קבע כעמוד הבית
|
הוספה למועדפים
|
פרסם אצלנו
|
צור קשר
|בעל הבית בסכנה! ● הרב זושא וולף בקריאה לאנ"ש
(יום שישי, כ' אלול תשע''ח)

בימי המהפכה הקומוניסטית סבלה קרמנצ'וג רבות מהכנופיות שלחמו זו בזו. הם היו הורגים ללא רחם, ובמיוחד התנכלו לעשירים. לילה אחד נשמעו דפיקות עזות בדלת בית ר' הירשל גורארי, שהבין שהפורעים בדרכם אליו לעשות בו שפטים. הוא יצא מחדרו לקומת הקרקע והתחבא יחד עם התלמידים. כשהפורעים נכנסו פנימה, מצאו בקומת הקרקע עשרות בחורים עניים שישנים על הרצפה. הם עלו לקומה השניה וחיפשו אחרי ר' צבי, אך מצאו שחדרו ריק ועזבו את הבית. כך ניצל ר' הירשל בזכות קיום הוראת הרבי ● ערב שבת סליחות ורגע לפני שאלפי תלמידי התמימים מגיעים לחצרות קודשנו, המרצה ואיש הספר החב"די הרב זושא וולף עם טור מעורר לכל חסיד חב"ד  לטור המלא


הרב זושא וולף

מסורת חסידית מפורסמת מספרת, כי לפני שייסד את ישיבת "תומכי תמימים" בשנת תרנ"ז, 'התגלגל' כ"ק אדמו"ר הרש"ב נ"ע במשך עשר שנים באוהלי האדמו"רים, ובחר את הנשמות אשר יזכו לבוא בשעריה של ישיבת "תומכי תמימים" (ראה ספר השיחות תרפ"ו עמוד 99).
לא ייפלא לומר במשמעות מסורת זו, אשר לא זו בלבד שהרבי הרש"ב ליקט מאוצר הנשמות את אלו שיזכו ללמוד ב"תומכי תמימים" באופן כללי, אלא גם הוא קבע בפרטיות מתי והיכן תזכה ללמוד כל נשמה בישיבה.

מי ילמד בישיבה עם יסודה בשנת תרנ"ז בימי ההוד של ליובאוויטש שבליובאוויטש, מי יעבור את הניסיונות הקשים של תקופת תרפ"ז בלנינגרד ותחת רדיפות הייבסקציה, מי בסניף הישיבה בגלות שנחאי בראשית שנות ה'ש"ת, מי ילמד ב"תומכי תמימים" עם תחילת ימי הדור השביעי בראשית שנות השי"ת במחיצת נשיא הדור - ואלו נשמות נבחרו שייעודן ללמוד ב"תומכי תמימים", דווקא בתקופת ההעלם וההסתר שלאחר ג' תמוז תשנ"ד.

בהזדמנות מסויימת התבטא הרבי בפני השד"ר הנודע הרה"ח ר' בן ציון שמטוב, אשר שושלת נשיאי חב"ד אינה כמו טבעת האחוזה בתוך טבעת, אלא כמו טבעת המקיפה על טבעת, והרבי הראה בידיו הקדושות.

זוהי אימרה שניתן להתוועד עליה רבות. אולם דומה שגם ביחס לשלשלת הזהב של תלמידי התמימים מדור לדור, מדור תרנ"ז ועד דור תשע"ח, ניתן לומר שדור התמימים שלאחר ג' תמוז ביחס לדורות הקודמים - בהליכותיהם ובהנהגותיהם החסידיות, בבקיאותם בנגלה ובחסידות, ובהתקשרותם העזה והטבעית לרבי שלא זכו לראותו מעולם בגשמיות - הוא לא כטבעת הנתונה בטבעת, ולא כטבעת האחוזה בטבעת, אלא כטבעת המקיפה על טבעת.

בימים הקרובים ייערכו ימי ההתרמה השנתיים של המוסד רב החזון ורב המעש "וועד תלמידי התמימים העולמי", המבקש את הסיוע הכספי של אנ"ש ברחבי העולם, בקשר עם מפעלותיהם הכבירים באירוח תלמידי התמימים בחודש השביעי בד' אמותיו של נשיא דורנו.

הרה"ח ר' צבי הירש גורארי היה מנכבדי חסידי חב"ד ועשיר גדול. לעת זקנה הוא קנה בקרמנצ'וג בית מידות מפואר ורחב ידיים שהיה שייך לגנרל רוסי.

ר' הירשל נכנס אל אדמו"ר הרש"ב נ"ע לבקש ברכה עבור הבית, והרבי אמר לו: הרי רק אתה ואשתך גרים בבית ויש לכם מקום בשפע, עליך לאפשר לתלמידי הישיבה לגור בקומת הקרקע בביתך.

ר' הירשל קיבל את דברי הרבי למרות שהדבר היה קשה עליו. ביום שהתלמידים נכנסו לביתו נהרסו הקישוטים היקרים והבית המפואר התלכלך, אך ר' הירשל שתק ולא אמר מילה.

בימי המהפכה הקומוניסטית סבלה קרמנצ'וג רבות מהכנופיות שלחמו זו בזו. הם היו הורגים ללא רחם, ובמיוחד התנכלו לעשירים. לילה אחד נשמעו דפיקות עזות בדלת הבית. ר' הירשל שהבין שהפורעים בדרכם אליו לעשות בו שפטים, יצא מחדרו לקומת הקרקע והתחבא יחד עם התלמידים.
כשהפורעים נכנסו פנימה, מצאו בקומת הקרקע עשרות בחורים עניים שישנים על הרצפה. הם עלו לקומה השניה וחיפשו אחרי ר' צבי, אך מצאו שחדרו ריק ועזבו את הבית. כך ניצל ר' הירשל בזכות קיום הוראת הרבי.

כאשר קיימת סכנה, גשמית או רוחנית, לאלו שנמצאים ב'קומת הבעלי בתים', הדרך הבטוחה להינצל היא להצטופף ב'קומת התמימים'.

בשיחה המפורסמת מאחרון של פסח תשל"ו אודות עניינו של תמים (לקוטי שיחות חלק יד עמוד 314 ואילך), העניק הרבי מתנה רוחנית יקרת ערך לכל חסיד אשר למד בבחרותו ב"תומכי תמימים", בקובעו כי "על פי הכלל ד"קדושה לא זזה ממקומה" מובן, שגם אלו שכבר "יצאו" מכותלי ישיבת תומכי תמימים, קדושתה זו של הישיבה לא זזה ממקומה מהם . . כוחות אלו טמונים בכל תלמיד ותלמיד בנפשו פנימה לעד ולעולמי עולמים. במהותו – הרי הוא כל ימי חייו תלמיד של רבותינו נשיאינו"!...

ברוח סיפור הצלת ר' הירשל גורארי כאשר הוא הצטופף בקומת התמימים - "ועד תלמידי התמימים" מעניק כעת לאלו "שכבר יצאו מכותלי ישיבת תומכי תמימים" את הזכות הנפלאה לממש רעיון זה בגשמיות, אשר קדושת הישיבה לא זזה ממקומה, על ידי נטילת חלק פעיל ואקטיבי בבואם של תלמידי התמימים הנקהלים מארבע כנפות תבל אצל המלך בחודש השביעי. בימים אלו נצטופף כולנו בקומת התמימים, ונפתח עבורם את כיסנו ואת לבנו ביד רחבה.

כאבא לתמימים אשר נסיעת בני שיחיו בשנים האחרונות לחודש השביעי לבית חיינו, התאפשרה הודות לפעילויות ה"וועד", הנני יכול להעיד שהסיוע של אנ"ש ל'ועד' אין זה רק סיוע חד צדדי. עובדה היא אשר החיות החסידית ורגשי ההתקשרות אשר סופגים אלפי התמימים בחודש השביעי בשנים האחרונות, משפע הפעולות החסידיות של ה"ועד" - משפיעים לטובה ומקרינים לא רק עליהם עצמם, אלא על כל בני ביתנו, על כל קהילות אנ"ש, ועל כל חסידי חב"ד בעולם כולו, במעגלי השפעה ההולכים ומתרחבים, כטבעת המקיפה על טבעת.

בימים אלו – כולנו מסתופפים בקומת התמימים.

ברקע: התוועדות בחצרות קודשנו עם החוזר הרב יואל כהן. בעיגול: הרב זושא וולף (ארכיון col)
ברקע: התוועדות בחצרות קודשנו עם החוזר הרב יואל כהן. בעיגול: הרב זושא וולף (ארכיון col)

הדפסה |
שלח לחבר:  שמך: אימייל הנמען:
תגובות
הוספת תגובה
כותרת:

תגובה:


אין כרגע תגובות לכתבה זו


© 2019 COL תקשורת - כל הזכויות שמורות אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואמיתותן