(יום שישי, ה' אדר תשע''ז)
השבוע פורסם דו"ח המבקר ובמרכזו ביקורת נוקבת על מקבלי ההחלטות במהלך 'צוק איתן' ולגבי איום המנהרות ההתקפיות מעזה, שהוביל לסערה ● במקביל, פורסם כי נותרו 15 מנהרות טרור התקפיות, והחל 'טפטוף' בלתי-נסבל של ירי טילים ורקטות מעזה ● מנדי ריזל, מגיש אקטואליה ברדיו 101.5 ופרשן לענייני צבא וביטחון ברדיו 'קול ברמה' בסקירה הבטחונית השבועית  השטח מבעבע

עפ"י דו"ח המבקר שפורסם השבוע, לא התקיימו דיונים לקביעת יעדים איסטרטגיים במהלך מבצע 'צוק איתן'. בנוסף, משתקפת תמונה מדאיגה בטיפול באיום המנהרות: הושמדו רק כחמישים אחוז ממנהרות התקיפה.

והנה, במקום להיערך לתיקון הליקויים, גורמים מכל קצוות הקשת הפוליטית מחפשים את האשמים בצד האחר ומפנים אותה מהם והלאה.

ומה לגבי ה'טפטוף' הבלתי-נסבל של רקטות מעזה?

מנדי ריזל, מגיש אקטואליה ברדיו 101.5 ופרשן לענייני צבא וביטחון ברדיו 'קול ברמה' בסקירה הבטחונית השבועית:

"נדמה שמי שספג השבוע הכי הרבה ביקורת, הוא לא אחר מאשר מבקר המדינה עצמו...
מצד אחד, "אדם קרוב אצל עצמו"; זה טבעי שרוה"מ נתניהו, שר הביטחון דאז יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ יהיו בטוחים שהם נהגו כראוי בזמן המבצע וכי המבקר שוגה משום שלא היה בקבינט המדיני-ביטחוני באותם רגעים קריטיים.

 
פעולות לחשיפת מנהרות במבצע 'צוק איתן' (צילום: דו"צ)

מצד שני, מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הפך לשק חבטות. "נגרמה זילות גדולה מאוד במוסד מבקר המדינה", אמר לי השבוע סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף במיל' עוזי דיין. עם זאת, הוא ציין כי אם היה במקומם של המבוקרים, אף הוא היה הודף את הביקורת: "מבקר המדינה בעבר יצא גם נגד 'כיפת ברזל' שהתבררה כסיפור הצלחה", אמר, "כך שלא כל הערה שלו מתבררת בדיעבד כנכונה".

דו"ח מבקר בלי שיניים

בעיה עיקרית, גדולה, בדו"ח מבקר המדינה, היא ש"אין לו שיניים": הדו"ח עושה רעש יום-יומיים ואז כולם ממשיכים הלאה, מבלי שינתנו פתרונות ומבלי שאיש יהיה ערב לכך שהאשמים ישנו את הנהגתם. אם מבקר המדינה היה יכול, לדוגמא, לקרוא להשעייתם של בכירים כאלו ואחרים, כי אז הכול היה נראה שונה.

עזה: השטח מבעבע

הירי מעזה, פעמיים ביממה (רקטה למועצה האזורית חוף אשקלון בלילה שבין רביעי לחמישי ואש מנשק קל שפגעה ב-d9 של צה"ל ביום חמישי בצהריים), מוכיחה שהשטח מבעבע. וזה, תיכף אסביר, מצטרף לתמיהות לגבי דו"ח המבקר.

השטח מבעבע, אבל לאו דווקא מצד חמאס. תתפלאו, אבל על-פי הדיווח שהופיע הבוקר בעיתון הערבי 'א-שרק אל אווסט' הרואה אור בלונדון, בימים האחרונים עצר ארגון הטרור חמאס השולט ברצועה לא פחות מ-550 מתושבי עזה, המזוהים עם ארגון הטרור המתחרה "המדינה האסלאמית" – דאע"ש.

העצורים חברים בארגונים סלפיים, שירו את הרקטות לעבר ישראל בתקופה האחרונה.
בחמאס טוענים כי הארגונים הסוררים גורמים להתחממות ביטחונית מול ישראל.
הירי הלילה והירי בצהריים, מצטרפים לתקרית נוספת שאירעה בלילה שבין ראשון לשני, כאשר רקטה נחתה בשטח פתוח סמוך לקיבוץ כפר עזה, מועצה האזורית שער הנגב. ב"ה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. על-פי ההערכות של גורמים באוגדת עזה עימם שוחחתי, חמאס לא היה מעורב באף אחת מן התקריות. חמאס גם מתנגד להן. ולא, לא מאהבת מרדכי, אלא מתכנון איסטרטגי: הארגון בונה, וביתר שאת, את המערך הצבאי שלו; הוא מייצר רקטות, מבריח כטב"מים (שאחד מהם יורט - לראשונה מאז 'צוק איתן' בצהרי יום חמישי שעבר), מאמן את כוח הקומנדו הימי שלו, ובעיקר חופר מנהרות 24/7. כן, גם ברגעים אלו. לכן, לא נוח לו לצאת כעת למתקפת פתע, כשהוא עדיין לא מוכן. בחמאס מחכים לשעת כושר, ולכן כל ירי של ארגונים סוררים מפריע להם ומזיק להם. 

15 מנהרות תקיפה מעזה לישראל

וכאן אנחנו מגיעים למנהרות, מה שקשור לנושא הראשון, בעניין דו"ח המבקר. על-פי גורם מדיני בכיר, יש כעת 15 מנהרות תקיפה מעזה לישראל. לא אחת, לא שתיים. ח-מ-ש ע-ש-ר-ה. זה אומר שבכל רגע יכולים, חלילה, מחבלים לצאת מהן ולבצע מעשי טבח רח"ל שלא ניתן להעלות על הדעת: להשתלט על חדר אוכל בקיבוץ, להיכנס לגן ילדים בשדרות, לירות על הרכבת או על אוטובוס החולפים סמוך לקיבוץ ארז ועוד, היל"ת.

המכשול נגד המנהרות - הראשון מסוגו בעולם - יהיה מוכן רק בעוד שנה, במקרה הטוב. ומה יהיה עד אז? ומי ערב שבחמאס לא ינצלו את הפרצה כעת, לפני שמערך המנהרות שבו השקיעו כה רבות כנראה יושבת בזכות המכשול התת-קרקעי.

והשאלה הקשה ביותר: האם נצטרך - בעוד שנתיים-שלוש - לדו"ח מבקר נוסף, שישאל: "למה לא פעלתם אם ידעתם שיש 15 מנהרות?". וגם אז, כך נראה, הדו"ח יעלה אבק, וכולם יתקפו את המבקר. חלם זה כאן.

ברקע: חשיפת מנהרה במהלך מבצע צוק איתן (צילום: דו"צ)
ברקע: חשיפת מנהרה במהלך מבצע צוק איתן (צילום: דו"צ)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2018 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן